Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Zupełny początek w Oracle i już same problemy
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > Oracle
regi_
Witajcie,

mam dość nietypowy problem... otóż nie miałem do tej pory styczności z Oracle (głównie SQL i MySQL) i mam z lekka spory problem. Dostałem za zadanie posprzątać trochę po poprzedniej osobie, która zajmowała moje stanowisko no i mam kilka problemów i pytań.

Po pierwsze wiem, że mamy w firmie jakąś hurtownię danych postawioną właśnie na Oracle, mam do nie tylko adres IP oraz login i hasło. Nie mam zielonego pojęcia jak się do niej dostać... jak podejrzeć bazę itd. Może bardziej tutaj doświadczeni będą w stanie pomóc jak się do tego zabrać?

Po drugie czy są jakieś programy do podglądu bazy, tabelek itd. (coś jak dla MySQL np Heidi)questionmark.gif

pozdrawiam

//edit:

ad 2. znalazłem rozwiazanie w postaci Oracle SQL Developer

ale teraz mam pytanie, bo mam co prawda wglad w baze, ale ona sie cyklicznie aktualizuje, sa podobno jakies skrypty gdzie zamonotowane. mam tez plik .xls w ktorym za pomoca makr odbywa sie polaczenie wlasnie do tej bazy, ktora jest aktualizowana.

ma ktos moze pomysl gdzie szukac tych "update"-ow? ponoc jest to zrobione jakimis Jobami, ktore sie raz dziennie wlaczaja
wiiir
Cytat
Dostałem za zadanie posprzątać trochę po poprzedniej osobie....Nie mam zielonego pojęcia jak się do niej dostać


Zawsze sie zastanwiam jak tacy ludzie dostaja prace blink.gif

narzedzia:
PLSQL Developer
Oracle SQL Developer
Toad
SQL plus tez sie nada

Zeby sie polaczyc musisz ustawic TNSy

Propo jobow

Wykonaj zapytanie
  1. SELECT * FROM dba_jobs

Zobaczysz co sie dzieje automatycznie.. jakie sa wlaczene, interwaly co jest uruchamiane etc

Widze ze jestes zielony w tym co robisz, mozemy sie dogadac jak chcesz to PM
regi_
przez przesady nie jestem zielony w tym co robie wink.gif tylko po prostu Oracle to dla mnie troche nowosc, a nie mialem sie tym tutaj zajmowac, no ale tak wyszlo. a ze poprzednik nie zostawil po sobie za duzo takze troche po omacku powoli proboje dojsc do wszystkiego smile.gif

czyli rozumiem ze tabelka `dba_jobs` to cos w rodzaju harmonogramu, ktory jest automatycznie wywolywany co jakis czas?

wiiir
dba_jobs to nie jest harmonogram tylko informacje o jobach.

joby to zadania jakie sa realizowane asynchronicznie przez baze, calosc skonfigurowana jest w tej tabelce co podałem wyzej, ewentualnie jeszcze mozesz zerknac na all_jobs, powinno byc to samo.
Wszystko w Oraclu mozesz znalesc tabeli.

niej masz link do dokumentacji

http://docs.oracle.com/cd/B19306_01/server...86.htm#i1580430

parametry mozesz latwo przestawiac uzywajac procedur i funkcji w pakiecie dbms_job

zerknij na widok v$parameter i sprawdz odpowiednie parametry od jobow, co wazne decyduja ona czy wogole joby beda chodzic, ile jobow mozesz odpalic w jednym czasie (w okolicy 5-10 to dobra wartosc ) etc

np
  1. SELECT value FROM v$parameter WHERE name='job_queue_processes';


polecam ci przeczytac najpierw bardzo gruba ksiazke o oraclu, albo jakąkolwiek bo to jest temat rzeka.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.