Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Gotowy skrypt - Prośba o ocenę
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania
TomaszMateusz
Witam wszystkich bardzo serdecznie, a w szczególności użytkowników posiadających dużą wiedzę i doswiadczenie w programowaniu aplikacji www.

Noszę się z zamiarem uruchomienia serwisu na wzór popularnego kwejk.pl Od razu dodam, że nie jest to kolejny dziecinny pomysł pod tytulem "Mamo będę miał kwejka 6" wink.gif
Wydaje mi się, że pomysl jest oryginalny, posiadam odpowiedni budżet i legalnie dzialającą firmę...ale:

przed zleceniem napisania dedykowanej aplikacji ( chociaż nie jest to skomplikowany serwis ) i wszytkimi innymi kosztami typu obsługa dedykowanych serwerow etc. chciałbym
przetestować trochę sam pomysł, oprawę graficzną itd.
Wiadomo, że żaden nowy serwis nie może liczyć od razu na "milion wyświetleń" na dobę...no chyba, że budżet na marketing jest 6 cyfrowy wink.gif i własnie dlatego szukałem gotowego rozwiazania, które w
połaczeniu z zamówioną grafiką będzie mogło dac "jakieś" wyobrażenie - punkt odniesienia co do przyszłych potrzeb i określi np. które źródła pozyskiwania ruchu są najlepsze itp. itd. etc tego chyba tłumaczyć nie muszę wink.gif
Googlując trafiłem na skrypt autorstwa firmy Iprosoft - demo: http://www.kwejk.iprosoft.pl/
Czy ktoś z Was - ludzi z pojęciem na temat php i doświadczeniem w tego typu sprawach, mógłby rzucić okiem na źródło tej aplikacji?
Co mozecie na jej temat powiedzieć? Czy nadaje się na opisane przeze mnie potrzeby ( zakładajac nie więcej jak 10k odwiedzin na dobę ). Czy jest ona na tyle "bezpieczna" i w miarę "napisana"?
Nie spodziewam się za te pieniądze wink.gif niczego specjalnego, ale tak jak wspomniałem funkcjonalność serwisu tez nie jest za bardzo skomplikowana.
Druga sprawa - nie znalazlem w sieci innych rozwiazań o podobnych funkcjonalnościach. Może ktoś z Was ma w swoich zbiorach autorską aplikacje i jest w stanie wytłumaczyć mi, dlaczego własnie ona jest wydajna i bezpieczna.

Z góry dziękuję za wszystkie opinie i sugestie, oraz ewentualne propozycje.
Pozdrawiam
Mateusz
piotrex41
Patrząc w źródło strony nie zobaczymy nic z PHP, trzeba bo spojrzeć w kod, a to zapewne jest niedostępne bez zapłacenia za tenże skrypt, ale jak sam napisałeś, za niewielkie pieniądze nie możesz się spodziewać niczego rewelacyjnego wink.gif
TomaszMateusz
Jestem w stanie zaraz kupić ten skrypt i podać do oceny źródło - część kodu która jest najbardziej narażona na "niebezpieczeństwo" ( nie wiem jak to ująć, ale mam nadzieję, że Wiecie o co chodzi ).
Myślę, że autor nie będzie miał nic przeciwko temu ( kod podam fragmentami niezbednymi do oceny - napiszcie proszę tylko jakie fragmenty są ważne itp. )
!*!
Ten serwis był już tu na forum omawiany jakiś czas temu. I nie wypadł najlepiej.
Jeśli masz budżet, dobry pomysł to coś takiego piszę się skrojone na miarę, indywidualnie, a nie w oparciu o gotowca (więcej info na PW).
TomaszMateusz
Cytat(!*! @ 16.07.2012, 14:56:41 ) *
Ten serwis był już tu na forum omawiany jakiś czas temu. I nie wypadł najlepiej.
Jeśli masz budżet, dobry pomysł to coś takiego piszę się skrojone na miarę, indywidualnie, a nie w oparciu o gotowca (więcej info na PW).


Dziękuję - czy mógłbyś podać mi linka do tych tematów/testów? chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie wypadł najlepiej.
Caly czas opieram się na tym, że cały serwis składa się z kilku funkcjonalności - dodawanie obrazków i linków z youtube itd - ( wszyscy raczej to wiemy ).
Bardzo chcę wiedzieć na co mam zwracać uwagę, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wydajność, dlatego chciałbym poznać Waszą ocenę tej konkretnej aplikacji
z krótkim uzasadnieniem np. dlaczego "nie wypadł najlepiej", albo "dlaczego część odpowiadająca za logowanie jest narażona na niebezpieczeństwo"

!*!
Właśnie nie mogę znaleźć tamtego tematu, chyba wyleciał do kosza.
Jakość kodu, zależy jak wiadomo od osoby/osób które go piszą. Skrypty tego pokroju w graniach cenowych 30zł-150zł są mało warte i jeszcze nie widziałem żadnego który byłby dobrze napisany.

A co oznacza magiczne "dobrze napisany"? Stawiając taki serwis musimy brać pod uwagę że któregoś dnia się rozrośnie. I kod musi być na to gotowy, przydałby się jakiś rozdział operacji od wyglądu (MVC/MVP), modułowość, dobra dokumentacja tego co jest, konieczna może być też przenośność i zmiana bazy np. z mysql do postgresql, więc podstawowym łącznikiem z bazą powinien być PDO. Ogólnie napisane oprogramowanie obiektowo, a nie strukturalne spaghetti z którym nie można nic dalej zrobić.

Zresztą, popatrz też tu Temat: PHPKlon demotywatory Facebook Share kod niby podobny, tani... ale jakość kodu taka że w zasadzie nic z tego nie wyszło.
TomaszMateusz
Cytat(!*! @ 16.07.2012, 15:33:07 ) *
Właśnie nie mogę znaleźć tamtego tematu, chyba wyleciał do kosza.
Jakość kodu, zależy jak wiadomo od osoby/osób które go piszą. Skrypty tego pokroju w graniach cenowych 30zł-150zł są mało warte i jeszcze nie widziałem żadnego który byłby dobrze napisany.

A co oznacza magiczne "dobrze napisany"? Stawiając taki serwis musimy brać pod uwagę że któregoś dnia się rozrośnie. I kod musi być na to gotowy, przydałby się jakiś rozdział operacji od wyglądu (MVC/MVP), modułowość, dobra dokumentacja tego co jest, konieczna może być też przenośność i zmiana bazy np. z mysql do postgresql, więc podstawowym łącznikiem z bazą powinien być PDO. Ogólnie napisane oprogramowanie obiektowo, a nie strukturalne spaghetti z którym nie można nic dalej zrobić.

Zresztą, popatrz też tu Temat: PHPKlon demotywatory Facebook Share kod niby podobny, tani... ale jakość kodu taka że w zasadzie nic z tego nie wyszło.


dziękuję za link. Przyjmuję oczywiście założenie, że serwis odniesie sukces smile.gif i się rozrośnie, bo gdybym tak nie myślał to nie inwestowałbym swojego czasu i pieniędzy w to przedsiewzięcie. Tak jak wspomniałem w pierwszym poście - jeśli tylko cały plan zrealizuje się do momentu odwiedzalności na poziomie X i zostaną zbadane różne kwestie głowinie marketingowe, to napewno zlecę napisanie dedykowanej aplikacji, obsługę serwera etc. W tym momencie interesuje mnie utworzenie wersji alfa-beta. Nie znam się na tym, ale jestem w stanie ( przynajmniej tak mi się wydaje ) pokierować całym projektem w oparciu o inne doświadczenia. Pytając o tę konkretna aplikację chciałbym wiedzieć, czy pierwszy lepszy 16 latek z tego forum ;) nie włamie się do niej dla zabawy itd.
Kwestie typu przenoszenie baz danych i inne operacje jeśli dojdzie do takiej potrzeby ( w przyszłości ) będą wykonywane nie przeze mnie. Reasumując - nie jest sztuka wyłożenie od razu 10 tyś euro na biurko, bo i tak nie mam pewności, że dostanę produkt odpowiedniej jakości. Doszedłem do wniosku, że najlepszym wyjściem jest poddanie audytowi w innej firmie zamówionego/otrzymanego kodu.

Wracając do tematu - jak sprawdzić, czy wspomniany skrypt jest na tyle bezpieczny, że nie będzie zabawką - miejscem testów dla ucznia z technikum informatycznego? ;)
!*!
Właśnie najprościej zlecić komuś audyt bezpieczeństwa. Wątpię żeby licencja powyższego skryptu pozwalała na umieszczenie nawet fragmentów kodu na forum, miejscu publicznym.
TomaszMateusz
Cytat(!*! @ 16.07.2012, 16:13:06 ) *
Właśnie najprościej zlecić komuś audyt bezpieczeństwa. Wątpię żeby licencja powyższego skryptu pozwalała na umieszczenie nawet fragmentów kodu na forum, miejscu publicznym.


Poza informacją, że jedna licencja dotyczy jednej domeny, oraz, że nie mogę odsprzedać skryptu nie ma informacji o poddawaniu ( publicznej ) ocenie fragmentów kodu.
qbas-s
do sprzedaży jest www.mohernia.pl wink.gif
maciej.plocki
Witaj TomaszMateusz

Sam jestem właścicielem skryptu firmy Iprosoft, zarówno kwejka jak i demotywatorów.
Kupiłem za 106zł, a zadowolenie na maksa. Skrypciki śmigają mi szybko i już zarobiłem 500zł na reklamach z jednego serwisu, a skrypt posiadam dopiero 2 miesiące.
Mój znajomy polecił mi tą firmę, ponieważ sam zarobił już sporo kasy, na serwisie opartym na tym skrypcie.
Pozatym autor skryptu to człowiek z pełnym profesjonalizmem i wiedzą. Pomógł mi przy skrypcie wiele razy, i na każdą pomoc mogłem już liczym zaledwie po godzince.

Na prawdę polecam tą firmę i ich skrypty.
redeemer
Cytat(maciej.plocki @ 17.07.2012, 15:27:26 ) *
Witaj TomaszMateusz

Sam jestem właścicielem skryptu firmy Iprosoft, zarówno kwejka jak i demotywatorów.
Kupiłem za 106zł, a zadowolenie na maksa. Skrypciki śmigają mi szybko i już zarobiłem 500zł na reklamach z jednego serwisu, a skrypt posiadam dopiero 2 miesiące.
Mój znajomy polecił mi tą firmę, ponieważ sam zarobił już sporo kasy, na serwisie opartym na tym skrypcie.
Pozatym autor skryptu to człowiek z pełnym profesjonalizmem i wiedzą. Pomógł mi przy skrypcie wiele razy, i na każdą pomoc mogłem już liczym zaledwie po godzince.

Na prawdę polecam tą firmę i ich skrypty.
Specjalnie się zarejestrowałeś, żeby pochwalić te skrypty? Można prosić adresy stron gdzie te skrypty działają?
TomaszMateusz
Cytat(maciej.plocki @ 17.07.2012, 15:27:26 ) *
Witaj TomaszMateusz

Sam jestem właścicielem skryptu firmy Iprosoft, zarówno kwejka jak i demotywatorów.
Kupiłem za 106zł, a zadowolenie na maksa. Skrypciki śmigają mi szybko i już zarobiłem 500zł na reklamach z jednego serwisu, a skrypt posiadam dopiero 2 miesiące.
Mój znajomy polecił mi tą firmę, ponieważ sam zarobił już sporo kasy, na serwisie opartym na tym skrypcie.
Pozatym autor skryptu to człowiek z pełnym profesjonalizmem i wiedzą. Pomógł mi przy skrypcie wiele razy, i na każdą pomoc mogłem już liczym zaledwie po godzince.

Na prawdę polecam tą firmę i ich skrypty.


Drogi Maćku. Jestem pełen podziwu dla Twoich zdolności copywriterskich i chęci jakie włożyłeś z zarejestrowanie konta na tym forum, aby odpowiedzieć na mój post - dziękuję.
Jeśli już rekomendujesz ten produkt, to czy mógłbyś szczegółowo wyjaśnić co masz na myśli pisząc "skrypciki śmigają mi szybko" ? Może dodasz coś również o bezpieczeństwie, oglądalności Twoich serwisów, napisz też coś proszę o platformie na jakiej hostujesz te aplikacje. bardzo chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej od osoby, która ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu serwisu.
Z załozenia mój model biznesowy odbiega trochę od Twojego wink.gif te 500 złotych to masz na myśli dochód netto? po odjęciu kosztów, wydatków na reklamę, serwer itd. ? Powiem szczerze, że gdybym chciał zarobić 500 złotych w dwa miesiące, to zacząłbym roznosić ulotki wink.gif Dobre dla zdrowia - to taka sugestia dla wszystkich młodych, żeby nie siedzieli za dużo przed komputerem.

Noszę się z zamiarem szczegółowej analizy tego skryptu, a efektami podzielę się chętnie w tym wątku. Pozdrawiam
indexx
Odradzam wstawianie/pokazywanie kodu ze względu na licencję jaka obowiązuje ten skrypt, poza tym w każdym kodzie są problemy i możliwości do napisania czegoś lepiej więc zawsze znajdzie się jakiś "mędrzec", który napisał by to o niebo lepiej.
Jeżeli zależy Ci na unikalnym rozwiązaniu zatrudnij programistę, który napisze skrypt dostosowany do Twoich (tylko i wyłącznie) potrzeb jednak wtedy cena będzie +- 10 razy większa.
Wiem od autora skryptu, że jest w trakcie pisania nowej wersji, która jest znacznie lepiej napisana, udokumentowana i przemyslana niż obecna.
Jako przyład mogę podać stronę "chamso", o której wiele osób napewno słyszało.
Dodam, że skrypt to mała częśc sukcesu i bez dobrej organizacji reklamy, materiałów itp nie zdziałasz nic nawet z najlepszym skryptem za 10k

Cytat
Temat: PHPKlon demotywatory Facebook Share

- nie dotyczy tego skryptu
!*!
Cytat(indexx @ 17.07.2012, 16:10:11 ) *
- nie dotyczy tego skryptu


Nie musiał. Pokazuje tylko to co się później dzieje ze skryptami w tym przedziale cenowym.
qbas-s
106 zł za skrypt tego typu to nie jest dużo. Aby zlecić komuś napisanie takiego skryptu od podstaw trzeba szykować min 1300zł
TomaszMateusz
Ok - dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi.

Jak już jesteśmy przy temacie cena-jakość to może podzielę się z Wami zakresem cenowym z ofert jakie otrzymałem od różnych firm programistycznych, agencji interaktywnych itd.

Najniższą cenę za napisanie takiego skryptu zaoferował student jednej z krakowskich uczelni, mający ładne portfolio, legalną działalność itp.
Cena - 300pln netto, czas wykonania ok 2. tygodnie. ROK! gwarancji. Zapewniał mnie ( co z resztą wiem sam ), że jest to bardzo prosty skrypt, ale zostanie wykonany wg. obowiązujących standardów, odpowiednio zabezpieczony i wydajny.

Najdroższa oferta - 3500pln netto od jednej z Warszawskich agencji interaktywnych, mająca w swoim portfolio wykonane projekty dla kilku znanych każdemu marek. Od konkursów na facebooka do pokaźnych i rozbudowanych serwisów gromadzących społeczności. Tutaj również w pakiecie otrzymuję 3 miesiące gwarancji "rozruchowej", darmowy support i co jest warte uwagi grafikę dostosowaną do mojego ( gotowego już ) logo strony. Czas oczekiwania również 2 tygodnie.

Wszystkie oferty jakie dzisiaj przeczytałem ( a jest ich trochę ) dotyczą wykonania serwisu wymienionego w temacie wątku o wszystkich ( identycznych ) funkcjonalnościach jak w skrypcie firmy iprosoft.

Automatycznie nasuwa mi się kilka pytań - czy w takim wypadku 106pln za skrypt to dużo? Nie trzeba być Johnem Rockefellerem, żeby podzielić 3500pln przez 106pln, co daje bez przecinków 33 sprzedane kopie.

Jaka w takim razie jest różnica, bo chyba tylko w cenie ? Student kiedyś też skończy studia i może będzie pracował dla tej agencji w Warszawie wink.gif

Proponowano mi jeszcze skorzystanie z serwisu zlecenia przez net, ale daruję sobie ponieważ otrzymałem kilkanaście ofert, między innymi od Uzytkowników tego forum.



Cytat(indexx @ 17.07.2012, 16:10:11 ) *
Odradzam wstawianie/pokazywanie kodu ze względu na licencję jaka obowiązuje ten skrypt, poza tym w każdym kodzie są problemy i możliwości do napisania czegoś lepiej więc zawsze znajdzie się jakiś "mędrzec", który napisał by to o niebo lepiej.
Jeżeli zależy Ci na unikalnym rozwiązaniu zatrudnij programistę, który napisze skrypt dostosowany do Twoich (tylko i wyłącznie) potrzeb jednak wtedy cena będzie +- 10 razy większa.
Wiem od autora skryptu, że jest w trakcie pisania nowej wersji, która jest znacznie lepiej napisana, udokumentowana i przemyslana niż obecna.
Jako przyład mogę podać stronę "chamso", o której wiele osób napewno słyszało.
Dodam, że skrypt to mała częśc sukcesu i bez dobrej organizacji reklamy, materiałów itp nie zdziałasz nic nawet z najlepszym skryptem za 10k


- nie dotyczy tego skryptu


Tak, szanuję własnosć intelektualną, dlatego nie wstawię tutaj kodu. Domyslam się, że każdy programista, każda firma będzie chciała podważyc jakość kodu konkurencji, ( chociaż to jest trochę przykre ).
Jesli znasz autora , to może mógłbyś go poprosić o napisanie tutaj kilku zdań na temat na temat sprzedawanego skryptu. Chętnie przeczytam w towarzystwie Użytkowników tego forum i może powstanie z tego ciekawa forma reklamy? napewno o niebo lepsza jak rejestrowanie konta, żeby napisać jak " serwisiki szybko śmigają " wink.gif

Napisałeś, że nowa wersja będzie bardziej przemyślana i znacznie lepiej napisana, czy możesz rozwinąc co masz na myśli?
!*!
Cytat
Jaka w takim razie jest różnica, bo chyba tylko w cenie ? Student kiedyś też skończy studia i może będzie pracował dla tej agencji w Warszawie

W jakości kodu wink.gif Student, może i skończył studia, ale o pisaniu tego typu aplikacji może mieć znikome pojęcie jak i o samym PHP. Jakość kodu zależna jest od doświadczenia, a nie papierka z pieczątką uczelni. Choć to jest względne i może działać w drugą stronę. A o tym że jakość kodu jest ważna, to była już mowa.
TomaszMateusz
Cytat(!*! @ 17.07.2012, 17:57:18 ) *
W jakości kodu ;) Student, może i skończył studia, ale o pisaniu tego typu aplikacji może mieć znikome pojęcie jak i o samym PHP. Jakość kodu zależna jest od doświadczenia, a nie papierka z pieczątką uczelni. Choć to jest względne i może działać w drugą stronę. A o tym że jakość kodu jest ważna, to była już mowa.


Równie dobrze nikt mi nie daje gwarancji, że warszawska agencja nie zatrudnia np. online studentów do tego typu zadań. prosty biznes.
Ze względu właśnie na jakość kodu powstał ten wątek - chciałbym nabyć/zamówić produkt funkcjonalnie odpowiadający znanym nam www, przy czym jakosć stawiam tutaj na pierwszym miejscu.
Skrypt firmy iprosoft kupię napewno. Nie będę go pewnie używał, ale temat bardzo mnie zinteresował. Przez ostanie 3 dni poszerzyłem swoją wiedzę haha:) a zawsze myślalem, że programowanie to nudne zajęcie ;)


korzystajac z okazji dodam, że chciałbym zamówić takie oprogramowanie / skrypt , więc jeśli ktoś jest chętny na podjecie się zadania, to zapraszam do wysyłania na prv. swoich ofert, adresu portfolio i ceny.
!*!
Cytat
Ze względu właśnie na jakość kodu powstał ten wątek - chciałbym nabyć/zamówić produkt funkcjonalnie odpowiadający znanym nam www, przy czym jakosć stawiam tutaj na pierwszym miejscu.

Nie da się za bardzo gdybać. Dlatego potrzebny jest audyt tego skryptu i/lub fragmentów kodu danej firmy. Każda firma ma jakieś wewnętrzne ustalenia, można też ich popytać odnośnie podejścia do bezpieczeństwa, formatowania, dokumentacji.
Nie ma też złotego środka.
TomaszMateusz
Cytat(!*! @ 17.07.2012, 18:16:04 ) *
Nie da się za bardzo gdybać. Dlatego potrzebny jest audyt tego skryptu i/lub fragmentów kodu danej firmy. Każda firma ma jakieś wewnętrzne ustalenia, można też ich popytać odnośnie podejścia do bezpieczeństwa, formatowania, dokumentacji.
Nie ma też złotego środka.


Wszyscy gwarantują pełen profesjonalizm i pedantyczne podejście do kwestii bezpieczenstwa, dokumentacji, skalowalności itd.
Wszyscy operują tą samą terminologią ( dzięki czemu dokształciłem się bardziej w tej dziedzinie ).
Obiektowa budowa, skalowalność, wydajne zapytania do bazy danych, doskonała walidacja wszystkich danych, pomoc w konfiguracji serwera specjalnie dla aplikacji itd...



Dziękuję wszystkim za cenne uwagi i oferty, którech dostałem dość sporo. Postaram się w miarę szybko odpowiedzieć każdemu.

Głowny temat wątku jest nadal aktualny. Jeśli ktoś ma coś ciekawego do dodania na temat skryptu Iprosoft.pl to zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
memory
Cytat(TomaszMateusz @ 19.07.2012, 18:18:19 ) *
Wszyscy gwarantują pełen profesjonalizm i pedantyczne podejście do kwestii bezpieczenstwa, dokumentacji, skalowalności itd.
Wszyscy operują tą samą terminologią ( dzięki czemu dokształciłem się bardziej w tej dziedzinie ).
Obiektowa budowa, skalowalność, wydajne zapytania do bazy danych, doskonała walidacja wszystkich danych, pomoc w konfiguracji serwera specjalnie dla aplikacji itd...



Dziękuję wszystkim za cenne uwagi i oferty, którech dostałem dość sporo. Postaram się w miarę szybko odpowiedzieć każdemu.

Głowny temat wątku jest nadal aktualny. Jeśli ktoś ma coś ciekawego do dodania na temat skryptu Iprosoft.pl to zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.


Mówią to co chcesz usłyszeć.

http://nospor.pl/skrypty-za-50zl-na-przykl...y-lerto-pl.html

Nie oczekuj więcej.

Każdy ogarnięty człowiek , który przestrzega pewnych zasad o których pisał !*! jest wstanie zrobić taki skrypt w bezpieczny sposób. Poza tym istnieją frameworki , które narzucają standardy pisania aplikacji.

kwejk był pisany w Djangoo , teraz w RoR.
toaspzoo
http://allegro.pl/skrypt-a-la-kwejk-demoty...2534087393.html
Dalej sprzedają to; kilka cytatów z aukcji:
Cytat
Nie kupujesz skryptu wzorowanego na innych skryptach.

Cytat
Kupując u mnie masz pewność zakupu skryptu pisanego od podstaw z uwzględnieniem najnowszych standardów PHP5.


http://allegro.pl/skrypt-demotywatory-06-1...2411399755.html :
Cytat
- łatki bezpieczeństwa

Cytat
- dodawanie obrazka z linku http://
- patrzę i nie wierzę puke.gif

I do tego pewnie jakiś system śledzący/autodestrukcji biggrin.gif
indexx
Cytat(toaspzoo @ 12.08.2012, 13:32:40 ) *
Dalej sprzedają to; kilka cytatów z aukcji:
...
I do tego pewnie jakiś system śledzący/autodestrukcji biggrin.gif

Jak wiele wniosłeś do tematu, chwała Ci za to.. opis może i momentami dziwny ale chyba nie znasz rynku skoro to wyśmiewasz..

Aukcja jak każda inna, spórz ile jest innych tego typu skryptów na allegro, za 100zł szału nie będzie, jak chcesz mieć dobry dobry, bezpieczny i wydajny skrypt to trzeba zainwestować 2-3 koła...

Temat w sumie bez sensu bo zamieszczać kodu nie wolno, a zaraz może pojawić się konkurencja, która będzie wypisywać brednie, a może ty też sprzedajesz taki skrypt i tępisz konkurencję?
kreteda
http://tentego.sruu.pl/index.php


darmowy
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.