Studiuję jakiś czas na tym wydziale, na który się wybierasz, tylko na makrokierunku. Generalnie, wszystko zależy od tego, czym chciałabyś się zajmować. Na automatyce, informatyka jest wykorzystywana tylko jako narzędzie i jej zastosowanie jest bardziej przemysłowe. Bardzo ogólnie mówiąc, na informatyce jest większy nacisk na analizę algorytmów, programowanie, tworzenie wspomnianych wcześniej narzędzi etc.
Cytat
Jakie są perspektywy pracy po takich studiach? Po jakim kierunku mam lepsze perspektywy zarobkowe i rozwojowe?
Powiem Ci tak: perspektywy zarobkowe, rozwojowe i jakiekolwiek inne masz takie same po każdym kierunku. Wiedza przekazana na studiach jest zbyt mała, żeby się na coś przydała, bo są to podstawy. To, czy będziesz miała dobre perspektywy, czy nie, zależy tylko od Ciebie i od tego, czy będziesz swoje umiejętności samodzielnie rozwijać, czy tylko "odbębniać" przedmioty. Studia świetnie poszerzają horyzonty, ale trzeba bardzo dużo czasu poświęcić na samodzielny rozwój, żeby coś z tego wyszło.
Jak jesteś niezdecydowana, możesz też pójść na makro na tym samym wydziale, ale to też ma swoje plusy i minusy

. Program studiów jest wszechstronny, co jest zarówno zaletą, jak i wadą, bo jest jakieś ogólne pojęcie zarówno o automatyce, jak i informatyce + znajomość angielskiej nomenklatury technicznej z tych dziedzin, ale sporo przedmiotów jest prowadzonych pobieżnie i mniej szczegółowo. Nie ma też niektórych przedmiotów, które są na informatyce i automatyce, ponieważ ich kosztem są przekazywane podstawy automatyki i podstawy informatki + trochę elektronicznych przedmiotów.
Na każdym z tych kierunków są fajne przedmioty, ale są też takie, które trzeba zmęczyć. Najlepiej wejdź na stronę uczelni (www.polsl.pl) i przejrzyj sobie program studiów (ten ze strony wydziału www.aei.polsl.pl jest już chyba zdeaktualizowany). Zobacz, co tam jest. Jak nie będziesz wiedzieć, o co chodzi, to sprawdź na google i wtedy będziesz mieć jakiś pogląd na tematykę studiów.
Jeśli chodzi o stypendia, to chyba na wszystkich kierunkach są takie same lub bardzo podobne, a na 1 roku strasznie ciężko je dostać, bo jest mnóstwo "odsiewowych" przedmiotów, które większość ledwo zdaje.
Jeśli interesuje Cię taka tematyka, to akurat na Śląsku ta uczelnia i kierunek, to dość dobry wybór, bo ciężko tu o coś lepszego. Ważne, żebyś robiła to, co Cię interesuje, a nie zastanawiała się po czym są lepsze zarobki. Jak będziesz robić coś, co Cię pasjonuje, to kasa będzie po prostu "skutkiem ubocznym" lub naturalnym efektem pracy. Nic na siłę.
Cytat
Jak myślisz o tym poważnie to lepiej łap się już dziś za jakieś c/c++ bo jak przyjdzie Ci w tym coś pisać (a zazwyczaj zakładają że już coś tam umiesz) to nie wyrobisz się z nauką - zadania jakie przed Tobą stawiają to nie jest "naucz się c/c++" tylko "znasz już c++ skup się na algorytmie"
Warto umieć przed studiami programować, ale jeśli ktoś nie potrafi, to też nie jest jakiś straszny problem, choć na początku może być trochę do tyłu.
Akurat na samym początku są same proste rzeczy z c i c++ i można je szybko ogarnąć nie mając większego pojęcia o programowaniu. Dopiero potem wchodzą jakieś trudniejsze tematy, ale są to głównie algorytmiczne zagadnienia.