Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: O kodowaniu
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Pro > Archiwum Pro
cagrET
Parse error: syntax error, unexpected T_CATCH, expecting T_STRING in /usr/cagret/main.php on line 142
radziel
Pozwole sobie tutaj napisać zasady których ja się trzymam.

1) Pisz tak, aby działało.
Wiadomo, szukanie odrazu najlepszego rozwiązania trochę mija się z celem. Dlaczego? Po pierwsze zwykle go nie znajdujemy, Po drugie za długo siedzimy nad jednym kawałkiem kodu.

2) Ograniczaj niepotrzebną implementację, pisz tylko funkcje jakie są Ci w danej chwili potrzebne.
Jeżeli piszesz CMSa to funkcjonalność rozszerzaj na bieżąco. Nie pisz pustych funkcji lub też nie pisz takich które w przyszłości może się przydadzą. - zwykle się nie przydają bo pójdziemy inną drogą ...

3) Nie szukaj na bieżąco "wąskich gardeł" systemu, zostaw to na koniec.
Dlaczego? Gdyż nie jesteśmy w stanie określić jak bardzo dany fragment kodu spowalnia całą aplikację. Gdy już ją skończymy i bierzemy się za poprawianie wydajności możemy określić jak bardzo dane gardło jest wąskie smile.gif

4) Dokumentuj kod.
Ostatnia moja najważniejsza zasada. Dobrze udokumentowany kod, pozwala na szybsze zaczęcie prac po dłuższej przerwie. Dokumentacja jest też podstawą do programowania w grupie, bo oszczędza nam to sytuacji gdy musimy najpierw zrozumieć co chciał napisać kolega.
radziel
Cytat(cagrET @ 2005-06-08 17:33:45)
Tak nieskończone, tak skomplikowane, lecz także tak proste!

Sorry za mały OT, ale to już brzmi jak slogan z telezakupów co nie znaczy że jest złe smile.gif
DeyV
proponuje ten artykuł umieścić gdzieś w wiki - najlepiej w dziale dla początkujących.
ActivePlayer
fajne, ale duzo kontrowersyjnych kwestii tu widze. smile.gif
ActivePlayer
piszesz tutaj duzo o tym jak nie znudzic sie projektami... z jednej strony bardzo dobre podejscie, z drugiej - zmieniając co chwilę jęcyk programowania wiesz 'wszystko i nic'. nie jestem przeciwnikiem kształcenia się... ale to co robisz, powiniennes robic dobrze.
SongoQ
Mam kilka zastrzezen do tego tekstu:

Cytat
- w powtarzaniu tego samego sposobu projektowania aplikacji, tworzenia rozwiązań
- w powtarzaniu tych samych języków programowania
- w powtarzaniu tych samych platform, środowiska programistycznego.


1 rzecz nie mozna byc panem zlota raczka, zyjemy w takich czasach ze trzeba byc dobrym tylko w 1 dziedzinie.
2 co za kazdym razem ma pisac w innym srodowisku?
3 jesli cos stworze i pomysl jest bardzo dobry to powielam go jednoczesnie rozwijajac w kolejnych projektach - logiczne ucze sie

A tak to mi troszeczke SCRUM podjezdza smile.gif

Z tym wiki to dobry pomysl.
SongoQ
Cytat
> 1 rzecz nie mozna byc panem zlota raczka, zyjemy w takich czasach ze trzeba byc dobrym tylko w 1 dziedzinie.  To też prawda, ale 1 dziedzina nie znaczy, że np tylko 1 język programowania

Hm nie do konca mnie zrozumiales ale to co napisales z tym sie calkowicie zgadzam.

Cytat
Ogólnie chodzi o to, żeby najpierw wszystkiego spróbować, żeby odnaleźć to co nas może zaciekawić, a nie zatrzymasz się gdzieś na początku, zainwestujesz w to kupę czasu, a później się okaże, że jest coś o wiele fajniejszego, zdobyć większą ogólną wiedzę na temat funkcjonowania tego wszystkiego.

Ale przez caly czas sie odkrywa nowe technologie, ludzie sie zmieniaja, hobby sie zmienia - trudno tak naprawde okreslic np po kilku latach ze akurat to bede robil do konca zycia.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.