Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wybór typu bazy danych MyISAM a InnoDB
Forum PHP.pl > Forum > Bazy danych > MySQL
Malitres
Dzień dobry, w dodatku jaki mam na stronie co do cache, jest zapytanie czy zmienić bazy danych. Obecnie są chyba w MyISAM i wtyczka pyta czy przerobić je na InnoDB. Tak to rozumiem.
Wtyczka to LiteSpeed Cache. Czy powinno się to wykonać i jakie będzie miało to wpływ czy znacznie dla strony?

Zupełnie się nie znam na bazach danych. MI to nic nie moi nawet jak o nich czytam - co jest lepsze i dlaczego dodatek zaleca taką zmianę.

Może ktoś mi przybliż odrobinę ten temat?
viking
Myisam od dawna nie jest wspierany.
Malitres
Mam stronę założoną chyba z 3 lata temu. Jest to strona na instalacji wordpress ale na własnym serwerze.

Tam w ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache Database Optimization - jest infomracja "MyISAM Convert to InnoDB"

Ale właśnie nie wiem czy powinienem to wykonać czy też nie. Czym to się różni i czy nie popsuje się stroną. Boję się czasami coś klikać bo potem poszukuję pomocy jak coś ponowne naprawić.

Panowie od serwera mi pomagają cofając zmiany przywracając wersje poprzednie strony.

Tylko o co chodzi w tych MyISAM Convert to InnoDB - co się zmienia? czy jest warto to wykonać.

Jedyna strona na jakiej był poruszony taki temat, zrozumiałem z niej tylko to - że InnoDB zajmuje więcej miejsca. Tylko tyle się dowiedziałem. '''

Może ktoś mi pomoże rozumieć o co w tym wszystkim chodzi.
viking
https://blogs.oracle.com/mysql/post/still-u...witch-to-innodb

Mogą być oczywiście jakieś problemy przy przejściu, ale generalnie jeśli to jest WP to raczej nic tam wielkiego nie używali więc powinno zadziałać bez przeszkód.
Malitres
Bardzo dziękuję viking za te uwagi. Tak takich artykułów przeczytałem już kilka po przetłumaczeniu ich na nasz język. Także tych w jeżyku polskich w ostatnich dniach. Praktycznie niczego nie rozumiem z ich treści.

Natomiast zaniepokoiły mnie informacje w artykułach tego typu, że InnoDB trudniej robić kopie zapasowe. Oraz że w InnoDB jest wolniejsza reakcja lecz większa stabilność ale znacznie większy znowu rozmiar tej bazy danych. Pozostałe informacje dla mnie są jako laika całkowicie niezrozumiałe w tych artykułach o co dokładnie chodzi. Starałem się sprawdzać każdy z tych elementów co nie rozumiem z osobna, i ponownie trafiam na inne artykuły mające niezrozumiałe dla mnie zależności.

Dlatego postanowiłem o to po prostu zapytać. Boję się już coś klikać na stronie aby ponownie nie przestałą działaś i nie prosić już o pomoc w przywracaniu poprzedniego stanu.

Jeśli dobrze rozumiem to jak obecnie instalowany jest wordpress to on już robi bazy w InnoDB a nie MyISAM? Moja strona mała i faktycznie ma już sporo lat jak otrzymałem pomoc w jej założeniu.


viking
Obecnie domyślnym silnikiem mysql jest innodb i jeżeli to nowy projekt nie ma co się uwsteczniać. Po Twoich pytaniach wnioskuję że i tak Ci nie zrobi różnicy co za silnik jest użyty więc jeśli się boisz robić upgrade to po prostu zostaw.
Malitres
Może faktycznie racja. Dodatek po porostu przypomina mi o zmianie typu tej bazy danych co jakiś czas. A strona jest zrobione już sporo czasu temu. Widocznie kiedyś było to w standardzie MyISAM dla wordpress.

Pozostawię jak jest obecnie. Najwyżej jak dodatek będzie wymagał zmiany, to zaryzykuję to kliknięcie klawisza zmiany.

Już boję się klikać takich rzeczy w ustawieniach, czego nie jestem pewny co dokładnie one zmieniają.
viking
Możesz oczywiście postawić ten projekt u siebie tak jak pytałeś w innym temacie i na tym testować.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.