Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Zend Framework vs Prado
Forum PHP.pl > Forum > PHP > Pro > Archiwum Pro
pawel_
Jezeli byl juz taki temat to bardzo przepraszam, ale nie znalazlem sad.gif
Bardzo interesuja mnie te 2 frameworki. W pracy jeden czlowiek bardzo namawia mnie do Prado, ja natomiast jestem bardziej sklonny pisac w Zendzie chyba.... (ciezko sie przestawic na myslenie w Prado, gdy nigdy sie nie pisalo chociazby w Delphi, nie mowiac o ASP.net smile.gif). Mozecie podsunac jakies + i - obu frameworkow?

Do czego mialby sluzyc framework? Na jego bazie chcialbym stworzyc:
- CMS
- sklep
- blog
- homepage (stworzony z CMS'a + bloga + paru innych rzeczy)

Bede bardzo wdzieczny za konstruktywna dyskusje smile.gif
NuLL
Cytat
Bede bardzo wdzieczny za konstruktywna dyskusje

Hmm - wg mnie ich sie nie da porownac. Predzej ZF porownasz z eZ Components a PRADO to nie wiem z czym winksmiley.jpg
bigZbig
Przede wszystkim ZF nie jest jeszcze kompletny. Wiele mu jeszcze brakuje, a sporo sposrod jego komponentow jest jeszcze w tak zawanym inkubatorze, co oznacza, ze uzywasz ich na wlasne ryzyko. Jego zaletą jest to, ze jest to niejako framework firmowy, ponadto jest bardzo dobrze udokumentowany i prosty w uzyciu.

Prado jest uznanym frameworkiem docenionym nawet przez "stajnię" Zenda. Wlasnie powstala jego nowa wersja 3.0.0. Prado jest rownież oparty na komponentach i jest kompletny (jesli mozna tak stwierdzic o jakimkolwiek frameworku). Jego minusem jest logika budowy aplikacji wzieta rodem z ASP.NET, co dla programisty php jest nienaturalne. Cięzko u niego tez z dokumentacją. Nie wiem jak najnowsza wersja.

Wybor frameworka powinienes uzaleznic od poziomu swoich umiejetnosci. Na poczatek np. strone domowa zrobilbym w ZF. Jesli stwierdzisz, ze ZF nie wyczerpuje Twoich potrzeb sprobowalbym PRADO.
pawel_
no właśnie tutaj jest problem z prado sad.gif jest nie naturalny dla phpowca sad.gif chyba, że ktoś ma jakiś tutorial jak dla młota - jak się wgryźć w jego strukturę.
ZF - chyba faktycznie od niego zacznę. Ma kilka przydatnych klas (np PDF do generowania faktur mozna wykorzystać:D)
bigZbig
ZF jest na tyle elastyczny, ze jego klas mozesz uzywac takze poza frameworkiem. Przy odrobinie staran moznaby klasy ZF uzyc choćby w PRADO. Dlatego ZF warto poznac tak czy inaczej.
MS Hornet
Cytat(pawel_ @ 30.06.2006, 09:00 ) *
ZF - chyba faktycznie od niego zacznę. Ma kilka przydatnych klas (np PDF do generowania faktur mozna wykorzystać:D)


W PHPSolution pisali że klasy do genrowania PDF w ZF obsługują jak narazie tylko ISO-8859-1 ohmy.gif
nasty
Ale niema problemu uzywac ZF + Prado jednoczesnie, kazdy jest do czegos innego, Prado jest to pracy z GUI-em a ZF do brudnej wewnetsznej roboty tongue.gif
pawel_
macie jakiś pomysł w jaki można się łatwo wgryźć w prado?

z ZF chyba jednak zrezygnuje - część klas może wylecieć przy następnej wersji sad.gif
Grzyby
Pawel , NuLL ma racje trudno porównywać podane przez Ciebie framworki gdyż nie ma (chyba) drugiego takiego rozwiązania jak Prado nie mówiąc już o jego „kompletności” która robi naprawdę duże wrażenie.

Nie zgodzę się z bigZbig który pisze że ciężko o dokumentacje do Prado:
Dokumentacji jest bardzo dużo i poparta kilkom kompletnymi przykładami:
- Hello World : - ))))))
- Sklepu Wersja Prado 2.x
- Blod Wersja 3.0
- Pomoc to całe demo.
http://www.pradosoft.com/demos/

Ponadto wszystkie komponenty mają przykłady i jeśli tego wymaga komponent jest kilka przykładów.
Proszę zobaczy jaka jest pomoc do podstawowych komponentów:
http://www.pradosoft.com/demos/quickstart/...ntrols.Standard

Ważny argumentem jest to że osoby które prowadzą projekt wersję 3 napisali od nowa bez kompatybilności wstecz, chwalą się że napisali 50 tys lini nowego kodu...
Pierwsza wersja powstał w 2004 roku i wersje 1 , 2 to jak sami autorzy piszą były to koncepcje teraz 3 wersja jest to rozwiązanie dojrzałe.

Z dodatkowych informacji: Jason Ragsdale to Certyfikowany inż. Zenda i główny deweloper frameworka PRADO.. i nie ma go w projekcie FZ tylko jest w Prado :- )

Prado ma bardzo dużo zalet edukacyjnych jedną z nich jest to że osoby które nauczą się i poznają Prado, zmienia się im sposób myślenia o budowaniu aplikacji, może powiem na wyrost ale można porównać to do przejścia z pisania linowego za pomocą funkcji do użycia obiektów i dalej wzorców obiektowych, po poznaniu Prado już nic nie jest takie same : -)

Niestety nie przetestowałem Prado w takiej aplikacji która pracuje na kilku serwerach za loadbalanserem przy ruchu sieciowym np.: 5-10 mln odsłon + jakaś macierz czy klaster baz danych ale jak się popatrzy na cykl w jakim pracuje Prado przy zaawansowanym developerze i pewnych uproszczeniach można się pokusić o zastosowanie Prado do tak dużego ruchu.
Inna sprawa że zaawansowane osoby zawsze piszą własne rozwiązania i twierdzą że ich jest lepsze ale to już inna bajka.

FZ ma jedną zaletę która trudno nie docenić prawdopodobnie będzie biblioteką w kompilowaną do Zenda i będzie szybka.

Pozatym FZ to raczkujące rozwiązanie które właściwe jest na początku drogi rozwoju i trudno mówić tu o rewolucji nowej idei... wszystko jest w inkubatorze jak piszę bigZbig

Mówiąc z przekąsem kiedy Prado powstawało Zend dając jej nagrodę jeszcze o własnym FW nie myślał tylko otwierał oczy ze zdziwienia na Prado :- )))

Ja uważam że FW w Zendzie to tak naprawdę posunięcie Marketingowe do zwiększenie afery Zenda oraz jego popularności.
Co prawda trudno dyskutować z popularnością jego produktów ale czy to nie jest jak z polityką jaką realizuje Google, ma markę i wokół niej tworzy nowe produkty...

Paweł godne uwagi są również Mojavi (cos ich strona dzisiaj nie działa) czy Symfony ale... jeśli chcesz posunąć edukacje mocno do przodu... polecam Prado i obiecuje że powrotu już nie będzie :-)

Pawel co do szybkiego wgryzienia to najlepiej jak ktoś Ci na początku opowie o Prado... będzie Ci łatwiej.
delta9
sam rowniez jakis czas temu stanalem wmiejscu, gdzie musialem wybrac czy:
- pisac wlasny framework (mialem juz w sumie napisany front controller i pare innych mechanizmow)
- uzywac Seagull'a
- uzywac PRADO

po testach z Seagulem doszedlem do wniosku ze nie pracuje mi sie z nim dobrze - za to z PRADO - doskonale. nie wydaje mi sie, aby filozofia dzialania PRADO byla jakas zagmatwana - moim zdaniem jest wlasnie doskonale uproszczona - wszystko oparte na zdarzeniach (jak klikniesz guzik 'A', to odpal clickedA() itd..)

poki co nie planuje pisac w inncyh frameworkach niz PRADO, napisalem w nim jedna aplikacje aby sie oswoic z frameworkiem (aplikacje do zarzadzania wlasnymi projektami), aktualnie planuje napisac wieksza, komercyjna aplikacje

jedyne co moge polecic - to nauka PRADO, przyda sie troche innego myslenia niz typowo php'owego

polecam analize kodu zrodlowego jedno z przykladow - http://www.pradosoft.com/demos/blog/ - naprawde doskonaly przyklad jak mozna napisac przejrzysta i przemyslana pod wieloma wzgledami aplikacje, ten przyklad to najlepszy tutorial, zaraz po tym, jak pozna sie filozofie PRADO

PS. aktualnie mam inny problem - znalesc czas aby uczyc sie Java EE5 nie rezygnujac z pisania w php smile.gif
intol
Kiedyś tłumaczyłem ten tekst, może ci się przydać: http://www.pradosoft.com/wiki/index.php/St...uj%C4%85c_PRADO
Grzyby
Małe sprostowanie co do korzystania z Prado w aplikacjach które mają obsługiwać duży ruch:
http://www.fleapit.com/ 100% Prado i to w wersji 2.x ponad 5,000,000 unikalnych w miesiącu.

Hmm… ok.~ 2 odsłon na sekunde, w szczycie nawet 5-6. blink.gif

Nie wiem jak wam ale mi wystarczy taki ruch rolleyes.gif
Kayne
Zdaje mi się, czy niewiele Frameworków nie "zabije" serwera przy tylu odwiedzających?
bigZbig
Frameworki to nie cmsy - bardzo czesto najslabszym elementem aplikacji stworzonej w oparciu o framework jest ta czesc kodu, ktora nie jest pierwotna czescia tegoz frameworka.

Konkluzja - jesli jestes kiepskim koderem to nawet najlepszy framework nie uchroni Twojej aplikacji od zawisow przy duzym obciazeniu, a Zend z Prado nie ma puki co porownywac bo ten pierwszy nie jest kompletny (oczywiscie mowa o podstawowej funkcjonalnosci)
nrm
rybki czy akwiarium? najlepiej cakePHP smile.gif chyba najbardziej logiczy ze wszystkich a juz na pewno bardziej niz zagmatwane symfony :/
pawel_
normanos: wybacz, ale na cakePHP bardzo źle mi się pracuje. ponadto jest pod php4 pisany. w pracy jestem zmuszony na tym pracowac, poniewaz poprzedni programista ktory pracowal w tej firmie byl (jest?) jednym z developerow cakePHP i skutecznie obrzydzil mi prace w tym smile.gif
nrm
na szczescie mamy taki ogromny wybor frameworkow, ze kazdy moze sobie dobrac odpowiedni dla siebie. wedle upodoban i swojej wiedzy.

mi cakePHP jako jedyny wydal sie najlatwiejszy od chwili przejrzenia dokumentacji, czego zupelnie nie moge powiedziec o chwalonym przez wszystkich Symfony. Dokumentacj tak, mają, tyle, że wszystko jest tak zamieszane i pokręcone, że musiałbym najpierw miesiac nad tym siedziec winksmiley.jpg
nie wspomne o chorym (dla mnie) sposobie komunikacji z sql winksmiley.jpg

tutaj mozna poszukac czegos dla siebie:
http://www.phpit.net/article/ten-different-php-frameworks/

to co dla jednego jest wada dla innego jest zaleta winksmiley.jpg
mi sie w cakePHP nie podoba komunikacja z sql, brak templates, brak pdo, brak cache sql.
pawel_
normanos: thx za link - przejrzę smile.gif

ogólnie co do frameworka to chyba się na mojavi zdecyduję. pracuje się w tym bardzo fajnie smile.gif co do symfony.... fajny, ale potrzeba mieć dostęp do shella sad.gif
nrm
jeszcze czyjas subiektywna lista:
http://www.mustap.com/phpzone_post_73_top-...-mvc-frameworks

a ja rzuce okiem co potrafi mojavi winksmiley.jpg
edit: nie zobacze, mojavi lezy smile.gif
mike
Z cakePHP jest taki jeden malutki problem, którego nie ma z Symfony.
Symfony ma wersję stable, cakePHP - nie.
pawel_
normanos: jak chcesz mojavi sciągnąć to zapraszam na http://mojavi.net/modules/mydownloads/ tongue.gif i milego googlowania :] (http://forum.php.pl/Mojavi3-t50516.html tutaj może coś się jeszcze znajdzie smile.gif)
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.