Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Początki z OOP.Pytanie dotyczące dziedziczenia
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Object-oriented programming
anonim1989
Witam.Mam pytanie czy np.jeśli tworze obiekt danej klasy 'A',która nie posiada konstruktora i dziedziczy po klasie 'B' (PARENT).a klasa 'B' także nie posiada konstruktora ale dziedziczy po klasie 'C'.to wywoła mi się konstruktor klasy C tak?questionmark.gif
skowron-line
A dlaczego zadajesz to pytanie zamiast napisać to i sprawdzić ? Uwierzysz na słowo jak Ci napiszę tak lub nie questionmark.gif
thek
Nie... Brak konstruktora = użycie konstruktora domyślnego dla języka (czyli zapewne utworzy obiekt klasy stdClass z podanymi w definicji klasy atrybutami). Aby w klasie A użyto konstruktora klasy rodzica B musisz to jawnie w nim napisać. Konstruktor, destruktor i zmienne prywatne nie są dziedziczone w klasie potomnej. Najlepiej poczytaj sobie nieco o dziedziczeniu więcej i tym co można a co nie i jak to z dostępem do czego jest. Powinno Ci to pewne zawiłości wyjaśnić. PHP wzoruje się często, gęsto na C/C++, więc poczytaj jak w tym języku wygląda sprawa z dziedziczeniem, a powinno Ci się rozjaśnić. Brak jest jednak w PHP dziedziczenia po wielu klasach jednocześnie, co akurat w C++ jest możliwe, więc miej to na uwadze smile.gif
anonim1989
Ponieważ czytałem na temat dziedziczenia i akurat tego nie pisało.Ogólnie czytałem na temat php obiektowo i teraz sobie analizuje to na frameworku.Zamuliłem pytanie .Chodziło o to czy klasa C użyje konstruktora klasy A.A wiem że użyje ponieważ sprawdzałem to w testowym skrypcie:-) Ale dzięki za powyższą wiadomość ,napewno się przyda:-)
Crozin
@thek: Model obiektowy PHP jest chyba jednak bardziej wzorowany na Javie niż C++*, więc co do tematów traktujących ogólnie o OOP poza literaturą stricte dla PHP prędzej skłaniałbym się w stronę tego pierwszego.

* C++ bardzo słabo znam, więc może to być tylko złudne odczucie.
thek
JAVA i C++ od strony składni i modelu obiektowego są bardzo podobne do siebie. Stąd znając jeden dość szybko się można przestawić na drugi smile.gif Są pewne różnice w konwencjach wynikające z różnego podejścia autorów do określonych spraw, ale nie są tak znaczące by jakoś utrudnić migrację. Trzeba się tylko pewnych mechanizmów nauczyć i jest OK smile.gif W skrócie można powiedzieć, że JAVA implementuje wygodnie pewne rzeczy, które w C++ nie są zbyt strawne w obsłudze i wymagają zewnętrznych bibliotek, nieraz też równie topornych w obsłudze. Jest z tego powodu ciutkę łatwiejsza w nauce niż C++, ale i tak nadal wymagająca dość dużo wiedzy od programisty. Porównaj kiedyś sobie oba te i sam zauważysz jak niewiele rzeczy te języki dzieli tak naprawdę.
-=Peter=-
Cytat
Nie... Brak konstruktora = użycie konstruktora domyślnego dla języka (czyli zapewne utworzy obiekt klasy stdClass z podanymi w definicji klasy atrybutami).

Być może jestem już dzisiaj zbyt bardzo zmęczony, ale jeśli dobrze rozumiem pytanie autora tematu i Twoją odpowiedź to piszesz brednie.

Konstruktor jest dziedziczony jak każda inna metoda, jeśli klasa A dziedziczy po klasie B, a klasa B po klasie C, przy założeniu że klasy A oraz B nie mają zdefiniowanego konstruktora, a C ma, to przy utworzeniu obiektu klasy A zostanie wywołany konstruktor klasy C (nadklasa klas A oraz B ). W innych językach jest inaczej. Np. w javie konstruktory się jako tako nie dziedziczą, trzeba jawnie przesłonić konstruktor, który i tak zawsze wywoła konstruktor nadklasy. Wyjątkiem jest gdy klasa rodzica nie posiada innych konstruktorów niż konstruktor domyślny.

Nie rozumiem też w ogóle Twojej uwagi podanej w nawiasie. stdClass nie jest klasą bazową dla wszystkich klas w php - wydaje mi się że to miałeś na myśli.

Cytat
Konstruktor, destruktor i zmienne prywatne nie są dziedziczone w klasie potomnej.

Destruktor też jest dziedziczony. Zmienne i metody prywatne też, ale nie są widoczne w normalny sposób - można się do nich dobrać za pomocą refleksji, a więc jednak są dziedziczone.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.