Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Jakie gotowe rozwiązanie eCommerce dla małego biznesu?
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania
sowiq
Potrzebuję pomocy od Forumowiczów bardziej obeznanych z tematem smile.gif

Moja znajoma planuje otworzyć mały biznes - sklep internetowy z książkami. Poprosiła mnie o radę jak założyć taki sklep. Moja pierwsza myśl - Magento. Plusy są takie, że to darmowe, bardzo rozbudowane i sprawdzone rozwiązanie. Ale bardzo dużym minusem jest to, że ciężko o dobrego programistę Magento. A dodatkowo stawki takich programistów są wysokie. Moja znajoma nie ma żadnego doświadczenia jeśli chodzi o współpracę z programistami, więc podejrzewam, że sporym problemem byłby również wybór odpowiedniej osoby. Najchętniej zająłbym się tym sam, ale brak czasu...

Na dobrą sprawę inne rozwiązania Open Source również przysparzałyby podobnych problemów.

Tak więc pomyślałem, że najlepszym wyborem byłoby gotowy sklep zainstalowany na serwerze, z suportem, projektem graficznym itp, za miesięczny abonament. Problem w tym, że nigdy nie miałem do czynienia z tego typu rozwiązaniami, więc ciężko mi doradzić coś mądrego. Stąd moje pytanie - co możecie polecić?

Z rzeczy, które kojarzą mi się z nazwy, myślałem o:

https://home.pl/sklepy-internetowe
https://www.nazwa.pl/sklepy/
http://www.shoper.pl/
http://www.sote.pl/

Znalazłem też http://www.goshop.pl/, ale nie mam pojęcia czy warto się tym interesować.

Tak więc proszę o sugestie i rady.
kristaps
Ostatnio sporą popularnością cieszą się sklepy na serwerach home/nazwa. Abonament nie jest spory, jednak osobiście czułbym się bardzo skrępowany. Trudno też stwierdzić jaka jest wydajność takiego sklepu w przypadku większej ilości towaru. Ok, sklep dla znajomej, ale jeżeli miałbym wybierać, to wolałbym postawić jej coś na serwerze. Gotowość do pracy uzyskacie po 10 minutach (pomijając szablon), jednak w dalszej przyszłości będziecie mogli dostosować skrypt do własnych potrzeb. Prestashop, Virtuemart, Magento, itd. są stale rozwijane. Jeden powie, że dziurawe jak sito, inny, że to najlepszy z możliwych wyborów. Na pewno dużym plusem w przypadku gotowca będzie praktycznie całodobowy support. Jednak kupując książkę chciałbym móc wyświetlić wszystkie pozycje danego autora, mieć szczegółowy podział gatunków czy zaawansowaną wyszukiwarkę. Niby nic takiego, ale w wymienionych przez Ciebie sklepach nie masz większego wpływu na funkcjonalność i personalizację. Załóżmy, że znajoma nie jest wymagająca i skupicie się na wydajności. Przypuszczam, że większość z wymienionych sklepów ma możliwość założenia konta testowego oraz posiadają opcję importu towaru - csv/xls. Zróbcie test - swoją drogą jestem ciekawy wyników.

Poza tym warto też skorzystać z najpopularniejszego rozwiązania - akurat znajoma wybrała branżę najmniej obarczoną marżą na allegro (które czy nam się to podoba czy nie, jest wyznacznikiem ceny i dostępności towaru).
sowiq
@kristaps, dzięki za Twoją odpowiedź. Jak pisałem powyżej - gdybym miał czas pomóc znajomej, postawiłbym i dostosowałbym jej Magento. Problem tylko w tym, że z braku czasu nie podejmuję się ani tego, ani szukania programisty i designera. Druga sprawa, że sensowni programiści Magento wysoko się cenią. Prestashop nie biorę w ogóle pod uwagę, bo to IMO jakaś porażka.

Wszystkie wady i zalety opisane przez Ciebie wyżej już znam. Chodziło mi bardziej o konkretne opinie w stylu:
- polecam X, bo...
- nie polecam Y, bo...
viking
A brałeś pod uwagę również sklepy oparte o inne języki? Np świetny Pythonowy Satchmo -> http://www.satchmoproject.com/
Możesz też zainteresować się http://www.shopify.com/
sowiq
Dzięki viking za odpowiedź.

O innych językach nie myślałem. Ale tak czy siak Satchmo jest aplikacją Open Source do instalacji i utrzymywania we własnym zakresie, więc odpada.

Shopify wygląda spoko, ale... koleżanka średnio radzi sobie z angielskim facepalmxd.gif

Ogólnie chciałbym doradzić jej rozwiązanie po najmniejszej linii oporu. Nie mam czasu jej pomagać, nie chcę we własnym zakresie szukać jakiegoś programisty, żeby nie było później "to przez ciebie"... Miałem tylko nadzieję, że ktoś z forumowiczów miał do czynienia z którymś z wymienionych wyżej sklepów i będzie w stanie przekazać swoje odczucia jeśli chodzi o pracę z takimi rozwiązaniami. Ale to chyba nie to forum smile.gif
CuteOne
Jeżeli dopiero rozpoczyna działalność to nie ma sensu wynajmować programistę. Lepiej postawić gotowca z domyślną konfiguracją a pieniądze wyrzucone na jego pensję zainwestować w SEO. Dopiero gdy zacznie się jakiś konkretny ruch na stronie, można myśleć o czymś w "szerszej perspektywie".

Magento wydaje się tu rozsądnym wyborem:
- rozbudowany a przy tym łatwy w zarządzaniu
- kilka klików i wgrywasz plugin
- cała masa templatów (zobacz na themeforest)
- porządny support

ps. te sklepy n home/nazwa, można porównać do więzienia - niby dostajesz papu i możesz wyjść na spacerniak ale cały czas czujesz na sobie kajdany smile.gif
ano
Skoro nie masz czasu/budżetu na stawianie własnego dedykowanego sklepu to myślę, że idealnym rozwiązaniem będzie pójść "w chmurę", w model SaaS (service as a service).

Zainteresuj się www.wellcommerce.pl - robi go agencja z chyba najwiekszym w Polsce doświadczeniem w tej kategorii (divante.pl).

+ Zobacz na listę wdrożeń
+ nie musisz inwestować we własny serwer => nie musisz się martwić o kwestie z tym związane
+ baaardzo duże możliwości integracji z zewnętrsnymi systemami
+ to oni zapewniają stabilność platformy => nie musisz się martwić o aktualizacje softu itp.
+ dostajesz to, co przez lata wypracowali ludzie z divante - najlepsze praktyki przy tworzeniu ecommerce => domyślne, dobrze zaprojektowane szablony, SEO
+ dobry support
kristaps
Boli tylko limit zamówień w pakiecie startowym czy popularnym - załóżmy, że najchętniej wybieranym na początek. 200 zamówień/mc, czy nawet 1000 za 246zł brutto miesięcznie to mała przesada. Tym bardziej zakładając, że owa znajoma ma faktycznie ograniczony budżet na start.
sowiq
Dzięki ano za przykład, któego jeszcze nie znałem. Niestety obawiam się, że kristaps ma rację. Chyba trochę za bardzo się cenią.
dysgraphic
Najbardziej rozbudowane narzędzie w modelu SaaS ma iai-shop.com. Ale nie koniecznie wszyscy potrzebują tylu możliwości. Jeżeli ktoś zaczyna zabawę z ecommerce może skorzystać z Shoper.pl ich sklep jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Wellcommerce.pl tez się dobrze zapowiada i podobno łatwo z niego przejść na inny soft jeżeli w przyszłości będziemy chcieli zmienić oprogramowanie sklepu. Przynajmniej tak zapewniają jego autorzy.

Cytat(sowiq @ 28.01.2013, 18:28:44 ) *
Prestashop nie biorę w ogóle pod uwagę, bo to IMO jakaś porażka.


Dlaczego tak uważasz?
sowiq
Dzięki za odpowiedź. Przekażę koleżance smile.gif

Cytat(dysgraphic @ 11.02.2013, 00:05:24 ) *
Dlaczego tak uważasz?

Bardzo długo pracowałem z Magento opartym o Zenda, z bardzo ładnym kodem i ścisłymi standardami, których trzeba się trzymać podczas tworzenia modułów. Miałem później jakiś mały romansik z Presta i trochę odrzucił mnie bałagan panujący w kodzie, URL-e prowadzące do konkretnych plików PHP, miejscami pomieszany HTML z PHP i IMO - brak składu w tym wszystkim. Coś jak Wordpress (którego nota bene lubię smile.gif ). Ale zaznaczam, że było to dobre 1,5 roku temu i od tamtej pory wiele się mogło zmienić.
dysgraphic
Ok, rozumiem. Presta ma swoje wady i zalety, jak wszystko.
mstraczkowski
Prestashop ostatnio wydał jakąś nową wersję, sporo zmian, jest trochę lepiej.
Ale osobiście pracuje czasami przy starszym Prestashopie = 1.4 i jest masakra i wcale się nie dziwie takiej opinii z twojej strony, że to porażka.
ziomek1
Hejo! smile.gif

Jestem nowy na forum, ale widzę, że ten temat porusza kwestie na jakich się znam biggrin.gif Forma, "polecam bo..." jest najbardziej konkretna tongue.gif Chociaż wątek przestarzały, to napiszę co myślę, bo może komuś się przyda smile.gif A więc polecam Sky-Shop, którego brakuje w Waszym zestawieniu. Założyłem tam sklep kilka miesięcy temu, nie jestem programistą więc potrzebowałem czegoś prostego. Plusy: panel jest intuicyjny, darmowy szablon RWD do edytowania i wsparcie techniczna na wysokim poziomie. Jestem zadowolony też z integracji zewnętrznych, bardzo automatyczne połączenie np. z Allegro. Jak coś to pytajcie z chęcią odpowiem jako użytkownik i nowa osoba na forum. Jak nie ,to zawsze możecie założyć wersję demo sklepu na 14 dni za darmo smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.