Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Oscommerce licencja itp.
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania
misiek172
Witam.

Dostałem ostatnio zamówienie na sklep internetowy. Mam wycenić ile to będzie kosztować.

Moje pytania:

1. Czy mogę bez żadnych konsekwencji użyć osCommerce do założenia sklepu internetowego komuś za pieniądze?

2. Czy osCommerce do celów kompercyjnych czyli użycie go do zbudowania sklepu internetowego pod klienta jest płatne lub w ogóle dozwolone?

3. Czy osCommerce nadaje się do tego celu od strony bezpieczeństwa?

4. Jak w ogóle oceniacie ten skrypt pod względem jego ulepszania, modyfikacji i bezpieczeństwa?

Pozdrawiam, Łukasz.
bigZbig
osCommerce - unikam jak ognia

Zen Cart jest lepszy ale też już go unikam winksmiley.jpg
batman
Cytat(bigZbig @ 19.02.2009, 12:03:07 ) *
osCommerce - unikam jak ognia

To świetnie, a powiesz nam co jadłeś na śniadanie?
Jeśli chcesz coś napisać, to napisz z sensem, a nie baw się w nabijanie postów.
revyag
1. Możesz, bierzesz pieniądze za wdrożenie, optymalizację itd. nie za sam sklep.
2. http://pl.wikipedia.org/wiki/OsCommerce
3. Nie użyłbym oscommerce, kiedyś miałem propozycje żeby napisać parę modułów do dwóch sklepów, ale po szybkim przejrzeniu kodu zwątpiłem, takiej sieczki dawno nie widziałem.
Zainteresuj się tym: http://www.magentocommerce.com/
4. patrz pkt.3
ednet
Z tymi programami mozesz zrobić wszystko.
W sieci jest wiele przerobionych sklepów Oscommerce np Oscpremium . Teoretycznie mozesz kupić taki sklep za 50 zl i sprzedac swoim wielu klientom w wielu kopiach za kase jaką chcesz.
Zyskujesz bo masz Oscommerce wraz z polskimi modyfikacjami. Nie jest to moze moralne ale niestety zgodne z licencją GPL.

Ed
konys
Punkty 1 i 2 chyba zostaly juz omowione

3 i 4.
Zgodze sie z @revyag - ja nie mialem tyle szczescia zeby moc powiedziec 'nie'...
Co do bezpieczenstwa - na securityspace widnieje kilka zgloszen dotyczacych osCommerce i ani jednego dotyczacego Magento. Nie jest to moze miarodajne jako ze Magento powstalo duzo pozniej, ale jesli porowna sie strukture kodu obu skryptow to jednak Magento wypada bardziej wiarygodnie. Jesli chodzi o przechowywanie danych osobowych, ewentualnie danych platniczych - to jest temat rzeka, jesli sie nie myle to zbierajac dane klientow musisz zarejestrowac baze w GIODO a to dopiero wiezcholek gory lodowej.

Jesli chodzi o porownanie obu skryptow to ponizej przedstawiw moja subiektywna ocene:

osCommerce - posiada duzo modulow, prosta struktura skryptu, z marszu mozesz zasiasc do radosnego programowania - jego tworcy juz to zrobili smile.gif. Minus ktory w moich oczach kompletnie dyskwalifikuje osCommerce to wspomniana przez @revyag'a totalna sieczka w kodzie.

Magento - rozbudowany, zlozony skrypt. Posiada bardzo duza funkcjonalnosc i dosc rozbudowana baze modulow jeszcze ta funkcjonalnosc poszerzajacych. Struktura kodu w wiekszosci zachwycajaca, moduly (przynajmniej te z ktorych korzystalem) sa dobrej jakosci i nie wprowadzaja galimatiasu. Minusy to dosc dluga nauka i brak dokumentacji technicznej (moze poza Magento Core API).

W kazdym razie ja goraco polecam Magento.
misiek172
magento też jest bezpłatny do celów komercyjnych?
konys
Magento jest dostepne na licencji Open Software License (OSL) v3.0, wiecej informacji znajdziesz w FAQ, ale generalnie to mozesz uzyc do celow komercyjnych bez ponoszenia jakichkolwiek kosztow.
ednet
przy Magento pojawią się koszty w postaci dedyka albo chociaż VPSa.

Ma koszmarnie wysokie wymagania sprzętowe i żenująco niską wydajność co wg mnie dyskwalifikue go do zastosowania w tanich sklepach.

Ed
misiek172
czyli lepiej użyć Zen Cart?
ednet
Cytat(misiek172 @ 22.02.2009, 15:47:23 ) *
czyli lepiej użyć Zen Cart?


z darmowych chyba najlepiej zena.

a jakie masz dodatki w sklepie? Masz modul allegro i jakie masz platnosci?

Ed
konys
Cytat
czyli lepiej użyć Zen Cart?

Zalezy jakie masz wymagania odnosnie sklepu, tak jak powiedzial @ednet Magento nie jest asem predkosci i faktycznie raczej na wspoldzielonym hoscie bedzie ciezko go uruchomic. Najlepiej przejrzyj juz gotowe sklepy wykorzystujace Zen-Cart i poszukaj na blogu Magento ostatnio dodanych sklepów i sprawdz ktore rozwiazanie bardziej Tobie odpowiada. Co do jakosci samego Zen Carta sie nie wypowiadam gdyz nie mialem jeszcze okazji z nim pracowac.
bigZbig
Zen Cart jest przyjemniejszy od osCommerce - mniej sieczki w kodzie i wydzielone templaty. Ma dość duże możliwości konfiguracyjne i do tego jak poszukasz to znajdziesz polskie pliki lokalizacyjne. Jeśli klient chce dużo przeróbek to okazuje się upierdliwy bo było nie było musisz grzebać w wielu plikach żeby zmienić całkiem prostą sprawę. Magento jest oparte na Zend Frameworku jednak ma specyficzne wymagania dotyczące serwera. Dla niektórych może okazać się zbyt wymagający. Jeśli stawiasz mały lub średni sklep to sobie go daruj.

Reasumując Zen Cart jest daleki od ideału jednak z pośród trzech wyżej wspomnianych wybrałbym jego.
misiek172
jak mają się płatności przy zenCard?

dobra a jakie skrypty płatne są dobre?
debian
A czy jak robie sklep na osCommerce lub Magento czy musze w stopce pozostawić odnośnik do ich strony? Czy nie musze.
ednet
Cytat(debian @ 22.03.2009, 16:23:49 ) *
A czy jak robie sklep na osCommerce lub Magento czy musze w stopce pozostawić odnośnik do ich strony? Czy nie musze.


Nie wiem jak jest przy magento bo on nie jest na GPLu ale przy osCommerse mozesz dać jakikolwiek odnosnik o jakiejkolwiek tresci albo nie musisz wogule go dawac.
Informację o pochodzeniu skryptu wraz z licencją GPL jednak musisz dac klientowi dla jakiego robisz ten sklep. A ten klient moze ten sklep dalej odsprzwedać w dowolnej ilości i za dowolną cenę. Może on równiez zmienić nazwę oprogramowania na inną.

Ed
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.