Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [WYSIWYG] Jakie polecacie?
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania
wewior
Przeglądnąłem temat edytorów WYSIWYG i nie znalazłem takiego który by odpowiadał moim wymaganiom czyli:
1. niewielkie rozmiary (najlepiej ok kilkadziesiąt kB)
2. zgodność z XHTML
3. obsługa najpopularniejszych przeglądarek - jestem w stanie olać IE6 i IE7, ale IE8 i wzwyż do tego Opera, FF i Chrome to mus
4. darmowa licencja pozwalająca na wykorzystanie w ramach darmowych i komercyjnych skryptów czyli MIT, CC, BSD itp
5. nie wymagający jQuery (chyba że spełnia wszystkie pozostałe to przeżyje)

Są takie "prawie" dobre ale to zawsze "prawie" :-) więc będę wdzięczny za pomoc.

Dodam od razu że TinyMCE czy CKEditor odpadają w pkt. 1, edytory typu NicEdit w pkt. 2 (plus kilka niedociągnięć).
!*!
"jquery wysiwyg editor" i masz całe listy, do wyboru do koloru wink.gif
wewior
Tak, zapomniałem tego też dodać jQuery nie wchodzi w grę.
Ogólnie problem jest taki że skrypt zajmuje kilkaset kB, więc bez sensu dodawać do niego edytor WYSIWYG który zajmuje drugie tyle.
!*!
Trudno dzisiaj nie używać jQuery (lub podobnych), tym bardziej że waga pliku przestała mieć znaczenie już dawno. Napisanie własnego edytora to raptem 200 linijek kodu i masz wszytko czego chcesz pod siebie. Ciułanie kB jest bez sensu, szczególnie że będziesz musiał i tak dużo rzeczy nadrobić bez FW.
wewior
Jeśli będzie jQuery ale będzie spełniał wszystkie pozostałe wymagania to przeżyje, nawet lepiej bo wtedy mogę tak jak piszesz oszczędzić na innych skryptach, ale też nie chcę żeby zajmował jak np TinyMCE ponad 400kB nawet maksymalnie okrojony.
Zazwyczaj problemem nie jest waga ale obsługa XHTML, mało który edytor daje radę w tej kwestii.

Nie potrzebuję wielu funkcji typu dodawanie zdjęć, wystarczą proste opcje typu pogrubienie, pochylenie, podkreślenie, justowanie, link, podgląd źródła, listy, może jakieś kolorki, cofanie, podstawy.
!*!
http://jhtmlarea.codeplex.com/ pierwszy z brzegu.

Poza tym poprawny HTML zależy od przeglądarki w jakiej ten edytor jest uruchomiony. Istnieją nakładki które poprawiają ten kod, ale albo są one okrojone i można napisać je samemu, bo sprowadzają się do poprawnego zapisu tagów z małej litery, poprawy br i font/span dla webkit, albo są to takie kobyły że z małą objętością nie będą miały wiele wspólnego.
wewior
jHtmlArea testowałem akurat to jeden ze znośnych edytorów, choć chyba już wolę CLEditor szczerze mówiąc.
Tak jak pisałem nie potrzebuję wiele znaczników, więc takie podstawy wystarczą, CLEditor też ma plugin XHTML, ale działa jak działa :-( Myślałem że może coś gotowego się znajdzie.
melkorm
elRTE + elFinder (do uploadu plików itp)

Prosty jak budowa cepa i w dodatku ładny. W pełni korzystający z jQuery + jQueryUI więc sam WYSIWYG nie waży zbyt dużo.
wewior
Cytat(melkorm @ 17.10.2012, 14:43:11 ) *
elRTE + elFinder (do uploadu plików itp)

Prosty jak budowa cepa i w dodatku ładny. W pełni korzystający z jQuery + jQueryUI więc sam WYSIWYG nie waży zbyt dużo.


Też przerabiałem tą opcję, jego zaletą jest to że w sumie produkuje całkiem niezły kod, ale na szybko nie byłem w stanie dojść do tego po co mu jQuery UI, wywaliłem jquery-ui-1.8.13.custom.min.js i w sumie działało...
elFinder niepotrzebny, to ma być prosty edytor podstawowy, jeśli ktoś będzie chciał więcej to sobie zainstaluje coś więcej np CKEditor.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.