Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: windows uefi a zmiana dysku
Forum PHP.pl > Inne > Komputery i oprogramowanie
!*!
Jak zapewne wiecie dzisiejsze komputery z preinstalowanym systemem windows 8.1 nie posiadają naklejek z kluczem, tylko wszystko siedzi zakamuflowane na płycie głównej. Zakładając że chce zmienić dysk na SSD i mieć na nim oryginalny system to co mam zrobić? Microsoft umywa ręce i zwala wszyto na Lenovo, a lenovo... Ci coś wspominają o zamówieniu płyty za 40 dolców która ma być odpowiednikiem recoverycd.

Tylko, że tu jest problem, mając dysk 128GB czy tam 256 tworzenie recoverycd tak jak jest to fabryczne na tych laptopach mija się z celem, miałbym ok 80GB z głowy, bo lenovo nie potrafiło dobrze zrobić partycji tylko zrobili ze 3 z czego 2 są prawie puste :D

Opcja z kupieniem windowsa w wersji box odpada. Kiedyś było tak że nawet nie mając oryginalnej płytki, ściągałem obraz win z netu (sprawdzając czy sumy kontrole zgadzają się z oryginałem) przy instalacji pomijałem krok aktywacji po czym ściągałem program od MS który pozwalał na zmianę klucza w już zainstalowanym systemie, a jak to zrobić dziś?
Forti
Serio? Masz dwie opcje:

- nagraj recovery na płyty (soft od lenovo ma taką opcję)
- nagraj windowsa na pirata (OHO NAPISAŁEM TO smile.gif i instaluj o nic się nie martwiąc. System będzie oryginalny.
Tutaj dam małe info. Sciągnij ze strony MS obraz (za free udostępniają teraz z tego co kojarzę) takiej samej wersji i przy instalacji nie powinno prosić o aktywacje - windows 8/8.1 tak działą, 7 nie pamiętam.

40zł to i tak tanio, w serwisie postawienie systemu z wymianą dysku kasowałem nawet 150-200zł. Bez płyty dla klienta wink.gif
Pyton_000
Jak masz dysk większy lub równy to po prostu go sklonuj w całości na nowy a potem jakimś softem typu GParted Live zmień sobie rozmiary itp.
!*!
Cytat(Forti @ 11.04.2015, 15:26:47 ) *
- nagraj recovery na płyty (soft od lenovo ma taką opcję)

Odpada. Problem z mała ilością GB na SSD żeby robić tak jak fabryka nakazała. Przy zmianie partycji po instalacji i ewentualnym przywracaniu systemu później, wypluje komunikat o braku kompatybilności.

Cytat(Forti @ 11.04.2015, 15:26:47 ) *
- nagraj windowsa na pirata (OHO NAPISAŁEM TO smile.gif i instaluj o nic się nie martwiąc. System będzie oryginalny.
Tutaj dam małe info. Sciągnij ze strony MS obraz (za free udostępniają teraz z tego co kojarzę) takiej samej wersji i przy instalacji nie powinno prosić o aktywacje - windows 8/8.1 tak działą, 7 nie pamiętam.


Tylko, że lenovo jak i inni producenci mają "swoje" wersje win, które nie są kompatybilne z tymi od ms jeśli chodzi o instalacje. Pobrałem obraz windowsa, jednak przy instalacji i oknie z kluczem wyskakuje komunikat że nie jest on poprawny. A MS nie udostępnia systemów dla producentów a i sami producenci tego nie robią.

@Pyton_000 - za dużo roboty.
Forti
To o czym piszesz to nie jest do konca prawda. Instalujesz normalnego win 8 na notebook, dogrywasz soft producenta i działa. Pracowałem w serwisie i to robiłem na co dzień.

Ze zgrywanien na plyty... To zgrywasz recovery na plyty dvd i z nich instalujesz system. Nie musisz trzymać partycji recovery ktora nie jest aż tak super duza - kilka gb.
!*!
A jaki to jest normalny windows? MS udostępnia obrazy ISO swoich systemów od win8 w górę. Ściągając ten obraz, proces instalacji jest przerywany ze względu na zły klucz. Gdy kupiłem laptopa miał on już w sobie win8.1, na obudowie jest naklejka z win8 (o ile się różnią), myślałem żeby sprawdzić inną instalkę, jednak to bez znaczenia, problemem jest klucz pobierany podczas instalacji.

@Forti - hmm to nadal jest cyrk. Znalazłem chwilę wczoraj żeby przenieść się na ssd, obraz iso pobrałem programem od MS, przy instalacji prosi o klucz, wklepałem klucz uniwersalny, po instalacji i odpaleniu nie ma aktywacji, klucz jaki pobrałem "z płyty" skryptem nie działa, sprawdziłem też kilka wersji od win8 do win8.1 PRO itp, efekt ten sam. I tak się zastanawiam, po jaką cholerę umieścili klucz na płycie głównej, skoro ich instalatory nie są ze sobą kompatybilne.
Pyton_000
A nie jest to tak jak było kiedyś z XP że jest instalowana wersja dedykowana np. dla DELL,

Sprawdź na stronie supportu sprzętu czy tam nie ma jakiegoś info o preinstalowanym systemie.
!*!
Nie. Lenovo nie udostępnia obrazów ISO swoich systemów, można je jedynie kupić. (chociaż w zasadzie jest to dość poplątane jeśli chodzi o wersje, UEFI pokazuje licencje na PRO, jak odpaliłem po raz 1 system to była wersja podstawowa w ustawieniach systemu)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.