Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Czy potrzebna bardzo dobra znajomośc HTML?
Forum PHP.pl > Inne > Książki
Khann
Witam

Chciałbym zacząć uczyć się PHP, ale mam pytanie. A mianowicie, czy muszę jakoś szczególnie umieć HTML? Mam już jakieś tam podstawy, ale nie jest to wiele. Będę wdzięczny za pomoc.
Mephistofeles
Nie. Możesz pisać w PHP nie znając HTMLa.
Khann
Aha, czyli wracam do nauki HTML i CSS biggrin.gif
Mephistofeles
Tam była kropka, której chyba nie zauważyłeś.
Khann
No faktycznie, hehehe. Trochę szybko to przeczytałem. No to świetnie.



No faktycznie, hehehe. Trochę szybko to przeczytałem. No to świetnie.

thek
To ja napiszę dokładniej... Nie musisz znać HTML i CSS oraz innych pisząc back-end. W praktyce rzadko znajdziesz oferty, gdzie ktoś będzie Cię o znajomość jedynie back-endu pytał. Na mur więc znajomość choćby podstaw (a w praktyce już minimum średniego zaawansowania) HTML, CSS, JavaScript będzie konieczna.
Mephistofeles
Ale żeby nauczyć się PHP, a więc właściwego programowania, nie trzeba znać HTMLa, innych języków można nauczyć się w trakcie.
everth
Zaczynanie nauki programowania od PHP to strzał w stopę. PHP ma zastosowanie praktycznie ograniczone tylko do tworzenia stron WWW - jeśli ktoś chce szybko tworzyć dynamiczne stronki to naturalną koleją jest raczej HTML->CSS->PHP->JS(?). W zasadzie tak jest najprościej do szybkiego tworzenia stron + ew. pisania prostych modułów do większych CMSów.

A programowania nie warto uczyć się na PHP. Nauczysz się złych rzeczy które później będą się za tobą ciągnęły. Szkoda czasu.
coomler
A ja tak tylko zapytam, czego nie nauczy mnie PHP? Co w takim razie dodatkowego wyniosę z nauki C++, czy delphi? Każdy o tym pisz, ale w sumie żadnych konkretów nie poda. Omijając oczywiście zastosowania języków, tzn. biorąc pod uwagę sam kod a nie jego zastosowanie.
thek
PHP jako język jest takim pisaniem "na skróty". Wiele rzeczy w nim jest zrobione w tle, po łebkach. Programista moze pewne rzeczy zrobić na wiele sposobów, ale część z nich jest obarczona błędami, które sa przez język wychwytywane i poprawiane. W efekcie nie wiesz nawet, że robisz coś źle i przez to utrwalasz w sobie złe nawyki. Wsponiane języki jak choćby C++ na nie zwyczajnie nie pozwalają. Dzięki temu masz większą kontrolę nad tym co się dzieje. Wiele rzeczy, które php "łyknie" w innych językach jest sygnalizowane ostrzeżeniem lub uznawane za błąd. Dzięki temu php jest łatwiejsze do nauki, ale jednocześnie łatwiej w nim o niezgodne z jakimikolwiek konwencjami i zasadami pisanie kodu. To powoduje bajzel straszny. Dorzuć do tego fakt, że wiele rzeczy w php jest wymuszonych istnieniem określonych technik w innych językach a dowiesz się dlaczego php ma coraz więcej z nimi wspólnego. To co teraz jest nowościami w wersjach 5.3 i draftach jest dopiero przymierzane do wprowadzenia - istnieje już czasem od kilku lub kilkunastu lat w innych językach smile.gif Jeśli już więc znasz kilka języków - wiesz jak wprowadzana funkcjonalność może działać czy wygladać. Świetnym przykladem jest tutaj choćby przestrzeń nazw. Zobacz odkiedy istnieje w C++ i jak działa a zapewne zrozumiesz czemu jej wejście może być ciekawe jeśli sensownie się je wykorzysta w php.
Khann
Mówisz o złych nawykach, a jak to jest na przykład z JavaScript. Czy ten język jest dobry do nauki po poznaniu html i css? Chodzi mi tutaj o to czy lepiej się za niego brać przed PHP?

Mephistofeles
Programowania warto nauczyć się faktycznie w innym języku. Ja bym proponował C# - nie trzeba wydziwiać ze wskaźnikami jak to w C++, sam język jest praktycznie w całości obiektowy, dobrze wykorzystuje przestrzenie nazw i inne "bajery". Nauczysz się programować i będziesz umiał w każdym języku, a gdy zaczniesz od razu w PHP może dojść do sytuacji, że umiesz tylko klepać kod, co nie oznacza, że nie da się dobrze nauczyć przy PHP.
thek
JavaScript to zupełnie inna bajka niż HTML czy CSS. HTML to tylko język znaczników, definiujący układ i wzajemne położenie elementów na stronie (ich hierarchię względem siebie... nie układ jako widoczny layout, choć i to może wykonać, tyle że nie powinno się tego robić). CSS ma za zadanie to, czego nie powinien robić HTML, a więc odpowiadać za graficzną interpretację treści strony, jej wygląd i zachowanie dla różnego typu mediów (ekran, drukarka, rzutnik multimedialny). JavaScript to już język skryptowy w pełniejszym tego słowa znaczeniu. O to czy powinno się go uczyć w jakimś konkretnym momencie czasowym, przed lub po określonym języku to kwestia dyskusyjna. Ja bym powiedział, że powinno się uczyć jednocześnie kilku jako komplementarnych. Przykładowo PHP i JavaScript działają po dwóch różnych stronach "połączenia" - JS u klienta, php na serwerze. Dzięki temu mogą się wzajemnie uzupełniać poprzez użycie AJAX. JS prosi serwer o coś i serwer mu to przygotowuje. Z kolei serwer przygotować może odpowiednio spreparowany kod JS, który potem u klienta zadziała tak jak chcemy.
Khann
Zamówiłem dzisiaj książkę do nauki podstaw HTML i CSS, mianowicie: http://helion.pl/ksiazki/html_xhtml_i_css_...afer,hxcbi5.htm

Wiem, że teraz czeka mnie trochę pracy żeby opanować to, co jest w niej opisane, ale chciałbym zapytać co dalej? To znaczy w jakim kierunki iść po jej przeczytaniu? Czy JavaScript, czy też PHP MySQL? Może nieco w przyszłość wybiegam, ale z racji, iż widzę tutaj osoby, które naprawdę "siedzą" w tych tematach po prostu muszę zapytać rolleyes.gif
Mephistofeles
HTML to nie jest język programowania i znacznie różni się od właściwego programowania w PHP, JavaScript czy innym języku. Programowanie to już nie klepanie kodu, żeby wygląd pasował.
Khann
To akurat wiem i zdaję sobie sprawę, że HTML, a PHP to są dwie różne bajki rolleyes.gif

Tylko na przykład, nieraz widziałem na różnych forach odpowiedzi, że po HTML i CSS lepiej zabrać się za programowanie w PHP. Na innych z kolei, była mowa o tym, że lepiej wybrać JavaScript. I stąd wzięło się moje pytanie w poprzednim poście:D
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.