Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: zapis ustawien uzytkownika - opinia
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Pro > Archiwum Pro
ElemenT
Witam

Pisze sobie forum i zastanawiam sie nad jedna rzecza.

Mamy tablice z uzytkownikami i dla kazdego z uzytkownikow indywidualne ustawienia np czy chce dostawac maile, pmki i takich ustawien roznych jest z 10.
Mowie tu o ustawieniach w stylu true or false.
Jak patrzylem na fora inne (phpbb,VB, IBP) - kazde z takich ustawien maja w tablicy w oddzielnym polu. Niby latwy dostep jest do tego podczas wykonywania programu ale zawsze robi sie kupe pol i baza sie powieksza.

Ja jako ze zajmuje sie ostatnio duzo tematami automatyki i technikami cyfrowymi pomyslalem ze mozna by to skrocic troche.

Zbudowac to za pomoca binarnego zapisu czyli

0001001001 gdzie kazda cyfra odpowiadala by jakiemus ustawieniu i tak zapisac.
Mozna isc troche dalej bo do bazy wpisalo by sie jako 1001001 i pierwsze 3 zera pominelo.

Liczbe w kodzie U1 zapisac do Hex czyli u nas dla 1001001 bylo by 49 i tak zapisac do bazy.

Przy odczycie pobrac 49 - zamienic na binarne - mamy 1001001 i dopelnic do pelnej tetrady czyli 0001001001 i mamy ustawienia.
W bazie zajmuje nam to malo a ustawienia mamy wszystkie.

Przyklad

100010101010 B - Hex 8AA - tak zapisujemy (juz nie dopelniamy bo 1 liczba jest jeden cool.gif
Przy odczycie pobieramy 8AA, zmieniamy na bin i jezeli jest liczba cyfr taka jak wymagana to nie dopelniamy do calosci i mamy ustawienia.

potem ustawiamy ktora cyfra za co odpowiada i wrzucamy do ustawien uzytkownika do jakiejs zmiennej

co o tym sadzicie ?
em1X
A ilu bedziesz mial maksymalnie uzytkownikow na forum? Ile miejsca zaoszczedzisz w ten sposob. Mozna sobie zadawac pytanie czy warto jest poswiecac wygode dla takiego rozwiazania.. jak to sie mowi: zamienil stryjek siekierke na kijek..
ElemenT
w tej chwili mam kolo 40 tys z przyrostem dosyc duzym miesiecznym
wlasciwie od zeszlego roku od maja 51 tys :/
Ociu
Nie wiem czy przykrócenie tego ma jakiś sens. Zapisywanie ustawień w postaci binarnej jest warte świeczki wtedy, gdy masz opcje Tak/Nie, np. 'Pokazywać e-mail'. A co, gdy użytkownik chce wybrać inny styl niż standartowy. Zapisywać zamiast 0/1 id stylu ? nie...
ElemenT
mowie tylko o opcjach true/false

wiadomo na forach takich opcji jest kupe chociaz by patrzec na to
samych ustawien tak/nie jest okolo 10 w profilu
ActivePlayer
zastosuj pola ENUM smile.gif
misiek172
moim zdaniem to dobry pomysł... potem najlepiej napisać dekoder tego kodu 10101, który generuje tablice z wartościami juz true/false
bigZbig
@ElemenT - to dobry pomysl tym bardziej ze nie nowy. Czytałem o tym w książce PHP4. APLIKACJE, jaki w kilku innych miejscach (chyba na webcity.pl i jeszcze gdzies). Był tam opisany cały system uprawnień ich dziedziczenia itd oparty o bity.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.