Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: [laravel] Stworzenie aplikacji w oparciu o istniejącą bazę danych
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Frameworki
Danielcom
Witam.
Po kilku latach nieobecności wracam do programowania. Zmieniło się tak dużo, że praktycznie zaczynam od nowa,przynajmniej w temacie frameworków. W związku z powyższym spotkałem się z bardzo fajnym frameworkiem Laravel. Jest mniejszy niż Symfony i to mi się nawet podoba. Wyczytałem wiele pozytywnych opinie na temat laravela i kusii mnie, aby poznać ten system. Zastanawia mnie jednak jeden temat:

Czy w laravelu można podobnie jak w symfony korzystać z generatorów, np. $ php bin/console generate:doctrine:crud

Zależy mi na jak największej automatyzacji, wolę wprowadzić poprawki do wygenerowanych plików, niż poświęcać godziny na ich ręczne "klepanie".
Mamy już stworzony praktycznie ostateczny projekt bazy w mysql i wolałbym nie przepisywać całego kodu do migracji. Cieszył bym się gdybym mógł wygenerować CRUD na podstawie już istniejącej bazy (w szczególności modele)

W symfony mogłem skorzystać z odpowiednich komend i na podstawie już istniejącej bazy danych wygenerować CRUD oraz formularze. Nie będę ukrywał, że planuję napisać aplikację do zarządzania serwisem w swojej firmie (Alarmy monitoringi etc) a więc baza będzie mocno rozbudowana. i tworzenie tych wszystkich formularzy, modeli etc. będzie maga czasochłonne (a dodatkowo pisząc wszystko z ręki nie trudno o błędy).
Nie wiem czy chcę wracać do symfony, bo to jest naprawdę wielki framework a jak narazie laravel bardzo mi się spodobał (w sumie mają trochę wspólnego).

Pytanie zadaję na forum, bo tak jak wcześniej wspomniałem trochę wypadłem z obiegu, a wiele opisów w sieci nie zawsze jest zgodna z prawdą. Tutaj mam dostęp do życzliwych (przynajmniej kiedyś tak było, ale liczę że nadal jest wink.gif programistów, którzy nie jedno już "przerobili" a ja taką wiedzę/doświadczenie cenię najbardziej.

SmokAnalog
Cześć, nie wydaje mi się, żeby Laravel był mniejszy niż Symfony. Laravel korzysta z wielu paczek Symfony, a do tego ma mnóstwo własnych. To są frameworki o porównywalnym rozmachu.

To, co je różni to przede wszystkim podejście. Symfony sprawia wrażenie profesjonalnego, bezdusznego narzędzia. Laravel więcej eksperymentuje, korzysta z większej liczby nowoczesnych rozwiązań i jest po prostu "fajniejszy". Zdecydowanie wolę Laravela od Symfony.

Przez te 8 lat zmieniła się na pewno kultura paczek. Dzisiaj, gdy potrzebujesz jakiegoś rozwiązania, najprawdopodobniej ktoś już to zrobił. Dlatego odpowiedź Twoje pytanie "Czy w laravelu można podobnie jak w symfony korzystać z generatorów" brzmi: oczywiście, że tak. Tyle, że Laravel nie posiada wbudowanego CRUD-a, ale to nie ma znaczenia. Są do tego paczki, na przykład Craftable.

Web się zmienił podczas gdy Cię nie było, naprawdę.
Danielcom
Przez te kilka lat założyłem firmę, rozwinąłem ją a teraz mam banalny problem. Nie ma na rynku sensownego rozwiązania do zarządzania firmą i serwisem. Mam wiele instalacji(alarmy, monitoringi, sieci komputerowe) gdzie jest dużo ważnych informacji. Nie ma gdzie tego zapisać a notesy nie spełniają dobrze swojej roli, szczególnie przy sieciach gdzie mam wiele podsieci i np. 200 komputerów, do tego switche i opis wszystkich "patentów" żeby całość działała.

Widzę, że mocno zmieniło się podejście, wiele lat temu każdy pisał sam, nie każdy chciał się dzielić. Dzisiaj mamy naprawdę wiele konkretnych paczek, które są stale aktualizowane przez ich autorów. Aktualizacje są coraz wygodniejsze i nawet przy dużych aplikacjach do ogarnięcia. Niestety z każdym rokiem Ci co zaczynają mają mimo wszystko trudniej. Niby są gotowe paczki, ale trzeba jeszcze wiedzieć jak je połączyć aby stworzyć konkretną aplikację.

Co do laravela to naprawdę podoba mi się to mniej szablonowe i odważne podejście. Z tego co zdążyłem już zauważyć, to ma mnóstwo opcji do ułatwiania (skracania) kodu i bardzo mi się to podoba. Lubię takie rozwiązania i pomimo tego, że kilka lat temu napisałem już jedną dużą aplikację (działa do dzisiaj) to jakoś nie mam weny wracać do symfony.
Dodatkowo widzę, że laravel ma sporo ładnego wsparcia w naszym języku (mi to jakoś bardzo nie przeszkadza) ale z natury wolę czytać w swoim języku.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.