Koldy
31.01.2012, 18:25:49
Witajcie!
Od pewnego czasu myślę nad tym, żeby może jakoś sobie dorabiać dzięki tworzeniu stron www, nie mam tu na myśli stron za 1000PLN we Flashu, tylko no właśnie... Co jest lepsze, tworzyć własnego CMS'a i po prostu tworzyć nowy szablon dla nowej strony i sprzedawać to i to, bez usługi hostingowej itp. czy użyć CMS'a np Wordpress i sprzedawać tylko szablon do niego? Co ludzie bardziej wolą?
Pomóżcie mi z tym, bo na prawdę chciałbym zacząć coś robić w tym kierunku, ale nie potrafie się wybić.
Kolejna sprawa to np. skąd brać grafiki? Czcionki? etc? powiedzmy np. że dostaje zlecenie na stworzenie strony internetowej o tematyce solarium, więc skąd mam teraz wziąć pół nagą kobietę, która jest ładnie opalona i ma ładne kształty, jednocześnie nie obawiając się, że zaraz ktoś mi z prawami autorskimi wypadnie?
pomożecie?
pedro84
31.01.2012, 18:32:41
CMS? Kwestia sporna. Wielu ludzi, w przypadku CMSów woli rozwiązania open-source. Dlaczego? Generalizując, są tańsze, jeśli chodzi o późniejsze zmiany, etc.
Grafiki i zdjęcia stockowe się kupuje, np. na depositphotos.com.
Koldy
31.01.2012, 18:34:15
Czyli lepiej robić Theme dla Wordpress lub innych takich?
Bo z tego co widzę na allegro, to autroskie CMS są w cenie i to nie małej.
by_ikar
31.01.2012, 18:55:37
IMO cenami allegro bym się nie sugerował, bo nie wiesz jak wygląda kod jakiegoś cms'a którego kupujesz, a ten w większości niestety jest crapowaty, do granic możliwośći. Czego przykład jakiś czas temu był na forum odnośnie skryptu ala demotywatory. Szukaj jakichś zleceń, nie musi być to stworzenie całej strony, mogą to być drobne zlecenia, popraw tu, popraw tam. Pocięcie layoutu, zakodowanie pod jakiegoś cms'a (np wordpressa) i tym podobne. I po szkole/pracy można sobie dorobić, w niektórych przypadkach, jak się jest całkiem obrotnym, to można nawet nieźle zarobić.
h3xed
31.01.2012, 19:09:53
Raczej Cię nie pociesze tą wiadomością ale na rynku stron internetowym jest coraz ciaśniej. Jest bardzo dużo osób które chcą dorobić, a to oznacza, że się przebijają, niektórzy aby coś wrzucić coś do portfolio robią prawie za darmo, tym samym 'psując' rynek.
Oczywiście można zarobić i to całkiem dobrze, ale będą specjalistą w danej dziedzinie. Osobiście zajmuję się programowaniem pod Zend Framework i na brak pracy nie narzekam, ale na kodowaniu stronek raczej bym nie wyżył.
A co do własnego cms-a, jest podobnie jak z pisaniem własnego framework-a - jeżeli chcesz go pisać to prawdopodobnie dla tego, że nie zapoznałeś się z już istniejącymi na rynku i na 99% zrobisz to źle.
Zaczynając pracę w tej branży lepiej korzystać z gotowych rozwiązań, tworzonych przez ludzi z wieloletnim doświadczeniem.
Więc podsumowując, jeżeli chcesz się utrzymać w branży web developing-u, nie bierz się za wszystko na raz a specjalizuj się w jednej konkretnej dziedzinie, po pewnym czasie, nie będziesz w stanie przyjąć wszystkich zleceń.
Powodzenia !
Koldy
31.01.2012, 19:43:19
Czyli lepiej uczyć się Frameworków, tak?
ehh, cały czas coś czytam i w ogóle, ale co chwile jakaś informacja mnie dobija. Patrze tak na ten Zend framework i dochodzę do wniosku, że wszystko czego się uczyłem do tej pory, nie bardzo przyda mi się teraz..
btw. jak już przy takim temacie jestem to powiedz ktoś:
switch (@$_GET['m']) {
case 'del':
if (@$_SESSION['priv']) {
$cid = $_GET['id'];
$db->exec("DELETE FROM menu WHERE id='$cid'");
} else { echo '<p>Nie możesz usuwać!</p>'; } break;
case 'new':
if (@$_POST['newmenu']) {
$name = $_POST['name'];
$link = $_POST['link'];
echo '<p>Wysłano puste wartości!</p>'; } else {
if (@$_SESSION['priv']) {
$db->exec("INSERT INTO menu(name, link) VALUES('$name', '$link')");
echo '<p>Dodano link</p>'; } else { echo '<p>Dodać, też nie dodasz..</p>'; } }
} break;
}
Czy to jest kod, który nadaje się na śmietnik? jeżeli tak to jak wyglądał by jego odpowiednik, robiłby to samo, ale byłby poprawnie napisany.
Podpowiedzcie, gdyż muszę się nauczyć pisać odpowiednio, a coś mi się wydaje, że złych nawyków już nabrałem...
phpion
31.01.2012, 19:50:15
Zanim przejdziesz do frameworków to najpierw poznaj biegle (!) podstawy, a w szczególności programowanie obiektowe. Gdy już stwierdzisz, że można startować z frameworkiem to nie porywaj się od razu na Zenda czy Symfony bo się po prostu zniechęcisz. Weź coś prostszego typu CodeIgniter czy Kohana. Nie słuchaj tych, co to narzekają jakie to słabe frameworki. Niejedna aplikacja stworzona w CI czy K jest lepiej napisana niż niektóre w ZF czy S. Wszystko zależy od programisty.
Co do kodu:
1. Nie używaj @ - pisz poprawny kod, a nie wytłumiaj błędy.
2. Nigdy nie wstawiaj danych do zapytań SQL bez filtrowania! Poczytaj o SQL injection.
h3xed
31.01.2012, 20:07:02
Nie mówię abyś uczył się framework-ów tylko abyś wyspecjalizował się w danej dziedzinie. Możesz perfekcyjnie obeznać jakiś cms lub najlepiej kilka, jakiś framework lub systemy sklepów internetowych.
Jeżeli będzie w danej dziedzinie obeznany zlecenia będą przychodzić same

Tak jak phpion napisał, aby zacząć przygodę z framework-ami najpierw poznać biegle samo php.
Co do kodu, wystarczy aby za $_GET['id'] podać 1' OR 1=1') -- i tracisz całą tabele menu. A to jeden z najprostszych ataków.
Koldy
31.01.2012, 20:16:05
No w sumie progr. obiektowe tylko drasnąłem, nie zagłębiałem się jakoś bardzo...
Ostatnio właśnie robiłem sobie stronkę i zrobiłem tam funkcje:
- login(), logout()
- showMenu(), showJournal(), showPages()
Niby wszystko działa, ale tak w głębi siebie czuje, że to jest kod na śmietnik..
#phpion: wywaliłem te @małpeczki, ale gdzieniegdzie przez to musiałem dodać if.
co do filtrowania danych: $_SESSION['priv'] - odpowiada za Prawa administratora po zalogowaniu, dlatego nie dawałem, żadnych funkcji czyszącychbo tylko adm(czyt. ja) mogę dodać/usunąć/zmienić rekordy.
Jeszcze jedno pytanie, jak jest lepiej:
stworzyć funkcje, wewnątrz jej wykonywać dane czynności np. logowania i od razu wyświetlać, czy lepiej tylko jakoś preparować wyniki i w innej funkcji/pliku dopiero łączyć to z HTML? Zawsze mnie to pytanie nurtowało.
ogółem, lepiej zrobić funkcje showMenu() i w niej wszystko, od usuwania po wyświetlanie, czy zrobić funkcje showMenu(), w której będą inne np. delMenu(), createMenu()?
pozdrawiam wytrwałych
h3xed
31.01.2012, 20:24:47
Dobrą praktyką jest oddzielanie kodu backendu od frontendu. Poczytaj o wzorcu MVC, służy do oddzielenia warstw aplikacji. Większość największych aplikacji między innymi na nich się opiera.
Podaruj sobie te funkcje i poćwicz programowanie obiektowe. Trochę trudniej jest się nauczyć, ale programuję się dużo szybciej i łatwiej. Poza tym jeżeli chcesz się na poważnie zająć programowaniem jest to sprawa nie do ominięcia.
Kod który tworzysz obecnie, może działać poprawnie, jednak przy budowaniu większej aplikacji staniesz w pewnym momencie przed problemem którego nie będziesz w stanie ominąć i okaże się, że całą aplikacje trzeba napisać od nowa.
Poza tym taki wymieszany kod jest bardzo trudny w edycji i rozbudowie.
Spawnm
31.01.2012, 20:38:47
Polecasz mvc początkującym ? Jeśli user nie zna oop to niech się ograniczy a raczej zacznie od oddzielenia logiki od html (zapytania sql, validacja itd).
A jak już zacznie naukę oop to wtedy tak, wzorce są koniecznością.
Koldy
31.01.2012, 20:47:05
Dobra, czyli wszystko źle robie ; ))
Idę czytać o programowaniu obiektowym, książeczka jest (PHP i MySQL - Tworzenie stron. Vademecum profesjonalisty), mam nadzieje, że się połapie w tym wszystkim.
Jeszcze tu wróce, na razie +1 dla wszystkich, którzy mi pomogli.
Pozdrawiam
erix
31.01.2012, 20:49:05
Cytat
Polecasz mvc początkującym ? Jeśli user nie zna oop to niech się ograniczy a raczej zacznie od oddzielenia logiki od html (zapytania sql, validacja itd).
A co ma separacja części aplikacji do programowania obiektowego? Wystarczy, że podzielisz je na 3 pliki i już będziesz miał MVC. Fakt, prowizoryczny, ale podstaw można się dzięki temu nauczyć.
Cytat
książeczka jest (PHP i MySQL - Tworzenie stron. Vademecum profesjonalisty), mam nadzieje, że się połapie w tym wszystkim.
Ty nie czytaj, tylko pisz. Dla mnie chorym jest uczyć się programowania skupiając się na teorii i czytając listingi bez pisania czegokolwiek.
Koldy
31.01.2012, 21:07:39
tak, tak wiem, tak się właśnie ucze, cały czas coś piszę, ale widać na razie srednio to wchodzi.

ale zanim napisze coś sensownego, to musze przeczytać o tym.
h3xed
31.01.2012, 21:15:22
Nikt nie pisał od razu estetycznego, bezpiecznego i wydajnego kodu. Uczymy się na błędach, pisz, czytaj, pisz. Nie wiesz szukaj w google a jak nic nie ma to pytaj.
Tylko się nie zniechęcaj, zobaczysz, że z czasem wszystko zacznie się robić oczywiste
Damonsson
31.01.2012, 21:17:42
Nie tykaj nawet tej książki ;p
erix
31.01.2012, 22:01:05
Cytat
Nie tykaj nawet tej książki ;p
Ach, dopiero teraz skojarzyłem tytuł.

Masz rację, na śmietnik z tym, ew. rozpal w piecu. Błędy na błędach.
Koldy
1.02.2012, 01:39:02
to co polecacie?
rafio
1.02.2012, 01:52:33
php.net i szukajkę na stackoverflow.com
Koldy
1.02.2012, 03:20:51
jednak uruchomiłem 'php5 - zaawansowane programowanie'
h3xed
1.02.2012, 08:31:39
Ed Lecky-Thompson, Heow Eide-Goodman, Steven D. Nowicki, Alec Cove ?
To nie jest książka do nauki podstaw, nic nie zrozumiesz a jedynie się przerazisz. Aby zrozumieć jej treść, musisz znać wpierw przynajmniej w stopniu dobrym programowanie obiektowe.
Edit.
Ja zaczynałem naukę OOP PHP od pozycji 'PHP. Almanach' Paul Hudson.
Jednak to już raczej pozycja historyczna i ciężka do zdobycia, poszukaj coś tego pokroju. Z podstawami ale bez zbędnego pieprzenia i dziwnych wizji autora.
by_ikar
1.02.2012, 09:10:01
Cytat
PHP i MySQL - Tworzenie stron. Vademecum profesjonalisty
Potwierdzam, możesz tą książkę użyć jako podstawka, jak gdzieś ci się meble "kołyszą" bo jedna noga jest krótsza. Mam tą książkę i tylko raz ją przeczytałem, będąc wówczas bardzo początkującym znalazłem tam kilka bubli które już wtedy mnie raziły. Niestety bardzo stara książka i uczy bardzo starych praktyk, które w większej mierze nijak mają się do obecnego podejścia nawet do kodu proceduralnego. O programowaniu obiektowym nie wspomnę, bo jest to tam tak opisane że początkowo zniechęciłem się nawet do obiektówki.. Wiele tematów jest tam poruszane dość mocno ogolnikowo, jak chociażby wyrażenia regularne, które dość nawet lubię, ale tam praktycznie nic nie ma o tych wyrażeniach..
ja polecam ci blogi, masz planeta.php.pl która agreguje dość dużo blogów, przeczytaj wszystkie wpisy, przeczytaj bardziej interesujące wpisy których nie agreguje planeta, ale są na blogach agregowanych przez planetę. Czytaj forum, pytaj się na forum etc. To jest moim zdaniem dość dobry sposób, bo na takim blogu masz wpis o czymś, a pod spodem komentarze, jeżeli wpis jest zły, coś przekłamuje, uczy złych praktyk, to w komentarzach na pewno ktoś pojedzie po takim wpisie. W ten sposób masz coś w rodzaju książki wraz z korektami nanoszonymi przez innych ludzi.
PS. przeczytałem wszystkie wpisy agregowane przez planetę kiedyś
zegarek84
1.02.2012, 13:20:08
Cytat(Koldy @ 1.02.2012, 03:20:51 )

jednak uruchomiłem 'php5 - zaawansowane programowanie'
nie wiem jak polskie tłumaczenie ale widzę, że jest i wydaje mi się, iż tą książkę się przyjemniej czytało:
PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie III - Matt Zandstraa wcześniej luknij sobie na podstawy o samej obiektowości (nie piszę o OOP) np. link:
http://brasil.cel.agh.edu.pl/~09sdczerner/...wanie_obiektowe
Koldy
1.02.2012, 14:59:39
Jak na razie wszystko rozumiem z tej mojej książki.
Sprawdzę wasze pozycje także, dzięki za zainteresowanie.
cojack
1.02.2012, 15:12:25
Odpuść sobie bo dołączysz do grona psujów rynku. Naucz się php i idź do firmy.
Koldy
1.02.2012, 15:17:12
Co mam sobie odpuścić?
edt: właśnie się uczę............
mówisz do mnie, że dołącze do grona psujów, a zobacz jak Ty wrzuciłeś film YT u siebie w blogu.
W czyimś oku źdźbełko dostrzeże, ale belki we własnym nie.Dajcie sobie spokój z flamemami; weźcie po pistolecie, idźcie gdzieś, zróbcie z sobą porządek, ale z forum sio.
phpion
1.02.2012, 15:25:13
@Koldy:
Słusznie, nie daj się. Jak ktoś jest dobry w tym co robi to na brak roboty nie narzeka i nie boi się "psujów rynku". Wracając do tematu: najpierw zgłąb "PHP5. Zaawansowane programowanie", a potem możesz spróbować podejścia do "PHP5. Obiekty, wzorce, narzędzia", ale miej na uwadze, że to ciężka pozycja, więc nie zniechęcaj się. W międzyczasie możesz czytać dokumentację wybranego frameworka by już jakieś wyobrażenie o nim sobie wyrobić.
cojack
1.02.2012, 15:32:24
ja po prostu eliminuje konkurencje, zdrowe ekonomiczne podejście, no co?

dobra, żartowałem ;/ pfff
Karny jeżyk!
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę
kliknij tutaj.