Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: instalacja i odpalenie oracl 11g windows
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > Oracle
smiesznylolek
witam, mam taką prośbę, pytanie całkowicie noobsie. Muszę sobie zainstalować i odpalić oracla na swoim komputerze tak żebym mógł z niego korzystać. I tu jest problem, pobrałem oracla ze strony, zainstalowałem, ale nie mogę nigdzie znaleźć jak mam zrobić to tak żebym mógł sobie go obsługiwać przez przeglądarke, coś takiego jak phpmyadmin. Bardzo proszę o jakieś instrukcję lub cokolwiek. Ogólnie nie mam pojęcia jak to uruchomić, zatrzymałem się na zainstalowaniu...

teraz juz mniej wiecej wszystko jest ok tylko w trakcie instalacji pojawia mi sie
WARNING: Error starting Database Control.Please execute the following command(s).

1) Set the environment variable ORACLE_UNQNAME to Database unique name
2) /u01/app/oracle/product/11.2.0/db_1/bin/emctl start dbconsole

wiem że to pierwsze to chodzi że powinienem ustawić zmienną środowiskową, ale po pierwsze to nie wiem w jaki sposób oraz co dokładnie ma być ustawione. Natomiast z drugim to nie mam pojecia o co chodzi
blooregard
1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Zmienna_środo...je_na_zmiennych

2) jest to ścieżka do polecenia uruchamiającego konsolę tekstową Oracle

Tu masz wszystko opisane:
http://docs.oracle.com/cd/E17781_01/instal...oc.htm#autoId17
smiesznylolek
co do tego
1) Set the environment variable ORACLE_UNQNAME to Database unique name
to mam zrobić tą zmienną środowiskową ORACLE_UNQNAME=<nazwa_bazy>, czy mam podać ścieżkę do tej bazy?

A co do drugiego to rozumie że tamtą ścieżke powinienem zmienić na taką żeby miała dostęp do tego pliku "emctl" na moim komputerze?
Jeśli tak to tylko bym prosił o wskazanie gdzie to mam zmienić
publisher
Napisz do czego potrzebny ci ten Oracle? Czego chcesz się nauczyć?
Co do Oracle, to podział wygląda z grubsza tak:
- Oracle XE darmowy, nawet do zastosowań komercyjnych (jest już beta wersji 11g)
- Oracle komercyjny, np. second edition one, enterprise itd.
Darmowy jest przyjazny dla początkującego użytkownika, ma zarówno konsolę (sqlplus), jak i środowisko graficzne (przeglądarka www). Przyjazny dlatego, że interfejs graficzny pozwala m.in. budować zapytania kreatorem, jak również pisać ręcznie. Sama instalacja jest banalna, a i konfiguracją nie trzeba się przejmować, gdyż domyślna będzie OK.
Komercyjny - instalacja jest bardziej zakręcona, środowisko graficzne potężne, ale nie ma podstawowej funkcjonalności, ważnej dla ciebie, czyli możliwości wykonywania zapytań przez przeglądarkę (przynajmniej ja się tego nie doszukałem). Do tego celu niestety trzeba korzystać z konsoli (sqlplus), co jest o tyle niebanalne, że wyświetlane wyników w oknie konsolowym jest cokolwiek uciążliwe.

EMCTL, o której koledzy wspomnieli, jest to Enterprise Manager z wersji komercyjnej Oracle, bardziej do administracji, zarządzania, strojenia bazy, niż analizowania danych zapytaniami sql.

W przypadku Oracle na maszynie Windows nigdy nie ustawiałem zmiennych środowiskowych, gdyż nie było takiej potrzeby.

pozdrawiam
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.