Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Baza danych czy pliki tekstowe txt
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych
blackstone
Robię mały portal ( oczywiście docelowo nastawiony na jak największą poczytność) z różnymi artykułami i tak się zastanawiam, czy nie lepiej dla wydajności jest, aby były one zapisywane w plikach tekstowych ( i z nich wczytywane)? Czy ten sam tekst jakiegoś artykułu, wczytany z pliku tekstowego, nie będzie ładował się szybciej, niż z bazy danych sql? Czy różnice na tyle powinny być niewielkie, że nie powinno mieć to praktycznego znaczenia? Z góry dzięki za odpowiedź.
viking
Co masz na myśli przez bazę danych? Mongo, elastic, harperdb? Jeśli zadajesz to pytanie to na pewno nie jesteś na etapie na którym trzeba by się przejmować.
blackstone
Napisałem że chodzi o bazę SQL. Docelowo taka jaka dostepna na serwerach cba.pl, dla zwykłych hostingów.
ohm
Cytat(blackstone @ 4.03.2022, 15:14:02 ) *
Robię mały portal ( oczywiście docelowo nastawiony na jak największą poczytność) z różnymi artykułami i tak się zastanawiam, czy nie lepiej dla wydajności jest, aby były one zapisywane w plikach tekstowych ( i z nich wczytywane)?

Nie

Cytat(blackstone @ 4.03.2022, 15:14:02 ) *
Czy ten sam tekst jakiegoś artykułu, wczytany z pliku tekstowego, nie będzie ładował się szybciej, niż z bazy danych sql?

To zależy od struktury ale na 95% mogę powiedzieć że baza sql (mysql/maria) będzie lepsza i szybsza niz ciągłe wczytywanie plików (bazy danych dla przyspieszenia operacji dużą porcję danych buforują w RAM)

Cytat(blackstone @ 4.03.2022, 15:14:02 ) *
Czy różnice na tyle powinny być niewielkie, że nie powinno mieć to praktycznego znaczenia? Z góry dzięki za odpowiedź.

Znam jedną kolosalną różnicę przemawiającą za bazą danych, a mianowicie jest to integralność danych. W pliku txt może wystąpić konflikt nadpisywania dwóch wywołań, musiałbyś naprawdę dużo rzeczy przewidzieć jakie mogą się zdarzyć w przypadku operacji na plikach, jeśli napisałbyś poprawną obsługę takich plików tekstowych to... osiągnąłbyś bazę danych. Więc czy jest sens rzeźbić w txt? Wg mnie, jeśli chcesz cokolwiek zapisywać web -> txt, to jest to kompletnie bez sensu i mijające się z celem. Jeśli to miałby być tylko i wyłącznie odczyt danych z pliku/plików txt to jeszcze miałoby to jakiś sens (teoretyczne uproszczenie pracy)
viking
Cytat(blackstone @ 4.03.2022, 16:24:04 ) *
Napisałem że chodzi o bazę SQL. Docelowo taka jaka dostepna na serwerach cba.pl, dla zwykłych hostingów.

Są również bazy NoSQL. W takim harperdb czy sphinx też możesz się posługiwać zapytaniami SQL a wydajność np wyszukiwania wewnątrz tekstu będzie ogromna w stosunku do mariadb.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.