Witam serdecznie.
Mam dwa problemy. Przewertowalem strony z gotowymi skryptami, niestety to co znalazlem albo jest zbyt rozbudowane, albo nie dziala i ogolnie jestem w wielkiej kropce, bo potrzebuje na gwalt rozwiazac dwie, algorytmicznie proste rzeczy w php, ktorego nie znam :/

Problem 1.
Ogolnie mowiac chodzi o baze danych dokumentow.
Jest lokalna siec i a w niej serwer z Apachemna Intranecie. Zalezaloby mi na stworzeniu takiego rozwiazania, ktore za pomoca strony www pozwalaloby dowolnemu uzytkownikowi sie wejsc na strone w Intranecie np: http://serwer/dokumenty Zalogowac sie tam swoim loginem i haslem, i uzyskac dzieki temu dostep do dwoch funkcji:
1. Dodawanie dokumentow na zasadzie formularza. Uzytkownik wybiera z dysku lokalnego dokument (podobnie jak wybor zalacznika do poczty) w kolejnych polach wybiera typ dokumentu (najlepiej na sztywno wybierany z listy) pozniej opisuje go w kilku slowach. Pole "Data dodania" oraz "Kto dodal" wypelniaja sie automatycznie. Po kliknieciu "dodaj" dokument z dysku lokalnego powinien ladowac w okreslonym katalogu na serwerze np. /home/dokumenty/ a informacje o dodanym pliku powinny znalezc sie w bazie danych.
2. Wyszukiwanie dokumentow. Na podstawie podobnego formularza uzytkownik wpisuje np. kilka slow z opisu, zakres dat (od do) wybiera ktory uzytkownik stworzyl ten dokument, jaki to typ dokumentu. Dzieki temu wyswietla mu sie rekord z bazy danych odpowiadajacy trafieniu.

Wazne jest tez zeby mogl otworzyc ten dokument z poziomu explorera, tzn zeby w bazie danych bylo tez pole zawierajace sciezke udzialu Samby. Tzn tak, baza dokumenty ma dwie tabele, uzytkownicy i pliki. W tabeli uzytkownicy mamy dwa pola "nazwa" i "hasla". W tabeli pliki mamy taki uklad:

ID NAZWA SCIEZKA_LINUX SCIEZKA SAMBA
1 text.doc /home/dokumenty/text.doc serwerdokumentytext.doc

TYP KTO_DODAL DATA_DODANIA OPIS
oferta pani Zosia 03.02.2004 oferta dla firmy Kosiarski

Jak to zrobic?
Moze ktos wie gdzie cos takiego znalezc moze ktos potrafi to napisac albo dac jakies konkretniejsze wskazowki?

Problem 2
Tez w intranecie, tez strona www. Tym razem bez Mysqla. Mamy skrypt powiedzmy http://serwer/wyswietl.php ktory dobiera sie do pliku /home/wapro/plik.dbf i wyswietla znaki powiedzmy z 7go wiersza, od 12 do 15 znaku. To chyba latwiejsze.

Bardzo serdecznie prosze o pomoc i z gory dziekuje