Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Nauka tworzenia grafiki
Forum PHP.pl > Inne > Hydepark
Długi
Witam. Chciałbym zapytać jak zaczynaliście swoją przygodę z tworzeniem grafiki, layoutów? Chodzi mi tu bardziej, aby wypowiadały się osoby, które twierdzą, że nie mają totalnie pojęcia o grafice (w sensie żadnej "smykałki" do tego), a jakoś sobie z projektowaniem radzą. Ja staram się coś tworzyć ale wszystko jest po prostu żałosne... Próbowałem wzorować się na jakichś darmowych templatkach ale też niewiele wychodzi. Dlatego jestem ciekawy jak Wy dobieracie kolory do strony o określonej tematyce (np. o komputerach żeby daleko nie szukać), skąd grafikę, jaki układ strony preferujecie, z jakich programów graficznych korzystacie? Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi oraz za ewentualne wskazówki. Pozdrawiam.
Zyx
Nauka tworzenia grafiki... zgadzam się, przy dużej ilości ćwiczeń każdy jakoś to opanuje, ale jak nie masz talentu, raczej orłem nie będziesz. Może i twórczość będzie technicznie poprawna, ale raczej bez polotu. Natomiast jak sobie radzę... odkąd stwierdziłem, że mam totalnie wypaczony gust kolorystyczny, zostawiłem grafikę, zająłem się programowaniem i teraz każę sobie dostarczyć gotowy i najlepiej od razu pocięty layout smile.gif.
darophp
http://smashingmagazine.com/
http://eduweb.pl
http://fwa.com
http://psdtuts.com i wiele innych
+ kursy np. z eduweb + kreatywność
Programy: Photoshop, Illustator, Flash
Długi
No tak. Właśnie ja mam też problem z "wypaczonym gustem kolorystycznym". Niestety nawet nie wiem, jakich kolorów do jakiej strony użyć... A nie znam też grafika, który by mi coś takiego zrobił. Tak więc widzę, że zostaje tylko próba nauki...
darophp
Kwestia gustu ... np. forum jest koloru fioletowo białego - wyśmienicie się komponuje z PHP. (php.net tez ma typową fioletową). Czarnym czerwony i szary fajnie komponują się zx jakimikolwiek kursami. Zielony pasuje do stron o tematyce ogrodniczej, wojskowej a nawet tworzenia stron www. Możesz poczytać jeszcze http://promocja.zhp.pl/index.php?do=standa...,0003,0013,0001 i o Adobe Kuler
Volume
Ja uważam że jak ktoś nie ma gustu kolorystycznego (który nie zawsze idze w parze np. z talentem garficznym - rysunki) to niech stosuje kolory stonowane i nie bierze się za projekty gdzie stosowanie odważnych kolorów jest zalecane - np. strony o tematyce muzyki popowej itp. Strony nie rozrywkowe np. o programowaniu, czy jakie kolwiek gdzie zalecane jest skupienie żeby coś zrozumieć to jak najabrdziej moga mieć spokojne stonowane kolory czyli np. odcienie jednego koloru..
230005
Cytat
to niech stosuje kolory stonowane i nie bierze się za projekty gdzie stosowanie odważnych kolorów jest zalecane


Nie ma chyba takiego początkującego freelancera, który mógłby sobie, tak jak radzisz, przebierać w ofertach. Moja rada jest inna. Nie brać się w ogóle za freelancing i od razu startować na stanowisko programisty w normalnej firmie :].
Długi
No tak, pomysł wyśmienity, z tym, że jest mały problem. Kodowania się też uczę (choć wychodzi mi to jakoś w porównaniu z grafiką) i jestem jeszcze niepełnoletni, uczę się. Ponadto co jeśli by mi wypadło zrobić jakiemuś znajomemu stronę z czystej znajomości? Nie poradzę sobie z layoutem. Albo tak jak teraz mam zrobić stronę na konkurs i cały kod już przemyślałem i mam wstępne kody, a grafiki nadal niet bo nic mi nie wychodzi.
bolverk
Też mam problem z "wypaczonym gustem kolorystycznym". Szukając odpowiedzi na ten problem natknąłem się na programy do dobierania kolorów do projektów graficznych:

Oto link do programów
Seth
Cytat(Długi @ 3.06.2010, 13:41:09 ) *
No tak, pomysł wyśmienity, z tym, że jest mały problem. Kodowania się też uczę (choć wychodzi mi to jakoś w porównaniu z grafiką) i jestem jeszcze niepełnoletni, uczę się. Ponadto co jeśli by mi wypadło zrobić jakiemuś znajomemu stronę z czystej znajomości? Nie poradzę sobie z layoutem. Albo tak jak teraz mam zrobić stronę na konkurs i cały kod już przemyślałem i mam wstępne kody, a grafiki nadal niet bo nic mi nie wychodzi.


Parafrazujac Twoj problem z tym, ze ktos moze chciec Ci zlecic zrobienie strony:
Pomysl sobie, ze Ty zlecasz komus zbudowanie domu. A ten ktos umie tylko malowac sciany ale chceci strasznie pomoc bo jestes jego znajomym.
Jaki bedzie tego efekt? winksmiley.jpg
Slabej konstrukcji dom, ktory sie zawali... ale przynajmniej sciany bedziesz mial piekne winksmiley.jpg

Jednym slowem jak ktos Cie o cos poprosi czego nie umiesz, nie rob tego.


Co do samej nauki to w dzisiejszych czasach najwazniejsza jest specjalizacja.
Czyli badz dobry - bardzo dobry - w jednym, a pozostale rzeczy zostaw tym, ktorzy sie na nich znaja.
Dzieki temu bedziesz mogl wiecej czasu posiwecic na szlifowanie swojej wiedz, a nie rozdrabnianie sie na inne rzeczy.




P.S.
Oczywisice od kazdej zasady sa wyjatki winksmiley.jpg
athabus
Zgadzam się, że nie warto bawić się w grafikę jeśli się tego nie potrafi. Sam miałem swego czasu kilka podejść do grafiki, ale i tak mimo znania obsługi programów nie wychodzi mi nic na czym warto zawiesić oko. Często nawet bawiłem się w kopiowanie layoutu w programie i mój mimo, że podobny zawsze był jakiś taki toporny. Nawet nie potrafiłem określić dokładnie gdzie był problem - i tu i ty był cień itd - dobry grafik od razu widzi, że ta kreska jest za gruba, tu kolor o jedną skalę za ciemny/jasny itp.

Takie programy do dobierania kolorów to raczej traktuję jako ciekawostkę - pomogą Ci dobrać kolor jeśli nie wiesz, że białego tekstu nie daje się na żółtym tle, ale przecież nie o to chodzi.

Teraz nawet robiąc jakąś stronkę "dla znajomego" wolę przerobić jakiś darmowy layout albo zaproponować mu zakup - gotowy layout można mieć za grosze, a zamówienie czegoś przyzwoitego pod projekt to kwestia kilkuset złotych (już od 500 zł można zamówić coś fajnego u początkującego grafika).

Także jeśli nie masz tego czegoś to nie licz, że znając funkcję programów graficznych zostaniesz grafikiem - tak samo nie będziesz programistom znając składnię języka.

Z drugiej strony warto poznać chociaż podstawy obsługi programów graficznych, żeby samodzielnie umieć dobrze wyszparować zdjęcie, przygotować je do osadzenia na stronie itd. Przecież nie będziesz z każdą pierdołą latał do grafika ;-)
Długi
Dobrze. Rzeczywiście chyba macie rację. Ale teraz powiedzcie mi też jak rozwiązywaliście na początku sprawę z grafiką? Mówicie, żeby opierać się głównie na kodowaniu, żeby w tym być naprawdę dobrym, a nie łapać się za grafikę, jeśli się jej nie umie. Ale skąd czerpaliście tą grafikę, layouty, szablony, żeby je pociąć, zakodować, poustawiać? Korzystaliście z darmowych już zakodowanych i klepaliście tam tylko kod php i mysql? A co z praktyką css i html? Dziękuję ze dotychczasowe odpowiedzi i pozdrawiam.
erix
Cytat
Ale skąd czerpaliście tą grafikę, layouty, szablony, żeby je pociąć, zakodować, poustawiać?

A to samemu, a to nawet składane, czy po prostu z deviantarta (ja samemu robiłem, jakoś się udaje, ale wiem że i ta ostatnia metoda przynosi efekty).

Cytat
Korzystaliście z darmowych już zakodowanych i klepaliście tam tylko kod php i mysql?

Zależy. Czasem tak, czasem wszystko trzeba było od zera.

Cytat
A co z praktyką css i html? Dziękuję ze dotychczasowe odpowiedzi i pozdrawiam.

No a co ma być? Cięcie, klepanie, zgłębianie teorii, analiza konstrukcji istniejących stron. No i cięcie, cięcie i jeszcze raz cięcie...

Nigdy nie zapomnę, jak zmarnowałem kiedyś ponad 4h tylko dlatego, że rozjeżdżał mi się pod IE6 lay o jakieś 2px. Dopiero po takim czasie, setkach innych kombinacji z CSS doszedłem do tego, że tekst pisany kursywą, który jest zawijany, rozpycha rodzica... :X
Długi
Cytat(erix)
A to samemu, a to nawet składane, czy po prostu z deviantarta (ja samemu robiłem, jakoś się udaje, ale wiem że i ta ostatnia metoda przynosi efekty).

Przepraszam, że zapytam, devianart? Co to jest?

Ogólnie chodziło mi o to czy ściągaliście z internetu sam "obrazek" strony jakiś darmowy i go cięliście, czy może już pocięte i zakodowane darmowe szablony. Ale w Twoim przypadku to już mniej więcej wiem smile.gif
erix
Cytat
Przepraszam, że zapytam, devianart? Co to jest?

Uznam, że tego pytania nie było. Czasem warto wpisać coś w Google zanim się zada jakieś...
thomson89
Ja osobiście, dobierając kolory korzystam ze stron online (pogooglaj - jak dobrać kolory do stron www). Jak mam kolorki, to biorę jakiś szablon - gotowy, darmowy lub własny i wykorzystuje jego szkielet. Dorabiam prostą, naprawdę prostą grafikę i daje na forum. Potem poprawiam, i poprawiam. Oczywiście w granicach "podobalności".
SHiP
Na początku też byłem lewy do grafiki ale jakoś design mi wychodzi. Teraz powoli wchodzę na rynek jako webdesigner.

Moje porady:
Jeśli nie wiesz jakich użyć kolorów to spróbuj znaleźć ładne zdjęcie natury i pobierz z niego kilka barw. Świat wie jak je dobrze dobierać winksmiley.jpg. Dobrze jest również od czasu do czasu włączyć tv i jakiś kanał typu tvn style i poprzyglądać się na kolory wewnątrz mieszkań(można też gazetę o mieszkaniach kupić) - ci co je malują je w środku wybierają takie kolory aby oczu nie męczyły więc idealnie się to na strony nadaje. Można też włączyć jakąś wenezuelską lub kolumbijską opere mydlaną - ludzie tam przeważnie chodzą ubrani w kolorowe ale stonowane ubrania.

90% designu to typografia. Nie ma sensu tworzyć super pięknej grafiki jeśli krój będzie źle dobrany, a odstępy między liniami za małe, lub linie z tekstem za długie. Tu też warto kupić jakaś gazetę i podpatrzeć jak to ludzie robią.


Polecam przede wszystkim smashingmagazine.com Fajne i darmowe kroje możesz znaleźć na fontsquirrel.com

PS: Nie pędzel czyni artystą - ja montuję w GIMP-ie i jakoś sobie radzę, chociaż jeżeli posiadasz pieniądze, to zdecydowanie kup Photoshopa.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.