Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: frameworki?
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Pro > Archiwum Pro
maxxxta
Projektujemy aplikacje internetową składającą się z dużej ilości różnego rodzaju formularzy,różne moduły, wielu uzytkowników itp. Zdecydowaliśmy się na php 5 ze względu na obiektowość. Lecz jeden z uczestników chce przeforsować PRADO drugi natomiast chce przekonać reszte do pisania prawie wszytskiego od poczatku. To nie jest hobbystyczny projekt więc czas ma znaczenie. Teraz mam następujące pytanie

1. Czy warto w ogóle zajmować się frameworkami?(interesuje relacja czasu pomiędzy poświeconym czasem a wydajnością)

to co gdzieś znalazłem o framworkach:

Cytat
1. Rozwiazujesz typowe sprawy (typu logownie np.) w sposob opymalny sprawdzony bezpieczny i szybki (o ile znasz dobrze framework)
2. Ulatwiasz sobie ponowne wykozystanie kodu (o to glownie chodzi w modulach)
3. Zwiekszasz bezpieczenstwo aplikacji (nad bezpieczenstwem frameworku czowa sztab ludzi)


2. Czy ktoś testował wyżej wymieniony framework?


3. Czy znacie strony z testami, recenzjami frameworków? (zakładanie googlów mi nie pomogło)

4. Czy wykorzystujecie je w swoich projektach?

5. Jeżeli korzstacie to dlaczego i jakie?

Ps. Jeżeli temat nie nadaje się na Pro wybaczcie
SongoQ
Moze to troszeczke CI pomoze: http://wiki.php.pl/index.php/Linki#Frameworki
sobstel
osobiscie uwazam, ze jesli to duzy projekt, to jednak warto zdecydowac sie na jakis framework z wyszej polki (kazdy z nich jest troche inny ale wiele atutow przemawia wlasnie za PRADO - chociazby to ze wygral konkurs Zenda, no i ma bardzo dobra dokumentacje na stronie - a bez tego ciezko na poczatku).

jak bedziecie pisac od nowa to przy nastepnym projekcie bedzie trzeba znowu pisac od nowa i tak dalej (no chyba ze przy okazji projektu sami stworzycie jakiegos wlasnego frameworka do uzycia w przyszlych apliakcjach).
mike
Ja (poza PRADO) polecam mojavi.
Bardzo fajny i funkcjonalny framework. Napisałem juz na nim wiele serwisów i uważam go za jeden z lepszych o ile nie w czołówce.

Niestety Mojavi nie posada dobrej dokumantacji (co przy jego prostocie nie jest wielką tragedią). I pomimo że wersja 3.0.0 jest teoretycznie w stadium DEV jest ona w całości stablina.

Jeśli ktoś chce Mojavi 3.0.0 w stable to niech poczeka na Agavi 1.0 (nie pytajjcie, to taki odłam od Mojavi winksmiley.jpg )


A co do tematu, pisanie frameworka nie jest w Twoim przypadku dobrym pomysłem gdyz nie to jest esencją projektu. Jesli mielibyście czas i zespól developerów to owszem: napiszcie framework dla swojej firmy. Ale teraz polecem gotowy, przetestowany i sprawdzony produkt.
NoiseMc
Nie znam PRADO dokładnie, zauważyłem natomiast, że jest to prawie wierna kopia ASP.NET 2.0 tak więce jeżeli ktoś z zespołu zna tę technologię to będzie mu łatwiej odnaleźć się w PRADO.
DeyV
Jeżeli jednak dotychczas ekipa pracowała głównie w php, to PRADO oznacza całkowitą zmianę organizacji stylu pisania, podejścia do kodu, i znaczny spadek wydajności, w porównaniu do konwencjonalnych metod.

Ja ostatnio z dużum zaciekawieniem przyglądam się może nie tyle freameworkowi, co zestawowi klas i sposobie na pisanie kolejnych - ez_components
chmolu
Jeśli dziś miałbym się decydować, którego frameworka php użyć, to zdecydowanie wybrałbym Cake (bazujący na Ruby On Rails). Oferuje on nie tylko sam kontroler i architekture, ale jest rozwiązaniem kompletnym. Bardzo szybko stworzysz model, kontroler, czy przyjazne urle. Szczególnie przydatny i wygodny jest komponent modelu. Sam napisałem bardzo podobną (ale uproszczoną) klasę dla siebie i muszę przyznać, że sprawdza się znakomicie.

Nie będę tu opisywał Cake'a - poczytaj tutoriale na wiki, to wszystko szybko pojmiesz winksmiley.jpg
halfik
IMO to zalezy od wielkosci proejktu i czy w zespole jest chociaz 1 czlowiek ktory zna frameworka.

i teraz tak:

- jesli projekt jest maly i nie ma nikogo kto zna F - wszsytko od poczatku
- jestli jest maly ale jest ktos kto zna F - od poczatku, chyba ze facet da rade sam napisac co trzeba w zadanym czasie, bo szkoda zeby [rzy malym projekcie reszta zaczela sie uczyc F
- jesli sredni/duzy i nie ma kolo ktory zna F - przy srednim bym sie zastanawial. bo jesli w przyszlosci mialbym robic wiecej podobnych projektow (no nawet zupelnie innych) to czas teraz spozytowany na zapoznanie sie z F w przyszlosci zwroci sie z nawiazka. jesli projekt jest duzy - zdecydowanie F.
- a jesli mamy kodera ktory zna F no i sredni/duzy projekt - to korzystamy z wiedzy chlopa winksmiley.jpg
mablo
Dopiero zaczynam zabawe z frameworkami i chciałbym abyście mi jakiś polecili.
Troche czytałem o Seagullu i PRADO w php solutions, a o Seagullu mówili na phpcon 2004. Co polecacie questionmark.gif
dr_bonzo
mablo: czytaj -- kazdy poleci ci inny framework.
tu masz liste: http://www.phpwact.org/php/mvc_frameworks
r_b
Cytat(mike_mech @ 2005-12-05 21:42:16)
Jeśli ktoś chce Mojavi 3.0.0 w stable to niech poczeka na Agavi 1.0 (nie pytajjcie, to taki odłam od Mojavi winksmiley.jpg )

czy oprocz tego co znajduje sie na http://trac.agavi.org/trac.cgi/wiki/Toots
mozna znalezc jakas dokumentacje, tutoriale, cos co pomoze wykorzystac nie tylko podstawowe funkcjie frameworka??

dodam, ze nigdy wczesniej nie uzywalem frameworka mvc, ale po wielu przeczytanych opiniach (rowniez na tym forum) zdecydowalem sie przyjrzec blizej wlasnie agavi - preferuje ze wzgledu na php5
smentek
Co do pytania czy nalezy uzyc frameworka czy napisac wszystko samemu:

Powiedzmy ze masz postawic dom. Co zrobisz? Rozpalisz w piecu, nawieziesz gliny i zaczniesz wypalac cegielki na jego budowe? Czy moze zadzwonisz do hurtowni po prefabrykaty i zaczniesz z nich montowac budowle?

Jesli robisz bude dla pasa to pierwsza opcja jest moze ok, ale jezeli wiezowiec?!

Jesli jestes poczatkujacy to wez sie za jakis framework a jednoczesnie ucz sie podstaw samego jezyka.

Nie ograniczaj sie tylko do czytania manuali ale analizuj takze, kod frameworka. To nic innego jak zbior plikow php. Spory kawal obiektowo napisanego kodu.

Przy takim podejsciu nauczysz sie najwiecej w stosunkowo niedlugim czasie.
Jezeli skupisz sie na samym php, dojdzie do tego ze za jakis czas bedziesz musial uczyc sie juz nie jezyka ale jak budowac z niego aplikacje.

Zdecydowanie polecam PRADO. Zaprogramowalem juz 3 aplikacje na tym fremeworku. Nad pierwsza siedzialem ponad 2 tygodnie. Druga zajela mi juz niecaly tydzien trzecia 3 dni! A taka prost nie byla... Doszlo do tego ze wieksze problemy mam ze zbudowaniem arkusza CSS, czy zaprojektowaniem samej bazy danych niz, z rozwiazaniem problemow typowo "PHPowskich". PRADO jest naprawde swietnym systemem.

Chyba wlasnie kwestia szybkosci kodowania przemawia za PRADO najbardziej. Nawet bardzo doswiadczeni koderzy majacy mojavi w paluszku, sa pod wrazeniem tego systemu, w tym zakresie.

Jezeli robisz wieksza apllikacjie to polecam polaczyc PRADO z Propelem. Poznanie obu systemow to kwestia 8-40h zabawy. W zaleznosci od polotu i doswiadczenia programisty.

Do zalet tego frameworka zaliczam:

- Niesamowita szybkosc progranowania
- Ma dobra dokumentacje swietne forum i duzo tutoriali
- Programujac mozesz opierac sie na zadarzeniach co jest latwiejsze dla poczatkujacego kodera.
- dostepnosc i latwe uzycie modułów
- Pelna zgodnosc z PHP5
- Jeszcze to cos co trudno zdefiniowac, po prostu jest to system bardzo dobrze przemyslany. Jest intuicyjny, prosty, nie sposob go nie lubic smile.gif

Moze prado nie jest idealne do wszystkiego. Do naprawde duzych aplikacji nie jest juz takie dobre, ale przy malych i srednich projektach sprawdza sie znakomicie.
intol
Dużymi krokami zbliża się nowa wersja PRADO (już ok. 2 tygodnie) i będzie zawierała kilka naprawdę przydatych elementów - tutaj jest trochę informacji lub na forum.

Ja polecał bym PRADO - mam wiele przyjemnych doświadczeń z tym frameworkiem, a ponadto ciągle jest intensywnie rozwijany.
halfik
ano zgadza sie.
ja przez 2 lata pisalem roznego rodzaju soft od podstaw i doszlo do tego ze na takiego php juz nie moge patrzec.

dlaczego? wlasnie dlatego ze nie korzystalem z frameworkow gdy pisanie w jezyku sprawialo mi jeszcze satysfakcje, bawilo.

nalezy dbac o siebie szanowac samego siebie. a co za tym idzie - jak najmniej pracowac. jesli cos mozna zrobic wykorzystujac cos napisanego przez innych koderow, nalezy to zrobic. glupota jest odkrywanie ameryki n lat po jej odkryciu.

czasy sa na sieci jest multum frameworkow, roznych modulow itd. napisanych przez dobrych koderow, sprawdzonych przez setki/tysiace innych koderow. nalezy z tego korzystac. to przyspiesza czas budowy aplikacji. koder sie nie nudzi i nie meczy, klient jest zadowolony z szybkich postepow prac itd.

co do kwesti wybory frameworka - to kwesita indywitualna. aczkolwiek osobiscie uwazam, ze nalezy wybieram framey w ktorych sie robi najszybciej.

gdy dostaje sie robote za XXXX zeta nikt nie bedzie pytal w czym sie to robi i czy od podstaw. liczy sie tylko rezulatat i terminowosc. kasa ta sama. wiec frameworki w ktorych sie pisze najszybciej maja przed soba przyszlosc i bede rozwijane i coraz czesciej wykorzystywane.

p.s
dlaczego Python odnosi tak wielkie sukcesy na roznych plaszczyznach zastosowan? dlatego ze jest obecnie najszybszym jezykie programowania swiata jesli chodzi o szybkosc pisania. jest cholernie user friendly, naturalny jak zaden inny, mozliwosciami nie ustepuje java, ludzie pisza do niego tony modulow, frameworkow i cudow.

bo po co siedziec nad czyms tydzien jak mozna to zrobic w 1 dzien?
kula
Owszem, framework jest dobrym rozwiązaniem ale nie zawsze. Jestem programistą w swojej własnej firmie i zatrudniam kilku innym programistów. Postaram się wymieć kilka zalet i wad framework-ow z jakimi sie spotkałem.

Zalety:
- ponowne użycie kodu (nie piszemy tego samego X razy)
- rozwiązywanie problemów (gdy pojawiają się jakieś błędy a zarazem problemy to rozwiązujemy je w jednym miejscu a nie w całej aplikacji)
- szybkość zmiany kodu (jak wyzej. zmieniamy i dostosowywujemy w jednym miejscu)

Wady:
- spada wydajność aplikacji (gdy generalizaujemy rozwiązania to nie są one optymalnie dostosowane do indywidualnego rozwiązania)
- problemy z dostosowywaniem (gdy wokorzystywałem różne framework-i to spotkałem się z sytuacjami gdzie framework przeszkadza w rozwiązaniu problemu, trzeba często pisać cześć od podstaw. Zdarza się to dość często gdy soft juz jest prawie gotowy)
- koszty szkolenia ludzi ("przypadek z pisaniem w grupie", niestety ale gdy przyjmujesz kogos nowego, a coraz czesciej zdarza sie ze to jest student, to on zna tylko podstawy, czas w jakim nauczy sie framework-u + regół jego zastosowań w sofcie + napisanie soft-u jest wyższy niż by klepał to od zera)


A teraz moja skromna opinia na koniec. Te wady które wypisałem przeważyły by wykorzystywanie framework-ow w mojej firmie zmniejszyć do minimów. Oczywiście jakies fragmenty kodu trzeba wykorzystywać. Polecam bydowanie softu modułowego gdzie można wykorzystać dość duże partie funkcjonalności w różnych miejscach aplikacji.
To co opisałem tyczy sie mojego doswiadczenia, także niech nie będzie to ostatecznym argumentem ale należy to wziąć pod uwagę.

Pozdrawiam.
sf
Cytat(kula @ 2006-01-09 01:43:08)
Wady:
- spada wydajność aplikacji (gdy generalizaujemy rozwiązania to nie są one optymalnie dostosowane do indywidualnego rozwiązania)
- problemy z dostosowywaniem (gdy wokorzystywałem różne framework-i to spotkałem się z sytuacjami gdzie framework przeszkadza w rozwiązaniu problemu, trzeba często pisać cześć od podstaw. Zdarza się to dość często gdy soft juz jest prawie gotowy)
- koszty szkolenia ludzi ("przypadek z pisaniem w grupie", niestety ale gdy przyjmujesz kogos nowego, a coraz czesciej zdarza sie ze to jest student, to on zna tylko podstawy, czas w jakim nauczy sie framework-u + regół jego zastosowań w sofcie + napisanie soft-u jest wyższy niż by klepał to od zera)

Te wady, ktore wymieniles to hmm. Raczej pasuja do opisu korzystania z gotowego CMSa.. to, ze wiele frameworkow zaczelo udstepniac razem z fraemworkiem gotowe kompnenety to juz inna sprawa.

NALEZY inwestowac w szkolenie pracownika. Jesli taki taki nowy bedzie pisal kod od zera po swojemu to przyniesie to tylko problemy bo ten kod przewaznie jest beznadziejny i potem jak przyjdzie co do czego to bedzie to trzeba przepisac.
splatch
Ja ze swojej strony polecam połączenie mojavi(agavi)+propel i smarty jako system szablonów. Korzystałem z takiej konfiguracji i tworzenie aplikacji było znacznie szybsze. W dużej mierze dzięki zastosowaniu walidatorów i załatwienia problemu z modelem. Gdy mam do czynienia z prostą relacją jeden formularz i jedną akcję mogę zastosować do edycji i dodawania..
Ociu
Szczególnie, że propel jedzie na php5, a smarty i mojavi na php4. I z tego co pamiętam to propel jest pośrednikiem, pomiędzy wynikiem zapytania SQL a Creole, który wykonuje to zapytanie. A co do samego mojavi. IMHO, formularze w mojavi powinno się ubóstwiać i swtawiać kapliczki. Świetna praca.
sf
@Ociu: mojavi 3.0 jest w PHP5
DeyV
Polecam zapoznanie się z artykułem:
http://php.pl/wortal/artykuly/framework/fr...e_aplikacji_www
splatch
Cytat(Ociu @ 2006-01-09 22:13:22)
Szczególnie, że propel jedzie na php5, a smarty i mojavi na php4. I z tego co pamiętam to propel jest pośrednikiem, pomiędzy wynikiem zapytania SQL a Creole, który wykonuje to zapytanie. A co do samego mojavi. IMHO, formularze w mojavi powinno się ubóstwiać i swtawiać kapliczki. Świetna praca.

Propel nie jest pośrednikiem pomiędzy bazą a Creole. Owszem korzysta z Creole ale w charakterze abstrakcji do wykonywania zapytań. Propel jest elementem który zastępuje pisanie zapytań. Są one tworzone automagicznie przy pomocy wywoływanych metod. smile.gif
Dzięki zastosowaniu propela pozbywasz się problemów z pisaniem zapytań i warstwy zajmującej się bazą danych. Poniżej przykład akcji, którą wykorzystywałem do edycji i dodawania treści.
  1. <?php
  2. class ContentInputAction extends action {
  3.  
  4. function execute() {
  5. // wczytuje potrzebne biblioteki - include_path odpowiedni ustawiony
  6. include_once 'propel/Propel.php';
  7. include_once 'eilfix/ContentPeer.php';
  8. include_once 'eilfix/UsersPeer.php';
  9. include_once 'eilfix/Users.php';
  10.  
  11. Propel::init(MO_LIB_DIR .'/eilfix-conf.php');
  12.  
  13. $r = $this->getContext()->getRequest();
  14.  
  15. // jesli jest identyfikator tresci
  16. if($r->hasParameter('id_content')) {
  17. // zwroc ten wiersz
  18.  $cont = ContentPeer::retrieveByPK($r->getParameter('id_content'));
  19. } else {
  20. // stworz nowy obiekt
  21. $cont = new Content;
  22. }
  23.  
  24. // tutaj spokojnie moge robic to w ten sposob
  25. // bo dane sa odpowiedni zwalidatowane i okrojone
  26. $cont->setContentTitle($r->getParameter('content_title'));
  27. $cont->setContentDescription($r->getParameter('content_description'));
  28. $cont->setContentText($r->getParameter('content_text'));
  29.  
  30. $cont->save();
  31.  
  32. $this->getContext()->getController()->forward('Admin','Content');
  33. }
  34. } // dalej inne metody ..
  35. ?>
patrycjusz
Cytat
Projektujemy aplikacje internetową składającą się z dużej ilości różnego rodzaju formularzy,różne moduły, wielu uzytkowników itp. Zdecydowaliśmy się na php 5 ze względu na obiektowość. Lecz jeden z uczestników chce przeforsować PRADO drugi natomiast chce przekonać reszte do pisania prawie wszytskiego od poczatku. To nie jest hobbystyczny projekt więc czas ma znaczenie.

Po co pisać wszystko od podstaw? Jak 90% rzeczy już jest i działa sprawnie?
Na jaki czas jest przewidziany projekt? Jak miesiąc, dwa pół roku to nie ma sensu, rok dwa lata? można myśleć nad dedykowanym frameworkiem - zaznaczam jednak, że jeden programista czy dwóch do tego nie wystarczy.
Cytat
Teraz mam następujące pytanie

1. Czy warto w ogóle zajmować się frameworkami?(interesuje relacja czasu pomiędzy poświeconym czasem a wydajnością)

Tak jak pisałem wyżej, jak masz czas i zasoby na to + najważniejsze - pole produkcyjne do testów to warto.
Cytat
4. Czy wykorzystujecie je w swoich projektach?

5. Jeżeli korzstacie to dlaczego i jakie?

Ad. 4. Tak bo usprawniają cały projekt, standaryzują itd.
Ad. 5. Własny - Arrow Framework - 3 lata tworzenia na bazie kilkudziesięciu projektów komercyjnych (od nie dużych stron po systemy transakcyjne),
dostępny dla wszystkich chętnych na licencji LGPL - kontakt -> PW - Zapraszam.


pzdr patS
NuLL
Pisanie czegokolwiek od podstaw jest w wiekszosci przypadkow tak naprawde niepotrzebne. Ja osobiscie z patentow typu Prado czy Mojavi nie korzystam. Jako idea frameworka bardziej odpowiada mi zestaw gotowych klas o wspolnym API i dobrze wspolpracujacych ze soba. Przeykladem czegos takiego jest chocby ezComponents, ktory bardzo mi przypadl do gustu. Owszem nie wszystkie rozwiazania mi pasuja dla czesc sobie dostosowuje do wlasnych potrzeb.

Bardzo nie lubie kiedy framework mi narzuca strukture aplikacji. Ostatnio spoktalem z klientem ktory potrzebowal miec 4 osobne panele administracyjne. Z rozna grafika i roznym sposobem kontroli uprawnien - myslicie ze ktorys z frameworkow by sie nadal ?
patrycjusz
Cytat(NuLL @ 2006-01-11 15:15:17)
Bardzo nie lubie kiedy framework mi narzuca strukture aplikacji. Ostatnio spoktalem z klientem ktory potrzebowal miec 4 osobne panele administracyjne. Z rozna grafika i roznym sposobem kontroli uprawnien - myslicie ze ktorys z frameworkow by sie nadal ?

Tak - Arrow Framework
Zapraszam - PW.

4 Panele -> 4 schematy, dla kazdego drzewko szablonow plus osobne klasy strony,
uprawnienia -> oparte o drzewka ACL, grupy Aro/Aco na wzór PHPGacl.

patS

P.S. Przepraszam za auto - reklame winksmiley.jpg
Vengeance
@NuLL: hihi, mój też by dał radę winksmiley.jpg Właśnie to jest to czego nie trawię w obecnych frameworkach - ułatwiają wszystko co się da, jednocześnie tworząć dość spore ograniczenia. Bardzo często posiadają włąsne zintegrowane sterowniki DB, systemy szablonów, itp itd... tylko co do tego ma framework? :]

OOP + mechanizm autoload pozwalają całkowicie zmieniać strukturę aplikacji wg upodobań. Framework obsługuje tylko Request/Response i uruchamia akcję. Więc problem z różnymi autoryzacjami to już Twój problem a nie jego.

Fakt - wada jest taka że na pewno pewne aplikacje pisać będę dłużej niż np. w PRADO który robi za mnie 1000 rzeczy. Ale zaleta taka, że wiele rzeczy nie zrobię w PRADO a u siebie tak.
bigZbig
Mam chyba coś takiego, co wielu z was też najprawdopodobniej by odnalazło - poczucie - że jak coś robić to samemu bo może to nie jest najlepsze ale za to wpełni dla mnie zrozumiałe.

Niestety na dłuższą metę to się po prostu nie opłaca. Jeslirobisz poważny autorski projekt, wymagajacy stabilności, bezpieczeństwa, wydajności, masz do tego sztab ludzi i zamierzasz to ciągnąć rozwijać i rozbudowywać i co najważniejsze sprzedawać to warto wszystko zrobić od podstaw.

Jeśli to jednorazowe zlecenie, jesteś sam i nie masz czasu to lepiej abyś się zapoznał z rozwiązaniami już obmyślonymi przez innych i skorzystał z ich uprzejmości. Zresztą nawet jak robisz coś samodzielnie to warto abyś wiedział jak to robią inni bo zawsze się można czegoś nauczyć. Wiem że przegryzanie się przez cudzą logikę i odmienne przyzwyczajenia programistyczne to upierdliwe zadanie. W pierwszym momencie płacisz frycowe i poświęcasz dużo czasu na zaimplementowanie całkiem prostych mechanizmów, ale z czasem Ci to zaprocentuje.

Osobiście uważam, że poznanie pracy najlepszych z najlepszych nawet przy okazji realizacji małego projektu warte jest zachodu.
Termit_
Nie zawsze też to my będziemy decydować o tym, co będzie rdzeniem aplikacji, a znajomość tych najpopularniejszych aplikacji wtedy zaprocentuje smile.gif.
3miel
Zastanawiam się nad jedną rzeczą... osobiście nie znam sie na frameworkach i nie miałem z nimi styczności, ale czy można je połączyć w jakiś sposób z AJAXem?

Czy są do tego przewidziane jakieś specjalne frameworki, czy można samemu wkomponować tą technike?

Proszę o rady...


I jeszcze jedno, co do Propel'a, czy macie jakieś sprawdzone artykuły po polsku na jego temat?
intol
Jasne, duża część frameworków posiada jakąś tam obsługę AJAXu. PRADO np. ma się tego doczekać w zbliżającej się wersji 3.1 (nawiasem: PRADO ma wbudowaną klasę do integracji z Propelem).


--
Cytat
@mike_miech
Developerzy PRADO nie znaja niestety pojęcja optymalizacja i PRADO jest po prostu ... wolne.


Nie zgodzę się tak do końca. Jest coś takiego jak wygoda programisty, wyższy stopień abstrakcji itd. Zresztą PRADO niedługo ma się doczekać dość ciekawych komponentów do cache, a to w połączeniu z postback da napewno ciekawe efekty. Poza tym, jeżeli komuś zależy na szybkości, niech nie programuje w php winksmiley.jpg
strife
Cytat(3miel @ 2006-04-30 20:19:11)
I jeszcze jedno, co do Propel'a, czy macie jakieś sprawdzone artykuły po polsku na jego temat?

http://phppl.ezpublish.no/phppl/wortal/art..._danych_w_php5/
Jednak ja mam duże zastrzeżenia do tego artykułu ...
Diwi
Cytat
Jasne, duża część frameworków posiada jakąś tam obsługę AJAXu. PRADO np. ma się tego doczekać w zbliżającej się wersji 3.1


utorial_for_using_CallBack_in_PRADO' target='_blank

PRADO już ma obsługę AJAX-u od wersji 2.1 (albo 2.0)

P.S Bawie się już 4 dni PRADO i szczerze mówiąc dla mnie to najlepszy framework z jakim sie narazie spotkałem (może dlatego że jest podobny do .NET Framework)

Pozdrawiam
mike
PRADO owszem jest bardzo fajny.
W końcu to RAD, ale jego kod to jeden wielki śmietnik.

Developerzy PRADO nie znaja niestety pojęcja optymalizacja i PRADO jest po prostu ... wolne.

Osobiście polecam Mojavi 3.0 / Agavi 1.0
sf
http://www.h3rald.com/articles/view/rails-...-php-frameworks

tutaj jest kilka frameworkow przedstawionych, niektore mniej znane, moze ktos skorzysta i z nimi sie zapozna
nasty
Jestem za frameworkami, wyobraz sobie ze piszesz aplikacje co ma pracowac z bazami danych, (kilkoma i kazdy to inny rodzaj).
Czy bedziesz pisal po kilka dziesiat funkcji to sterowania tym mechanizmem ty poprostu uzyjesz ADOdb z PEAR ? i wcale nie jest wolniejsze ani "gorsze"
ikioloak
Zapewne korzystaliscie CakePHP i Symfony. Te frameworki na pierwszy rzut oka sa do siebie podobne, oba w koncu bazuja na RoR. Jestescie w stanie wskazac najbardziej znaczace roznice? W czym ktory przewyzsza drugiego? Nie mam czasu zabrac sie za oba (studia, praca :/ ) wiec licze na to ze pomozecie mi w wyborze.
sf
Jesli juz mialbym jakis polecac to Symfony. Dla mnie CakePHP jest syfiato napisany ;-) Zreszta sam sobie obejrzyj...
SongoQ
Cytat
Dla mnie CakePHP jest syfiato napisany ;-)

Zgadzam sie z tym.
intol
Dla mniej wtajemniczonych użytkowników: przetłumaczyłem tutorial "quickstart" z PRADO: http://www.pradosoft.com/wiki/index.php/St...uj%C4%85c_PRADO
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.