Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: phpStorm dla PHPowca
Forum PHP.pl > Inne > Komputery i oprogramowanie
Pyton_000
Witajcie.

Ostatnio próbuję się przełamać i spróbować przejść z Sublime Text (szkoda mi go trochę) na Storma.
Generalnie bardzo lubię ST i zostawienie go dla innej kochanki jest dla mnie bolesne smile.gif Głównie dość mocno przykuł mnie motyw refaktoryzacji kodu Storm.

Jakie są Wasze doświadczenia ze Storm. Co polecacie, jakieś rady?

Możemy podyskutować na temat tego edytora
pedro84
Zainstaluj sobie triala, masz miesiąc, sprawdź i sam będziesz wiedział. Ja Storma bym nie zostawił dla niczego innego (nie licząc innych IDE do innych technologii). O różnych edytorach w necie i nawet na php.pl już chyba wszystko było wink.gif
Pyton_000
Mam wersję 8 i powoli przystosowuję ją do swoich wymagań wyłączając będne pluginy pypu CVS (GIT itp.) phpunit, zmiana stylu, klawiszologia

Czasami mnie denerwuje że coś nie działa tak jakbym chciał wink.gif Ale to kwestia przyzwyczajenia. Brakuje mi np. tego że jak klikam w drzewku na plik to wyskakuje podgląd kodu (tak jak w ST). Tutaj niby to jest ale jak już kliknę na takowy plik i się odpali to nie zamyka się z automatu jak "odpalę" inny plik.
by_ikar
Protezą dla tego single clicka może być autoscroll to source (jest to pod zębatką zaraz obok projektu). Może to da się jakoś ustawić, nie wiem, musiałbyś poszukać gdzieś w sieci..

Co polecam? Przedewszystkim musisz zapamiętać że są 2 różne ustawienia. Ustawienia projektu i ustawienia globalne. Nieraz coś ustawiałem kilka razy, w każdym z projektów z osobna.. Wbudowany terminal korzysta z powłoki systemowej na twoim systemie. W przypadku windowsa, jak coś zmienisz na poziomie sytemu, będziesz musiał uruchomić ponownie edytor żeby zmiany zostały zauważone w "wbudowanym" terminalu. Uważaj na ctrl+lpm - nieraz jak coś kopiuje za pomocą ctrl+c i mam gdzieś w pobliżu myszkę, potrafi mnie przenieść do deklaracji.. Są w phpstormie też różne sposoby wyszukiwania. Np wyszukiwanie nazwy pliku, wyszukiwanie nazwy klas etc i nie ma tutaj tak łatwo dostępnego wyszukiwania jakie jest w ST.

Co ci się spodoba:
- podświetlone pliki/linie które nie zostały zakomitowane.
- refaktoryzacja - działa genialnie, ale musisz uważać na refaktoryzacje np widoków, bo czasami potrafi ci zmienić we wszystkich widokach, zamiast tylko w tym jednym.
- terminal zawsze otwiera ci się w katalogu projektu
- w wersji 8 jest konsola dla javascript
- rest client niszczy
- integracja z bazami danych, podpowiadanie wówczas składni działa (nazwy tabel/kolumn), ale tylko w raw sql
- łatwe docieranie do deklaracji lub miejsc w których klasa/metoda/zmienna etc zostały użyte (find usages jest nawet pod rolkę myszki podłączone)
- lokalna historia wraz z wbudowanym diffem też daje radę. Możesz sobie w historii przywrócić całe pliki, lub tylko fragmenty kodu
- możesz zdefiniować samemu katalog ustawień, co za tym idzie możesz go sobie powiedzmy wrzucić na dropboxa i w każdym miejscu gdzie pracujesz mieć takie same ustawienia.
- auto wrzucanie use nad klasę, pod warunkiem że wybierzesz klasę z listy która się wyświetli
- chyba 2+ linie use się zwijają same, ale można je ofc rozwinąć
- auto wykrywanie czy w composer są dostępne nowe przestrzenie
- nakładka na schowek systemowy też jest przyjemna, zwłaszcza jak chcesz skopiować kilka różnych rzeczy

no i pewnie wiele innego dobra, które cię pozytywnie zaskoczy wink.gif

EDIT: no i dracula theme FTW
Pyton_000
Tą protezę scroll znam, i nie koniecznie mi się właśnie podoba.

Wyszukiwarki znam smile.gif Całkiem przyjemne, ustawione zgodnie z tym co było w ST i jest ok. Ale czasami ta która jest pod Shift Shift czyli search Everywhere coś głupieje i się zamyka sama :|

- podświetlanie: hmm... używam GIT z konsoli. Wygodniej smile.gif
- refaktoryzacja - to jest właśnie to czego mi brakowało w ST
- terminal mam i nie potrzeba mi go w aplikacji
- konsola JS to się może przydać,
- REST: mówisz o możliwości testowania REST API ?
- integracja: widziałem ale nie zagłębiałem się zbyt. Pracując w Laravel raczej leci Eloquent więc zapytań nie ma zbyt wiele wink.gif
- historia: mam git wink.gif
cała reszta znana smile.gif

Co do schowka to chyba nie potrzebuję go wink.gif

Dracula + Peacock theme.

Ogólnie bardzo fajny zbiór themes do różnych IDE w tym VIM i ST:
https://github.com/daylerees/colour-schemes
by_ikar
Też używam gita z poziomu konsoli/sourcetree, ale phpstorm i tak wykrywa po plikach czy masz coś zakomitowane czy nie. Przynajmniej u mnie działa to z automatu. Co do rest - tak, nie musisz odpalać przeglądarki aby testować apkę. Na windowsie niestety ja wolę używać tego wbudowanego terminala, bo przestawianie czcionek w cmd na windowsie jest poronione. Integracja z bazą danych przydaje się też nie tylko do kolorowania składni zapytań, ale do szybkiego podglądu tabel/kolumn. Za gita z themami dzięki, na pewno się przyda wink.gif

Aha dla laravela poszukaj sobie takiego helpera, którego wrzucisz do głównego katalogu z projektem, co by phpstorm ogarną fasady, bez tego wszędzie ci będzie podświetlał magiczne metody etc.
nrm
Cytat(by_ikar @ 6.09.2014, 16:36:37 ) *
Aha dla laravela poszukaj sobie takiego helpera, którego wrzucisz do głównego katalogu z projektem, co by phpstorm ogarną fasady, bez tego wszędzie ci będzie podświetlał magiczne metody etc.

https://github.com/barryvdh/laravel-ide-helper
Pyton_000
Tak znam smile.gif

Ogólnie to jeżeli ktoś się interesuje Laravel to polecam http://laracasts.com
Świetnie koleś tłumaczy, prezentuje.

Piszcie swoje doświadczenia z phpStorm
by_ikar
Nie wiem jak jest na innych platformach, ale na windowsie (przynajmniej u mnie) jak program się dziwnie sam zamknie, podczas pisania kodu, to żeby go ponownie uruchomić, zalecam albo ręczne wyczyszczenie katalogu temp, albo restart systemu.. Miałem chyba z takie 3 sytuacje przez ostatnie kilka miesięcy (7-8) i za pierwszym razem nie ogarnąłem, a program się zamykał od razu po tym jak go włączyłem..

W przypadku licencji, jak już ją będziesz mieć, to przy upgrade, żeby nie wpisywać jeszcze raz tej licencji, to możesz zmienić nazwę pliku z licencją, na odpowiedni, np z phpstorm60.key na phpstorm70.key.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.