Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Czy wystarczą ksiązki do PHP+MySQL by napisać rozbudowany cms?
Forum PHP.pl > Inne > Książki
wolf3092
Witam. Na chwilę obecną znam tylko podstawy html. Ale postanowiłem zacząć się uczyć dalej na własną rękę. Zastanawiam się czy ta książka będzie w sam raz aby zacząć przygodę z programowaniem, zaznaczam, że na razie niczego nie potrafię, więc chciałbym aby książka była napisana prostym i zrozumiałym językiem.

http://helion.pl/ksiazki/php-i-mysql-tworz...mson,phms4v.htm

Chciałbym stworzyć stronę działającą na podobnej zasadzie jak filmweb. Zdaje sobie sprawę, że zajmie mi to dużo czasu, ale nie wiem jak dużo. Wy jako osoby obeznane w tej dziedzinie, jak myślicie, ile czasu minie zanim stworze coś o podobnej zasadzie działania co filmweb? I czy potrzebne będzie do tego tylko php, mysql, html, css? Czy może coś jeszcze? Jeśli tak, to jakie jeszcze książki polecacie? Bo wątpię aby tylko ta książka mi wystarczyła.
prowseed
To zależy, czy kupujesz, czy wypożyczasz...

Ja generalnie spotkałem się z takim trendem (nie mówię, że we wszystkich książkach tak jest, po prostu tych które widziałem), że książki traktujące o php tudzież php + mysql w żaden konkretny sposób nie poruszają tematu programowania jako takiego, a jedynie "jak coś napisać w php, żeby działało, jak to wcześniej opisano". Kiedyś od taty dostałem taką książkę: http://merlin.pl/Programowanie-w-Turbo-Pas...t/1,259117.html i tam wszystko jest cudnie opisane, co to są typy, funkcje, jaki logiczny sens mają różnego rodzaju pętle, na czym polega sortowanie i cudownie opisana rekurencja (tak, że zielony 13-latek zrozumiał). Natomiast w książkach o php (fakt, że czytałem raptem 3, może 4 a od deski do deski tylko jedną) autor jakby z góry zakładał, że albo już miałeś styczność z programowaniem, albo jak czegoś nie rozumiesz, to się zapytasz na forum.php.pl aarambo.gif

Bo widzisz, tu chodzi o to, byś nauczył się myśleć w pewien specyficzny sposób. Jedna książka Ci tego nie da. Nie da Ci też dziesięć. Faktycznie mogą pomóc, ale prawdziwa moc drzemie w tym, co sam napiszesz na zasadzie prób i błędów, a nie tym, co przerżniesz linijka w linijkę z książki. Przy okazji angielski powinien być całkiem niezły, bo inaczej, to Ci nawet nazwy funkcji będzie ciężko zapamiętać nie mówiąc już o wyszukiwaniu informacji w internecie.

Co do filmweb'a: myślę, że bardzo dużo.
by_ikar
Jeżeli nic z php nie umiesz, a chcesz zacząć to odradzam wszelkiej maści vademecum, ponieważ to w głównej mierze są książki oparte o bardzo stary materiał, i uczą bardzo wielu złych praktyk, których nie stosuje się od dobrych kilku lat. A w tych książkach globale, eregi i tym podobne funkcjonalności są na porządku dziennym. W dodatku, nie traktują żadnego tematu głębiej, każdy jest dosłownie liźnięty i później jak przyjdzie ci napisać nawet najkrótsze wyrażenie regularne, które bądź co bądź są bardzo przydatne, to się niczego z nich nie dowiesz. I w sumie cms'a którego napiszesz, będzie bardzo kiepski.

Na dodatek dodam, że książka jako tako nie jest wszystkim, ilość wiedzy która jest zamieszczona w książce to nie wszystko, a jest to tylko część wiedzy jaką trzeba mieć żeby coś podobnego do filmweb napisać.. O ile się nie mylę, to filmweb jest napisany w asp.net.

Dużo więcej ciekawych materiałów jest w necie, czytasz artykuł/wpis na blogu, a pod nim przeważnie masz komentarze i od razu sprostowania w ewentualnych błędach zawartych w artykule/wpisie. O tyle to jest lepsze, że książki nikt ci nie poprawi, a artykuły/wpisy ludzie poprawiają. Są strony nawet z płatnymi treściami, które dość dobrze o tym traktują.

Ze swojej strony polecam książki autorstwa Włodzimierza Gajdawa, którego książki są na prawdę dobre, a dodatkowo sporo treści z książek często w postaci darmowej (wyrażenia regularne chociażby) opisuje na swojej stronie. Pozostałe części mogą mieć dostęp płatny, ale to są małe pieniądze w porównaniu z wiedzą i jej jakością jaką się otrzymuje. Nie jest to broń boże żadna reklama pana Gajdawa, jest to jedynie rekomendacja. Przeczytałem kilka książek zarówno o php, mysq, html jak i jquery i tylko jedna była dobra, pozostałe to była kasa wyrzucona w błoto..

Sam przymierzam się do skompletowania kilku książek wyżej wymienionego autora, chociażby te dotyczące zenda, z racji że przydałby się dodatkowy skill wink.gif
patrysiek2
Cytat
Czy wystarczą ksiązki do PHP+MySQL by napisać rozbudowany cms?


Wystarczą umiejętności smile.gif
binprogrammer
Poucz się darmowych kursów php, na początek polecam na uw-team. Są tam fajne tutoriale do php i mysql, jeżeli ci się to spodoba i napiszesz coś na podstawie tamtych kursów- nie musi być to coś rozbudowanego, może być to nawet jakiś prosty skrypt do np. dodawania czegoś do bazy i wyciągania tego - to polecam ci wtedy jakąś książkę od helionu, albo jakiś kurs na mieście ;p
jaunde
Moim zdaniem oprócz PHP i MySql warto by się przyjrzeć różnym frameworkom. No i oczywiście przydały by się również podstawowe umiejętności z zakresu HTML, CSS, JS. Być może również zainteresuje Cię AJAX.
robert-s
PHP i MySQL witryna WWW oparta na bazie danych Kevin Yank jest całkiem przystępnie napisana. Tematu oczywiscie nie wyczerpuje całkowicie.
kristaps
Cytat(robert-s @ 21.06.2012, 22:36:53 ) *
PHP i MySQL witryna WWW ... Kevin Yank jest całkiem przystępnie napisana...

Ja mam zupełnie odwrotne zdanie i ogólnie żałuję zmarnowanych pieniędzy. Jeżeli zaczynasz z php, to powiem Ci zupełnie szczerze, że internet to bogactwo informacji i nie trzeba niczego więcej. Przerób trochę materiału z sieci, a potem wbij w przedszkole i śledź tematy innych, sporo się nauczysz.
neosatan
Książki mogą co najwyżej wspomóc naukę, ale na pewno nie dostarczą wszystkich odpowiedzi. Dokumentacja poszczególnych języków/bibliotek dostarczy dużo wiedzy, a same umiejętności przyjdą z czytania kodu i samodzielnego eksperymentowania.

Co do książek. To może PHP5, programowanie obiektowe z PACKT, również są książki na temat PEAR (bardziej by mieś świadomość, że jest coś takiego + przykłady niż pokrycie tematu PEAR). oraz na temat AJAXa, oraz bazami danych. Książki są dość nowe i dostarczają trochę wiedzy, ale tak jak pisałem wcześniej, nie dostarczą niezbędnych umiejętności, by napisać portal na poziomie filmweba. Raczej przedstawią narzędzia do pisania niżeli faktyczny trening umiejętności.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.