AlKhalif
28.09.2016, 19:08:59
Dużo ludzi ma problemy z wybranie odpowiedniego laptopa do programowania i ja też mam ten sam problem. Nigdzie w internecie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które chce zadać. Pytanie brzmi:
Na co zwracać uwagę przy zakupie i poszukiwaniu laptopa do tego typu pracy?
Proszę aby wypowiedzieli się ludzie, którzy działają w tej branży i mogą pomóc z autopsji. Chciałbym, aby podały:
jaki procesor na dzisiejsze czasy do programowania(samego programowania)?
jaką wielkość matrycy wybrać?
ile trzeba na to pamięci?
i jaki system wybrać? Windows czy wystarczy linux?
i może jeszcze jakieś inne porady, np jaka klawiatura do wygodnego pisania itp. Proszę Was, specjalistów o pomoc w temacie, aby każdy kto sie zastanawia nad wyborem miał jakiś punkt odniesienia
viking
28.09.2016, 20:01:54
Czemu niektórzy sądzą ze to można jednoznacznie określić? Cały stos PHP odpalisz bez problemu na vps ze128MB ramu. Będzie działał i przyjmie określony ruch. To co zabiera zasoby to edytor, przeglądarka i programy pomocnicze. Tego nikt za Ciebie nie określi bo każdy inaczej wykorzystuje swoje środowisko.
Pyton_000
28.09.2016, 20:20:57
ja mam i7, 12GB RAM, SSD, matryca 17', Linux. Bateria trzyma mi ok 4h
Po odpaleniu kilku Vagrantów, PHPStorm, masa zakładek, sporo procesów i pamięci ubywa. Dla mnie 8GB byłoby za mało.
Jeśli zaczynasz to podstawka z i3-i5 , 8GB RAM, SSD i matryca jakakolwiek wystarczy.
Do tego jeśli mas kasę to możesz monitor dokupić, i klawiaturę ergonomiczną. Ja mam obecnie zestaw microsoft sculpt i spisuje się rewelacyjnie.
Wszystko zależy od potrzeb i kasy jaki sie ma na sprzęt.
AlKhalif
16.10.2016, 14:17:06
Zrobię taki mały odkop, ale mam nadzieję że się nie odkop obrazicie. Niestety nadal nie wiem co wybrać. Nie chodzi mi o parametry komputera, ale najbardziej chciałem w tym poście znaleźć podpowiedź typu jak poznać dobrą klawiaturę(wyspowa, czy może inna?) i jak poznać że ekran zaraz nie będzie męczył mi oczu. Ja rozumiem że są to takie kwestie bardziej indywidualne, ale może jest coś czym można się chociaż trochę sugerować?
Tak swoją drogą, to póki co pracuje, a raczej uczę się, na Celeronie g530 i nie odczuwam z tego powodu jakiś problemów, no ale wiadomo, czysty PHP i to bez żadnych bardziej zaawansowanych funkcji, ale jak będzie dalej z frameworkami to nie wiem.
Tomplus
16.10.2016, 15:03:36
Do programowania w PHP potrzebujesz tak naprawdę byle jaki komputer.
Komputer mobilny ma być wygodny podczas pisania.
Ja np. gdy korzystam z laptopa to dokładam zewnętrzną klawiaturę, po to aby mieć większą kontrolę nad wpisywanymi znakami i obsługą skrótów klawiaturowych.
A środek? Masz odpalić na nim co najwyżej Apacha, aby móc tworzyć oprogramowanie lokalnie.
Chyba że myślisz jeszcze o rozrywce?
Jeżeli programowanie to Twój zawód, lub nim będzie to jak zarobisz odpowiednią dużą kwotę, to kupisz sobie dużo lepszy komputer, a do tego zapytania na forach nie będą już potrzebne.
Turson
17.10.2016, 14:37:43
Chcesz na tym laptopie się uczyć programować czy robić to zawodowo i to ma być twoje środowisko codziennej pracy? To spora różnica..
A prawda jest taka, że PHP ruszy na byle czym, a sprzęt zaczyna się liczyć dobiero przy doborze nardzędzi jak IDE, praca z bazami itp. zapotrzebowanie skacze
AlKhalif
18.10.2016, 07:01:54
Jak narazie chce się uczyć. Chciałbym aby linux działał na tym bez większych problemów, aby postem móc przejść na Symfony.
Turson
19.10.2016, 12:06:01
To weź coś nawet z energooszczędną i5 i SSD (to drugie to mus).
Lion
19.10.2016, 18:52:52
Ja z przyzwyczajenia i długiego z nią doświadczenia polecę serię IBM ThinkPad T. Pracowałem na T43, T60 i T410 i wszystkie są godne polecenia. Możesz je dostać za niewielkie pieniądze. Laptopy te mają całkiem niezłe parametry, a nawet jeśli nie znajdziesz modeli z maksymalnymi możliwymi do włożenia w nie podzespołami to samodzielne ich wymienienie też nie sprawia kłopotów. Ważne jest dla mnie aby matryca była conajmniej 1400x1050, 2GB RAMu to także minimum, a dysk SSD daje kopa nawet starszym laptopom ze starszymi wersjami SATA. Do programowania wykorzystuje Linuksa z lekkim środowiskiem graficznym XFCE więc nie tracę zasobów na niepotrzebne wodotryski.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę
kliknij tutaj.