Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: którego rozszerzenia lepiej używać PDO czy SQLite
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > SQLite
jolam
Prosiłabym o rade i podanie argumentów za i przeciw. Bo teraz używam SQLite ale może lepiej PDO? Próbowałam znalexć odpowiednik sqlite_open ale mi się nie udało. Jak działo to PDO?
ayeo
Witam!

Nie do końca rozumiem co ma PDO do SQLite. Wydaje mi się, że coś pokręciłeś.

// faktycznie "pokręciłaś", a nie "pokręciłeś"

// przepraszam, ayeo biggrin.gif

Pozdrawiam!
Fifi209
Cytat(ayeo @ 21.07.2009, 13:42:16 ) *
Witam!

Nie do końca rozumiem co ma PDO do SQLite. Wydaje mi się, że coś pokręciłeś.

Pozdrawiam!


Chyba pokręciłaś.

@topic
PDO czy SQLite - faktycznie coś namieszane, czy chodziło Ci o PostgreSQL?

@edit
Zrozumiałem, co nie zmienia faktu że pytanie źle zadane. ;p

Pytasz czy zamiast zwykłych funkcji lepiej używać biblioteki PDO tak? snitch.gif
erix
Oj chodzi o to, czy używać funkcji PDO, czy natywnych, SQLite'a.

Natywne zawsze będzie szybsze, ale niestety - aby obsługiwać bazy w 3. wersji, trzeba korzystać z PDO. Choć doszły mnie słuchy, że od PHP 5.3 jest już natywna implementacja.
jolam
Czyli to PDO jest wolniejsze? A jak myślicie jaka jest przyszłość tych rozszerzeń? Bo boję się, że jak się teraz przyzwyczaję do jednego rozszerzenia, to potem będzie mi się trudno przestawić. I dlatego wolałabym już teraz się zainteresować tym bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.
wookieb
PDO jest ponad 2 razy wolniejsze od funkcji natywnych. Nie wiem jak aktualnie wyglądają testy ale tak było.
erix
Cytat
I dlatego wolałabym już teraz się zainteresować tym bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.

Wiesz - osobiście wychodzę z założenia, że przy malutkich projektach po prostu wygodnie jest korzystać z PDO - właściwie, to jedno połączenie, małe ilości danych - jak znalazł.

W większych już jest "nieco" inaczej - zintegrowane systemy cache, nieraz korzystanie z kilku baz naraz i inna artyleria. Po prostu korzystam ze sterowników, które sobie napiszę na bazie natywnych funkcji, aby pasowały do API mojego frameworka.

Nie jest trudno coś takiego zrobić, chociażby od PHP 5.1 wszystko jest bardzo ułatwione, a to za sprawą SPL (można w wyniku iterować zwykłą pętlą foreach" title="Zobacz w manualu PHP" target="_manual), naprawdę fajne rozwiązanie.

Zawsze pozostaje jeszcze ORM, ale dla mnie są to zbyt zasobożerne rozwiązanie. tongue.gif
jolam
próbowałam niedawno przejść na PDO ale nie umiem go użyć. Nie mogę znaleźć normalnych funkcji do otwierania bazy i tworzenia zapytań. To pewnie przez tą obiektowość. Pomógłby mi ktoś z tym? Potrzebowałabym zobaczyć jak zrobić analogie do sqlite_open, sqlite_close, sqlite_query i sqlite_fetcharray.

pozdrawiam Jola
erix
Cytat
. Nie mogę znaleźć normalnych funkcji do otwierania bazy i tworzenia zapytań.

Pokaż, gdzie tego szukałaś.

Open, to zwykły konstruktor dla obiektu PDO, close jest wywoływany przy zwalnianiu zmiennej obiektu.
bliitz
http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP/Biblioteka_PDO

podstawowe zagadnienia z PDO
jolam
Nic z tego nie zrozumiałam. Chyba zostanę na razie przy sqlite.

pozdrawiam Jola

postscriptum

proszę odpowiedzcie mi w temacie http://forum.php.pl/index.php?showtopic=126642&hl=

bliitz czy znasz jakąś stronę przykładami użycia PDO i SQLite? Bo wszędzie tylko MySQL. I na prawdę nie potrafię przejść ze zwykłego SQLite2 na ten obiektowy PDO.

pozdrawiam Jola
viking
Dla sqlite robi się dokładnie tak samo - podajesz tylko inny DSN. Musisz nauczyć się na początek obiektowości bo samo PDO jest dość łatwe.
jolam
viking a co to jest ten DSN? Pomóż mi bo w sieci są tylko przykłady dla innych baz a dla sqlite nie ma sad.gif I nie wiem jak mam stworzyć bazę i wysyłać do niej zapytania. Bardzo o to proszę.

erix
http://pl2.php.net/manual/en/ref.pdo-sqlite.connection.php

Czy Ty coś robisz, czy tylko na gotowca czekasz?
jolam
Juz sobie z tym poradziłam, teraz zmagam się innym kłopotem:
Temat: pobieranie pojedyczego wyniku przy pomocy PDO

pomożesz mi?
erix
Spamowanie na forum jest zabronione.

Nie bądź nachalna, ktoś będzie miał czas/ochotę, to odpowie. To moje ostatnie upomnienie, następnym razem będzie ostrzeżenie.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.