Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Notepad++, UTF bez BOM - problem
Forum PHP.pl > Inne > Komputery i oprogramowanie
NorQ
Witam, nie wiem czy ten temat był już ciągany - ale jeśli tak to przepraszam.

Posiadam edytor Notepad++ który używam do edycji skryptów PHP. I problem tkwi w tym, że gdy wybiorę kodowanie UTF-8 bez BOM w miejscach polskich liter pojawiają się 'krzaki'. Samego UTF-8 nie wybiorę, gdyż używam session_start, a błędu nie chcę. Skoro jest to UTF-8 bez BOM powinno zawierać polskie znaki bez BOM'a. Czy to jest błąd edytora? Jak temu można zaradzić? Serdecznie proszę o pomoc.
mortus
Nie wiem, czy temat był wałkowany, czy nie. Jednakże zdarzyło mi się coś podobnego i jedynym ratunkiem okazał się program pokroju Gżegżółki. Alternatywą było przepisanie pliku linia po linii. Tak to jest, jak się korzysta z Windows-owego Notatnika.
redeemer
Dajesz "Konwertuj na format UTF-8 bez BOM" czy "Koduj w UTF-8 (bez BOM)"? Mi się takie coś nigdy nie przytrafiło, a z różnymi plikami miałem do czynienia.

Edit: Jak wybierasz UTF-8 z BOM i jest wszystko ok, to możesz usunąć BOM z pliku.
NorQ
Cytat(redeemer @ 6.05.2012, 23:19:11 ) *
Dajesz "Konwertuj na format UTF-8 bez BOM" czy "Koduj w UTF-8 (bez BOM)"? Mi się takie coś nigdy nie przytrafiło, a z różnymi plikami miałem do czynienia.

Edit: Jak wybierasz UTF-8 z BOM i jest wszystko ok, to możesz usunąć BOM z pliku.



Wybieram Konwertuj do UTF-8 bez BOM, po czym zaznacza mi się Koduj w UTF-8 bez BOM...

Moja wersja programu to: 6.1.2.

Dziwne jest to, że gdy wybieram już gotowy plik to UTF8 bez BOM wczytuje znaki PL, ale jak tworzę coś nowego...
lukasz_os
Jeżeli chcesz zapisać sobie plik który już jest w ANSI i zawiera polskie znaki to jest bardzo prosty manewr. CTRL+A -> CTRL+C -> Zmień na UTF-8 bez BOM -> CTRL+V ->CTRL+S.

Poza tym ustaw sobie w Ustawienia-> Preferemcje w zakładce Nowy Dokument kodowanie UTF-8 bez BOM i będziesz miał problem z głowy z nowymi plikami.
NorQ
Nic to nie dało, nadal ten sam problem.

A może wystąpił jakiś błąd w tej wersji programu Notepad++?
#luq
Tak jak piszę @lukasz_os jeśli masz plik zapisany z kodowaniem ASCI, Ccostam czy ISO-xxx i zmienisz nagle na UTF-8 do zamiast polskich znaczków będziesz miał krzaki. Spróbuj jeszcze raz zastosować się do porady kolegi, to powinno na bank działać.
NorQ
Nic to nie dało, zmieniłem preferencje i nadal krzaki. Jakiej wersji Notepad++ wy używacie ?
mkmich
[php][/php]
Jeśli plik jest w fomacie ansi, to przy pomocy f-kcji przekonweruj na utf8 bez BOM
przekonwertujemy ansi na utf8 bez BOM.
To u mnie zadziałało.
Ale. Po wyswietleniu strony w przegladarce IE wer. 8 muszę zmieniać
kodowanie na utf8.
Czy jest możliwość ustawienia w IE tej opcji na stałe ?
Pozdr.
binprogrammer
Jak napiszesz zamiast krzaków polskie znaki ręcznie to działa? Czy znowu pojawiają się krzaki?
drarti
Troche się z tym pomęczym, alle działa to tak: w MySQL ustawiamy 'utf8_general_ci' i powinny być polskie znaki jak sprawdzisz w phpmyadmin.Po linijce logowania do serwera w PHP(@mysql_connect('server', 'admin', 'pass') dajemy : mysql_query("SET NAMES 'utf8' COLLATE 'utf8_polish_ci'"); - zaraz przed sesion_start() ,a w części html na początku <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"/> .Pojedyncza informacja o kodowaniu tylko po stronie html lub tylko po stronie php nic nie daje ,trzeba dać obie.Oczywiście sprawdzamy czy mamy kodowanie plików UTF-8 bez BOM inaczej sesion_start() wywali błąd.Jak nie mamy takiego kodowania to otwieramy plik w notepad ++ i działamy:ctrl+a > ctrl+c > Konwertuj na format UTF-8 bez BOM >ctrl+v >ctrl+s.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.