Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Poszukiwany Serwer NAS
Forum PHP.pl > Inne > Komputery i oprogramowanie
Pyton_000
Bry smile.gif

Szukam jakiegoś w miarę nie drogiego rozwiązania.
Wymagania:

- 2 dyski w RAID 1
- Dost. z Internetów
- port 1Gb
- Port UBS 3.0
- support linuksa wink.gif (najlepiej z linuksem na pokładzie ale to już wybrednie biggrin.gif )

Nie chcę żeby zamulał.

Wpadły mi w ręce:

- Synology DS115j
- D-Link DNS-320
- Zyxel NSA-310 (ten chyba nie zbyt dobre opinie miał)


Coś więcej?

Budżet to ok 700-800zł z dyskami 2x1TB
Armstrong
Polecić nie pomogę, bo używam samych w systemie Rack. Ale jeżeli chodzi o "D-Link DNS-320" używany do trzymania 2 kopii wstecz Supervisora Xen, mimo zainstalowanego "wentylatorka" ugotował 3 dyski w ciągu 6 miesięcy. pracy.
mls
Zdecydowanie najlepiej chyba wypada Synology - chociaż nie posiada portu USB 3.0 ani też... miejsca na drugi dysk. W trudnych warunkach (w szafie w kolokacji wink.gif) wykorzystujemy model 110j - działa non stop i bez jakichkolwiek problemów.
Na dwa dyski jest model DS215j - ten posiada również USB 3.0.
vokiel
A jeśli masz czas to możesz sobie złożyć (płyta miniATX, jakiś i3, ramu ile potrzebujesz itd). Plusem takie rozwiązania jest to, że nawet budżetowe płyty mają przynajmniej 4 porty sata, więc możesz zrobić nawet RAID6. Poza tym kilka usb3.0, gigabit LAN itd. Tyle, że trzeba poświęcić trochę czasu na zebranie wszystkiego i wrzucenie jakiegoś systemu. Albo gotowego, albo postawienie Linuxa od zera i konfiguracja usług.

Z gotowców jest też chyba coś WD, a z podanych producentów to chyba Synology wypada najlepiej.

Cytat
Budżet to ok 700-800zł z dyskami 2x1TB

1TB WD RED (dedykowane do NAS'ów) to ok 300zł, więc trudno będzie zmieścić się w budżecie.
Pyton_000
Taaa... Widzę że na NAS to min 1200zł trzeba wydać..

Co do składaka to też o tym pomyślałem. I raczej na ITX, chodzi o to aby całoś była w miarę jak najmniejsza i najmniej prądożerna
vokiel
Racja, mój błąd, miało być mini-ITX.

Swój zestaw zrobiłem na
  • Obudowa Cooler Master Elite 130 RC-130-KKN1
  • Płyta główna ASRock Z87E-ITX LGA1150 MITX (6x SATA)
  • Zasilacz Be Quiet! Pure Power L8 300W 80PLUS Bronze BN220
  • G.SKILL TridentX DDR3 2x8GB 1600MHz CL7
  • Intel i3-4130 3.40GHz 3MB BOX


Poza tym, że służy jako NAS to robi także jako host do maszyn wirtualnych, media serwer do TV, serwer WWW, FTP, udostępnianie plików etc
Pyton_000
i3 na maszynki wirtualne? nie za słabo ? Tutaj chyba bym wstawił coś na i5 nowszej generacji.

Ale tak, skłaniam się do zrobienia takiego składaka, ale na minimalnych podzespołach. typu 4GB ram (ew. 2GB), jakieś i3, płyta z min 2x SATA III + z jedno USB 3.0 + 1 Gbps Ethernet i do tego jakaś bardzo mała i zgrabna obudowa
vokiel
Składałem go około 2,5 roku temu. Wtedy to była prawie najnowsza platforma, poza tym te i3 nie jest takie słabe i ma wsparcie dla VT, AES. Niemniej LGA1150 daje możliwość zamiany i3 na i5 albo i7 jeśli zajdzie taka potrzeba.

Cytat
płyta z min 2x SATA III

Celowałbym na min 3x SATA - 1 mały SSD na system, plus 2x większe w RAID na dane / kopie zapasowe.
Pyton_000
SSD nie jest takie must-have. Podpiąłbym pendrive pod USB 3.0 i też by latało wink.gif
Ale cenna uwaga.
ZenekN
a czy serwer nas może służyć do profesjonalnego filesharingu ?
Pyton_000
Słabe rozwiązanie, chyba lepiej jest kupić jakiegoś Dedyka, VPS albo coś w ten deseń.

No chyba że masz łącze 100Mb upload wink.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.