Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Strona wsi
Forum PHP.pl > Inne > Oceny
Beniooo
Cześć, ostatnio robiłem projekt dla pewnej wsi, możecie ocenić i wytknąć mi błędy? ;-)
tutaj strona
Pozdrawiam ;-)
Pyton_000
Zacznij od początku bo to najzwyczajniej jest brzydka
Johnas
nie chcę być nie grzeczny, ale ta strona jest wieśniacka biggrin.gif
PrinceOfPersia
Estetyka leży. Strona wygląda jak tworzona na kolanie. Popracuj nad:
- kolorystyką
- ogólnym rozłożeniem elementów na ekranie
- przemyśleniem interakcji użytkownika ze stroną (to menu jest efekciarskie ale całkowicie BEZSENSOWNE pod kątem używania)

czyli generalnie nad wszystkim.

konkretne błędy:

- obrazki są po lewej stronie, a po prawej pustka zupełna (spróbuj `float: left` ustawić na obrazkach)

- to szare tło jest kompletnie brzydkie

- chciałeś zrobić animowane menu? Okej. Ale animacje są za wolne. Jak klikam menu to nie chcę oglądać animacji, tylko chcę zobaczyć menu.

- po menu się okropnie nawiguje. Niepotrzebnie zrobiłeś to w kształcie akordeona, bo teraz trzeba się naklikać po menu solidnie, żeby znaleźć cokolwiek. Menu powinno służyć uzytkownikowi, a ma wrażenie, że posłużyło jedynie tobie (wygląda tak jakbyś się chciał nauczyć robić animacje w jQuery robiąc to menu). Czyli: menu jest strasznie nieczytelne, nie wiadomo jak się w nim poruszać (lepiej byłoby, gdyby podkategorie były od razu widoczne).

- poza tym hamburger na stronie desktopowej? Ok, czasem to się sprawdza, ale tutaj nie ma sensu zbytnio. Jeśli jest miejsce na ekranie, to można równie dobrze wyświetlić od razu całe menu. Hamburger niech sobei będzie jak się wejdzie z mobilki... (w zasadzie nie użyłeś ikonki hamburgera tylko koła zębatego, ale na jedno wychodzi)

- pojawiająca się znikąd niebieska płachta z loaderem przy każdym kliknięciu pozycji menu? Jak dla mnie do wywalenia. Niczemu to nie służy a jedynie może spowodować epilepsję.

Ogólne wrażenie - przygnębiające. Chociaż nie chcę zniechęcać, dużo osób zaczyna od rzeczy słabych, a potem poprawiają swoje skille i to co robią. Rozwój to praca nad sobą i umiejętność poprawy/modyfikacji tego co nie wyszło.
JacekGm
Musisz dużo więcej pracować.

Zanim zaczniesz robić stronę, obejrzyj sobie kilka tematycznie powiązanych.

Korzystaj z kuler.adobe.com - pomoże Ci kolorystycznie coś wybrać.

Nie kombinuj z takim menu. Grunt to funkcjonalność strony, a nie napakowanie jej efektami. Dosłownie, miedzy menu, a resztą strony jest przepaść. Nie ma kompletnie żadnego powiązania.

Skąd ta szarość? facepalmxd.gif

No i te niebieskie coś przy przełączaniu zakładek, doprowadza do frustracji...

Nie zniechęcaj się, najważniejsza jest praca.
Beniooo
Oki, a więc usunąłem "niebieskie coś", wyłączyłem ukrywanie menu, przyspieszyłem wszystkie animacje, dla contentu strony przydzieliłem więcej miejsca, no i usunąłem tę szarość. Teraz prezentuje się chociaż troszkę lepiej? wink.gif

No niestety specem od designu nie jestem, bo wolę kodowanie zaplecza, stąd moja prośba o Waszą ocenę, na przyszłość to zawsze jakaś rada wink.gif
com
kup jakiś szablon z themeforest bo nadal źle, strona powinna zachęcać do skorzystania a nie odstraszać...

a na przyszłość, skoro w back lepiej sie czujesz to Ty rób back-end a ktoś inny niech robi front-end smile.gif
jakub.drag
Dla mnie to (wybacz) ale nadal wygląda fatalnie.

-Pierwsze wrażenie po wejściu to takie, że strona jest w budowie.
-Brakuje jakiegoś stałego nagłówka, stopka która nie jest stopką bo jest u samej góry psuje kompozycję.
-Kolorystyka leży. Nie wiedzieć czemu napis 'Menu' jest wyróżniony oczojebnym niebieskim. Spokojnie - domyślam się, że to jest menu. Nie musisz tego podpisywać.
-Forsujesz tego Bootstrapa, a strona responsywna nie jest prawie w ogóle.

Myślę, że powinieneś pooglądać jakieś strony gmin i miast i starać się zrobić/poszukać czegoś w odpowiedniej konwencji.

Powodzenia smile.gif
markonix
Mnie się nie włącza.

Ciągle dostaje komunikat:
Cytat
DO WYŒWIETLENIA STRONY WYMAGANA JEST WŁĽCZONA OBSŁUGA JAVASCRIPT!!!
(pomijam literówki w tym zdaniu i te niepotrzebne wykrzykniki).

edit: Już wiem, po prostu bez JS jest przekierowanie na podstronę noJavaScript.html - szkoda, że jak go już włączę i odświeżę stronę to nadal ta strona się mi wyświetla zamiast w najgorszym wypadku chociaż przekierować na główną.
PrinceOfPersia
Cytat
Teraz prezentuje się chociaż troszkę lepiej?

lepiej to pojęcie relatywne. W porównaniu do tamtego lepiej (bo nie trzeba klikać buttona, żeby pokazać menu + nie ma przeszkadzającej niebieskiej płachty). Ale dalej jest to strasznie słabe. Należałoby raczej całkowity redesign zrobć.

No i zamiana szarości na półprzezroczyste tło może wygląda ładniej, ale to spowodowało, że tekst jest nieczytelny.

Co do JavaScriptu, to ta strona równie dobrze mogłaby działać bez niego. Do czego uzywasz JS? Chyba tylko do animacji submenu (Wywalić animacje, nie bedzie potrzebny JS).

Co prawda w przeciwieństwie do markonixa, nie widzę nic złego w tym, żeby strona się nie uruchamiała bez włączonego JavaScriptu, pod warunkiem jednak, że jest ku temu jakis większy powód. Tutaj tego powodu nie ma. Jest to strona statyczna, gdzie JS jeśli jest do czegos uzywane to tylko chyba do odpalania animacji submenu
com
Cytat
poza tym hamburger na stronie desktopowej? Ok, czasem to się sprawdza, ale tutaj nie ma sensu zbytnio. Jeśli jest miejsce na ekranie, to można równie dobrze wyświetlić od razu całe menu. Hamburger niech sobei będzie jak się wejdzie z mobilki... (w zasadzie nie użyłeś ikonki hamburgera tylko koła zębatego, ale na jedno wychodzi)


hamburger & ux tak bardzo, jak można to nie używaj go wcale wink.gif
markonix
Cytat(PrinceOfPersia @ 28.09.2015, 23:48:10 ) *
w przeciwieństwie do markonixa, nie widzę nic złego w tym, żeby strona się nie uruchamiała bez włączonego JavaScriptu

A czy ja napisałem, że to mi przeszkadza? Mam po prostu włączonego no-script'a i jak wyskoczy mi, że muszę włączyć JS to go włączę (świadomie).
Chodzi o fakt, że go włączyłem a "komunikat" WŁĄCZ JS ciągle mi nie pozwala otworzyć strony (bo się okazuje, że to tylko statyczna strona z komunikatem).

A to, że JS jest wymagany bezwzględnie na stronie typu wizytówka to jest inna kwestia, wymóg bezwzględnego JSa powinien być czymś umotywowany.
Beniooo
Zrobiłem w sumie pobieranie odpowiednich podstron przez ajaxa, bo okazało mi się to najlepsze, bo strona nie ma zbyt rozbudowanego contentu, więc cały szkielet nie musi się ładować za każdym razem wink.gif Po to właśnie wymóg JS.
Dodaj do statycznej strony proszącej o włączenie JS, żeby się odświeżała wink.gif
markonix
Cytat(Beniooo @ 29.09.2015, 20:08:52 ) *
Zrobiłem w sumie pobieranie odpowiednich podstron przez ajaxa, bo okazało mi się to najlepsze, bo strona nie ma zbyt rozbudowanego contentu, więc cały szkielet nie musi się ładować za każdym razem wink.gif Po to właśnie wymóg JS.
Dodaj do statycznej strony proszącej o włączenie JS, żeby się odświeżała wink.gif

A co da jej samo odświeżanie.

A co do tego "ajaxa" to niepotrzebna komplikacja, która i tak działa beznadziejnie. Nie zauważyłeś, że nie działa Ci wstecz/dalej? Ładowanie kontentu w ten sposób musi być przemyślane i także czymś podyktowane. Tutaj to tylko niepotrzebna komplikacja. Nie wiadomo też jak to zadziała na seo.
Comandeer
Cytat
więc cały szkielet nie musi się ładować za każdym razem

Równie dobrze może to rozwiązać kontroler po stronie serwera zwracając cały szablon przy braku nagłówka X-Requested-With/flagi, że Ajaks oraz jedynie fragmentu strony gdy taki nagłówek/flaga jest. Zwlaszcza, że używasz History API i gdzieś ten cały szablon i tak musisz mieć.

Obecny system ładowania strony powoduje, że jeśli wejdzie się bezpośrednio na adres typu http://sciegnytomy.pl/noclegi/agroturystyka to widać FOUC. Jest to spowodowane tym, że cały CSS zasysasz asyncem. Taka technika ma sens tylko wówczas jeśli krytyczne style (czyli above the fold) są zinline'owane, a asyncem dociągasz resztę mniej potrzebną. Jeśli nie wierzysz, przepuść stronę przez http://www.webpagetest.org/ i sam zobacz na w trybie filmstrip (interwał 0.1s)

Co do systemu linków - dziwacznie to rozwiązałeś. Atrybut [file] jest całkowicie niepotrzebny (BTW [data-file] byłoby przynajmniej zgodne z wymogami HTML5 tongue.gif) - jak można to rozwiązać za pomocą samego atrybutu [href] podałem już de facto przy generowaniu odpowiedzi przez serwer.

Dodatkowo źle używasz History API. Wejdź sobie bezpośrednio na jakąś podstronę i zobacz ile razy została dodana do historii. Jeśli po otwarciu nowej karty, wklejeniu adresu i pacnięciu "Enter" mam działający przycisk "Wstecz", to znaczy, że coś jest skopsane. Nie wiem czy nie łatwiej byłoby Ci użyć https://github.com/defunkt/jquery-pjax (który nota bene poleca sposób ładowania treści, o jakim już wspominałem: https://github.com/defunkt/jquery-pjax#server-side )

Co do osobnej podstrony no-js: szedłbym raczej w kierunku http://www.paulirish.com/2009/avoiding-the-fouc-v3/ → jak już masz zamiar wypiąć się na userów, zrób to przynajmniej ładnie wink.gif
Lion
Szkoda że nawet taka mała stronka wymaga ode mnie włączenia JavaScriptu bo inaczej nic nie zobaczę (poza literówką w informacji że JS jest wymagany) smile.gif Źle mi się także czyta wyśrodkowany tekst.
Luna_s20
Co ja uważam: Że w ogóle nie ma potrzeby robienia tam animowanego menu - bo to nie jest strona na której trzeba zawrzeć 300 pozycji nawigacji i kombinować z miejscem dla nich.
Przykładowo, masz tam wymienione 3 miejsca z noclegami, a w menu są na to 2 osobne pozycje. Daj to wszystko na jedną i tą samą podstronę - klient zainteresowany noclegami sam doczyta, czy chcąc przyjechać na 2 dni do waszej wsi powinien wybrać agroturystykę czy turystykę wiejską, zjeść nabiał czy może lepiej twaróg, wykąpać się w wodzie czy w jeziorze wink.gif Podobieństwo między jednym a drugim jest tak znaczne że to tylko robienie ew. turyście wody z mózgu - różnice lepiej opisać na stronie artykułu konkretnego domostwa.
W pozostałych działach również polecam to samo - bo nie nadrobisz braku faktycznej treści zawiłością menu, sądzę że aż takich durni to w żadnej wsi nie znajdziesz wink.gif

Skoro w newsach masz 'co było' i 'co będzie' - nazwij to 'wydarzenia'.

Przeniesienie się na nie najpiękniejszą stronę parafii po kliknięciu w menu to niezła terapia szokowa. Lepiej wrzucić tam artykuł opisujący samą architekturę i historię obiektu, i z niego dać link do oficjalnej strony parafii.

Zresztą, jak próbuję wrócić zwykłym "wstecz" to zamiast menu wyskakuje jakaś buka strasząca info o wczytywaniu się menu - to też zbędne.

Pewnie nie tylko tam. Po prostu widać że menu jest na siłę rozciągnięte jak kupa przez morze za przeproszeniem - zamiast uprościć, zawoalowałeś.

Menu przy okazji w ogóle nie pozwala otworzyć sobie czegoś w nowym oknie - a to przydatna funkcja.

Facebook ukryty, możliwość polubienia fanpaga po kliknięciu w to menu - więc pewnie mniej osób się pofatyguje. Masz tam tak mało treści że bez problemu ładnie wkomponujesz okienko z fb, w sposób niekrzykliwy a widoczny.

Zresztą, powodu do zastosowania JS w ogóle tam nie widzę. Takie samo menu można uzyskać bez JS, nie obciążając użytkownika frustracjami. Nie patrz na to że "duże strony coś tam mają to i twoja musi mieć" - bo dzisiaj strony są tak przeładowane zbędnym kodem że się płakać chce i można od razu wskazać kto na oślep klikał po programach do automatycznego tworzenia stron.
Zresztą, co tam niby ma się doczytywać tym JS'em? Artykuł na 12 linii? Jeśli chcesz mieć system oceny artykułów, wystarczy ci jeden maleńki skrypt zapobiegający przeładowaniu strony przy odświeżaniu.


Ktoś tu już mówił, ja potwierdzę. Zrób od początku - bo tam nie ma 40 tys artykułów do przepisywania by było to trudne smile.gif Chcesz by społeczność polubiła tę stronę - daj im to czego oczekują. Wygodę. Jak najprostszą nawigację, jak najmniej szukania, jak najszybszy dostęp do poszukiwanych informacji i jak najłatwiejsze ich porównanie. Chodzi o to, że jak wejdzie na twoją stronę osoba, która nie ma cierpliwości do klikania w lewo i w prawo, i zastanawiania się czym różni się turystyka wiejska od agroturystyki, ani co to za dziwo wyskakuje pod "znajdź nas" i gdzie to się klika, nie zamknęła przeglądarki z tekstem "A pierdzielę, zadzwonię do sołtysa" lub "jak tam wszystko jest takie zawile to na wakacje pojadę do Kołobrzegu".

I nie zastanawiaj się co by tam jeszcze "dowciskać" w stronkę. Jak nie wiesz co, znaczy że nic.
Zresztą, nocne zwiechy, i wstrzymywanie się strony na napisie "ładowanie" też nie wpłynie pozytywnie.

Zobacz, ile osób ci tutaj doradza, pewnie w ciebie wierzą. Nie zawiedź nas smile.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.