Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Strategia cen
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Pro > Archiwum Pro
TomASS
Witam.

Przy tworzeniu aplikacji internetowych często spotykamy się (przynajmniej ja) z cenami za różne towary/usługi. Czasmin jest wszystko jasne - jedna cena za jeden produkt, a czasmi wprost przeciwnie.

Zróbmy to na przykładzie:
Firma transportu cieżarówkami. System do kontorli ile zarobimy i tutaj:
- od jednej firmy mamy liczone za kilometry (np. 2,95zł/km
- w innej firmie koszt jest zryczałtowany (np. 0-100km 700zł itp)
- w jeszcze innej jest to koszt czasowy (np. za 1h/150zł)
- w kolejnej jest to opłata za wagę (np. 50zł/t)
- w następnej jest to ryczałt za wagę
itp......

I teraz tak: jak stworzyć tabelę cennika, jak to zastosować w aplikacji?
Jako, że ceny mogą być zmieniane co miesiąc/tydzień/dzień także, tabela cennika musi słyżyć tylko do jednorazowego obliczenia ceny i wynik ten powinien być zapisany w bazie na stałe, w taki sposób aby po zmianie cennika naliczone ceny pozostały po "staremu".

Do tego jeszcze dochodzi stworzenie w miarę łatwej dla użytkownika (bez ingerencji programisty) zmiany cen.

Chodzi mi tutaj o Wasze doświadczenie w tej kwestii.
SongoQ
W takim przypadku z jednego typu ceny nie wyjdziesz musisz te wszystkie kryteria uwzglednic i najlpiej na bazie funkcyjki ktore Ci teo obliczenia robia. Co do zmiany ceny to podobnie funkcja ktora zmienia cene w zaleznosci jakie ip podajesz.
anas
Hej.

Najłatwiej to zrobić na zasadzie wartości i jednostki rozliczeniowej - i rozbic to wszystko na osobne tabele, polaczyc odpowiednio relacjami i po sprawie. Na przykład jesli mamy stale ceny dla wszystkich klientow, a rozne formy rozliczania sie moze to wygladac mniej wiecej tak:

Cena w zaleznosci od sposobu rozliczenia:

Kod
ID | JednostkaRozliczeniowa | Cena |
-------------------------------------------
1  | 1                      | 100   |
-------------------------------------------
2  | 2                      | 300   |
-------------------------------------------


Sposoby rozliczen

Kod
ID | NazwaJednostkiRozliczeniowej |
-------------------------------------------
1  | Cena za godzinę pracy        |
-------------------------------------------
2  | Cena za 150 km                |
-------------------------------------------


Rozliczenia:

Tutaj bardziej zlozona tabela, gdzie trzymasz date transakcji i wyliczona na podstawie powyzszych tabel kwote calosciowa - to oszczedzi Ci problemu, ze zmiana ceny wplynie na odbyte transakcje - a z tabeli transakcji bedziesz mogl wyliczyc na wybrana data jaka byla cena - bo mozesz sobie do takiej tabeli wrzucac np. ilosc zakupionych jednostek co da:

ilość jednostek * aktualnie pobrana cena za dana jednostke - wystarczy jedno podzielic przed drugie i masz cene jednostki na jakas tam date. To moze posluzyc jak bedzie trzeba w przyszlosci wykorzystac te dane w jakiej hurtowni, lub systemie raportowym.

Do tabeli transakcji mozesz oczywiscie dorzucic mnostwo innych danych, jak id klienta, opis, date rozpoczecia, date ukonczenia, zuzyte zasoby, itd.

Jezeli ceny sa indywidualne dla kazdego klienta to do pierwszej tabelki dorzuc kolumne id klienta i wprowadzaj ceny dla poszczegolnych osob, firm, itd.

co do prezentacji - to mozna to zrobic na multum sposobow. Napewno ciezko by bylo to ubrac w cos gotowego, raczej bedzie trzeba zaprojektowac cos indywidualnego w zaleznosci od rozwiazania i miejsca zastosowania.

pozdrawiam

anas
misiek172
jeśli dobrze zrozumiałem to wydaje mi sie zastosowanie takie projektu, że poprostu w MySQl każdy wiersz jest dla jednego cennika i potem w komórce zapisać dane w tablicy: tab[1]='';tab[1]='';tab[1]=''; i pote wczytać je za pomocą fukcji EVAL i wyświetlić

Jeśli dobrze zrozumiałem tongue.gif
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.