Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: NetBeans 6.8 wydane
Forum PHP.pl > Wortal > Newsy
blooregard
Mozna już pobierać finalną wersję 6.8 środowiska programistycznego NetBeans. W stosunku do wersji Beta nie zaszły żadne istotne zmiany. Mamy więc pełne wsparcie dla PHP w wersji 5.3 wraz z nowymi elementami języka (przestrzenie nazw, składnia NOWDOC, wsparcie dla frameworka Symfony wraz z kolorowaniem kodu PHP w plikach YAML, poprawione funkcje związane ze zdalną pracą, w tym tworzenie nowych projektów ze zdalnych źródeł).

Z pełną listą zmian, także w innych modułach (Java, Ruby), mozna zapoznać się na stronie http://netbeans.org/community/releases/68/

Strona pobierania:
http://netbeans.org/downloads/index.html

Dla początkujących użytkowników: w przypadku wykorzystywania środowiska jedynie do programowania w PHP wystarczy pobranie instalatora z kolumny oznaczonej kropką w wierszu "PHP" (w zależności od systemu i wersji językowej ok. 25-35 MB). Nie ma konieczności pobierania całego środowiska. W momencie wyboru wersji można również wybrać polską wersję językową.
NetBeans wymaga zainstalowanego środowiska uruchomieniowego Javy.

Opracowane na podstawie:
www.netbeans.org
snapshot
Niestety jestem bardzo rozczarowany tym wydaniem. Pracowałem na wersji 6.7 z ZF i było miło. Od nowej wersji spodziewałem się przyśpieszenia. Ładowanie projektu faktycznie jest szybsze, ale reszta... Strach używać ctrl+space bo się może zawiesić, klikam po interfejsie - zawiecha. Mam nadzieję, że to poprawią, bo teraz nie da się pracować.
lamcpp
ja dopiero zaczynam używać netbeans, dzisiaj ściągnęłem całkiem przypadkiem, no i równie przypadkiem trafiłem na ten temat. Piszesz za stroną główną netbeans że dla tych którzy programują w PHP wystarczy wersja okrojona dla PHP, ale mam pytanie bo tam są jeszcze wersje z różną Javą, czy to nie ma nic wspolnego z JavaScript?
ponieważ chciałbym otrzymać pełne wsparcie dla JavaScript i PHP, ta wersja okrojona PHP to wszystko zapewni?
bliitz
java != javascript

więc to raczej nie ma nic wspólnego smile.gif
blooregard
Cytat
Piszesz za stroną główną netbeans

Nie piszę za żadną stroną główną, tylko podałem, że newsa opracowałem na podstawie informacji z witryny www.netbeans.org, czyli strony domowej projektu NetBeans.

Cytat
ponieważ chciałbym otrzymać pełne wsparcie dla JavaScript i PHP, ta wersja okrojona PHP to wszystko zapewni?

To nie jest żadna wersja "okrojona", po prostu nie jest wtedy ściągana i instalowana cała masa narzędzi, dokumentacji itp. koniecznych dla programistów Javy.

Pierwotnie NetBeans przeznaczone było dla programistów piszących w Javie. Dopiero w wersji 6.5, w październiku zeszłego roku, pojawiło się po raz pierwszy wsparcie dla PHP, które zawiera:
- kolorowanie kodu
- podpowiadanie składni włącznie z wbudowanymi funkcjami i klasami PHP i ich parametrami, a także tymi, które edytor wyłapie z Twojego kodu + to samo dla CSS, JavaScript i HTML + wbudowany edytor styli CSS wraz z podglądem "live"
- wbudowana pełna dokumentacja dla PHP, JavaScript, HTML i CSS (wyświetlana po naciśnięciu kombinacji [CTRL+SPACJA] na interesującym Cię elemencie).
- możliwość podłączenia się do serwera MySQL i używanie NetBeans jak phpMyAdmin'a

Wszystkie informacje na temat działania tego IDE znajdziesz w recenzji mojego autorstwa na stronie pod adresem
http://wortal.php.pl/wortal/recenzje/recen...go_netbeans_6_5

Używam tego środowiska od wspomnianego października 2008 roku i jak dotąd nie zdażyła się sytuacja, żebym musiał z niego zrezygnować na rzecz innego IDE. Naprawdę jest to jedno z najlepszych IDE dla PHP/HTML/JavaScript/CSS, jakie mozna mieć.


marcio
Cytat
Naprawdę jest to jedno z najlepszych IDE dla PHP/HTML/JavaScript/CSS, jakie mozna mieć.


O ile dobrze pamietam to trzeba miec tez niezly komp(ram i cpu) bo o ile mnie pamiec nie myli to na moim accer aspire mulil.

blooregard
Cytat
bo o ile mnie pamiec nie myli to na moim accer aspire mulil.

To nie wiem, jakiego Ty masz Aspire'a, bo ja mam 3692 z Celeronem 1,73 i 1GB RAM-u i jest ok (średnio projekty, nad którymi pracuję mają po kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu plików, może nie są jakieś wielgachne, ale nie są to też pliki po 10 linijek kodu), jedyne wąskie gardlo to moment uruchomenia IDE i operacja skanowania projektów (zresztą, jest to dość dobrze znana słabość NB i ma zostać wyeliminowana w wersji 7).

Na pewno jest to kwestia systemu operacyjnego, pracuję na Debianie Sqeeze+Gnome 2.28, który po uruchomieniu konsumuje jedynie 150-160 MB RAM. Więc nawet po uruchomieniu kilku innych aplikacji NB ma gdzie się "panoszyć"
antyqjon
Mam podobne odczucia jak snapshot. Środowisko startuje szybciej, projekt wczytuje również szybciej niż 6.7, ale po kilkunastu minutach pracy nad małym projektem z wykorzystaniem symfony zdarza się że zużycie procesora przez NB sięga 50%, a pamięci 700-800 megabajtów. Szkoda...
megawebmaster
Za to mnie irytuje, że po wpisaniu powiedzmy instrukcji "if()" i wciśnięciu enter jestem przenoszony do nowej linijki i przesuwany o tabulator. W wersji 6.7 tego nie było i nie mogę znaleźć, gdzie zmienić to zachowanie.
ucho
W 6.8 jest w końcu opcja ignorowania wybranych katalogów - można odciążyć nieco NB jeśli chodzi o parsowanie i podpowiadanie składni a przede wszystkim nie strach już szukajki odpalać winksmiley.jpg
marcio
Cytat(blooregard @ 13.12.2009, 21:16:43 ) *
To nie wiem, jakiego Ty masz Aspire'a, bo ja mam 3692 z Celeronem 1,73 i 1GB RAM-u i jest ok (średnio projekty, nad którymi pracuję mają po kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu plików, może nie są jakieś wielgachne, ale nie są to też pliki po 10 linijek kodu), jedyne wąskie gardlo to moment uruchomenia IDE i operacja skanowania projektów (zresztą, jest to dość dobrze znana słabość NB i ma zostać wyeliminowana w wersji 7).

Na pewno jest to kwestia systemu operacyjnego, pracuję na Debianie Sqeeze+Gnome 2.28, który po uruchomieniu konsumuje jedynie 150-160 MB RAM. Więc nawet po uruchomieniu kilku innych aplikacji NB ma gdzie się "panoszyć"

Mowie o netbooku acer aspire one 110 1,6mhz intel atom i 1gb ramu przy czym ten procek ma sie jak celeron 900mhz
antyqjon
Cytat(marcio @ 14.12.2009, 14:13:24 ) *
Mowie o netbooku acer aspire one 110 1,6mhz intel atom i 1gb ramu przy czym ten procek ma sie jak celeron 900mhz

To się nie dziw że muli, Atom to zabawka do office'a i ebooków winksmiley.jpg BTW, mój problem z zużyciem zasobów właściwie zniknął sam z siebie, dziś już NB zachowuje się normalnie i nie zapycha ramu.
marcio
Cytat(antyqjon @ 14.12.2009, 15:02:22 ) *
To się nie dziw że muli, Atom to zabawka do office'a i ebooków winksmiley.jpg BTW, mój problem z zużyciem zasobów właściwie zniknął sam z siebie, dziś już NB zachowuje się normalnie i nie zapycha ramu.

Dlatego jak na nim kodze uzywam notepad++ a na duzym notebooku moze NB by mi poszedl ale watpie.
blooregard
Cytat
a na duzym notebooku moze NB by mi poszedl ale watpie

Teraz prawie każdy, nawet taki w przedziale 2-2,5k PLN notebook ma CoreDuo (w okolicach 2 GHz na rdzeń) i minimum 1GB RAM, a większość ma już po 3-4GB RAM. Nie ma siły, żeby na czymś takim Ci NB mulił. No chyba, że masz jakiegoś staruszka o podobnej do mojej konfiguracji, wtedy może być padaka przy bardzo dużych projektach, ale tu też dochodzi kwestia OS i zużywania przez niego zasobów, co przekłada się na to, co zostaje dla aplikacji.
R4D3K
Witam, wyczytałem, że nowy NetBeans ma wsparcie dla Symfony:
Cytat
Symfony Framework support: Symfony projects, Symfony commands, shortcuts, PHP syntax coloring in YAML files


Ktoś już to testował questionmark.gif Jak to wygląda questionmark.gif

Cytat
PHPUnit, Code Coverage, FTP/SFTP integration improvements, exclude PHP project folders from scanning/indexing


Teraz używam Xdebuga z NetBeansem 6.7.1 i działa świetnie, co to PHPUnit mam takie pytanie czy kod PHPUnmita-a jest tam wbudowany czy trzeba sciągać i konfigurować go oddzielnie jak Xdebuga questionmark.gif
antyqjon
Cytat(R4D3K @ 15.12.2009, 11:38:29 ) *
Ktoś już to testował questionmark.gif Jak to wygląda questionmark.gif

Ktoś testował. PHP w yamlu koloruje, pod ctrl+spacją jest ściąga z yamla. Przy tworzeniu nowego projektu PHP jest opcja "PHP frameworks", można od razu wygenerować szkielety aplikacji symfony (frontend/backend/i dowolne inne). W menu kontekstowym projektu jest podmenu Symfony, z 2 poleceniami - clear cache wyodrębnione jako często używane, oraz run command - prosta nakładka na CLI. Więcej na razie nie zauważyłem.
viking
Czy tylko ja mam problemy z fontami pod linuksem w NB6.8? Monospaced gubi podkreślenia tak jakby miał za małą interlinię. Consolas wygląda jakby był zawsze pogrubiony, inconsolata z kolei jest marnie wygładzana i kiepsko się czyta. W 6.7 było wszystko ok.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.