Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Symfony 2 - Włodzimierz Gajda
Forum PHP.pl > Inne > Książki
Szymciosek
Witam,
posiada ktoś tą książkę ? Warto ją kupić dla osoby, która nie miała do czynienia z Symfony2 ? Omawiane w niej są podstawy podstaw i po kolei wszystko jak coś zrobić ?
greycoffey
Podbijam wink.gif I proszę moderatora o przeniesienie do dizału "Książki".
Szymciosek
Trochę się pośpieszyłem, bo dopiero od 17.08 w sprzedaży... no ale może ktoś słyszał jakieś opinie już na ten temat albo na temat samego Pana Gajdy ? Czy kupując książkę będę zadowolony ?
IceManSpy
Włodzimierz Gajda napisał książkę od Zenda, którą kupiłem. Pokazuje ona postawy i praktycznie po przeczytaniu całej można już jakiś projekt stworzyć. Żeby opisać całego Zenda to chyba musiałaby mieć kilka tomów smile.gif Dlatego na początek mi wystarczyła (akurat do uporządkowania wiedzy).
Szymciosek
No mi własnie o taką książkę chodzi, z której poznam podstawy i będę w stanie już coś ogarnąć, zrobić jakąś prostą stronę na tym, a dzięki temu w między czasie będę wiedział czemu służy dana klasa i jak się komunikuje z innymi oraz czego szukać z konkretów w przypadku bliższego poznawania Symfony2.

Czyli wg Ciebie nie znając w ogóle Symfony2 i kupując tą książkę jestem w stanie zacząć jakoś ładnie na tym pracować ?
irmidjusz
jakoś - tak, ładnie - już nie koniecznie... biggrin.gif
Szymciosek
Ładnie zrobić to kwestia graficzna raczej, a jakoś zrobić tutaj można się spierać, czy jakoś od strony programistycznej, gdzie po 3 miesiącach się nie połapie czy jakoś od strony graficznej, gdzie strona wygląda jak o kant dupy rozbić...

Ładnie też może być graficznie owszem, ale tutaj jest kwestia tylko programowania, a żeby poznać jakiś framework w tym przypadku Symfony2 pytam o książkę i czy jestem w stanie z niej wyciągnąć coś i nauczyć się podstaw, zrobienia strony www i późniejszej jej ulepszeniu czyt. dodaniu innych elementów, zrobienie czegoś później od nowa, tworzenie własnych bundli, wykorzystywanie ich w innych projektach itd.
Riggs
Czy ta książka będzie odpowiednia dla kogoś kto nie zna w ogóle Symfony? Czy pozwoli w sposób uporządkowany nauczyć się frameworka? Znam Zend Framework ale Symfony2 ma kilka rzeczy które mi się podobają i z chęcią podszkoliłbym się w tym frameworku. Nie chciałbym jednak od początku uczyć się złych nawyków (tak jak miałem przy ZF) i później co rusz przerabiać aplikację na bardziej prawidłową (profesjonalną) tak jak zrobiłem z moim projektem w Zend.
Szymciosek
Książkę już mam i mogę Ci powiedzieć, że tak, pozwoli Ci na naukę od podstaw.
Po kolei masz wytłumaczone do czego służą dane katalogi/pliki, jak stworzyć własny projekt/bundle, jak tworzyć kontrolery itd itp.

Od podstaw typu HelloWorld do pracy z bazami danych...
peter13135
A jak ta książka ma się do cookbooka, który jest na stronie symfony ? Czy książka jest bardziej obszerna od cookbooka, czy nie ?
mheki
Jeśli miałeś do czynienia z innymi książkami Gajdy, to jest ona napisana jak najbardziej w "jego stylu".
Tzn. książka opiera się o listę ćwiczeń, najpierw masz zadanie, potem rozwiązanie, więc fajnie się to czyta nawet w tramwaju.
Autor zaczyna od super prostych przykładów aplikacji typu "hello world", przez wykorzystanie twiga, po bazy danych i bundle.

Nie jest to typowy cookbook - nie masz tutaj pytania: Jak zrobić X? i odpowiedzi: w taki i taki sposób
Raczej polega to na zasadzie:
Zrób taką a taką aplikację, do wykonania użyj tego i tamtego.
Pod spodem masz rozwiązanie.

IMHO dobra pozycja do wejścia w świat Symfony2, po jej przeczytaniu trzeba się jednak skierować do dokumentacji i cookbooka, bo jest to jedynie wierzchołek góry lodowej

(thek) EDIT: Nie mówiąc o aktualności... Książka pisze o 2.0.X, a w porównaniu do aktualnej 2.1.X zaszło dość dużo zmian, zwłaszcza w formularzach. Nie wspominam nawet, że wiele rzeczy przeszło tam do deprecated i w 2.3 wyleci.
(thek) EDIT2: Poza tym nie odkopujmy tematów sprzed ponad 2 miesięcy skoro nie potrzeba, gdyż nikt nie podpiął się z pytaniem do tematu.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.