Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Projekt - szacowanie czasu realizacji
Forum PHP.pl > Forum > Kontrola i zarządzanie projektami
qbas-s
Mam problemy z określaniem czasu realizacji projektów które realizuje się pod konkretne wymagania klienta.

Załóżmy, że mamy napisać skrypt na jakimś framework'u, projekt ma taką specyfikację, że musimy mocno modyfikować dostępne moduły lub pisać je od zera.
Wiadomo, jeśli mielibyśmy uml'a i szczegółowy opis każdej klasy i metody, wtedy jest o nieba łatwiej. Co jeśli mamy tylko opis funkcjonalny projektu? Jak wy szacujecie czas wykonania takiego projektu?

Mi w 90% trudno jest się zmieścić w czasie realizacji który podam, średnio mam poślizg 1tyg sad.gif mówię o projektach jak wyżej i których czas realizacji to min 1/1.5 ms.

Może są jakieś książki które mogłyby pomóc?
batman
Najlepiej rozpisać wszystkie prace jakie mają zostać wykonane (doskonale nadają się tutaj issue trackery, takie jak Jira lub YouTrack), a następnie oszacować każdy element osobno. W zależności od złożoności specyfikacji, do każdego szacunku dodaj kilka-kilkanaście procent na nieprzewidziane problemy. Potem zsumuj wszystkie czasy oraz jeszcze raz dodaj do całości kilka-kilkanaście procent (to pójdzie na zarządzanie projektem - telefony, spotkania, maile, itp.). W ten sposób masz gotowy szacunkowy czas trwania projektu.
kayman
istnieje takie pojecie jak niedoszacowanie, przeważnie dotyczy ono kasy ale można go zastosować także do czasu, na pewno jesteś w stanie określić ile procentowo średnio się nie wyrabiasz i masz swoje niedoszacowanie smile.gif

potem prosty sposobem dodajesz -> np określasz czas wykonania na 4 tygodnie + niedoszacowanie np 25% czyli tydzień -> klientowi mówisz 5 tygodni

jak dodajesz niedoszacowanie za każdym razem to problemu raczej nie ma

btw. jak przegniesz z niedoszacowaniem i klientowi zrobisz wcześniej niz deklarowałeś to się tylko ucieszy
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.