Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Kary za błędy
Forum PHP.pl > Inne > Opinie, ogłoszenia, pytania > Forum
athabus
Mam taki postulat, żeby przyznawać ostrzeżenia za uporczywe kaleczenie języka ojczystego.

Sam często jestem na bakier z ortografią i wiem, że często robię byki, ale ostatnio widzę coraz więcej "młodych gniewnych", którzy piszą tak, że żal czytać.

Np. tutaj chłopak walnął prawie 10 błędów ortograficznych w trzech linijkach tekstu - no w zasadzie w dwóch bo z jakiegoś powodu wstawił jeszcze enter w środku zdania. Na zwróconą uwagę stwierdził, że jest zbyt leniwy na korzystanie ze słownika...

Ja rozumie, że jesteśmy na forum programistycznym i mało tu humanistów, ale bez przesady. Jakieś minimum posty powinny spełniać.
Niktoś
Może cierpi na dysleksje?Ale i tak jest kolorowanie składni wink.gif , które na forum sprawnie działa.
mortus
Ja też rozumiem* i w pełni się zgadzam.

*rozumie to miejscownik i wołacz słowa rozum lub czasownik rozumieć w drugiej osobie liczby pojedynczej

EDIT:
upomnienie 1% smile.gif
athabus
Dzięki ;-)

Ehh wiedziałem, że zrobię jakąś literówkę w tym poście ;-) 3 razy czytałem, żeby nie wyszło głupio ;-)

Podwójnie głupio, bo "rozumie" to jeden z najbardziej irytujących mnie błędów językowych, a jako że mam trochę znajomych z Lublina to często się z tym spotykam - podobno tam nikogo to nie razi.

Ostrzeżenie przyjmuję z pokorą ;-)

//edit poprawka literówki
Korab
Ja się pod tym podpisuję.
Za uporczywe kaleczenie polskiej mowy.
Daiquiri
Haha, może lepiej dodawać do karnej grupy smile.gif? Obawiam się, że jeżeli ktoś nie "czuje" potrzeby pisania poprawnie (zwłaszcza w kontekście np. bieżącego sprawdzania pisowni w przeglądarkach) to nań nie wpłyniemy. A szkoda.
kicaj
Jestem jak najbardziej za!
athabus
@Daiquiri - pewnie to nic nie zmieni, ale będziemy czuli się lepiej, gdy takie kwiatki będą piętnowane.

Swoją drogą jak te osoby kończą szkołę?
Spawnm
Cytat(Daiquiri @ 3.05.2012, 20:37:41 ) *
Haha, może lepiej dodawać do karnej grupy smile.gif? Obawiam się, że jeżeli ktoś nie "czuje" potrzeby pisania poprawnie (zwłaszcza w kontekście np. bieżącego sprawdzania pisowni w przeglądarkach) to nań nie wpłyniemy. A szkoda.

Jak nie jak tak !
Ban i po sprawie ;D
Daiquiri
Cytat(athabus @ 3.05.2012, 21:28:15 ) *
@Daiquiri - pewnie to nic nie zmieni, ale będziemy czuli się lepiej, gdy takie kwiatki będą piętnowane.
Ja nie mam nic przeciwko. To było luźne spostrzeżenie, iż coraz częściej ludzie czują się dobrze, ze swoimi błędami i nie uważają ich za coś odstającego od normy.

Cytat(athabus @ 3.05.2012, 21:28:15 ) *
Swoją drogą jak te osoby kończą szkołę?
Obawiam się, ze bez problemu...

@Spawnm
W tym szaleństwie jest metoda! biggrin.gif
Niktoś
Cytat
@Spawnm
W tym szaleństwie jest metoda!


No i co,ja mam zostać tylko na tym forum? laugh.gif
skowron-line
Cytat(Niktoś @ 3.05.2012, 20:39:35 ) *
No i co,ja mam zostać tylko na tym forum? laugh.gif

Ty dostaniesz ban za spam smile.gif
ShadowD
Jestem dyslektykiem i szczerze bardzo jest mi to obojętne bo i tak nie widzę różnicy w postach które czytam, aczkolwiek rąbanie odmiany wyrazów i niechlujstwo - "bo pisze na telefonie" jest mocno rażące, sam korzystam z kolorowania składni i staram się unikać znaczników pokolorowanych na czerwono, zamieniając je na ich odpowiedniki. ;-]

Patrząc po sobie wiem że da się wyeliminować większość błędów, może nie wszystkie ale na pewno ~90% więc za o ile ktoś mi nie wlepi ostrzeżenia za jakiś tam błąd od czasu do czasu.

Ps. Przytoczony użytkownik to już szczyt szczytów, nawet na gadu mnie męczy o wszystko i nie daje sobie wytłumaczyć by dał sobie spokój - takich nie zmienimy, możemy jedynie blokować.
Daiquiri
Cytat(Niktoś @ 3.05.2012, 21:39:35 ) *
No i co,ja mam zostać tylko na tym forum? laugh.gif
Muszę Cię zasmucić, ale nie biggrin.gif. Brak przerw po kropce czy chociażby przecinku. Recydywa!

@Shadow,
Nie popadajmy w skrajności, każdemu może się zdarzyć literówka czy błąd smile.gif.
Niktoś
Cytat
Brak przerw po kropce czy chociażby przecinku. Recydywa!

Daiquri, to nie jest błąd interpunkcyjny, czy nawet ortograficzny.Byłoby ,gdyby ich w ogóle nie było. Nie wiem jak to nazwać "stylistyka pisania"? Problem polega na błędnej interpretacji przez komputer(np.podkreślanie błędów podczas nie oddzielania frazy po przecinku czy kropce) ,zaś nie przez człowieka.
patrysiek2
,,Jesteśmy Polakami, więc powinniśmy posługiwać się językiem ojczystym w jak najbardziej poprawny sposób. Wiele błędów wynika jednak z naszej nieświadomości oraz złych wzorów'' - Joanna Hęciak





Trzeba 'karać' takich którzy psują nasz polski język lub w ogóle mówią po POLSKIEMU na forum, zamiast w ojczystym języku.
athabus
Dokładnie o to mi chodzi. Przecież oczywistym jest, że błędy się zdarzają i nie każdy ma idealny styl. Niemniej niektórzy po prostu przeginają. Czasami zdarzają się posty, które najzwyczajniej w świecie po prostu trudno zrozumieć bo przypominają pijacki bełkot.
Użytkownik Ameka to właśnie taki przykład "do naprostowania". Każdy jego post jest okraszony takimi ortografami, że włosy na głowię dęba stają. Po stylistyce widać, że nie czyta swoich postów przed wysłaniem itd.

Tak jak mówię mi chodzi o minimum zaangażowania, takiego jak choćby wykazuje ShadowD.
Korab
Cytat(Niktoś @ 3.05.2012, 23:07:09 ) *
Daiquri, to nie jest błąd interpunkcyjny

Jest.
Po przecinku stawiamy spację.
Po kropce stawiamy spację.
Po dwukropku stawiamy spację.
Po średniku stawiamy spację.
Po innych znakach, po których stawiamy spację, stawiamy spację.
To jest to minimum zaangażowania, o którym napisał athabus.
Niktoś
Cytat
Jest.

Może to czymś poprzeć. Dla mnie użycie spacji jest jedynie dla komfortu czytania, a nie babolem interpunkcyjnym, może się mylę, ale z chęcią przeczytam jakiś artykuł o tym ,czy to błąd.
phpion
"Stawiamy spację"? biggrin.gif Panowie, za dużo komputera. "Robimy odstęp" jak już.
ShadowD
Nie wiem jaką ma to podstawę naukową, ale autor powołuje się na jakieś tam konkretne przykłady np. PWN.

http://www.kaila.biz/design/htm/article/pisanie.htm

Jeśli zaś chodzi o przeczytanie postu przed wysłaniem to powinna być norma, każdemu zdarzy się zapędzić, zmienić tok rozumowania i coś pokręcić - po przeczytaniu własnych bazgrołów powinniśmy wychwycić takie błędy i je poprawić. Kolejną sprawą jest pisanie bez polskich znaków, osobiście irytuje mnie to najbardziej - mam specyficzne problemy w odbiorze takich tekstów i czasem trzeba się zastanawiać co jest napisane, może osoby nie mające problemów z "dysami" nie mają tego dyskomfortu, ale ja odczuwam go dość mocno.
Niktoś
No właśnie to co jest napisane w tym linku , który przedstawiłeś to tzw."Estetyka pisania na komputerze" , nie ma nic czy jest to błąd interpunkcyjny, czy ortograficzny.

Czy ucząc się pisać na kartce, wymuszali na tobie odstępy w interpunkcji?Stawiali za to "pały"? Nie, bo to nie jest błąd.

Poza tym to nie tylko estetyka, ale możliwość prawidłowej interpretacji przez edytory tekstowe:
Cytat
Ala ma kota, ale nie ma psa.
Tu każdy edytor prawidłowo zinterpretuje.


Cytat
Ala ma kota,ale nie ma psa.
Niektóre edytory mogą sobie nie poradzić z tą pogrubioną frazą, gdyż mogą traktować całość jako pojedyncze słowo i podkreślić błędem.

Dla mnie to estetyka, prawidłowa interpretacja przez edytory, ale kategorycznie nie żaden błąd.
To co Daiquri napisała, to nie prawda ,że robię błędy, tylko powinna użyć argumentacji, że nie piszę estetycznie.
melkorm
Podpisuję się pod tym smile.gif Oczywiście w granicach rozsądku, obecnie każda przeglądarka ma sprawdzanie pisowni itp. i raczej sądzę że autorowi tematu chodzi bardziej o posty typu:
Cytat
ema, mam problema bo ni umie tego zrobićc

Nie jest to oczywiście jakaś skrajność, raczej pokazanie `targetu` smile.gif

Chociaż na początku myślałem że będzie to dotyczyło ludzi podających złe/brzydkie/niepoprawne rozwiązania problemów ... ale cóż smile.gif
Daiquiri
Niktoś, w tym momencie robisz z igły widły. To był żart, podobnie jak Twój o samotności na forum czy ten o banowaniu za błędy ortograficzne. Jednakże, mogę wskazać kolejne: "OMG-dziecko z przeczkola potrafiłoby chyba zainstalować system windows-to klikanie dalej,dalej ,dalej. System sam się praktycznie instaluje.No bez przesady.". I tak, to ponownie był po prostu żart smile.gif.

Każdemu może się zdarzyć błąd - czy to ortograficzny czy inny. Istotne jest, aby nie iść w zaparte lub nie wykazywać kompletnego brauk szacunku do rozmówcy (przynajmniej ja tak to odbieram). Spory problem może stanowić kwestia subiektywnej oceny. Ktoś musiałby te procentowe "nagrody" przyznawać. Gdzie ustalimy granicę smile.gif?

@melkorm,
Dorzuciłabym do tego błędy typu "muj", "twuj" itd.

Kompletna dygresja: ShadowD, interesowałeś się czcionkami dla dyslektyków? Nie wiem czy to faktycznie skuteczne rozwiązanie, ale kiedyś natrafiłam na artykuł na ten temat.
Niktoś
Cytat
Niktoś, w tym momencie robisz z igły widły. To był żart, podobnie jak Twój o samotności na forum czy ten o banowaniu za błędy ortograficzne.

Jasne, że tak,to był żarcik tylko:), błędy są częścią natury ludzkiej, trzeba by było znaleźć takiego co by ich nie robił-to byłby fenomen .O to chodzi, żeby ich nie robić nagminnie, starać się.

PS.UP@ chciałem tylko podkreślić w rozmowie z Tobą, że brak spacji pomiędzy interpunkcją to nie jest błąd, a brak estetyki.
Przynajmniej nie powinno się tego traktować w takich ramach, a co niektórzy tak to traktują. Nie twierdze, że Ty to robisz.
ShadowD
Cytat(Daiquiri @ 4.05.2012, 16:24:55 ) *
Kompletna dygresja: ShadowD, interesowałeś się czcionkami dla dyslektyków? Nie wiem czy to faktycznie skuteczne rozwiązanie, ale kiedyś natrafiłam na artykuł na ten temat.


Hmmm, nie słyszałem o tym, z swoimi wadami walczę już od przeszło 10 lat na różnie sposoby i z znajomych mi metod niestety prawie żadna nie daje już jakiś rezultatów poprawy mojego pisania/czytania, w pewnym momencie dochodzi się do ściany, której przekroczenie nie jest opłacalne za dużo włożonej pracy i czasu, a za małe efekty które same w sobie zniechęcają. Poczytam na ten temat i dzięki za nowy pomysł walki z samym sobą. ;-)
Korab
Cytat(phpion @ 4.05.2012, 14:51:53 ) *
"Stawiamy spację"? biggrin.gif Panowie, za dużo komputera. "Robimy odstęp" jak już.

Myślę w kontekście pisania na komputerze. To chyba naturalne, że przy pisaniu odręcznym robi się odstępy między słowami smile.gif
prowseed
Cytat(ShadowD @ 4.05.2012, 17:32:24 ) *
Hmmm, nie słyszałem o tym, z swoimi wadami walczę już od przeszło 10 lat na różnie sposoby i z znajomych mi metod niestety prawie żadna nie daje już jakiś rezultatów poprawy mojego pisania/czytania, w pewnym momencie dochodzi się do ściany, której przekroczenie nie jest opłacalne za dużo włożonej pracy i czasu, a za małe efekty które same w sobie zniechęcają. Poczytam na ten temat i dzięki za nowy pomysł walki z samym sobą. ;-)


Też jestem dyslektykiem i mi bardzo pomaga czytanie książek. Zasady pisowni mniej więcej znam, ale są takie dni, że tekst się przeczyta dziewięć razy i wydaje się poprawny, a za dziesiątym razem zadajesz sobie pytanie: "ja to napisałem"? smile.gif Generalnie podczas czytania spotykasz wiele wyrazów, które są w 99,9% poprawne, dlatego- dzięki pamięci wzrokowej (każdy ją ma, wykształconą w mniejszym lub większym stopniu)- zauważasz swoje błędy. Przynajmniej ja tak mam, może jakaś łagodna odmiana dysleksji? : )



Nie mam żadnej podstawy, ale mi kiedyś nauczycielka na języku polskim powiedziała, że brak odstępu po znakach przestankowych to błąd.

@Daiquiri
To i ja dołożę coś od siebie: Czcionka, to była u Gutenberga; to, co masz na myśli, to zapewne krój pisma : )
Daiquiri
Cytat(prowseed @ 5.05.2012, 09:24:57 ) *
@Daiquiri
To i ja dołożę coś od siebie: Czcionka, to była u Gutenberga; to, co masz na myśli, to zapewne krój pisma : )
Nie, miałam na myśli czcionkę. Głównie ze względu na to, iż taki był tytuł artykułu, pomijam fakt, iż czcionka może być komputerowa. PS. czcionki to u Chińczyków, u Gutenberga "tylko" zastosowanie smile.gif. Taki mały OT z mojej strony.

Co ostatecznie podlega dyskusji? % za notoryczne popełnianie błędów w postach? Czy ktoś ma ciekawszy pomysł? smile.gif
Niktoś
Ja uważam ,że procenty byłaby lekka przesada ,ale coś na zasadzie "DIY" byłoby dobre, dodać tag np."ANALFABETYZM" i temat zamknąć z możliwością edycji przez użytkownika. Jeśli poprawi błędy i zgłosi moderatorowi, wówczas od moderatora będzie zależało czy temat odblokować. Nauczyłoby to co niektórych prawidłowej pisowni poprzez poprawianie swoich błędów.To taki dedukcyjny system karania-zamknąć temat, ale dać użytkownikowi szanse poprawy swoich gaf, przez to w przyszłości może będą mniej ich robić.

Myślę, że to było by unikatowe forum ,które dzięki mojemu rozwiązaniu, uczyłoby prawidłowej pisowni.
Ukarać % łatwo, ale czy to coś zmieni?Czy nauczy tego kogoś prawidłowo pisać?Myślę ,że nie a doprowadzi do sytuacji ,że użytkownik zniknie z forum poprzez uzyskanie 100%.

@DOWN Czepiasz się tongue.gif
redeemer
@Niktoś: Jak już nie stosujesz się, jak to nazywasz tylko estetyki, że po przecinkach itp. stawiamy spację to rób to chociaż w jakimś jednym stylu. Ty natomiast robisz odstępy raz przed, raz po, a raz w ogóle nie robisz odstępu... Dla mnie osobiście taki tekst czyta się tak samo źle, jak tekst bez polskich znaków.

EDIT: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=4836490 i cytat: "Między literą kończącą wyraz a znakiem interpunkcyjnym (z wyjątkiem myślnika, nawiasu otwierającego i cudzysłowu otwierającego) nie stosujemy spacji"
greycoffey
Jak piszesz odręcznie, też nie piszesz "wiem,że" tylko "wiem, że" - to jest błąd interpunkcyjny w moim ich rozumieniu. Przecinkami oddzielałem wyrazy jak byłem w pierwszej klasie podstawówki, bo wszystkie litery się zlewały "Na,imię,mam,Kamil.". Stosujmy się do tego standardu, a wszystkim będzie się żyło lepiej - PSR-0 też dużo wspomaga, nieprawdaż?
prowseed
Cytat(Daiquiri @ 5.05.2012, 09:33:40 ) *
Nie, miałam na myśli czcionkę. Głównie ze względu na to, iż taki był tytuł artykułu, pomijam fakt, iż czcionka może być komputerowa. PS. czcionki to u Chińczyków, u Gutenberga "tylko" zastosowanie smile.gif. Taki mały OT z mojej strony.

Owszem, może być czcionka komputerowa : ) Utarło się to w mowie potocznej chyba przez Windows'a. Jeżeli mamy być całkowicie poprawni, to krój, wariant i stopień pisma- tak jest po polsku, a przynajmniej tak mnie uczono : ) Słyszałem jeszcze, że Gutenberg i tak nawet w Europie pierwszy nie był, ale... No właśnie, utarło się : )


Cytat
Co ostatecznie podlega dyskusji? % za notoryczne popełnianie błędów w postach? Czy ktoś ma ciekawszy pomysł? smile.gif

Pomysł @Niktoś'ia jest fajny, ale raczej ciężki w implementacji i wymaga dodatkowo zaangażowania moderatorów, którzy po edycji musieli by jeszcze raz tekst czytać i sprawdzać.
athabus
Ja również popieram pomysł Niktosia - w sumie rozmawiamy o twórczości kilku użytkowników, więc może szybko by się ich wyprostowało. W końcu chodzi o na prawdę rażące przypadki. Takie napiętnowanie + możliwość poprawy na pewno da większe efekty, niż to co ja zaproponowałem, czyli ostrzeżenia.
Także ogólnie jestem za pomysłem Niktosia. Oczywiście można by pomysł bardziej rozwijać - np. idąc w stronę dodatkowych raportów etc, ale moim zdaniem to byłoby popadanie w śmieszność. 99% postów na forum mieście się w ramach mojej tolerancji językowej.

Mnie osobiście najbardziej drażni taki jeden typ użytkownika, który:
- nie używa wielkich liter na początku zdania, ale już np. pisze wielkimi literami "Polskiej"/"Język Polski" i jednocześnie w tym samy zdaniu pisze "polska"
- wstawia "entery" w dziwnych miejscach w środku zdania (w ogóle nie rozumiem tej mody) - jeszcze rozumiem rozbijanie zdań itp, ale dlaczego oni stawiają to centralnie w środku zdania?questionmark.gif
- używają zwrotów typu 'joł ziOMale" - jeszcze rozumiem coś takiego w formie żartu raz w poście użyć, ale niektórzy po prostu tak piszą
- stosuje jakąś dziwną interpunkcję w stylu, przecinek stawiam co 4 słowa. "bo, i tak przecież, można pisać"
- wszystko to okrasza pięknymi ortografami typu "dżewo", "mugł" itp.

Na forum jest kilku takich użytkowników, którzy stosują się do większości, a czasami nawet do wszystkich punktów jednocześnie. Merytorycznie ich posty najczęściej są... hmmm takie jak ich pisownia. I głównie o takich użytkownikach myślałem zaczynając temat. Ich ręczna moderacja myślę, że nie byłaby problematyczna. Wystarczy tak jak Niktoś pisze zamykać post + użyć grafiki z "bykom stop". Z tego co piszą autorzy strony, banery można dowolnie przerabiać aby dopasować je do potrzeb swojej strony.
W innych przypadkach myślę, że wystarczy zwykłe upominanie - tak jak to jest robione do tej pory.
Pytanie tylko co robić z postami tych użytkowników w tematach zakładanych przez innych? Może po prostu umieszczać im pod postem jakąś ośmieszającą grafikę ku przestrodze dla innych?


PS. @Niktoś - dołączę się do grona krytyków Twojej interpunkcji ;-) Nie jest to dla mnie jakiś wielki problem, ale faktycznie utrudnia czytanie.
patrysiek2
Można trochę zmodyfikować pomysł @Niktoś'ia i zrobić dodatkową grupę ludzi o nazwie np. 'redaktorzy' czy nie wiem na razie nie mam pomysłu, i ta grupa ludzi sprawdzałaby takie tam tematy i robiła to co trzeba.
greycoffey
To trochę nie podpada, ale za wyzywający stosunek pytającego do próbujących pomóc typu "czaisz?" "kpw?" (był tu taki przypadek) przydałby się tygodniowy ban na ochłonięcie.
!*!
Cytat(Niktoś @ 3.05.2012, 16:03:58 ) *
Może cierpi na dysleksje?


Czyli jest debilem w dodatku leniwym. Ostrzeżenia mogłyby być dawane po prostu. Sztuk 3, blokowanie konta, czy tam możliwości pisania.
ShadowD
Nie ma po co tworzyć odrębnej podgrupy modów tylko do ortów, na forum nie mamy plagi niechlujów, a jedynie kilka przypadków które można by naprostować - i im i nam wyjdzie to na dobre.

Niech tymczasowi moderatorzy po prostu zamykają tematy które zawierają wiele błędów bądź nie stosują się do jakiś tam norm tak jak w przypadku błędów w tytułach tematów, jak user stwierdzi że warto poprawić posta niech wyśle do moda prośbę o odblokowanie lub poprawiony post na podmianę i tyle.
rzymek01
proponuję wrzucać karny obrazek

kamil4u
@rzymek01: nie bawmy się w gimnazjum smile.gif

Może ktoś z administracji się wypowie co sądzi na ten temat? Chyba, że już trwają zażarte dyskusje w gronie moderatorów, a my czekamy na werdykt smile.gif

--edit--
@down: w sumie to nie ode mnie nie zależy. Takie jest moje zdanie smile.gif
rzymek01
aaż szkoda, myślałem, że pomysł się spodoba haha.gif
athabus
Mi się podoba ;-)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.