Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Dziwna mania niektórych użytkowników
Forum PHP.pl > Inne > Hydepark
Stron: 1, 2
nowotny
Witam...

Zauważyłem że wiele początkujących użytkowników ma jakąś dziwną manię stosowania takiej konstrukcji:
  1. <?php
  2. if($a=="$b")...
  3. ?>

...czyli zamykają zmienną w podwójnych cudzysłowach... O co tu chodzi...? Jak dla mnie nie ma to najmniejszego sensu, ale może o czymś nie wiem... :/

Czy jakiś popularny kurs/książka podpowiada coś takiego...? Przyznam że spotkałem się z tym po raz pierwszy i tylko na tym forum...
Moli
Sam sobie odpowiedziałeś smile.gif
Cytat
początkujących użytkowników

Wielu użytkowników nie wie że można zrobić to bez cudzysłowów, a że działa to tak zostawiają smile.gif W wielu artykułach o optymalizacji jest o tym napisane, ale jak widać nie każdy optymalizuje swoje skrypty smile.gif
nospor
1) w niektorych co "madrzejszych" ksiazkach tak pisza
2) w nie ktorych pisza tak "zmienna ma wartosc $zmienna" no i taki user jak chce se zmienna wyswietlic to usuwa tekst a "$zmienna" zostawia. No i co mu zrobisz?
smile.gif
PUPI
... bo panuje moda na "naukę" przez gotowce tzn. ściąga sobie gotowy kod najbardziej zbliżony do tego co chce uzyskać i tak długo zmienia metodą prób i błędów aż uzyska to co che, zadając po drodze 100 pytań na forum, nie próbując nawet zrozumieć na jakich zasadach jest oparty aplikacja.
1010
Nadchodzi nowa era programowania... Za niedługo wszyscy będą tak robić. Tylko my na razie jesteśmy na to zbyt słabi i trochę do tyłu... Bywa smile.gif











Ps. Joke...
domis86
Eh wy ignoranci. Oni chcą po prostu zmienną $b zrzutować na string, tylko nie robia tego explicite. Ale żeście pokazali klase, nie ma co
Szupien
u mnie w zendzie jak nie wezne w cudzysłów wyskakują notice czy cos.
nospor
Cytat
Eh wy ignoranci. Oni chcą po prostu zmienną $b zrzutować na string, tylko nie robia tego explicite. Ale żeście pokazali klase, nie ma co
Domis ty tak na powaznie czy zartujesz sobie?
Wytlumacz mi prosze poco w takim kodzie:
  1. <?php
  2. echo "$zm";
  3. ?>

rzutowac cos na string? A czesto gęsto ludzie wlasnie mają takie kody.

edit: albo takie kody to juz normalnie perełka:
  1. <?php
  2. $zm = 'ta zmienna jest ewidentnie tekstem';
  3. echo "$zm";// a tu ja jeszcze rzutuje na tekst czy moze jestem laikiem i sie poprostu nie zna
    m?
  4. ?>


edit down: no wlasnie nie jestem pewien czy to zart
l0ud
@nospor, na 90% to był żart winksmiley.jpg

Swoją drogą zauważyłem kolejną 'manię' nie stosowania apostrofów przy odnoszeniu się do tablicy o indeksie który jest stringiem:

  1. <?php
  2. echo $tablica[tresc];
  3. ?>


I nikt tego chętnie nie poprawi, bo "przecież działa"...

Myślę że winne jest tutaj również PHP które akceptuje takie techniki... Co jak co ale mogłoby być trochę mniej tolerancyjne.
domis86
Cytat(l0ud @ 25.03.2008, 09:46:29 ) *
Myślę że winne jest tutaj również PHP które akceptuje takie techniki... Co jak co ale mogłoby być trochę mniej tolerancyjne.

Jeżeli mówimy o PHP to mówmy o PHP z wlaczonym error_reporting(E_ALL | E_STRICT)
l0ud
Chodzi o to, że domyślne raportowanie błędów tego nie pokazuje, a kod działa, choć nie powinien.
DeyV
Myślę, że takie kwiatki pojawiają się w wyniku szybkiego przesiadania się niektórych ludzi z języka na język.

Np. zapis if( "$zmienna" == 'cos' ) mi od razu kojarzy się z programowaniem w Bash'u, gdzie jest to forma wymagana.

A że takie błędy należy tępić.. No cóż - przynajmniej jest wiadomo, że php.pl nadal ma przed sobą jeszcze bardzo dużo pracy.. smile.gif
ShadowD
A tak z ciekawości co powiecie o zapisie:
echo('Jakiś tam tekst');

Dlaczego część książek uczy pisania tych ( i )questionmark.gif Przecież jest to zbędne...

Ps Chyba, że o czymś nie wiem... ;p
Lars
Bo traktują echo jak funkcję a nie konstrukcję języka
Cytat("Manual")
echo() is not actually a function (it is a language construct), so you are not required to use parentheses with it.


Poza tym widziałem już jak piszą ludzie uczący się z tego typu książek. error_reporting(E_ALL) wywala w ich skryptach 50 notice'ów i innych błędów.
strife
Hej,

A mi się wydaje, że nastała era leniuchów, którym się nie chcę sprawdzić czy, aby na pewno dobrze zapisują zmienne itp. Najgorsze jest to, jak ktoś taki jeszcze pomaga drugiemu, powtarzając ten błąd i ucząc tym samym złych nawyków - co się czasami pojawia na forum (mam wrażenie, że dosyć często).

Pozdrawiam smile.gif
Kocurro
strife: ja ciągle widzę, że jak ktoś pomaga z jedną rzeczą to pokazuje dwie inne złe winksmiley.jpg

Niestety php jest sam sobie winien i prędzej czy później to będzie język programowania dla dzieci neo a nie do porzadnych zastosowań (zresztą już teraz widzę jak wiele rzeczy php'owi brakuje i coraz cześciej sięgam po inne narzędzia lepsze).

pozdr.
Łukasz
.radex
Cytat(Kocurro @ 29.07.2008, 09:51:27 ) *
Niestety php jest sam sobie winien i prędzej czy później to będzie język programowania dla dzieci neo a nie do porzadnych zastosowań


Dlaczego niby sam sobie winien?
phpion
Ja widzę kolejną perełkę, również często powtarzaną w książkach. Chodzi mianowicie o:
  1. <?php
  2. echo '<html>';
  3. echo '<head>';
  4. echo '<title>Lalala site</title>';
  5. echo '</head>';
  6. echo '<body>';
  7. echo '<p>Lalala</p>';
  8. echo '</body>';
  9. echo '</html>';
  10. ?>

czyli wysyłanie w pełni statycznego tekstu poprzez PHP. Czysta głupota...
Ociu
Cytat(radex_p @ 29.07.2008, 09:59:46 ) *
Dlaczego niby sam sobie winien?

1. Dostępność
2. Łatwa instalacja
3. Duże możliwości nauki - książki, kursy on-line
4. Łatwy do opanowania
mike
Cytat(Ociu @ 29.07.2008, 10:42:40 ) *
1. Dostępność
2. Łatwa instalacja
3. Duże możliwości nauki - książki, kursy on-line
4. Łatwy do opanowania
LOL, to nie wina języka, że można się go uczyć dzięki kursom. Przecież PHP nie wspiera w żaden sposób złych nawyków bardziej niż inne języki.
W PHP przynajlniej parser się wykrzacz. Kompilator C przyjmie za to każde gówno.
Ociu
To były bardziej argumenty, dlaczego php będzie w przyszłości jeżykiem dla dzieci neo, niż dlaczego sam sobie jest winien winksmiley.jpg
Tomplus
Więc może zamiast narzekać, to niech PHP.pl jako zbiór inteligentów z dziedziny PHP, niech douczają, wypaczaja błędy jakie nauczyli się inni użytkownicy/programiści z różnych kursów.

Ortografię każdy potrafi poprawić z racji akcji Bykom Stop. Mnie kiedyś ciągle poprawiali na forach błędy orto, nie denerwowałem się z tego powodu, bo co kolejny post, wpis, list - pisałem coraz mniej błędów.
Dziękuje takim ludziom.

Szkoda, że nie ma takiej sytuacji i nie wypacza się nagminnie błędów w pisaniu skryptów PHP, ja tworząc jakieś wspólne projekty zwracam uwagę na nieekonomiczność tego co piszą inni, bo jest syt. że uczą się z kursów przestarzałych i kopiują rozwiązania. Jednakże mnie nie ma kto wypaczyć błędów.
qqrq
Cytat(mike @ 29.07.2008, 10:49:57 ) *
LOL, to nie wina języka, że można się go uczyć dzięki kursom. Przecież PHP nie wspiera w żaden sposób złych nawyków bardziej niż inne języki.


Wspierać może nie wspiera, ale i tak (jako technologia) toleruje znacznie więcej, niż powinno, biorąc pod uwagę pierwszego lepszego żółtodzioba. Nie jestem przeciwnikiem "liberalnego" podejścia PHP do tej kwestii, ale fakt jest faktem, że PHP jest (jako techlogia) wymieniana jednym ciurkiem z RoR, czy Django. Po prostu, zdobywając popularność, PHP nie został w żaden sposób utożsamiony z żadnym frameworkiem, tak jak to ma miejsce w przypadku Ruby-ego, czy Pythona.
Stąd też bierze się nagonka na PHP przez byłych jego programistów, którzy jakiś czas temu przerzucili się np. na RoR - nie używali, dajmy na to, Symfony, bo wtedy jeszcze nie było, a PHP kojarzy im się z pisaniem modułów do PostNuke-a, tudzież rozszerzaniem Mambo.
A w Rubym, biorąc pod uwagę jego ogromne możliwości pod względem składni, można znacznie bardzi "naspaghettiować" niż w PHP. winksmiley.jpg Tylko za Ruby-ego nikt nie weźmie się mając zamiar nauczyć się robić stronki internetowe - wybór (prawie) zawsze pada na PHP-a i stąd zamieszanie.
mike
A najbardziej mnie śmieszą teksty w stylu PHP vs. RoR czy PHP vs. Django (czyli to coz zaznaczyłeś). Osoby zaczynające dyskusję nie mają pojęcia o czym mówią.
Jetsem swobodnie w stanie pogadać symfony vs. RoR czy symfony vs. Django
Moli
@Ociu - To akurat są zalety php. To że ludzie piszą takie "perełki" jest winą samych ludzi. Wiadomo że jak ktoś początkujący przeczyta książkę w której jest taki zapis, uzna to za poprawne. Bo działa i skoro tak jest w książce to tak powinno być. Takich ludzi nie ma co winić, ale jeśli ktoś zabiera się za pisania książki to niech zrobi to poprawnie.
qqrq
Cytat(mike @ 29.07.2008, 12:37:29 ) *
A najbardziej mnie śmieszą teksty w stylu PHP vs. RoR czy PHP vs. Django (czyli to coz zaznaczyłeś). Osoby zaczynające dyskusję nie mają pojęcia o czym mówią.
Jetsem swobodnie w stanie pogadać symfony vs. RoR czy symfony vs. Django


Racja - duża niekonsekwencja. Brak niszowości PHP to wada, niszowość RoR, Merb, Pylons, Django to zaleta. A Zend, Prado, Symfony? "Jakie Zend, Prado, Symfony! Przecież PHP to gówno! Pisałem w nim kiedyś jakiś moduł do WordPress-a i to było straaaaszne... W tym nic nie może być dobre!" winksmiley.jpg A o wadach RoR to już nic nie pisną...
Programiści pokazali, że z PHP-a można naprawdę dużo fajnych rzeczy wycisnąć. Mimo że (i mówię to jako fan PHP-a) język sam w sobie jest momentami tragicznie nieprzemyślany i toporny.
mike
Cytat(qqrq @ 29.07.2008, 17:04:06 ) *
Brak niszowości PHP to wada, niszowość RoR, Agavi, Pylons, Django to zaleta.
Agavi to framework napisanyw PHP smile.gif
qqrq
Cytat(mike @ 29.07.2008, 17:10:06 ) *
Agavi to framework napisanyw PHP smile.gif


Hehe. smile.gif Chodziło mi o Merb-a, nie wiem skąd mi się wzięło to Agavi. smile.gif
tommy4
Cytat
czyli wysyłanie w pełni statycznego tekstu poprzez PHP. Czysta głupota...


Jak dla mnie, to lepiej się odnajduję w kodzie, jak mam wszystko w echo, to co wyswietlam, a nie pelno otwieranych i zamykanych znaczników php.

Kod
<html>
<head>
<?php
if($title)
{
?>
<title>asdf</title>
<?php
}
?>
</head>
<body>
</body>
</html>


To się moim zdaniem mija z celem. Teraz i tak korzystam z szablonów więc nie robi mi to różnicy.
destroyerr
Właśnie php jest dla takich konstrukcji, dla mieszania z html'em.
  1. <html>
  2. <head>
  3. <? if($title): ?>
  4. <title>asdf</title>
  5. <? endif ?>
  6. </head>
  7. <body>
  8. </body>
  9. </html>

Czytelniej, prawda?
1010
dla mnie czytelniej byłoby tak:

  1. <html>
  2. <head>
  3. <? if($title)
  4.  echo '<title>asdf</title>';
  5. ?>
  6. </head>
  7. <body>
  8. </body>
  9. </html>
pest
1010: To jest chyba kwestia upodobania, ale ja w kodzie HTML raczej wolałbym umieszczać jak najmniej kodu PHP, dlatego raczej skłaniałbym się do konstrukcji destroyerra.
.radex
Panowie, nie kłóćcie się o tak błahe sprawy - to już jest IMO tylko kwestia gustu i przyzwyczajenia. Manią jest dopiero to co przedstawiono w pierwszym poście - przykładowe echo "$foo";
Zyx
Ja dorzucę do kwiatków jeszcze jedną wkurzającą mnie rzecz - nadużywanie bez potrzeby zmiennych tymczasowych:

Kod
$query = 'SELECT costam ...';
$result = mysql_query($query);


Kod
$tresc = $_POST['tresc'];
$tresc1 = htmlspecialchars($tresc);
$tresc2 = str_replace(..., $tresc1);

// itd.


Żeby było śmieszniej, po zwróceniu uwagi byłem jeszcze pouczany, że "przecież zmienne tymczasowe ułatwiają debugowanie, bo można zrobić w razie potrzeby rzecz następującą albo np. coś dalej przetwarzać tekst zapytania":

Kod
$query = 'SELECT costam ...';
echo 'Zapytanie SQL: '.$query;
$result = mysql_query($query);
Tomplus
a takie rzeczy:

  1. <?php
  2. if ($a == 1) echo 'text1';
  3. if ($a == 2) echo 'text2';
  4. if ($a == 3) echo 'text3';
  5. if ($a == 4) echo 'text4';
  6. ?>


też są nagminne, u mnie znajomy zrobił coś takiego tylko z 40 ifów
a przecież wystarczyło skrócić to do jednej linii
  1. <?php
  2. for ($i=0;$i<count($tablica);$i++) if ($a == $i) echo $tablica[$i];
  3. ?>
domis86
@Zyx: powiedz, że zapomniałeś całą swoją wypowiedź zawrzeć w tagu <ironia></ironia>, proszę Cie blinksmiley.gif


@Tomplus: ale wtedy i tak musisz zrobić specjalnie tą zmienną $tablica, więc nie zawsze to ułatwia życie, czasem ten wariant 1 jest wygodniejszy
phpion
Również uważam, że coś z wypowiedzią Zyxa jest nie tak smile.gif hehe. Drugi przykład jak najbardziej należy do kwiecistych, natomiast pierwszy? Ja osobiście używam:
  1. <?php
  2. $q = 'SELECT ...';
  3. $q = mysql_query($q);
  4. ?>

Debugowanie jest zdecydowanie prostsze niż przy wpisaniu zapytania bezpośrednio do funkcji.
Cytat
przecież zmienne tymczasowe ułatwiają debugowanie, bo można zrobić w razie potrzeby rzecz następującą albo np. coś dalej przetwarzać tekst zapytania

Nie zgadzasz się z tym?...

I jeszcze do ~Tomplus: fajnie, że sobie tak szalejesz ale obawiam się, że twój kod wydajnościowo będzie daleko w tyle za przytaczanym jako okropny (może ładny nie jest - możnaby zastosować switch-case), a to za sprawą:
  1. <?php
  2. for ($i=0;$i<count($tablica);$i++)
  3. ?>

Przy każdej iteracji obliczany jest rozmiar tablicy. I tu w sumie znowu wracamy do sprawy zmiennych tymczasowych. Dużo lepiej uzyć:
  1. <?php
  2. for ($i=0, $count=count($tablica);$i<$count;$i++)
  3. ?>

smile.gif

I na koniec: konkretny przytoczony przykład przez ~Tomplus można jeszcze bardziej uprościć:
  1. <?php
  2. echo 'text'.$i;
  3. ?>

Hehehe, wiem wiem wiem, to tylko przykład. Więc to tak na marginesie winksmiley.jpg
Tomplus
@domis86
Trzeba stworzyć tablicę, ale cześciej jest tak że niepotrzebnie tworzy się 1000 if'ów zamiast skrócić do potrzebnego minimum.

Czasami n-krotnie zmiejsza objętość i czytelność kodu.
.radex
Cytat(phpion @ 30.07.2008, 20:33:40 ) *
Nie zgadzasz się z tym?...


No może przykład Zyxa był zbyt przesadzony, ale też uważam, że zbyt często używa się zmiennych tymczasowych. Większość kodu (przynamniej pisanego przeze mnie) jest już przemyślana i wiem dokładnie jak to napisać, więc debugowanie raczej nie będzie potrzebne. Zmiennych tymczasowych (i czasem sphagetti code przy okazji) używam w bardzo dużej ilości kiedy piszę coś eksperymentalnego, jakiś trudny algorytm, albo funkcji/biblioteki po raz pierwszy używam. Z drugiej strony też nie można przesadzać ze skracaniem kodu, bo jak to wygląda, kiedy jakaś linijka ma 150 znaków smile.gif ? Raczej nieczytelnie.
Zyx
Taki zapis przykładu z MySQL-em zrozumiałbym, gdyby skrypt potrzebował coś zapisać na przyspieszenie odczytu i robił coś jeszcze z tym, choćby nawet:

Kod
$query = 'SELECT ...';
mysql_query($query) or die('Problem z zapytaniem: '.$query);


Mam po prostu sztywny podział: kod produkcyjny / kod roboczy. Kod produkcyjny ma trzymać wysoki poziom. Kod roboczy może zawierać rzeczy debugerskie w stylu:

Kod
echo jakasFunkcja($dane);
$this->pole = jakasFunkcja($dane);


Ale dodaję je tylko, gdy w danym miejscu faktycznie jest problem i po jego likwidacji usuwam. Gdybym dopuścił np. taki wygląd zapytań, to równie dobrze mógłbym zapytać, co w takim razie jest źle z drugim podanym kodem? Przecież tu też można by się tłumaczyć kwestiami debugowania, że będę chciał wyświetlić dane po przepuszczeniu przez którąś z kolei funkcję. I tak po kolei dojdziemy do kodu-potworka w stylu:

Kod
$wyrazenie = ($a == 5);
if($wyrazenie)
{
   $arg1 = 1;
   $arg2 = 5 + $a;
   $wynik = funkcja($arg1, $arg2);
   echo $wynik;
}


I też go względami debugowania będę mógł obronić dokładnie tak samo, jak zapis:

Kod
$query = 'SELECT ...';
mysql_query($query);


Przecież też formalnie mogę zechcieć sobie z różnych powodów wyświetlić np. wartość wyrażenia lub argumentu 1, by upewnić się, że na pewno są właściwe smile.gif. Prawda jest taka, że w dobrze przemyślanym problemie prawdopodobieństwo zajścia takiego zdarzenia jest BARDZO MAŁE, a jeśli już zajdzie, zawsze jest Ctrl+C/Ctrl+V. Od tej 0,5 sekundy więcej na wpisanie świat się nie zawali. Gdy zaś muszę sięgać zbyt często po ten środek, znaczy to, że rozwiązanie wymyślałem na kolanie, jest ono kiepskie i lepiej będzie, jak siądę nad kartką i wymyślę nowe.

Jeżeli coś potrzebuje stałego debugowania włączanego na rozkaz, piszę taki kod, by robił to za mnie.

Zauważcie ponadto, że początkujący rzadko mają wyrobiony własny styl kodowania. Jeśli zobaczą, że ktoś tak wpisuje non-stop zapytanie, to stwierdzą, że tak trzeba robić ZAWSZE. I później przekonaj takiego, że projekt posiada "trochę" lepszy sterownik bazy danych, który posiada zaawansowany tryb debugowowania/raportowania błędów i na życzenie udostępni dokładny wygląd każdego zapytania bez konieczności robienia zmiennych pomocniczych...

Nie wyklucza to oczywiście skracania przydługawych linijek, które zawsze można przełamać, bez względu na to, czy zapytanie wprowadzamy do zmiennej czy do funkcji.
nospor
Cytat
Zauważcie ponadto, że początkujący rzadko mają wyrobiony własny styl kodowania. Jeśli zobaczą, że ktoś tak wpisuje non-stop zapytanie, to stwierdzą, że tak trzeba robić ZAWSZE
akurat tu mam mieszane uczucia.
o ile przypadki takie jak ten echo "$zmienna"
trzeba tepic i gnebic ( winksmiley.jpg ) o tyle
$mysql_query($q) or die('blabla'.$q);
juz nie koniecznie. Sam polecam te metode początkującym. jak im sie tak nie napisze, to oni piszą tak:
mysql_query('zapytanie')
a potem latają po forum (nagminnie latają) ze im mysql_fetch_array() nie dziala.
A nie dziala bo mają blad w zapytaniu ale o tym nie wiedzą.
Osoby początkujące powinny korzystać z
$mysql_query($q) or die('blabla'.$q);
Jest to ze tak powiem "mniejsze zło"

Czasami jak komus taki kod podaje, to mowie, ze ma tego uzywac dopoki nie nauczy sie programowac. Potem znajdzie lepszą metodę, ale na początek jest ok. Takie postępowanie wymusiło na mnie forum i ta masa milionow przypadkow jakie tu widzialem - początkującemu nie wytlumaczysz takiej prostej sprawy, no chyba ze jest to wyjątkowo kumaty początkujacy, ale niestety na forum takich malo.
SHiP
A mnie denerwuje uzywanie
  1. <? 
  2. //kod php
  3. ?>

zamiast

  1. <?php
  2. //kod php
  3. ?>

Niby dziala ale tylko na wlaczonej opcji w php.ini
Nie wiem dlaczego nikt nigdy nikogo nie poprawia w tej materii winksmiley.jpg Nawet w tym temacie sie takie cuda pokazały.

@Tomplus:

Twój przyklad jest krótko mówiąc debilny winksmiley.jpg. Zobacz co robi twoja pętla. Sprawdza kolejno wszystkie elementy. Wiec druga metoda bedzie nawet wolniejsza niz początkowy przyklad bo dochodzi zmienna licząca elementy etc.Kolega, ktory CIę poprawiał chyba też na to nie wpadł winksmiley.jpg chociaz jego optymalizacja troche petle przyspieszyła...

Najlepiej uzyc switch winksmiley.jpg
  1. <?php
  2. switch($a)
  3. {
  4. case 1: echo 'text1'; break;
  5. case 2: echo 'text2'; break;
  6. case 3: echo 'text3'; break;
  7. case 4: echo 'text4'; break;
  8. ?>
domis86
Cytat(nospor @ 31.07.2008, 07:24:44 ) *
Czasami jak komus taki kod podaje, to mowie, ze ma tego uzywac dopoki nie nauczy sie programowac. Potem znajdzie lepszą metodę, ale na początek jest ok. Takie postępowanie wymusiło na mnie forum i ta masa milionow przypadkow jakie tu widzialem - początkującemu nie wytlumaczysz takiej prostej sprawy, no chyba ze jest to wyjątkowo kumaty początkujacy, ale niestety na forum takich malo.

Nie tylko dla poczatkujacych trzeba pisac prosty kod.
>>>> KISS <<<< to podstawa, jezeli ktos ma pozniej modyfikowac twoj program, lub go chociaz zrozumiec smile.gif
nospor
Cytat
Nie tylko dla poczatkujacych trzeba pisac prosty kod.
>>>> KISS <<<< to podstawa, jezeli ktos ma pozniej modyfikowac twoj program, lub go chociaz zrozumiec
Ale mowimy o czym innym. CZym innym jest KISS a czym innym jest
mysql_query($q) or die('zap:'.$q)

No w powaznych projektach nie moze byc takich bzdur, ale dla osob poczatkujacych jest to a w sam raz.
A to ze trzeba pisac "caluśnie" to inna sprawa.
qqrq
Swoją drogą dobrze by było, żeby każdy programista miał pod ręką debugger, nie? winksmiley.jpg O ile to życie łatwiejsze z urządzeniem, które robi wszystkie "echo 'dupa';" i "print_r($result);" za ciebie... smile.gif
phpion
Cytat(SHiP @ 31.07.2008, 10:55:54 ) *
@Tomplus:

Twój przyklad jest krótko mówiąc debilny winksmiley.jpg. Zobacz co robi twoja pętla. Sprawdza kolejno wszystkie elementy. Wiec druga metoda bedzie nawet wolniejsza niz początkowy przyklad bo dochodzi zmienna licząca elementy etc.Kolega, ktory CIę poprawiał chyba też na to nie wpadł winksmiley.jpg chociaz jego optymalizacja troche petle przyspieszyła...

Hehehe, no faktycznie. Przecież wystarczy echo $tablica[$a] hehehe.

Cytat(qqrq @ 31.07.2008, 11:49:16 ) *
O ile to życie łatwiejsze z urządzeniem, które robi wszystkie "echo 'dupa';" i "print_r($result);" za ciebie... smile.gif

"Debugowanie przez dupcenie" (określenie bodajże ze strony ~mike) rządzi! Proste, skuteczne i zawsze dostępne smile.gif
Moli
Ehhh informatycy, tylko im dupczenie w głowie smile.gif Skoro wszyscy tak narzekają na jakość kodu pisanego przez początkujących, może ktoś poświęci swój wolny czas i napisze jakiś poradnik jakich błędów unikać ? smile.gif Na pewno to pomoże wielu użytkownikom (oczywiście tym, którzy będą chcieli go przeczytać i się poprawić).
qqrq
Cytat(phpion @ 31.07.2008, 15:19:02 ) *
"Debugowanie przez dupcenie" (określenie bodajże ze strony ~mike) rządzi! Proste, skuteczne i zawsze dostępne smile.gif


Do prostego debugowania, jasne, sam często używam, hehe, ale jakbyś miał się wgryźć w jakiś skomplikowany i totalnie potaraniony projekt (a tak to czasem w życiu programisty bywa), to wtedy praca bez debuggera jest jak dupczenie po ciemku, że się tak wyrażę. biggrin.gif
Zyx
Moli, dobrze prawisz, lecz powiem Ci pewną rzecz. Dwa lata temu zacząłem pisać na Wikibooks kurs PHP, gdzie jednym z założeń było zwracanie uwagi na takie kwiatki, uczulanie już od początku na muzealne rozwiązania i próby analizy, dlaczego tutaj została dana rzecz zrobiona tak, a nie inaczej. Doszedłem do połowy i przerwałem, ponieważ jeśli już ludzie brali się za rozwój, robili to z doskoku, w ogóle olewając wytyczne, stylistykę, jakość samego kodu itd. - artykuł to były trzy zdania z wklejonym nie wiadomo skąd kodem, który był oderwany zupełnie od reszty. Inni z kolei deklarowali się, ile to by mogli napisać i na tym się kończyło. W końcu musiałem przerwać, bo materiału do utrzymania zrobiło się zbyt dużo. Nietknięty kurs wisi już ponad rok i nie widzę, by ktoś tam coś nowego utrzymanego w podobnym duchu napisał. Prawda jest taka, że większość ludzi, którzy mają wiedzę, jest pochłonięta pracą zarobkową i własnymi sprawami. Na jakiś większy grupowy i otwarty projekt związany z PHP w naszym kraju nie ma już chyba wielkich szans.
terabit
Jeśli już tak piszecie jak powinno się pisać a jak nie to może poda ktoś jakaś aplikacje, (np. cms) która jest bardzo dobrze napisana, zgodnie ze standardami i w ogóle super winksmiley.jpg najlepiej obiektowo smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.