Szybkie pytanie bo mam problem. Podpisałem umowę zlecenie na której widnieje jakaś kwota, ogólnie osobiście nie wykazuję zarobków w ciągu roku więc na pewno byłby zwrot z podatku. I teraz jak to jest kiedy mi zleceniodawca płaci? Może on zapłacić mi kwotę minus ten podatek tłumacząc się, że ja będę miał zwrot czy musi wypłacić pełną kwotę a podatek go nie powinien obchodzić?
Jedyne co w umowie piszę o wynagrodzeniu to:
http://cl.ly/18313l0Z3w101D322l0Q:/
ShadowD
1.04.2012, 20:31:55
Jak miałem umowę zlecenie dostałem całość, a podatek to dodatkowy zarobek. ;-) Ogólnie tyle co pisze to powinien Ci płacić i koniec, w tym powinien być podatek określony, a zwrot z tego podatku to Twoja sprawa.
No właśnie tak czytałem na necie o tej ustawie i niby jakąś zaliczkę na ten podatek płatnik może odtrącić, tylko nie wiem jak to jest regulowane :/ Zna się ktoś lepiej na tym?
Na gazecie prawnej znalazłem takie info:
Cytat
Zaliczki na podatekOd należności wypłacanych za pracę na podstawie umów zlecenia i o dzieło pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki te potrącają płatnicy. Kwestie te uregulowano w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z tymi regulacjami osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa m.in. w art. 13 pkt 2 i 4-9, są zobowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Mają przy tym stosować do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.

, najniższą stawkę podatkową. Jest ona określona w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Wspomniana najniższa stawka wynosi 19 proc.
Ale jeżeli kolega wyżej mówi, że płatnika nie obchodził podatek i wypłacał całą kwotę to jak to jest? Czy ustala się to indywidualnie?
athabus
2.04.2012, 10:12:21
Jeśli jako osoba fizyczna wykonywałeś pracę na umowę zlecenia dla firmy to powinno się to odbyć tak:
- Ty otrzymujesz kwotę netto
- pracodawca odprowadza 19% od Twojego dochodu (pomniejszonego o koszty uzyskania wynikające z ustawy) - te pieniądze wpłaca na konto US
- na koniec roku otrzymujesz rozliczenie od pracodawcy za wszystkie prace, które dla niego wykonałeś na odpowiednim druku skarbowym
- na podstawie tego druku/druków rozliczasz się z US i dostajesz zwrot za kwotę wolną od podatku + ewentualne ulgi
BTW jeśli to były jakieś prace programistyczne w wyniku których coś powstało to lepiej rozliczać się na umowę o dzieło bo jest korzystniejsza.
Athabus, a jak to wygląda w umowie o dzieło. Wykazałem się ignorancją i nie sprawdziłem dokładnie ale ja podpisałem umowę o dzieło oraz załącznik przekazujący prawa majątkowe. Czy przy umowie o dzieło mogę się upomnieć o resztę kwoty i dopiero samodzielnie się rozliczyć?
athabus
2.04.2012, 15:34:39
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jakie są możliwości dokładnie więc nie chcę Cie wprowadzać w błąd. Opisałem standardowy scenariusz - wydaje mi się, że nie możesz dostać całej kwoty. Zresztą nawet jeśli to i tak musisz ją wpłacić do US - rozliczasz się dopiero na koniec roku podatkowego.
Co do umowy o dzieło to będzie tak samo, tyle tylko, że umowa o dzieło jest korzystniej opodatkowana bo są wyższe koszty uzyskania przychodu (płacisz podatek od mniejszej kwoty).
Co można w sumie wliczyć w koszty, mówię tutaj o zrobieniu strony do zarządzania kontem z gry internetowej. Jedyne co mi przychodzi na myśl to prąd.
athabus
2.04.2012, 15:44:07
Koszty są narzucone przez ustawę z góry. Z przypadku umowy o dzieło masz 50% w przypadku umowy zlecenia zdaje się 20%. Nic nie musisz wykazywać - to po prostu takie założenie. Jak ich nie poniosłeś to Twój zysk - jak poniosłeś większe to Twoja strata.
przy umowie o dzieło:
Cytat
Koszty uzyskania przychodów określa się z tytułu wykonywania umowy o dzieło w wysokości 20% uzyskiwanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone od płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe praz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
W przypadku, gdy wykonujący dzieło udowodni, że poniósł wyższe koszty, niż ryczałtowe 20%, może on rozliczyć te koszty wyższe. W tym przypadku powinien on posiadać dowody na poniesienie kosztów. Natomiast gdy wykonujący dzieło korzysta z ryczałtowej kwoty 20% przychodu – dowody poniesienia wydatków nie będą mu potrzebne.
Jeżeli jednak dzieło to związane jest z korzystaniem przez twórców z praw autorskich, koszty określa się w wysokości 50 % uzyskiwanego przychodu i podobnie jak w przypadku 20 % kosztów uzyskania przychodów oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone od płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe praz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
przy umowie zlecenie podobnie:
Cytat
W przypadku umów zlecenia zleceniobiorców obejmują 20% koszty ryczałtowe. Nie stosuje się kosztów obniżonych ryczałtowych takich jak w umowie o pracę. Koszty 20% wylicza się od kwoty przychodu po obniżeniu ich wcześniej o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku udowodnienia kosztów w kwocie wyższej niż 20% - obowiązują koszty wyższe, niemniej to na podatniku ciąży obowiązek posiadania dowodów na poniesienie tych dodatkowych kosztów.
Możliwe jest stosowanie kosztów podwyższonych 50%, o ile przy zleceniu występuje rozporządzanie prawami autorskimi innymi wartościami niematerialnymi i prawnymi, a na stosowanie takich kosztów wskazuje umowa łącząca strony.
kubaa537
4.04.2012, 20:23:02
Musisz dostać całą kwotę. Taką jaka widnieje na umowie zlecenie.
Zleceniodawca nie może umniejszyć Ci tej kwoty o podatek vat.
athabus
4.04.2012, 21:06:22
VAT od umowy zlecenia? Przecież jedno nie ma z drugim nic wspólnego.
Jako osoba fizyczna bim2 podlega tylko podatkowy dochodowemu od 50% wartości umowy o dzieło. I ten podatek jako zaliczkę odprowadza do US zleceniodawca. Bim dostaje kwotę netto (czyli już umniejszoną o podatek) i ewentualnie może się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku na koniec roku podatkowego.
ShadowD
4.04.2012, 23:12:18
@athabus pisze tak jak było u mnie.
Przykład (procentowo się zgadza)
Wyceniam projekt na 1000zł
Dostaję 1000 - 180 (18% za podatek)
Wykonuję zlecenie
Rozliczają się oni z tych 180zł
Proszę o zwrot, dostaję 90zł (50% podatku)
Tak to wyglądało, umowa o dzieło była podpisywana i takie zwroty dostałem, właściciel firmy załatwiał wszystko sam kwota była podzielona na zaliczkę 300 i resztę 700, ale całość dostałem na raz bo to znajomy, a nie chciało nam się biegać, po wykonaniu stroni podpisałem papier o zakończeniu i pobraniu środków do ręki i przeznaczeniu praw i pomocy w terminie 30 dni. Całość była dość korzystna dla mnie i nie wiem czy da się lepiej to załatwić jeśli tak dajcie znać na przyszłość, straciłem 9% które poszło na podatek.
athabus
5.04.2012, 10:26:40
Dokładnie tak powinno być.
Dostałeś 1000zł brutto - zaliczka na podatek dochodowy. Z tym, że w umowie o dzieło stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu, czyli płacisz podatek od 500zł czyli 90zł. Tak więc do reki dostajesz 910zł, a zleceniodawca 90zł przelewa na konto US. Na koniec roku masz prawo rozliczyć się z US - gdy łącznie Twoje zarobki nie przekroczą kwoty zwolnionej od podatku (zdaje się, że ~3000zł rocznie) to całość zapłaconego podatku jest Ci zwracana przez US. Jeśli przekroczy, to też zwracają ale tylko do kwoty wolnej od podatku + ewentualnie jakieś ulgi.
Ogólnie masz typowy przykład tego o czym pisałem wyżej.
//edit:
Jeśli ma być legalnie to umowa o dzieło w takim przypadku jest najkorzystniejsza
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę
kliknij tutaj.