Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Jakie wybrać kiążki.
Forum PHP.pl > Inne > Książki > Pytania
Only
Witam,
Jestem początkującym webmasterem, znam jedynie podstawy HTML'a, ale to mi jakoś nie wystarcza, chce się dalej kształcić, a mam do tego zapał. Razem z kolegą zaczęliśmy tworzyć unikalną stronę internetowej, tematyki nie zdradzę, ale jest bardzo mało tego typu stron.

Jak napisałem wcześniej znam podstawy HTML'a, i zacząłem coś tam tworzyć, kolega podesłał mi jakieś wstępne grafiki i artykuły (on jest grafikiem), ale tak szybko jak zacząłem to skończyłem, bo na samym HTML'u daleko nie zajadę, między innymi są mi potrzebne:

1.Panele
a) Użytkownika
cool.gif Moderatora
c) Administratora
2. Forum dyskusyjne
3.Portal internetowy

A najlepsze jest to, że nie chce tego zrobić jednym językiem tylko kilkoma. Na szczęście mam czas nauki do maja + miesiąc tworzenia, czyli strona ma wyjść gotowa w czerwcu.


Języki które chce przyswoić to:

PHP
MySQL
CSS
HTML

Ale oczywiście w książkach mogą być inne języki typu JavaScript.


Proszę o szybkom odpowiedź w Sobotę jadę do Empiku.

Mój budżet 150zł.
Zyx
Na początek polecam następującą książkę: Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji z CD-ROM, wyd. PWN. Przyda się Wam, jeśli nie chcecie, by Was ludzie wyśmiali za błędy ortograficzne i gramatyczne.

Generalnie wybacz za słowa prawdy, ale nie masz zielonego pojęcia, o czym piszesz. Najpierw powinieneś zacząć w ogóle od zapoznania się czym właściwie są wymienione przez Ciebie nazwy technologii. Od kiedy to MySQL jest językiem? Ostatnio faktycznie rzadziej z niego korzystam, ale takiej zmiany bym raczej nie przegapił. Kolejna rzecz to przecenianie swoich umiejętności. Po tym co napisałeś wnioskuję, że poziom Twoich umiejętności programistycznych wynosi okrąglutkie zero, jako że z HTML-a żaden język programowania. I chcesz się do maja nie tylko nauczyć programować, ale i projektować aplikacje? O ile nie jesteś jakimś niesamowitym geniuszem, to gratuluję ambicji, ale jest to niewykonalne. Popatrz sobie na to forum - ludzie i po roku nauki programowania miewają tu problemy z najprostszymi rzeczami, a Ty nagle twierdzisz, że w 5 miesięcy opanujesz tę sztukę na tyle dobrze, by robić systemy forów dyskusyjnych i portale. Osobna kwestia to czas realizacji - ja Cię przepraszam, ale skąd Ci w ogóle przyszło do głowy, że taką rzecz można zrobić w miesiąc?

Jak masz takie science-fiction tu wypisywać, to wydaj te 67 złotych na słownik ortograficzny, a za resztę kup sobie jakąś fajną bluzę. Zima mroźna bywa, więc przyda Ci się to bardziej, niż książki o programowaniu. Rynek informatyczny także powinien w sumie podziękować, bo za dużo jest tego typu pseudoprogramistów z małymi umiejętnościami i dużym ego.

Natomiast jeśli faktycznie masz ambicję i zapał, aby zostać informatykiem, po prostu zapomnij na co najmniej dwa lata o bajkach, które tu powypisywałeś i zacznij się uczyć zaczynając od rzeczy prostych, by zrozumieć i poznać podstawy. Pokaż, że faktycznie na tym Ci zależy, a wtedy Ci prawdopodobnie doradzę coś konkretniejszego na dobry początek.
vokiel
Przede wszystkim proponuję rozejrzeć się w tematach na forum, jest ich już kilka.

Poza tym, Tobie pewnie trzeba książkę z PHP i MySQL od podstaw.
PHP5, Apache i MySQL. Od podstaw
PHP5 i MySQL. Biblia

Do tego może coś o CSS bardziej zaawansowanym, a z czasem pewnie i JavaScript.
thek
Generalnie trudno się nie zgodzić z Zyx-em. Powiem to tak... mam za sobą kontakt z programowaniem od końca podstawówki (wtedy jeszcze 8-letniej). Siedziałem w tym od TurboPascala czy AC Logo poprzez 5 lat studiów informatycznych, gdzie poznałem C, C++, Javę, SQL, Object pascala, Assemblera, HTML, PHP, JavaScript, CSS, ale wszystko w zasadzie w podstawach i sam musiałem to rozwijać co mi się spodobało. Nadal mimo kilku lat pracy w zawodzie IT jako webdeveloper i mający z tym kontakt na codzień, a nie serwisant pierwszy lepszy, który postawić potrafi kompa i kilka rzeczy zainstalować + skonfigurować, nie mogę powiedzieć bym je opanował w stopniu wyższym niż średni lub podstawowy (zależy który). A zobacz ile to już lat praktyki. Ty chcesz część z tego co ja opanować w pół roku? Niewykonalne. Na naukę tego trzeba poświęcić lata, nie tygodnie. Sam proces projektowania aplikacji czy portalu od zera z opisem wszystkiego co potrzebne, wymaganych funkcjonalności i przewidzeniem co z czym, zajmie przynajmniej kilka dni... jeśli się sprężysz smile.gif A co dopiero będzie gdy coś zechcesz zaprogramować już i wyskoczą błędy, nad których wynalezieniem zejdzie Ci jakiś czas. Kilka błędów takich lub większych i z czasu wylatują kolejne dni.

HTML to prościutki system tagów a jedyną trudnością jest jego interpretacja przez różne przeglądarki. Tego też musisz się nauczyć by wiedzieć co i jak przy użyciu CSS + HTML. Naprawdę uważasz, że na ten moment choćby tylko to jesteś w stanie zrobić? Jeśli nie to naprawdę uwierz, że kilka problemów i Twój zapał mocno osłabnie. Wytrzymasz 2-3 miesiące góra a potem zaczniesz przeklinać. Myślisz że czemu programiści mają taki "bogaty słownik" w przynajmniej 2 językach (polski od ku..a, angielski od fu.., a zdolniejsi choćby od sche...e biggrin.gif )? gdybyś posiedział trochę dłużej to by Ci uszy zwiędły.
Only
Wiem,że nie jestem geniuszem i czywiście rozumiem, że to co napisałem jest niewykonalne w pół rok, i będę przyswajał te informację, dopóki nie nauczę się tego co będzie mi potrzebne. Bardzo dziękuje za rady, oczywiście z nich skorzystam, tylko nie z jednej - Słownik PWN. Jakoś nikt z mojego grona znajomych nie zauważył, abym miał jakieś trudności z układaniem zdań, czy interpunkcją. Wiem, że nie jestem ideałem, ale porównywanie mnie do jakiegoś dziecka, które nie umie napisać poprawnie zdania po polsku, jest poważną obrazą względem mnie.

A jeżeli mogę, to wrócę do tematu tego posta:

Jakie książki dla początkujących powonieniem zakupić(HTML, CSS, PHP MySQL).

Z tego co czytałem, bardzo dużo jest błędów w książce PHP i MySQL vademecum profesjonalisty, więc ta książka odpada.

Z góry dziękuję za odpowiedź
thek
Trochę trudno w 150pln zamknąć dobre książki. Dla początkujących dobre są pozycje z serii "Head first!", ale ich cena waha się od 80pln wzwyż za jedną i omawiają określone aspekty, a więc osobno JS, osobno CSS i tak dalej, więc nie skończyło by się na jednej, czyli przekraczasz budżet. Ogólnie książki w IT nie należą do najtańszych, ale uwierz, że w Polsce i tak są tanie. Mieszkałem za granicą i tam ceny były nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce za te same pozycje(!). Jeśli jednak masz limit to najlepiej tak naprawdę jest mieć dostęp do netu i próbować pisać zgodnie z tym co jest w tutorialach, a szukać odpowiedzi gdy się utknie Przy takim podejściu wybrać dość nową pozycję (starsze mogą mieć "błędy podejścia" wynikające z przestarzałego modelu tworzenia stron w sieci - typu strony na tabelkach itp.) omawiającą postawy i pisać, pisać oraz jeszcze raz pisać. Szarpanie się na książki dla profesjonalistów, gdy nie masz podstaw jest zwyczajnie bezsensowne. Zasypią cię kodem i niezrozumiałą terminologią, bo przyjmują w nich, że już znasz przynajmniej podstawy. Jeśli ich nie masz to przydadzą się dopiero za jakiś czas, gdy już jakoś je opanujesz.
Only
Dziękuje, bardzo mi pomogłeś zwiększę swój budżet o 50zł i zakupie książki, które mi poleciłeś:

"Head First Web Design. Edycja Polska", (HTML, CSS, Flash)
"Head First PHP & MySQL. Edycja Polska" (MySQL, PHP)
thek
Powinno Ci się spodobać podejście do programowania i opisywania rzeczy w tej serii. Nie jest sztampowe, czyli listing i analizujemy fragmentami, ale bardzo "młodzieżowe" i stąd nawet osobom trochę ogarniającym tematykę się podobają. Gdy się zaczniesz wgryzać w tematy zauważysz, że wiele ciekawych pozycji posiadają wydawnictwa określone, ale nie wszystkie pozycje są w wersjach polskich i konieczne będzie poszukiwanie angielskich. Wtedy zaczną się dla Ciebie liczyć choćby takie wydawnictwa (także dostępne w wielu przypadkach po polsku) jak O'Reilly czy Apress,by wymienić te, które uważa się za poważne w tej dziedzinie smile.gif
phpion
Ja na Twoim miejscu poszedłbym w stronę serii "Ćwiczenia praktyczne". Książki bardzo tanie, a na początek w zupełności wystarczą. Sam zaczynałem naukę z książek właśnie z tej serii. Jeśli faktycznie Cię to wciągnie, to będziesz mógł w późniejszym czasie zakupić jakieś droższe pozycje.

PHP:
PHP5. Tworzenie stron WWW. Ćwiczenia praktyczne - 19,90 zł

MySQL:
MySQL. Darmowa baza danych. Ćwiczenia praktyczne - 19,90 zł

HTML/XHTML + CSS:
HTML i XHTML. Ćwiczenia praktyczne - 17,00 zł

JavaScript - książka wydaje mi się zbędna, od razu celowałbym w pisanie w jQuery, a nie w czystym JS. Mógłbyś oprzeć się tylko na dokumentacji, ale jeśli chcesz książkę to:
JQuery. Poradnik programisty - 39,00 zł

Suma (bez JS): 56,80 zł (i tą wersję bym obstawiał)
Suma (z JS): 95,80 zł

Nie ma sensu od razu wyrzucać 200 zł. Powyższe książki spokojnie pozwolą Ci tworzyć strony i skrypty z użyciem bazy danych.

//Edit:
Jeszcze co do serii "Head First" - mi osobiście takie książki kompletnie nie podchodzą. Nie lubię takiego bratania się z czytelnikiem, wstawiania mnóstwa idiotycznych obrazków itd. Kojarzy mi się to z serią "Dla opornych". Osobiście wolę same konkrety, kod + wytłumaczenie co się w nim dzieje, a nie lanie wody. Weź również to pod uwagę w wyborze książki - nie każdy lubi podejście prezentowane w "Head First".
thek
Phpion, rozumiem to podejście, ale właśnie z racji tego, że my szliśmy innym "tokiem" nauczania, to nie przeszkadza nam zasypywanie kodem, który dopiero po jakimś czasie jest tłumaczony i dlaczego jest tak a nie inaczej. Masz rację, że HF! jest pisany jak dla "opornych" i to jest właśnie to, co stanowi o jego sile w tym przypadku. Mamy bowiem do czynienia z osobą, która nie ma podstaw poza podstawami html. Podane przez Ciebie tytuły są również dobre dla początkujących, ale właśnie podejście może tutaj okazać się decydujące. Nie każdemu pasuje, ale właśnie ono sprawia, że książkę osobom zaczynającym swą przygodę z webmasterką, czyta się przyjemnie. Dużo obrazków, z humorem, utrwalaniem wiadomości nabytych wcześniej. Dlatego książki z tej serii polecam z czystym sumieniem naprawdę początkującym, mimo iż są droższe i za ich równowartość mogą kupić kilka tańszych, ale bardziej "encyklopedycznych" i systematyzujących wiedzę czy z analizą skryptów, które nie zawsze są przejrzyste i dobrze wytłumaczone.

Przykładowo ja zaczynałem kontakt z C od 4 książek: "ANSI C" Kernighama i Ritchiego, "Symfonii" Grębosza, "Programowanie w językach C i C++ z wykorzystaniem pakietu Borland C++" - Zalewskiego (to była cegiełka...) i Biblia Bjarne Stroustrupa (2-3 razy taka cegła jak poprzedniczka biggrin.gif ) i nie licząc Grębosza pisanego lekko, pozostałe to były pozycje nie dla początkujących. Ciężkie, encyklopedyczne, odstraszające. Początkującym takie bym odradził. Twoje są również porządne. Zwłaszcza ostatnia pozycja, dotycząca jQuery, w chwili obecnej (choć nie obstajesz przy niej) byłaby ciekawa, ale moim zdaniem bez liźnięcia podstaw JS zabieranie się do niej może być wybieganiem przed szereg. Będzie znał bibliotekę, ale problem sprawi mu pisanie wewnątrz metod kodu obsługującego.
Only
Dziękuje bardzo za wszystkie propozycję, jeszcze się zastanowię i wybiorę książkę najbardziej mi odpowiadającą. Ja jestem bardzo elastyczny co do nauki i uważam, że nie miałbym problemów z nauką w "dość luźnym języku", ale nie może być on też pisany w bardzo dużej przesadzie, ja chce się czegoś nauczyć, a nie się pośmiać. Na razie uważam, za najstosowniejsze wybranie książki w księgarni, tam na spokojnie przejże estetykę wykonania książki i sam język pisania. Pieniądze nie są dla mnie zbyt dużym problemem na co dzień (pracuje w weekendy i przez internet), ale zbliżają się święta i chciałbym jakoś pomóc rodzicom i jakieś pokupować prezenty pod choinkę.
thek
W takim wypadku robisz najrozsądniej ze swoim podejściem. Idź do księgarni, obejrzyj te pozycje i wybierz najlepiej Ci pasujące. A nuż dojrzysz jakieś inne, które bardziej Ci przypasują z racji treści czy poruszonych tematów? Dlatego zaczynaj od spisu treści. Dzięki niemu poznasz jaką tematykę porusza autor, a jeśli coś Ci przykuje uwagę, zerknij czy w sposób w jaki Tobie odpowiada. Ze swojej strony mogę jeszcze zwrócić Ci uwagę na web-usability skoro chcesz pisać portal. Tutaj możesz zerknąć na "Projektowanie stron WWW. Użyteczność w praktyce" lub "Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych.". Jeśli interesuje Cię jeszcze otoczka działania portalu to możesz zwrócić uwagę także na "Serwisy społecznościowe. Projektowanie" czy "Serwisy społecznościowe. Budowa, administracja i moderacja"
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.