Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Zczytywanie znaków z obrazka przez php
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Pro > Archiwum Pro
Najki
Załóżmy, że np. zeskanowałem kilka stron tekstu, ale potrzebuję je w formie tekstowej, a nie graficznej (skan). Wiem, są jakieś programy do tego, ale mnie interesuje rozwiązanie w php. W jaki sposób mogę odczytać literki, cyfry i znaki z obrazka?

Na pewno są sposoby, bo są przecież też jakieś tam algorytmy odczytujące zakodowane frazy w zabezpieczeniach na stronach ("Podaj kod z obrazka"..). Może mi ktoś coś podpowiedzieć na ten temat?
dEF
Z tego co wiem nie ma takiej opcji.
Cytat
Na pewno są sposoby, bo są przecież też jakieś tam algorytmy odczytujące zakodowane frazy w zabezpieczeniach na stronach ("Podaj kod z obrazka"..). Może mi ktoś coś podpowiedzieć na ten temat?

W tym przypadku wykorzystywana jest funkcja generowania grafik nie zas zczytywania. "Podaj kod z obrazka" sluzy temu, aby boty nie byly w stanie przejsc pewnego etapu walidacji. Skrypt generuje obrazek z 'kodem', po czym porownuje dane wpisane przez uzytkownika z tymi wygenerowanymi. Nie ma tu zadnego zczytywania tekstu z obrazka.
Sabistik
anAKiN kiedys odczytak tokena gadu-gadu. Zerknij do jego bloga tam gdzies jest caly kod i mozesz podgladnac w jaki sposob to robi.
Seth
Do przewaznie obrazka w taki spsob uzywa sie sieci neuronowych albo algorytmow przetwarzania obrazu - w zaleznosci od tego co chcesz uzyskac: mozliwosc odczytania skomplikowanych znakow, ktore nie zostaly wczesniej zdefiniowane (skrot myslowy bo i tutaj musisz nauczyc siec pewnych podstaw) albo takie, ktore z gory wiesz jakie beda (np. pismo z maszyny).

Nie wdajac sie w szczegoly tutaj masz klase do tego:
http://www.phpclasses.org/browse/package/2874.html
Najki
Dziękuję za rady smile.gif.
misiek172
moim zdaniem też nie ma najmniejszych szans aby php odczytał text ze skanu. Ponieważ obrazek zawsze ma jakieś wady np źle zesanowany, przyciemniony, przechylony tekst, dlatego do tego typu operacji musi być specjalny program analizyjący grafike,
Kocurro
Najprościej wykorzystać algorytmy statystycznego rozpoznawania obrazów - nadają się idealnie do tokenów. Jeśli coś bardziej w stylu strony to należy ten algorytm rozszerzyć o układ rozdzielający na powiedzmy wyrazy itp ...

Jeśli nadal potrzebujesz to odezwij się na PW - poszukam wtedy czy jeszcze mam materiały na ten temat.

pozdr.
nasty
Cytat(misiek172 @ 31.05.2006, 13:28 ) *
moim zdaniem też nie ma najmniejszych szans aby php odczytał text ze skanu. Ponieważ obrazek zawsze ma jakieś wady np źle zesanowany, przyciemniony, przechylony tekst, dlatego do tego typu operacji musi być specjalny program analizyjący grafike,


Jest jeden spsob: na serverze zainstaluj jakis ocr, (server windows) potem przez php wejdz na jego COM-y be raczej bedzisz mial mozliwosz skanowania, ale dokladnej metody nie znam
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.