Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Problem z "Przedszkolem"
Forum PHP.pl > Inne > Opinie, ogłoszenia, pytania > Forum
mat-bi
Na poczatek kilka linków:

Temat: PHP Potrzebna pomoc z malym skryptem
Temat: Ksiega gosci POMOC

(nie będę dawać więcej, bo i tak wszyscy wiedzą, o co chodzi)

Już po prostu mam dość. Rozumiem, że jest to forum przedszkole, kazdy kiedyś zaczynał etc., ale co się ostatnio tam dzieje, to już naprawdę. Mam po prostu dość - większość tematow to problem, gdyż ktoś popełnił literówkę i mu coś nie działa/zbyt dobrze działa. Trzeba coś z tym zrobić, nie może być tak, że z każdą byle *** lecieć na forum.

Osobną sprawę stanowia ci, co przychodzą tylko po gotowca, ale próbują ten fakt ukryć, np. "wytłumaczcie mi, jak to zrobić". Przez takie coś, zwykle taka osoba nic się z tego nie nauczy, liczy tylko, że kogoś wykorzysta. Często też komuś nie chce sie do manuala zajrzeć, by zobaczyć, jak funkcja działa.

Może dałoby sie coś z tym zrobić, oprócz zamykania tematów przez modów?
nospor
Cytat
oprócz zamykania tematów przez modów
A widzisz inne rozwiązanie?
Ja czasami krzyczę/ironizuję - może jak ktoś krzyknie to się jeden leń z drugim opamięta. Ale to bardzo rzadko.
Czasami zmuszam do myślenia - też mały odsetek na to reaguje.
Czasami podaje linki do arta/manuala z wyjaśnieniem - też działa tylko na nielicznych.

Ci którzy nagminnie przylatują z takimi rzeczami zazwyczas są wyłapywania przez modów i w ciemnej uliczce wyjaśnia się im to już bardziej dogłębniej wink.gif
Widzisz inne rozwiązania? Jak tak to wal śmiało.

Na dodatek ludzie/dzieci robią się coraz bardziej bezczelne i byle wzmianka o manualu czy google to już drą japę że na forum to tylko do manuala się odsyła.... No ale jak ktoś nie zna totalnych podstaw to jak inaczej robić jak nie do manuala odsyłać?
mat-bi
Hmm.. Tak się zastanawiam, tylko potrzebny byłby jakiś admin wink.gif

Po prostu można np. zablokować pisanie postów dla userów o mniejszej liczbie postów niż np. 10. Ci, co naprawdę potrzebują, jakoś to przetrwają, a z małą rzeczą pewnie przeniosą się an inne.

Można także pomyśleć o blokadzie pisania przez kilka dni od rejestracji. Zwykle jest tak:

1. user rejestruje się
2. mija 5 minut - nowy post

EDIT:

Chociaż szybciej może 2 punkt - 1 może być za drastyczny
nospor
Cytat
zablokować pisanie postów dla userów o mniejszej liczbie postów niż np. 10.
No to w życiu nic nie napiszą jak będzie taka blokada smile.gif

Cytat
Można także pomyśleć o blokadzie pisania przez kilka dni od rejestracji.
No nie, tak też bez sensu. Po to się człowiek rejestruje by móc zadać pytanie
Daiquiri
Mat-bi, niestety ale od tego jest przedszkole. Owszem, jest tam gromada zwyczajnych leni, ale nic na to nie poradzimy. Dlaczego mielibyśmy męczyć grupę normalnych "przedszkolaków", bo niektórzy mają alergię na google lub logiczne myślenie? smile.gif


@down:
A i owszem, lenie się mnożą na potęgę, jeszcze zwykle mają rodmuchaną do granic możliwości postawę roszczeniową. Swoją drogą osoby problem stanowią osoby, które podają rozwiązania "na tacy". Ja zawsze staram się raczej naprowadzić (poza przypadkami, kiedy nie jest to możliwe), ale często znajdzie się ktoś kto po prostu "poprawi" kod i wklei gotowca. To też nie pomaga.
nospor
Cytat
bo niektórzy
Gdy zakładaliśmy przedszkole to naprawdę tylko niektórzy się zdarzali tacy. Teraz niestety jest na odwrót - tylko niektórzy są normalnymi przedszkolakami a reszta to lenie patentowane z pretensjami.

Jedyne co można zrobić to się nie cackać z takimi i zamykać od razu. Liczba tematów na przedszkolu spadnie o 70%, moderatorzy zostaną okrzyknięci hamami i prostakami. Coś za coś wink.gif
mat-bi
Ja nie mówię, że wszyscy przedszkolacy są nie wiadomo, jak, zdarzają sie tacy z naprawdę problemami, ale też obecnie większość po prostu sobie olewa i sądzi, że ktoś za nich coś zrobi.
Daiquiri
Oczywiście masz rację. Problem polega na tym, żeby skonstruować skuteczną metodę na bieżące wyłapywanie leniuchów, bez utrudniania innym życia na forum smile.gif.
nospor
Ależ jest skuteczna metoda - jest nią moderator lub użytkownik raportujący.
I teraz pytanie: czy forum ma "likwidować" takich delikwentów czy nadal się z nimi cackać. Jeśli padnie decyzja że likwidować, to gwarantuję że w ciągu paru miesięcy byśmy mieli problem z głowy - bardzo duży procent potencjalnych użytkowników by omijał forum z daleka. Chcemy tego? Wszyscy problem widzimy ale czy taka czystka jest humanitarna? Czy nie podadzą nas do Strasburga?
everth
A ilu normalnych użytkowników już teraz nie znajduje odpowiedzi bo giną w zalewie innych? Jeśli admini zastanawiają się nad takimi rzeczami to już niedługo nie będzie tu czego szukać - szkoda czasu na tematy gdzie pod ciekawą nazwą kryje się zwykłe "masz tu kod (spaghetti), powiedz co mam źle". Zróbcie jakąś sanację - Piłsudskiemu dziś nie wypominają ofiar przewrotu majowego wink.gif
JoShiMa
Cytat(nospor @ 21.04.2011, 16:34:31 ) *
Czasami zmuszam do myślenia - też mały odsetek na to reaguje.

Też czasem próbuję, ale co z tego jak zaraz pod moim postem ktoś kto chce zasłużyć na + wrzuca gotowca.
Daiquiri
Cytat(nospor @ 21.04.2011, 19:21:59 ) *
Ależ jest skuteczna metoda - jest nią moderator lub użytkownik raportujący.
Bieżąca w sensie w momencie pisania posta smile.gif. Bo komunikaty, że parse error nie jest błędem nie do wyłapania nie pomagają. Już kiedyś pisałam do wookieb, że w momencie lekkiego wyśrubowania wymogów 80% przedszkola wypadłoby z obiegu. Pytanie czy po części tolerować czy wprowadzić czystki. W USA podałby ktoś pewnie moderatora do sądu, że dyskryminuje głupotę - tutaj to jeszcze nikomu nie grozi biggrin.gif.

Przydałby się żłobek z opisem "To jest dział, w którym parse error jest mile widziany"...

nospor
Cytat
Jeśli admini zastanawiają się nad takimi rzeczami to już niedługo nie będzie tu czego szukać

1) Docelowo przedszkole było stworzone na tematy "śmieci". Tam miały lądować tematy początkujących użytkowników, tematy bez żadnej że tak powiem wartości.
Jak ktoś chciał znaleźć jakąś informację to na pewno nie w przedszkolu. Dzięki przedszkolu dział PHP miał pozostać "czysty" jedynie z normalnymi problemami.
Jak komuś przeszkadza poziom przedszkola to miał tam poprostu nie zaglądać i odpowiadać jedynie na tematy z innych działów

2) Niestety przedszkole przerosło nasze najśmielsze oczekiwania poziomomem głupoty/lenistwa/bezczelności coraz to większej żeszy piszących tam użytkowników.
I teraz trzeba się zastanowić (może zrobić referendum wsród użytkowników) co z tym fantem zrobić. Czy zostawiać to tak jak jest czy może jednak rozpocząć czystkę. Ja sam mam mieszane uczucia. Nie mniej jednak coraz to większa bezmyślność skłania mnie ku poważnym czystkom. No ale z drugiej strony czy to naprawdę wina tych biednych dzieci, że są tak bezmyślne i tępe? Może ogólnie nasze społeczeństwo durnieje i my musimy się dostosować? wink.gif

ps: moje słowa nie są kierowane ku wszystkim piszącym na przedszkolu. Zdarzają się też normalni przedszkolacy.
kbsucha
Wymagałoby to trochę pracy, ale zawsze można przed nadaniem prawa do pisania postów zrobić nowym użytkownikom test wyboru z regulaminu i zasad forum biggrin.gif, parę pytań, typu: "Który z podanych tematów jest prawidłowy:" itp. rozwiązanie zajęłoby 5 min, a może przyczynilibyście się do edukacji korzystania z forum internetowych (zasady są w większości przypadków identyczne dla każdego forum).

Ale jak pisałem wymagałoby to trochę pracy, a czas zawsze jest towarem deficytowym.
thek
Problem nie jest nowy. Już od dłuższego czasu ta tendencja narasta i z tego co pamiętam, to była już propozycja zrobienia działu "Żłobek" bo nawet ja ją proponowałem, a i w niektórych psotach pisałem wprost userowi, że jego poziom tematu nawet sie do Żłobka nie nadaje, a co dopiero Przedszkola wink.gif

Ja osobiście byłbym za jakimś wymuszaczem, bo jak widzę niektóre tematy to po prostu ręce opadają. mamy juz choćby zabezpieczenia, ale userzy sie przeklikują przez nie i mają wszystko gdzieś. Przykład z headersami... Ile by nie pisać to i tak niemal codziennie ten temat ktoś wałkuje. Dlaczego więc się cackać? Skoro przeklikuje się, to po stronie serwera i tak na pałę to do Przedszkola przypisać. Wiem, że to złe, ale to chyba jedyne sensowne rozwiązanie w tym wypadku by jakoś ukrócić. Zresztą może to byłoby okrutne, ale często widać kto chce gotowca, a kto faktycznie pomocy. W przypadku tych pierwszych można by "po dumie lub ambicji" pojechać i stworzyć jeden dział oraz nazwać go: "Jestem leniem, szukam gotowca a nie pomocy bo czas przeznaczam na inne rzeczy" i nie cackać się oraz nie zważać na lamenty wink.gif Innymi słowy jestem za wnioskiem o dodanie działów:
"Żłobek" - dla podstaw, gdzie user ma problem z nazwaniem tego co chce, a więc nie zna się, ale coś tam kombinuje, tyle że na Przedszkole to wciąż za malo,
"Śmierdzące lenie" - dla tych, którzy "nie mają czasu na uczenie się programowania",
"W szukajce są nas miliony" - dla tych tematów, które przewijają się notorycznie, ale user ma taką przypadłość,, że użycie przeglądarki forumowej i/lub google to za duży wysiłek dla jego umysłu i/lub palców.
nospor
Dodawanie żłobka jest bez sensu. Po to powstało przedszkole. Będziesz miał tylko kupę roboty z przenoszeniem tematów.
Jak coś jest na etapie żłobka, znaczy że nie powinno się w ogóle na forum pojawić. Od tego jest masa darmowych kursów po polsku w internecie by etap żłobka przejść samemu.

"Śmierdzące lenie" za to mi się podoba biggrin.gif
"W szukajce są nas miliony" takie tematy z marszu powinny być zamykanie a nie trafiać do kolejnego forum. I bardzo często są zamykane
thek
Rozumiem nospor, ale wspomniałem o tym 1 i 3 by odseparować Przedszkole od nich. Na nic sie zdaje zamykanie, skoro temat wisi nadal i "zabiera" miejsce, spychając wartościowsze tematy na dalsze podstrony (choć gros powinien lądować od razu na śmietniku), a nie ma co ukrywać, że forumowicze nie będą specjalnie lecieć na X stron w tył by pomóc ludziom. Jeśli w ciągu dnia powstają zazwyczaj ze 2-3 podstrony tematów w Przedszkolu minimum, to żeby wbić na temat z wczoraj choćby, to trzeba przekopać przez nie się. Próba obejrzenia tematów z ostatnich 2-3 dni to już po prostu męczarnia. Przerzucanie tematów oczywiście dałoby nam trochę pracy więcej, ale po iluś takich numerach i notorycznym waleniu nie tam gdzie trzeba, byłyby ostrzeżenia i w końcu moderka dla usera. Edukacja userów jest ważna, ale chyba trzeba by zrobić kary regulaminowe dodatkowo:
1) trzeci lub czwarty post ze złym bbcode: +10% do ostrzeżeń
2) drugie nie zastosowanie się do sugestii moderatora/opiekuna: +10% do ostrzeżeń
3) temat bez zastosowania sie do opisu w "Jak zadać pytanie?": +10% do ostrzeżeń
4) crossposting: za każdy temat powyżej pierwszego +10% do ostrzeżeń

I tak dalej... Niech user nie myśli, że wchodzi na forum i ma od razu same prawa i zero własnych obowiązków co do treści oraz formy postów/tematów. Potem jest wysyp durnych tematów, których być nie powinno i tylko śmiecą.
Cysiaczek
Każde rozwiązanie tego problemu narazi użytkowników na niewygody i/lub stworzy "miejsca pracy" dla moderatorów z prikazem anihilacji wszystkiego, co się im wyda podejrzane. Z tym referendum to nie jest wcale taki zły pomysł. Nietypowe sytuacje wymagają nietypowych rozwiązań, więc możemy zapytać wszystkich zainteresowanych o to, czy zgodzą się na większy zamordyzm w celu zniechęcenia ludzi do rejestrowania się tu i zadawania pytań na poziomie rynsztoku, względnie wyłudzania pracy.
Wiąże się to z:

1. Zakazem pytania o problemy, na które można znaleźć odpowiedź w konkretnym manualu lub w internecie, zadając w miarę ściśle pytania wyszukiwarkom.
2. Zakazem proszenia o pomoc na zasadach wolontariatu (w całym serwisie, nie tylko w przedszkolu)

Te dwa przypadki skutkują usunięciem tematu. Pierwszy eliminuje idiotów, drugi leni.

Mam wątpliwości, czy jakieś inne rozwiązanie ma szanse powodzenia, choć test z zasad forum jest pomysłem wartym dyskusji, może nawet próbnej implementacji.
nospor
Cytat
1) trzeci lub czwarty post ze złym bbcode: +10% do ostrzeżeń
2) drugie nie zastosowanie się do sugestii moderatora/opiekuna: +10% do ostrzeżeń
3) temat bez zastosowania sie do opisu w "Jak zadać pytanie?": +10% do ostrzeżeń
4) crossposting: za każdy temat powyżej pierwszego +10% do ostrzeżeń
Ja tak od dawna robię.

Cytat
Rozumiem nospor, ale wspomniałem o tym 1 i 3 by odseparować Przedszkole od nich. Na nic sie zdaje zamykanie, skoro temat wisi nadal i "zabiera" miejsce,
Staram się czasami usuwać takie tematy. Ale to tylko czasami. Można regularnie robić kasowanie takich zamkniętych tematów po dniu czy dwóch. Chdozi o to, by user zobaczył, że ma zamknięty temat.
thek
Tak więc 1 i 3 dział byłyby kontenerami do których przerzucano by te zbedne tematy, by oczyścić Przedszkole do poziomu, który umożliwiałby pomoc tym faktycznie potrzebującym. A może dodatkowo przy temacie każdym dorobić przyciski: "Raportuj do Żłobka", "Zgłoś lenia" które z automatu przenosiłyby wątek tam, jeśli wystarczajaca liczba osób by go kliknęła, przypuśćmy od 5 do 10. Zawsze to wtedy userzy sami by się zajęli delikwentem wink.gif Jeśli dodatkowo za swoje tematy user dostałby odpowiednią liczbę "głosów", to by dostawał "bonusy" typu "po 100 leniach + 10% i moderka na 2 dni" wink.gif
nospor
Cytat
Tak więc 1 i 3 dział byłyby kontenerami do których przerzucano by te zbedne tematy,
Przecież mamy taki kontener, nazywa się "Śmietnik" wink.gif
Powinna być opcja, przy wrzucaniu do śmietnika, że by szedł PW do usera z wyjaśnieniem czemu temat poleciał do kosza. Wówczas żadnych dodatkowych forów nie trzeba by tworzyć, by był porządek od razu smile.gif
thek
Ja jestem za ankietą ewentualną i konstruktywną rozmową z userami nad funkcjonowaniem forum. Nie tylko na zasadzie: "My jako Zarząd chcemy tego i się dostosujcie", ale "Zachowanie X i Y części z Was jest jak cierń dla wszystkich i wkurza nie tylko nas, ale i Wy macie z tego nieprzyjemności lub problemy, więc proponujemy rozwiązanie Z... Zgłaszajcie do niego uwagi." i publikować co jakiś czas w dziale "Opinie, ogłoszenia, pytania ", bo przecież od tego on jest.

Niestety ale poza raportowaniem userzy nie mają wpływu na zawartość forum. Nie lepiej byłoby wprowadzić system "punktów"? Za napisanie posta, otrzymanie punktu Pomógł czy inne działania byłyby przeliczane punkty do wydania na określone akcje. Pozytywne rozpatrzenie tych akcji przez moderatorów skutkowało by "zwróceniem" wydanych na nią punktów do puli usera. Negatywne - zabranie ich. W ten sposób nikt nie wydawałby ich "głupio" lub by pogrążyć temat/post tylko dlatego, że mu się nie podoba, bo i tak moderator by oceniał słuszność "raportu". W ten sposób zresztą forumowicze mieli by poczucie, że mają realny wpływ na wygląd i zachowanie forum. Niestety ale funkcja Raportuj nie jest tak powszechna w użyciu, a moderatorzy wielokrotnie są i tak szybsi niż Raporty, czyszcząc zanim ktokolwiek coś zauważy.
nospor
Jak dla mnie ankieta też jest ok. Wkońcu w teorii to moderatorzy są dla userów a nie na odwrót smile.gif
thek
I chyba to z PW to miałoby sens. Ostatnio i tak często coś zamykam i wywalam, nawet bez informowania usera, bo zwyczajnie uważam to za stratę czasu. Zastanawiam się jednak co robić z "bump"ami, bo teoretycznie są w Regulaminie uznane za akcje niedozwolone, ale w zalewie śmieciowych tematów potem taki ciut lepszy ginie i nie ma nawet jednego posta z sugstią choćby. User robi podbicie i temat wraca na pierwszą stronę, gdzie może ktoś go zauważy.
nospor
Jak ktoś raz na jakiś czas podbije ja to uznaję. Co innego gdy siedzi taki i co godzine robi BUMP. W nagrodę zamykam takiemu temat na ochłonięcie. Po pewnym czasie rzecz jasna otwieram, jak już zrozumie co robił nie tak wink.gif
JoShiMa
Cytat(nospor @ 22.04.2011, 09:46:26 ) *
"Śmierdzące lenie" za to mi się podoba biggrin.gif

Mi też, mi też...

Cytat(nospor @ 22.04.2011, 09:46:26 ) *
"W szukajce są nas miliony" takie tematy z marszu powinny być zamykanie a nie trafiać do kolejnego forum. I bardzo często są zamykane

No ale jednak po zamknięciu tematu warto by go odseparować od wątków sensownych i wywalić właśnie do takiego śmietnika. Może warto nazwać to po imieniu, czyli śmietnikiem. Byłam kiedyś modem na jednym forum i mieliśmy tam śmietnik. Wierzcie mi, że ludzie po jakimś czasie doszli do wniosku, że nie jest fajnie widnieć w śmietniku. lądowały tam zarówno całe wątki jak i pojedyncze wycięte z wątków posty.
nospor
My tez mamy śmietnik, ale widoczny tylko dla modków. Może faktycznie zrobić też śmietnik ogólny
JoShiMa
Cytat(nospor @ 22.04.2011, 10:26:31 ) *
Przecież mamy taki kontener, nazywa się "Śmietnik" wink.gif
Powinna być opcja, przy wrzucaniu do śmietnika, że by szedł PW do usera z wyjaśnieniem czemu temat poleciał do kosza. Wówczas żadnych dodatkowych forów nie trzeba by tworzyć, by był porządek od razu smile.gif

Ale gdzie, bo ten śmietnik nie jest widoczny dla użytowników, prawda? W każdym razie ja go nie widzę. A powinien byc widoczny, zeby było widać kto trafił na śmietnik. Takie lekkie napiętnowanie publiczne.
Daiquiri
OK, a pytanie czy ruszamy coś w takim układzie w sprawie dawania "gotowców"? Bo leniuchy też na takich działaniach rosną w siłę. Niektórzy niezbyt świadomie podają rozwiązania na tacy, inni szarpią się o "pomógł".

Swoją drogą niektórym zamiast forum powinien się manual otwierać...
askone
A może lepszym i pewnie w miarę łatwym do implementacji byłoby wdrożenie opcji w ustawieniach konta:

Nie pokazuj postów z działu Przedszkole

Oczywiście domyślnie nie zaznaczone. Wtedy Ci, którzy chcą uniknąć leni i obiboków zaznaczają co trzeba i mają to co chcą wink.gif

Pozdrawiam
nospor
askone ale chodzi właśnie o to, że przedszkole nie oznacza, że ktoś jest od razu leniem i obibokiem. W dziale przedszkole piszę też normalni przedszkolacy. A nam chodzi o likwidację tylko leni i obiboków smile.gif
askone
No tak - zdarzają się tam normalni przedszkolacy, którzy zasługują na pomoc... W takim razie moja propozycja nie jest rozwiązaniem.
thek
@JoShiMa: No nie wiem. Ja sam tam czasem swoje umieszczam smile.gif Czemu? Znasz długość moich postów? No to dorzuć, że: otwieram temat, piszę, daję wyślij i... o kurde, ktoś mnie uprzedził o 2-3 minuty. No to usuwam swój post. Nie jest to nagminne, ale część postów w Śmietniku dla modów jest właśnie takiego pochodzenia - samodzielnie lub przez modów usunięte posty z tą samą odpowiedzią i bardzo bliskimi czasami postowania. One wcale nie są wynikiem złej woli piszącego i pietnowanie ich mijało by się z celem.

@Daiquiri: gotowce nie są złe, ale to zależy od autora i miejsca. Co innego Giełda, co innego Przedszkole, co innego user mający problem poważny, którego opis by był na pół strony a co innego leń czekający na gotowca prostego jak cep. To już kwestia subiektywnej oceny.
nospor
@thek Joshima miała na myśli taki specyficzny śmietnik do wglądu dla ogółu a nie taki co my mamy własny. Nasz własny pozostaje tylko dla nas, ale równorzędnie jest też smietnik dla wszystkich. Takie połączenie twoich dwóch działow co proponowałeś w jeden.
Daiquiri
@thek
Ja rozumiem, że są specyficzne sytuacje, gdzie zasadniczo odpowiedzią jest "gotowiec". Aczkolwiek nie uważam, że zamiast konkretnej podpowiedzi czy pseudokodu, zwykle lepiej jest podać gotowe rozwiązanie czy edytować cały skrypt użytkownika proszącego o pomoc. I tak coraz częściej widzę "a mógłbyś mi to wkleić w mój kod?", ręce opadają.
melkorm
Jeżeli użytkownik jest w miarę ogarnięty i ma na prawdę problem że czegoś nie wie to spokojnie rzucam pseudo-gotowcem, ale gdy ktoś wrzuca 100+ linijkowy kod z tekstem "gdzie mam błąd" to ręce opadają.

Zresztą zauważyłem tendencję do tego że co bardziej doświadczeni użytkownicy omijają szerokim łukiem tego typu posty w przedszkolu. Ja sam się ograniczyłem do jakichś konkretniejszych problemów dotyczących ZF/jQuery.

Ogólnie jakieś środki powinny zostać podjęte bo w tym momencie znalezienie jakichkolwiek wartościowych informacji dla nowych użytkowników graniczy z cudem.
everth
Może parę rozwiązań które przyszły mi do głowy - ktoś powiedział że często ważne tematy zostają bez odpowiedzi "przytłoczone" resztą śmiecia. Może dałoby się wprowadzić jakiś guzik na zasadzie "ważny temat" lub "mi też się to przyda" albo "podbij" i sortować najpierw po ilości głosów a dopiero później po dacie. Normalny przedszkolak tak sformułuje pytanie że i inni będą mogli się podpiąć. Wątpię by dla kogoś ważny był temat "masz kod, daj odpowiedź".

Inna rzecz - przenoszenie do poddziałów w forum. Nie wiem jak inni ale ja przeglądam nowe posty przez "Asystenta", tam nie ma wyszczególnienia w jakim dziale zostały zadane. Może dałoby się dopisać nazwę działu przy temacie postu?
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.