Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Co ważniejsze - SSD czy RAM dla programisty?
Forum PHP.pl > Inne > Komputery i oprogramowanie
bordek
Poszukuje laptopa do maksymalnie 4000zł i musze z czymś pójść na ustępstwo. Co byście wybrali:
1. 16 GB RAM + 8 SSD + 1 TB HDD
czy
2. 8 GM RAM + 128/256 SSD

Laptop ma mi slużyć do programowania w Javie i mam otwartych jednocześnie bardzo dużo programów. Netbeans (na Javie) + 2 przegladarki, programy do baz danych, program do testowania oraz program do symulacji i ze 3 inne.
Na wielkości dysku mi nie zależy.
Obecnie mam 6 GB RAM i po 5 godzinach pracy komputer juz przymula, wiec nie wiem czy to 8 GB to nie będzie za mało. Z drugiej strony ma to dysk SSD, więc niby szybciej być powinno.
Druga wersja to 16 GB RAM gdzie już się nie musze martwic o zamulanie, ale znowu SSD jest tylko 8 GB i obejmuje tylko cache/system, bo reszta znajduje się na zwykłym HDD.
W gry czasem gram (te nowsze), wiec nie chce sie z nich czasem wykluczac, ale najważniejsze dla mnie jest, żebym mógł swobodnie bez zamulania pracowac minimum 8 godzin na tym laptopie, wiec ktora wersje waszym zdaniem wybrac?
jacobson
8gb ram spokojnie Ci wystarczy. A ssd to zbawienie przy pracy biggrin.gif ja mam 6gb ram i ssd. Zdecydowanie polecam.
Pyton_000
Jedna cenna uwaga:
Kod
8 SSD + 1 TB HDD

to nie jest to co widzisz.
to jest 1TB SSHD czyli 1TB na talerzach + 8GB Flash Cache które jest nie do zapisu przez użytkownika.

SSD Jest dobre, tylko przyda ci się zew. dysk na śmieci. Ja mam u siebie 8GB RAm i 1TB SSHD i powiem że jest dobrze.
lukaskolista
Lub srodowisko zdalne + szybkie lacze smile.gif wtedy od razu mozesz sprawdzac dzialanie na serwerze bez koniecznosci podnoszenia tego na repozytoria.
sowiq
Ja bym odpowiedział - i to, i to jest ważne smile.gif

Z jednej strony RAM przyda się do odpalenia IDE, przeglądarki i innych narzędzi - a te wszystkie programy po całym dniu pracy potrafią urosnąć. Jeśli do tego używasz maszyn wirtualnych, to 8 GB wydaje się być minimalną rozsądną ilością.

Z drugiej strony jeśli wąskim gardłem będzie dysk twardy, to nawet największa ilość RAMu nie pomoże. Wręcz przeciwnie - przy dysku SSD nawet swap nie jest jakimś dużym problemem.

Przy dzisiejszych cenach sprzętu komputerowego, myślę że warto zainwestować kilka stówek i kupić 8-16 GB RAM i jakiś nieduży dysk SSD na system i projekty. Wygoda pracy zdecydowanie wzrośnie.
stud3nt
Miałem podobny problem - NetBeans + dwie przeglądarki + SQL Management Studio + program księgowy + ew. inne programy. Przy 4GB pamięci lapek pomału zaczynał się dławić. Zamierzałem dołożyć 8GB pamięci - ostatecznie najpierw włożyłem dysk SSD.

I nie musiałem robić nic więcej. Maszynka dostała potężnego kopa. Różnica prędkości działania w porównaniu z dyskiem 5200RPM jest GIGANTYCZNA. Sprzęt jest gotowy do pracy natychmiast po włączeniu, przerzucanie się między programami/przeglądarkami jest natychmiastowe, bez oczekiwania aż sobie dane przetrawi i wczyta. Notoryczny i uciążliwy 'zamulania' został całkowicie wyeliminowany.

Natomiast jeśli chodzi o samego lapka, to raczej nie doradzę - chcesz również grać, a ja osobiście preferuję lapki biznesowe ze zintegrowaną grafiką. Takie skrzywienie, mimo iż sam gram dużo - na stacjonarce.
ghost1511
Osobiście zacząłbym od dysku SSD, a RAM kupił w jednej kości. W razie potrzeby dokupisz taką samą kość i po prostu włożysz do lapka wink.gif Z mojego doświadczenia wynika że i 8GB RAM to czasami za mało smile.gif szczególnie przy pracy z wirtualnymi maszynami wink.gif ale przy ssd dysk zewnętrzny jest właściwie niezbędny wink.gif

--
chociaż w tym przedziale cenowym możesz poszukać czegoś co pozwala wymienić napęd na dodatkową kieszeń hdd wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.