Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Profesjonalny sklep internetowy
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania > Szukam
dkk
Witam,

Chcę założyć sklep internetowy i szukam najlepszego rozwiązania. Opcje jakie rozważam:

1. Kupno polskiego skryptu (np. cStore) i nawiązanie współpracy z programistą w celu przystosowania go do naszych potrzeb
2. Jak wyżej tylko posłużenie się skryptem np. OpenCart lub CubeCart - z tym, że to zagraniczne skrypty i wymagałyby trochę dostosowania do polskich warunków.

Proszę o opinie co byłoby lepsze?

Druga sprawa to gdzie znaleść dobrego programistę PHP? Oczywiśćie strona "zlecania przez net" itp. odpada wink.gif - to poważny projekt.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
elektrrrus
Wybór skryptu zależy od struktury i wymagań funkcjonalnych sklepu. Żadnen powazny programista nie zaczyna pracy od stwierdzenia zrobię to korzystając z "wstaw jeden ze znanych cms/sklepów.". Może sie okazać że warto napisać dedykowany sklep, może warto wdrożyć Magento, może wystarczy jakiś ubercart, może nawet quick.cart. Dopóki nie napiszesz czego potrzeba takich może mogę mnożyć w setki wink.gif
Dobry programista ma to do siebie że z reguły już ma co robić wink.gif Na poważnie - szukaj najlepiej tutaj, zlecenia.przez.net to nie jest dobra opcja.
dkk
Ogólnie to odpowiada mi funkcjonalność CStore, ale oprócz tego potrzbuję:

- blog z wyświetlaniem wpisów na stronie głównej sklepu
- opinie użytkowników po zrobieniu zakupów w sklepie z wyświetlaniem opinii na stronie głównej
- możliwość dodawania przez klientów zdjęć do produktu (galeria użytkowników dla danego produktu)
- koszyk, dodawanie produktów w technologii AJAX
- losowo wybierany produkt dnia z promocyjną ceną, wyświetlaniem czasu do zakończenia oferty
- moduł pytania i odpowiedzi do produktu, tak aby każdy mógł zadać pytanie
- kompletna modyfikacja procesu składania zamówia

To moje główne założenia co do funkcjonalności sklepu i teraz pytanie, czy warto kupić CStore i modyfikować go, czy modyfikować znane oprogramowanie z przystosowaniem go do polskich warunków? Z drugiej strony część modyfikacji o których piszę są dostępne w skryptach Open Source, np. odpoiwada mi proces składania zamówienia w OpenCart, tak samo koszyk..
skowron-line
Znajdź osobę która napisała własny sklep, i jest on wdrożony. Przedstaw mu listę rzeczy które oczekujesz. Jak ktoś solidnie napisał projekt to zmiany/dodanie funkcjonalności nie będzie czasochłonne i będziesz miał pewność że człowiek nie zniknie i w razie czego pomoże.
Jeżeli wdrożysz projekt opensource i ktoś naniesie CI zmiany które cię nie zadowolą a później nie będzie chciał pomóc to stracisz czas i pieniądze.

Moja rada to kup sklep od programisty i ze wszystkimi poprawkami trzymaj się tylko jego, zapłacisz trochę więcej ale będziesz miał pewność że gość nie będzie po omacku wprowadzał zmian na chybił trafił, bo przeanalizowanie czyjegoś kodu trwa.

(H)Amen.
elektrrrus
Ubercart pasuje idealnie + możliwośc dupala odnośnie administracji poszczególnych części zawartości przez użytkowników i konfiguracji tego.
Mam parę wdrożeń za sobą, spisuje się w polskich warunkach dobrze

@skowron-line - nie do końca się zgodze. Kod pisany przez jedno programistę/małą firmę ma to do siebie że może być a-śmietniekiem(takie cos powinno odpaść po wstępnej weryfikacji ale jednak się natrafia), b-może być napisany tak "po swojemu" że w razie potrzeby inny programista jedyne co będzie w stanie to wrzucić granat, poczekać aż opadnie pył i pisać od nowa, c-taki programista/mała firma może nie mieć czasu/zmienić działalność etc kiedy będa potrzebne zmiany. Korzystanie z bazy porządnego(!) gotowego rozwiązania czy to w postaci gotowego sklepu/cms, czy nawet na poziomie fw gwarantuje że jesli programista czegoś ewidentnie nie skopał to dowolny inny znający będzie w stanie później rozwijać napisane oprogramowanie bez przekroczenia dopuszczalnego w normach wydzielania WTF/minutę.
skowron-line
@elektrrrus dlatego napisałem
Cytat
Jak ktoś solidnie napisał projekt


A co do punktów a i b to jak przeciętny kowalski ma wiedzieć czy kod jest napisany dobrze, czy jest użyty FW i jaki, czy jest to spaghetti.
elektrrrus
Cytat(skowron-line @ 10.12.2011, 19:56:57 ) *
@elektrrrus dlatego napisałem
A co do punktów a i b to jak przeciętny kowalski ma wiedzieć czy kod jest napisany dobrze, czy jest użyty FW i jaki, czy jest to spaghetti.

To samo tyczy się Twojego argumentu - przeciętny kowalski nie jest w stanie rozpoznać czy ktoś napisał solidnie projekt.
Dlatego użycie jako bazy gotowego rozwiązania(na temat którego przeciętny kowalski może znaleźć informacje wklepując nazwę w google) daje chociaż cień gwarancji że takie rozwiązanie jednak w jakimś stopniu będzie rozwijalne. Oczywiście dochodza problemy typy: zły wybór cms/fw, złe wdrożenie, ale będąc przeciętnym kowalskim nie da się już wniknąć w takie kwestie.
dkk
Dzięki za odpowiedzi. Nie wiem czy udałoby mis ię znaleść autorski skrypt sklepu, który mógłbym kupić.
Ubercart nie wygląda jakoś przyszłościowo na poważny biznes.

A może CubeCart?

Ile może koszrtować profesjonalne stworzenie skryptu od nowa?
by_ikar
Cytat
Ile może koszrtować profesjonalne stworzenie skryptu od nowa?


Odpowiem ci na to pytanie trochę inaczej. Widzisz, nie patrz na ten sklep który ktoś ci napisze, jak na coś na czym powinieneś oszczędzać. Bo widzisz, taki sklep, to w sumie nic innego jakbyś wynajął jakiś lokal. Im więcej masz towaru, tym większy by ten sklep musiał być. Za powierzchnię na której mógłbyś mieć kilka tysięcy różnych produktów, musiałbyś sporo miesięcznie płacić, do tego opłacać rachunki za prąd/ogrzewanie. Tak więc czym jest praktycznie jednorazowy koszt, nawet rzędu kilku tysięcy, z bardzo dużym limitem powierzchni (tzn miejsca dla produktów)? IMO taki jednorazowy koszt za sklep jest niczym. Kup sobie chociażby jakiś namiot/stoisko o powierzchni 200 metrów, to jednorazowo zapłacisz za taki namiot koło 15-20 tysięcy, w zależności od materiału/producenta. A do tego jeszcze musisz płacić za miejsce na którym stoi ten namiot/stoisko. A taki namiot to znów nie jest szczyt luksusu, więc taki już niczego sobie lokal to ile może jednorazowo kosztować? Dużo więcej, zwłaszcza jego miesięczna opłata. A tutaj? Tutaj powiedzmy dasz 4 tysiące i powinieneś mieć już niczego sobie sklep, chciałbyś mieć to na jakimś dobrym hostingu, to płaciłbyś koło ~200zł za serwer dedykowany, który IMO miałby spory zapas mocy. Czyli roczne utrzymanie byłoby dużo niższe, niż w przypadku lokalu, a możliwości zarówno w ilości klientów, jak i ilości dostępnego miejsca. Nie szukaj na pewno kogoś kto ci to zrobi za tysiąc złotych, bo będziesz później żałować wink.gif
dkk
Nie wiem jakie sa ceny skryptów autorskich, kilka tyś to nie za mało, skoro tyle kosztuja juz gotowe, polskie skrypty? Sama integracja np. z Subiektem to 1000 zł. Myslałem, ze to koszty rzedu od 10 tys w zwyż.
elektrrrus
@dkk - może popatrz na magento? Zbudowany na zf, co prawda sam go nie znam ale widziałem mnóstwo na prawde bardzo rozbudowanych wdrożeń.
Co do cen autorskich - ja na obecną chwilę rozmowę rozpoczynałbym pewnie od 4-5tyś, wszystko tak naprawdę zależy od tego na ile to ma być rozbudowany sklep.
dkk
Magento to za duży kombajn, raczej celowałbym w coś lżejszego... Napisałeś autorskie oprogramowanie sklepu?

Z drugiej strony zamawiając autorskie oprogramowanie jestem związane z twórcą, a jeśli wezmę np. CubeCart to jednak zawsze jest to OenSource na znanym frameworku..
Uriziel01
Dyskusja co do ceny jest tu nie na miejscu, autorowi tematu nie chodzi o jakąś surówkę tylko skrypt po wykonaniu odpowiednich wdrożeni i customizacji, jest to diametralnie większa różnica. Gotowe skrypty zazwyczaj trzymają się jakiejś tam pólki cenowej, autorskie pomysły i ich wdrożenia mogą kosztować nawet kilka razy więcej niż sam sklep. WSZYSTKO zależy tutaj od 'udziwnień' klienta. Ja sam pracuje nad pewnym skryptem sklepowym ale nie będe go polecał gdyż doskonale wiem że nie jest on popularny tutaj za oceanem (w stanach mamy mase klientów) i istnieją lepsze (a przede wszystkim tańsze) rozwiązania.
niebanalny30
Witam,

Mogę się dowiedzieć jakiego wyboru dokonałeś?

Mam dokladnie taki sam problem i nie wiem kogo wybrać do doradzenia...
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.