zmienne to jak x i y w równaniu, uzywa sie wszedzie tam gdzie zawartosc jest zmienna i trzeba na niej dokonac jakiejs operacji nie wiedzac z gory co jest w srodku, poza operacjami matematycznymi masz cala mase funkcji wbudowanych do operacji na zmiennych...
"pojemniki na zmienne" - tak czasem trzyma sie zmienne w osobnych plikach, ktore sie dolacza do skrytpu poleceniem include, takie "zewnetrzne pojemniki" stosuje sie w kilku celach np:
- szybki dostep i czytelnosc
- wersje skryptu w roznych jezykach
ad 1 - jezeli skrypt ma jakies opcje konfiguracyjne, np operuje na bazie danych, posiada ustwiane wielkosci okienka, trzyma grafiki albo pliki w jakims katalogu - i chcemy moc te dane zmieniac bez grzebania w kodzie - wtedy mozna zrobic plik configuration.php gdzie beda nadane wartosci: adres serwera, sciezka do plikow i co tam jeszcze zapragniesz - jak w kazdej konfiguracji - przykładowa linia:
$path = '/files/';
na poczatku wlasnego skrytpu umieszczasz: include ('configuration.php'); i w dalszym toku pisania skrytpu juz nie wpisujesz tych wartosci "na sztywno" tylko tam gdzie trzeba uzywasz zmiennych (np. $path).
ad 2 - podobni emozesz zrobic w wypadku pisania skryptow wielojezycznych, lub takich, gdzie sporo tekstow leci na ekran do usera - wtedy latwo sobie zebrac komunikaty w jednym pliku i zamiast wpisywac w skrypcie te epistoly, ktore ma user zobaczyc, poslugiwac sie zmiennymi. W celu mozliwosci wyboru jezyka robisz kilka plikow z tymi samymi zmiennymi np. msg_pl.php msg_en.php i tak dla kazdego jezyka, pote w skrypcie glownym w zaleznosci od wyboru jezyka dolaczasz (include) ten plik jezykowy ktory trzeba
pamietaj o "zasięgu zmiennych" - sa one widoczne tylko w obrebie aktualnego skryptu i nie beda widziane w funkcjach wlasnej roboty. Np. zalozmy ze czesto wykonujesz operacje matematyczna, ktorej php sam nie umie (zalozmy ze php nie umie podnosic do kwadratu), w tym celu budujesz wlasna funkcje:
<?php
// tu funkcja sie zaczyna
function kwadrat ($liczba) {
$wynik = $liczba * $liczba;
return $wynik;
}
//tu sie konczy
?>
teraz aby podniesc do kwadratu liczbe 5 piszesz po prostu kwadrat(5); ale niezaleznie od czegokolwiek zmienne $liczba i $wynik nie beda widziane poza ta funkcja, podobnie jezeli "wewnatrz" tej funkcji zechcesz uzyc zmiennej spoza funkcji - nie bedzie to wprost mozliwe -> sluzy do tego polecenie "global"
poczytac, poogladac gotowe przykladowe skrypty i funkcje...
powodzenia