Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Projekty Dla Początkujących
Forum PHP.pl > Inne > Opinie, ogłoszenia, pytania > Wortal
mikolus
Czy nie miałby ochoty któryś z wyjadaczy php skupionych wokół php.pl prowadzić czegoś w rodzaju szkółki dla początkujących programistów? Mój pomysł polega na tym, że starsi programiści rozpoczynaliby jakiś projekt i ogłaszali nabór do niego dla programistów młodszych, a potem nadzorowaliby prace nad nim, pomagaliby w rozwiązywaniu problemów, komentowaliby prace poszczególnych osób. Aplikacje napisane w ten sposób mogłyby być wykorzystywane w projekcie php.pl lub gdziekolwiek indziej. Dzięki temu młodzi programiści nauczyliby się czegoś od starszych, nabraliby dobrych nawyków w prawdziwych projektach i przy okazji stworzyliby coś pożytecznego. Naszło mnie to dlatego, że od jakiegoś czasu wykonuje same proste strony www, czasem jakiś większy skrypt, ale mimo tego w ogóle się nie rozwijam. Sam nie potrafie sobie wymyślić jakiegoś projektu, a do istniejących nadają się jedynie zaawansowani programiści. Co myślicie na ten temat??
kicaj
http://akademia.php.pl?
invx
a tam trzeba sie logowac, a formularza rejestracyjnego jakos nie widze, byc moze czegos nie doczytalem, to mnie sprostujcie biggrin.gif
hwao
Cytat(mikolus @ 2004-08-22 12:35:07)
Czy nie miałby ochoty któryś z wyjadaczy php skupionych wokół php.pl prowadzić czegoś w rodzaju szkółki dla początkujących programistów?

Jak dlamnie okresnie poczatkujacy jest dosyc dwoznaczne.

Na forum mamy duze zroznicowanie poziomu zaawansowania, np.: ja przy It's_me, Scanner'ze, Seth'u wypadam jak poczatkujacy.

Chodzi Ci o takie osoby ktore dopiero od 3 tygodni wiedza coto php i jak w 'tym' sie pisze ? Czy moze tych 'troche' bardziej 'zaawansowanych'.

invx - prosze nie załamuj mnie...
sf
Kiedyś coś takiego próbowałem zrobić ponieważ uważałem, że dzięki kilku osobom szybciej będzie się można nauczyć.

Polegało to na stworzeniu np. księgi gości. Każdy robił, a jak miał problem to pytał na forum... niestety to tak nijako wyszło bo grupa ludzi jakoś nie mogła znaleźć czas tongue.gif

Jeśli ktoś chce się nauczyć to wystarczy chcieć i znaleźć trochę czasu smile.gif

Jeśli brak pomysłów na zadania to chętnie podam tongue.gif

- licznik oparty o plik tekstowy
- licznik oparty o bazę danych
- licznik zabezpieczający przed odświeżaniem
- licznik dzienny
- licznik graficzny
- panel administracyjny do licznika

Czyli zaczynamy od czegoś prostego, a potem rozwijamy projekt o coraz nowsze rzeczy smile.gif Jak czegoś ktoś nie wie to pyta na forum. Pozatym jak się postudiuje tematy na tym forum to naprawdę wiele można się nauczyć smile.gif Poprostu poczytać z 1-3 miesiące codziennie nowe posty i jak ma się jeszcze czas to te stare ;]
invx
ja sie wziolem najpierw za newsu, potem pomyslalem ze moe by tak CMS'a, i tak jak mam czas to i pisze, i ulepszam smile.gif, wbrew pozorom to nie takie trudne.
mikolus
sf - wydaje mi sie, ze wiekszosc programistow, nawet poczatkujacych to praktycy. Mnie np. nie bawi tworzenie skryptow ktore inni juz dawno zrobili i to o wiele lepiej niz ja bede w stanie napisac kiedykolwiek. A tak mozna by zrobic cos pozytecznego, np. tak jak pisalem w poscie - dla serwisu php.pl. Wiadomo ze najlepiej uczyc sie przez praktyke, w prawdziwym projekcie, pod okiem kogos madrzejszego i bardziej doswiadczonego. Drugi problem polega na tym, ze piszac samemu czesto nabiera sie zlych nawykow, ja czesto wpadam w problemy typowo organizacyjne, czyli np. jak rozdzielic funkcje pomiedzy jadro systemu a poszczegolne moduly, do jakiego stopnia oddzielac zawartosc od kodu itp. no i piszac pod konkretne zamowienie, zazwyczaj patrze na to, zeby tylko dzialalo, bo klienci i tak nie maja pojecia o php. Mysle ze znalazloby sie troche osob chetnych do uczestniczenia lub prowadzenia czegos takiego. A co do akademi, to z tego co zauwazylem, jest platna (?). W kazdym badz razie nie moge sie do niej zalogowac podajac haslo z forum, a konkretnych informacji na ten temat tez za bardzo nie moge sie doszukac.
tes
hwao: a kto powiedzial ze nie jestes poczatkujacy ? tongue.gif joke winksmiley.jpg oczywiscie tongue.gif

temu panu u gory chodzi o to aby php.pl dalo jakis temat, czy cos, stworzyloby sie odpowiedni dzial na forum, gdzie zainteresowani projektem pytaliby ludziska o to czego nie moga zrobic ;]

czyli np. php.pl daje temat: zrobcie lod...yyy tzn. winksmiley.jpg system dodawania ankiet na nasz serwis, jedna osoba odpowiada za grafike, druga za cos tam, trzecia za alime.. yyy za cos tam ;] itd... dobieraloby sie ludzi na roznym poziomie i w zaleznosci od poziomu mieliby robic cos innego w tym projekcie,

o to panu chodizlo ?snitch.gif


fs: powiedz mi co mozna dac w systemie administracyjnym dla licznika ? lol smile.gif

restart+banicja ?snitch.gif
mikolus
Cytat
o to panu chodizlo ?


No mniej więcej (raczej więcej) o to. Znalazłby się ktoś zainteresowany? Ja za bardzo nie wiem jak się za to zabrać, od czego zacząć i do kogo pukać, ale z góry mówie, że na tyle, na ile potrafie, mogę się w to zaangażować.
Seth
Projekt ciekawy ale poki co musimy sie wstrzymac z odpowiedzia gdyz wiele osob z php.pl jest na wakacjach i trudno powiedziec kto by mial na to czas.
fiszol
Cytat(sf @ 2004-08-22 20:47:24)
- licznik oparty o bazę danych

Wyzwanie wsam raz jak na mój poziom ;-)

Cytat(mikolus)
sf - wydaje mi sie, ze wiekszosc programistow, nawet poczatkujacych to praktycy. Mnie np. nie bawi tworzenie skryptow ktore inni juz dawno zrobili i to o wiele lepiej niz ja bede w stanie napisac kiedykolwiek.


To jest właśnie nie praktyczne myślenie, robienie czegośco inni już zrobili mimo wszystko daje okazję do robienie błędów, zdobywania dodatkowego doświadczenia i praktyki.


pozdrawiam,
fiszol
NuLL
Nie wiem ja bym proponowal aby np. ktos zarzadu czy ktos lepszy zaproponowal akis projekt - newsy na bazie danych. Czas np 1 miesiac. I kazduy kto sie zapisze zdaje to co koduje a potem sie ocenia pod wzgledem szybkosci przyjaznosc , moze takze wielkosci samego skryptu.
halfik
no a ja sie przyznam ze czegos tutaj nie rozumiem...

jakim cudem "poczatkujacy" maja pisac dla php.pl, sory ale wg. mnie to nierealne, za mala wiedza i doswiadczenie oraz...

jak mozna pisac jakis fragment serwisu, nie majac np. pojecia o strukturze bazy danych etc. tego serwisu, owszem mozna napisac kilka modulow, ale...

pomysl jak dla mnie poroniony...
Seth
Chyba najlepszym wyjsciem byla by taka formula:
1. Zadajemy temat skryptu do napisania.
2. Dzielimy go na etapy.
3. Po zakonczeniu kazdego etapu przesylacie nam pliki, a my przegladajac je wyszukujemy bledy i wskazujemy jak je poprawic - wskazywali bysmy jedynie te, ktore sa natury technicznej, a nie uzytego algorytmu.
4. Po zakonczeniu wszystkich etapow sprawdzamy, ktory kod byl najlepiej napisany i najbardziej efektywny oraz przeddstawiamy wlasna wersje, ktora bedizemy porownywac ze zwycieskim skryptem.

Wykryte bledy, ich poprawki oraz porownania byly by publikowane w postaci artow na php.pl - w ten spsob kazdy mial by dostep do infromacji o tym jakich bledow nie nalezy popelniac i jak powinno sie pisac skrypty.


Co o tym sadzicie ?


P.S. Przesuwam do forum Opinie o wortalu (Hydepark >> O. o wortalu).
DeyV
czytając ten wątek, doszedłem do podobnych wniosków.
Jedno tylko mnie przeraża. Ilość pracy....
Ale może znalazłyby się chętne osoby?
mikolus
O smile.gif Widzę, że pomysł spotkał się z ogólną akceptacją. Jeżeli jest coś, w czym mógłbym pomóc, to oczywiście pomogę smile.gif
Pianandrill
Wg.mnie takie coś jest rzeczywiście troszkę chore i nie dla ludzi z php.pl
Wydaje mi się, że mają wystarczająco dużo roboty żeby odmówić charytatywnego szkolenia lam...
aczkolwiek....
jako iż za "wyjadacza" się nie uważam biggrin.gif to na pewno wziął bym udział w takiej zabawie (jako wysyłający prace do sprawdzenia) aby dowiedzieć się kilku rzeczy, których wytłumaczenie tutaj na forum jest dosyć trudne a w ramach praktycznego zadanie jest to wykonalne.
Nie zmienia to mojego zdania iż będzie to tylko łaska ludzi z php bo mi osobiscie by się nie chciało sprawdzać banalnych skryptów z banalnymi błędami...
mikolus
Cytat
Wydaje mi się, że mają wystarczająco dużo roboty żeby odmówić charytatywnego szkolenia lam...

Hehe, dobre.

Cytat
Nie zmienia to mojego zdania iż będzie to tylko łaska ludzi z php

Z tego wynikałoby, że całe php.pl razem z jego forum to tylko łaska dla "lam". Seth napisał, jak mogłoby to wyglądać i myśle, że skoro ludzie piszą artykuły, to w coś takiego też mogliby się zaangażować. Zwłaszcza, że człowiek uczy się najlepiej na praktyce oraz na prawdziwych przykładach. Lepiej jest zobaczyć skrypt napisany przez prgogramistów będących o krok dalej, niż jest się samemu, niż czytać artykuły. A jeszcze lepiej kiedy samemu się coś takiego pisze pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. A php.pl ma chyba za zadanie pomaganie również początkującym programistom (czy jak kto woli lamom).
itsme
nie mylcie pojecia poczatkujacy z lamą to są dwie różne osoby ...
szkolić lamę to błąd szkolić początkującego alez właśnie po to jest php.pl i właśnie po to jesteśmy my wszyscy ...

jak to zrealizować ? akademia kursy warsztaty szkolenia konferencje testy konkursy metod jest wiele cel jeden niestety ilosc osob chętnych do pomocy jest odwrotnie proporcjonalna do ilości zainteresowanych. Oczywiście nalezy pamiętać iż te osoby są chętne lecz z samą pomoca również bywa inaczej ...
kurak
A tak w ogole to co z akademia?
itsme
to mała niespodzianka :-)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.