Na koniec starego (bardzo dobrego zresztą tongue.gif) roku wzięło mnie na napisanie własnej licencji, która opierać ma się na założeniach GPL - jednak z własnymi zmianami m.in. dotyczącymi rozprowadzania powstałych na GPL aplikacji (że te też muszą być GPL).

Oto zarys powstania:
Cytat(SLDWL @ 31.12.2006, 18:00:00)
Scripting Language Web Development Licence (SLWDL)
Š 31 December 2006, Seweryn Zeman, Ustroń


Preambuła

Celem treści poniższej licencji jest możliwość udostępniania oprogramowania na zasadzie wolnego oprogramowania, które rozpowszechniane może być bez powiadamiania autora oprogramowania. Licencja ta w dużej mierze korzysta z dobrodziejstw licencji GNU GPL (http://www.gnu.org/licenses/gpl.html) i na niej jest wzorowana. Wprowadzona jest jednak w licencji SLWDL większa swoboda co do kwestii rozprowadzania własnego oprogramowania, które zawiera jedynie elementy oprogramowania na licencji SLWDL. Głównym założeniem licencji jest swoboda w użytkowaniu i modyfikacji kodu źródłowego oprogramowania.
Niniejsza licencja została spisana na potrzeby licencjonowania prywatnych aplikacji i modułów autora licencji – i to właśnie Seweryn Zeman posiada pełne prawa autorskie do tekstu niniejszej licencji. Informacje na temat rozpowszechniania treści licencji znajdują się w Tekście końcowym.
Licencja SLDWL napisana została z myślą o oprogramowaniu, które nie podlega kompilacji – dlatego sporo punktów licencji nie musi pasować pod oprogramowania kompilowane. Przeznaczeniem SLDWL są języki interpretowane (tj. php, ASP, PERL).

Kopiowanie, modyfikacja, rozpowszechnianie

Tekst punktów

Konieczne zapisy umożliwiające korzystanie z licencji SLDWL

Potrzebne teksty jak np. [To oprogramowania korzysta z licencji SLDWL bla bla]...

Tekst końcowy

Udziela się zezwolenia na rozpowszechnianie i kopiowanie niniejszego tekstu licencji bez zmiany jej treści. Wszelkie adnotacje dodatkowe autora oprogramowania załączać należy w aneksie, który umieszczony zostać winien w osobnym pliku. Dodatkowy aneks nie jest ważnym dokumentem bez podania odnośnika do niego. Autor zastrzega sobie wszelkie prawa do modyfikacji tekstu licencji i zobowiązuje się do wersjonowania kolejnych, zaktualizowanych tekstów. Oprogramowanie oparte na SLWDL w chwili wprowadzenia nowej wersji licencji zostaje przelicencjonowane na nowszą wersję. Z tego powodu autor zobowiązuje się podać na minimum dwa miesiące przed wprowadzenie nowej wersji na stronie głównej projektu (http://www.cadavre.pl/slwdl/) informacji o nadchodzącej aktualizacji.


A tutaj założenia spisane po przeczytaniu preambuły GNU GPL:
Cytat(SLDWL draft @ 31.12.2006, 18:00:00)
Nie wolno pobierać opłat za aplikacje napisane w oparciu o licencję SLWDL. Opłaty pobierane w ramach gwarancji czy opłaty wynikające z kosztów rozprowadzania (nośniki itp.) pozostają do kwestii osoby rozpowszechniającej oprogramowanie.

Oprogramowanie, które korzysta z modułów na licencji SLWDL może być sprzedawane za cenę wyznaczoną przez autora oprogramowania - nie można jednak pobierać opłat za użyte biblioteki na licencji SLWDL. W cenę oprogramowania nie może być wliczona cena takiej biblioteki.

Autor oprogramowania opartego o licencję SLWDL zobowiązuje się do dostarczenia potrencjalnym użytkownikom kodu źródłowego wszystkich modułów / bibliotek - również tych, które w ramach projektu zostały skompilowane (np. biblioteki DLL, pliki wykonywalne).

Każda część oprogramowania korzystająca z licencji SLDWL winna posiadać w pliku źródłowy odpowiedni komentarz na temat licencjonowania oraz autora kodu. Nie jest to konieczne w przypadku jeśli cała aplikacja korzysta tylko z licencji SLDWL - wtedy jednak w ogólno-dostępnej dokumentacji projektu musi istnieć notatka o tym, że cała aplikacja rozpowszechniana jest na licencji SLDWL.

Podczas rozprowadzania kodu opartego o licencję SLDWL kod zawierać musi informacje o pierwotynm autorze oprogramowania. Brak tej informacji lub podmiana nazwiska autora na nazwisko osoby rozpowszechniającej kody może byc podstawą po wszczęcia postępowania karnego prowadzonego przez przedmioty ścigania.

Autor oprogramowania opartego o SLDWL może zrzec się praw autorskich ( w tym wypadku przestaje zachodzić konieczność dodawania informacji o autorze) lub przekazać prawa autorskie innej osobie. W drugim przypadku osoba, które otrzymuje prawa zobowiązania jest do przedstawienia nowej - niekoniecznie zmienionej pod względem funkcjonalności - wersji, która zawierać będzie zmienione nazwisko osoby, która posiada prawa autorskie. Wszystkie wcześniejsze wersje oprogramowania dalej pozostają własnością osoby, która posiadała prawa autorskie przed przekazaniem ich innej osobie. Istenieje jednak możlwość porozumienia się dwóch stron o przekazaniu praw do wcześniejszych wersji - w tym wypadku na stronie projektu oprogramowania musi zostać umieszczona odpowiednia nota.

Dowolna osoba posiada prawo do modyfikacji kodu na licencji SLDWL pod pewnymi warunkami: wprowadzone zmiany muszą zostać opisane takimi danymi jak: autor modyfikacji, data modyfikacji (dzień, miesiąc, rok) oraz wprowadzone zmiany.

Jeśli cały projekt (system, program) oparty jest na licencji SLDWL - tylko główny autor projektu decydować może o wersjonowaniu. Jeśli wprowadzono zmiany do kodu aplikacji, które w znaczący sposób zmieniają funkcjonalność oprogramowania i wymuszają zmianę wersji, ową dokonać można wg specjalnego wzorca SLDWL - oparty jest on o standardowe procedury wersjonowania aplikacji. Jeśli wersja oprogramowania to np. 1.0.0 to zmiany wprowadzone do tejże aplikacji można oznaczyć: 1.0.0--xxx-0.1.
Wzorzec takiego rodzaju wersjonowania przedstawia się następująco: [wersja pierwotna aplikacji][dwa myśliniki][trzy litery powiązane z autorem zmiany][wersja zmiany]

Podczas rozprowadzania kodu na licencji SLDWL autor zobowiązany jest przedstawić każdy kod, z którego korzysta oprogramowanie. Brak kodu źródłowego jakiegoś elementu jest podstawą do uznania go za szkodliwy.

Licencja SLDWL w żaden sposób nie przewiduje gwarancji na dostarczane na jej zasadzie oprogramowanie.

Oprogramowanie napisane na licencji SLDWL nie może podglegać opatentowaniu!

Postaram się do końca przyszłego tygodnia uzupełnić draft i przedstawić.

Co sądzicie o wstępnych założeniach? Co Wy chcielibyście aby takowa licencja zawierała?

BTW W planach mam jeszcze napisanie licencji komercyjnej - nie OpenSource.