Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [SQL][PHP][MySQL]Minimalne wymagania pod LAMP
Forum PHP.pl > Forum > Przedszkole
ZielonyNowicjusz
Dobry wieczór
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie taka myśl by postawić na swoim małym netboku serwer pod Open Suse, na którym znajdą się Apach i MySQL.
Chcę udostępniać z niego forum dla kilku osób przez kilka rozumiem max 5. I tu zaczyna się moje pytanie czy komputer o następującej specyfikacji:

Procesor: Celeron 1GHz (istnieje możliwości podwyższenia taktu trochę do góry)
RAM: 4GB DDR2
HDD: 4GB

Będzie wstanie spełnić to zadanie, oraz czy zmieszczę to wszystko na swoim skromnym dysku?

Mam też pytania dodatkowe już mniej związane z php ale równie istotne pod względem zakładania przyszłego serwera z tym środowiskiem:
-Czy mógłbym zwiększyć jakoś ilość wolnego miejsca kompresując dane na dysku, czy istnieje taka opcja w systemie plików ext?
-Jak to jest z bezpieczeństwem PHP mogę mu zaufać? W jakim stopniu jest ono odporne na włamania, albo jakieś sztuczki i triki umożliwiające wejście do konta admina?
-Jakiego łącza potrzebuję? Wiem że najczęściej oferowane są asymetryczne, jednak czy istnieje mozliwosc wykupienia jakiegos symetrycznego?
-Czy takie łącze było by drogie? Jest sens iść w to wogólę? A może jest coś w rodzaju symetrycznego modemu który wysyła i pobiera dane z taką samą
prędkością?
-Czy dla przykładu 2 Mb wysyłania i 10 Mb pobierania wystarczy?
-Jakie zużycie transferu danych mogło by powodować urzytkowanie przez 5 osób forum opartego o php.

Dziękuje za okazaną pomoc nawet za krytykę, typu temat się powtórzył mogłeś poszukać sobie w wyszukiwarce forum albo google a nie powarzać tematy.
Też nie lubię leniwców którzy idą na łątwiznę a pozatym trzeba przecież dbać o jakiś ład na forum.
vokiel
Zaczynając od początku.

4GB HDD raczej będzie mało nawet na sam system, u mnie prosty Debian, tylko jako serwer www (LAMP) zajmuje ok 5GB. Do tego dochodzą logi, pliki aplikacji, baza danych itd. Poza tym, dla dysku lepiej jeśli ma więcej miejsca, niż gdy ciągle zapisuje w tych samych sektorach.

Jednak IMHO stawianie ogólnodostępnego serwera u siebie nie ma bardzo sensu. Obecnie na rynku są dostępne bardzo tanie hostingi współdzielone (na Twoje potrzeby wystarczą), a jak się rozbudujesz (albo zechcesz potrenować administrację serwerem) to są też niedrogie VPS'y. Tani VPS wyjdzie Cię taniej niż prąd na trzymanie włączonego komputera, poza tym sprzęt się zużyje, dysk padnie itd, z czasem będziesz musiał to naprawiać/rozbudowywać. Naprawa VPS'a (czy też serwera na hostingu współdzielonym) Cię nie interesuje - płacisz i masz. Hosting współdzielony to ok 100zł/rok, czyli poniżej 10zł/mc - za prąd zapłacisz więcej ;-)

Cytat
-Czy mógłbym zwiększyć jakoś ilość wolnego miejsca kompresując dane na dysku, czy istnieje taka opcja w systemie plików ext?

Ext nie ma kompresji, poza tym to nie jest wydajne rozwiązanie.

Cytat
-Jak to jest z bezpieczeństwem PHP mogę mu zaufać? W jakim stopniu jest ono odporne na włamania, albo jakieś sztuczki i triki umożliwiające wejście do konta admina?

Bezpieczeństwo nie leży w samym języku tylko w sposobie jego użycia ;-)

Cytat
-Jakiego łącza potrzebuję? Wiem że najczęściej oferowane są asymetryczne, jednak czy istnieje mozliwosc wykupienia jakiegos symetrycznego?

Symetryczne czy asymetrycznie nie ma znaczenia, ważny jest upload - wysyłanie.
Cytat
-Czy takie łącze było by drogie? Jest sens iść w to wogólę? A może jest coś w rodzaju symetrycznego modemu który wysyła i pobiera dane z taką samą
prędkością?

Troszeczkę mylisz pojęcia. Generalnie to z jaką prędkością wysyła i dobiera dane modem zależy od takie jakie masz wykupione łącze.

Cytat
-Czy dla przykładu 2 Mb wysyłania i 10 Mb pobierania wystarczy?

Przy hostowaniu strony liczy się generalnie tylko wysyłanie. Dla porównania napiszę, że hostingi współdzielone mają łącza na poziomie minimum 100Mbit.
To jest kolejny element finansowy, który przemawia przeciw hostowaniu stron u siebie. Oczywiście jeśli nie masz szybkiego łącza i miałbyś dopłacać do zwiększenia uploadu. Poza tym jest to też argument przeciw ze względów wydajnościowych.

Cytat
-Jakie zużycie transferu danych mogło by powodować urzytkowanie przez 5 osób forum opartego o php.

Zależy od tego jakie strony będą odwiedzać. Jak już będziesz miał forum napisane, to możesz zrobić prosty test - zapisać całą stronę wraz z obrazkami i skryptami na dysku i sprawdzić ile zajmuje. Potem wystarczy to pomnożyć przez ilość użytkowników i ilość odwiedzin, żeby było wiadomo ile transferu trzeba.


Nie zrozum mnie źle, nie chcę Cię jakoś specjalnie odciągać od pomysłu postawienia tego u siebie, przedstawiam tylko poglądowe argumenty. Wielu osobom wydaje się, że domowy serwer będzie tańszy niż wykupiony, ale często jest odwrotnie.
Natomiast, jeśli chcesz to zrobić w ramach treningu, i np po miesiącu testów zrobić coś innego - to wtedy takie rozwiązanie może być jak najbardziej ok.
ZielonyNowicjusz
Bardzo dziękuje za pomoc. biggrin.gif

A co sądzisz o tym by problem braku przestrzeni dyskowej rozwiązać poprzez dodanie jakiegoś pendrajwa albo karty pamięci.
Dysk HDD 4GB + 16 GB Pendrive to było by już coś, tylko czy to by działało w praktyce?

A co w kwesti Procesora i pamięci czy 1GHz i 4GB RAM wystarczą?

Tak wiem że istnieje taka opcja, ale niespełnia ona moich oczekiwać, wolę mieć serwer u siebie i w razie czego poprostu móc wyciągnąć wtyczkę z kontaktu
albo modem z gniazda i mieć wszystko odłączone oraz pewności że nikt mi niegrzebie w moim forum, gdy znajduje się ono na jakimś obcym komputerze w bliżej nieznanym
mi miejscu, i prawdopodbnie na dysku HDD z którego można odzyskać informacje nawet po usunięciu całego kodu forum.
Nieczuję się poprostu komfortowo mając świadomość że to znajduje się niewiadomo gdzie i że właściciel serwisu który się tym zajmuje może mi tam wejść.
Bo wydaje mi się że ma taką opcję. No ale może się mylę, a pozatym niechcę wyrzucać tego laptopka tylko znaleźć mu jakieś sensowne zastosowanie.
Akurat jest mały i cichy mógłbym go sobie spokojnie rzucić na szefę po całej tej konfiguracji, by stamtąd wszystkim się zajmował.

A znasz może jakiś system linuxowych plików które oferują taką opcję?
Jest wogóle taki?


To w takim razie skoro to kwestia użycia, to czy fora pod php są bezpieczne? Jakiś złośliwiec miałby problemy z włamaniem się po to by coś zepsuć
albo żeby ukraść dane?

Tak wiem o tym jednakże w łączu asymetrycznym zawsze to wysyłanie jest bardzo małe w stosunku do pobierania dlatego zastanawiam się nad łączem symetrycznym.
Tak też z pewnością ale patrząc po licznych ofertach modemów zauwarzyłem że mają one sprzętowo ograniczone wysyłanie na rzecz powiększonego pobierania.
Właśnie dlatego odpowiadał by mi modem który miał to porówno albo byłby asymetryczny w drugą stronę czyli mógłby szybciej wysyłać niż pobierać.
Wiem fantazjuje bo pewnie nie ma czegoś takiego, ale chcę się upewnić, bo jeśli jest to miałbym coś supe dostosowanego pod moje potrzeby.

Wiesz wydaje mi się żę to 100 Mb/s jest tam ale po to by na forum bądź stronę mogło wejść kilka tysięcy osób, a w przypadku moich skromnych
potrzeb dla 5 osób nieprzyda mi sie całość z tych 100 Mb/s większość przepustowości będzie się marnować. Nieznam się rzecz jasna na tym, ale tak mi sie wydaje
poprostu, Co ty sądzisz o tym Panie Vokiel?

No dobrze a tak jakoś orientacyjnie mógłbyś mi przybliżyć jakąś średnią wartość?
Albo może inaczej jak to wygląda na jakimś twoim forum?
Chcę się tylko zorientować jak to wygląda, znać przybliżoną statystykę.

Rozumiem wręcz przeciwnie jestem bardzo wdzięczny za pomoc.
Gdyby niewytłumaczył by mi Pan tego to pewnie jeszcze trochę bym szukał i szukał.
Tak więc bardzo dziękuje.

Chyba jednak niepokuszę się o gotowe hostingi, chcę poprostu wykorzystać to co mam i zdobyć doświadczenie w stawianiu MySQL i PHP pod linuxem.
To takie połączenie kilku korzyści.

Pyton_000
Cytat
4GB HDD raczej będzie mało nawet na sam system, u mnie prosty Debian, tylko jako serwer www (LAMP) zajmuje ok 5GB.

@vokiel żartujesz? U mnie na 5,5GB gdzie jest system, w ciul paczek m.in. Postfix, dovecot, php, mariadb, nginx, memcache, redis, gitlab, + 5 Wordpresów + forum SMF i coś tam jeszcze ...
Jeśli chcesz stawiać tylko forum to i 2 GB CI wystarczy smile.gif Sam Debian Minimal zajmuje z 700MB, więc LAMP będzie zajmował mooże z 850, reszta na stronkę.

Jak chcesz się uczyć to polecam do tego celu tiktalik.com oni rozliczają godzinowo. Ładujesz sobie 10zł na konto i stawiasz instancje rozliczane /h, masz instancje - płacisz, nie masz - nie płacisz. Nie wiążesz się na nie wiadomo ile.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.