Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Koszyk, Pomocy
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania
MarcinxD4
Witam, pisze system zamawiania jedzenia przez neta. Wiem ze jest do tego troche css-ów, ale ja chce mieć swój własny, zeby go edytowac i robić własne szblony, jakie tylko chce.
Problem jest taki, ze utknąłem w miejscu, dodawania do koszyka. Przykładowo, pizze mam w bazie danych, wyświetlam je na strone w tabelce, i przy każdej jest przycisk dodaj do koszyka i teraz nie wiem co tu zrobić, co tu napisac, zeby to szło do koszyka.
Baza danych wygląda nastepująco, id, nazwa, cenam(cena małej),cenad, składniki.
I teraz chciałbym zeby do koszyka, trafiała nazwa, i cena, zeby pożna było później ewentualnie ją zwiększyć, czy coś. Czy koszyk, bedzie na sesjach czy na cookies, to dla mnie żadna różica, choć czytałem ze do tego bedą lepsze sesje.
Może mi ktoś, podpowiedzieć, co powinienim zrobić? Albo jakoś nakierowac
timon27
Widzę że nie masz do tego umiejętności, a nawet nie masz do końca opracowanej koncepcji.
Najprościej skorzystaj z gotowego frameworka np. presta - zrobi takie rzeczy za ciebie.
WebMuster
Cytat(timon27 @ 3.09.2013, 12:13:12 ) *
Widzę że nie masz do tego umiejętności, a nawet nie masz do końca opracowanej koncepcji.
Najprościej skorzystaj z gotowego frameworka np. presta - zrobi takie rzeczy za ciebie.


A może warto jednak nauczyć się samemu czegoś ? MarcinxD4 chciał się czegoś nauczyć więc najłatwiej by go było zbyć ...

Ode mnie natomiast taka wskazówka. Masz jedną tabelkę już. Możesz stworzyć teraz drugą z polami : id użytkownika(który dodał do koszyka), id produktu które dodał. Z tabelki tej przenosiłbyś po zatwierdzeniu przez użytkownika dane do tabelki "Zamówienia".

Drugi sposób to właśnie na sesjach. Tworzysz 2 zmienne sesyjne. Przykładowo
Kod
$_SESSION["id_uzytkownika"]
i
Kod
$_SESSION["id_produktu"]
Po zatwierdzeniu przenosisz dane z sesji do tabelki "Zamówienia".
kujol
Na sesjach się koszyka nie robi. Zrób to na bazie. Jest to bardzo proste.
timon27
Cytat(WebMuster @ 8.09.2013, 22:26:54 ) *
A może warto jednak nauczyć się samemu czegoś ? MarcinxD4 chciał się czegoś nauczyć więc najłatwiej by go było zbyć ...


Ależ nie chce go zbyć - przecież korzystanie z frameworków to też nauka, lecz przy jego umiejętnościach i zapotrzebowaniach (przynajmniej tyle wnioskuje z tego postu) będzie mu znacznie łatwiej.

Cytat(MarcinxD4)
chce mieć swój własny, zeby go edytowac i robić własne szablony, jakie tylko chce.


Frameworki mają szablony! - możesz tworzyć również własne (właściwie od tego się zazwyczaj zaczyna).
lukaskolista
Cytat
Na sesjach się koszyka nie robi. Zrób to na bazie. Jest to bardzo proste.
A to czemu nie? Uzasadnij prosze...

Moj kontrargument: bez sesji sie koszyka nie zrobi, nawet jak zapiszesz cos w bazie, to i tak laczysz usera z rekordami w bazie na podstawie sesji smile.gif
Poza tym co bedzie z tymi rekordami w bazie, jesli ktos nie zaplaci za zakupy? Beda tam wisialy w nieskonczonosc? A moze proponujesz napisanie deamona do ich usuwania, co byloby kompletnie bez sensu.

Do autora tematu: uzyj sesji smile.gif
markonix
Dla prostego sklepu wystarczy na sesji
- łatwe w implementacji, to zwykła tablica do której dodasz id produktu, jego ilość i ewentualnie inne atrybuty (np. rozmiar)
- nie musisz dbać o jej wygasanie

Z drugiej strony możesz zrobić koszyk na bazie danych, a łączyć koszyk z użytkownikiem za pomocą ciastka:
- nie jesteś uzależniony od długości trwania sesji (ustawienie odgórne, serwer) tylko sam ustawiasz za pomocą długości życia ciastka
- możesz analizować archiwalne koszyki użytkowników
- nie musisz się martwić o przepełnienie sesji
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.