Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Framework dla dużego portalu
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania
Geo
Witajcie,

Szukam darmowego frameworka php, na którym można by oprzeć duży portal. Wymagania:
- dobra dokumentacja, najlepiej po polsku
- wysoka wydajność i elastyczność
- logiczna struktura katalogów
- wsparcie dla AJAX-a
- system szablonów
- mile widziana na przyszłość opcja replikacji baz danych
- kompatybilność z php 5.0.3 i MySQL 4

Co byście polecili? Z góry dzięki za opinie!
ColdFire.pl
może koledzy będą mieli inne propozycje- ale myślę, że prado ma wszystko - http://xisc.com/
mike
~Geo jak potrzebujesz tego po duzy portal to odpuśc sobie polecane przez ~ColdFire.pl PRADO.
PRADO wygląda fajnie i fajnie się w tym pisze, ale napisane jest jak śmietnik a developerom PRADO słowo optymalizacja jest obce, rezultatem jest to ze framework ten jest po prostu ... powolny.

Ja polecam Symfony, które powstalo na innym doskonałym frameworku Mojavi (strona chwilowo nie działa)
nrm
takiego jakiego szukasz niestety NIE MA. Wiem, bo sam ostatnio szukalem i przejrzalem w zasadzie wszystko co jest w tej chwili dostepne.

Wybralem cakePHP ale i jemu brakuje do doskonalosci. Ale z tego co wymieniles sporo znajdziesz w 'kejku'.

na pewno nie polecam symfony. ogromna, spasiona krowa. zanim cos zrobisz mina lata.

rzuć jeszcze okiem na code Igniter. troche prostszy ale tez fajny.
sf
Cytat(normanos @ 2.08.2006, 19:52 ) *
na pewno nie polecam symfony. ogromna, spasiona krowa. zanim cos zrobisz mina lata.


jak jesteś amatorem to napewno... ale wtedy jak możesz pisać duży portal? winksmiley.jpg
nrm
normalnie czyli szybko. framework ma ulatwiac pisanie i je przyspieszac a nie utrudniac. a portal to pojecie wzgledne. pisalem serwisy ktore teraz dzialaja przy 20-40 tysiacach unikalnych dziennie i zyją dobrze. i tak, oczywiscie jestem amatorem smile.gif nigdy tego nie ukrywalem smile.gif
SongoQ
Cytat
Wybralem cakePHP ale i jemu brakuje do doskonalosci. Ale z tego co wymieniles sporo znajdziesz w 'kejku'.

A ja odradzam cakePHP. Prosty, amatorski, niedoskonaly.
mike
Cytat(SongoQ @ 2.08.2006, 23:11 ) *
... Prosty, amatorski, niedoskonaly.

... i nawet nie ma wersji stable smile.gif

A ja jednak polecam Symfony, bo wbrew temu co pisze ~normanos aplikacje buduje się w nim łatwo i przyjemnie.
Jedyną rzeczą na którą trzeba się przestawić to brak szablonów. A raczej szablony php z helperami, które mają dużo więcej możliwości niż "tradycyjne" systemy szablonów i są o wiele, wiele szybsze.
Coyote
mike a moglbys wyjasnic o co chodzi z tymi helperami czy cos zamiast szablonow questionmark.gif
nrm
o symfony na pewno mozna powiedziec wiele dobrego ale z pewnoscia nie to ze jest latwy i prosty smile.gif

moze tutaj znajdziesz cos dla siebie:
http://www.h3rald.com/articles/view/rails-...-php-frameworks

a przy symfony autor napisal:

Cytat
- Seems too big compared to the others, too many “extras” which may not be useful to all developers
- PHP5 only
- Confusing and disorganized directory structure
- Uses too many configuration files, not suitable for simple projects
- Steep learning curve

Comments:
Symfony is really an interesting framework: it’s perhaps the most complete in terms for features and documentation. The only problem I have with it is that it just seems too complex and rather difficult to learn if compared to the others, which can do almost the same things (or will soon be able to) in a MUCH simpler way. A nice blend of MVC, pre-built components, command line generators and YAML/Propel configuration files, but perhaps a bit disorganized in its internal structure, unlike its wonderful documentation and support section.

mam dosyc podobne odczucia.
sf
Dla mnie ten artykuł jest dziwny. Najbardziej mi się podoba to, że daja plusa, że chodzi CakePHP pod php4 i php5 i jednoczesnie daja minusa, ze nie korzysta z mozliwosci php5... potem daja minusa symfony bo dziala tylko na php5 ( bo korzysta z tych dobrodziejstw php5 )

Wnioskuje, ze Ci panowie mysla, ze mozna napisac framework, ktory bedzie chodzil pod php4 i korzystal z dobrodziejstw php5.. a moze jakis tryb przelacznikowy.. ze jesli jest uruchomiony na php4 to ma korzysac z kodu A, a jak na php5 to korzystac z kodu php5.. tongue.gif a moze powinny byc dwie wersje rozwijane jedna pod php4 , a druga pod php5 i wtedy by tylko byl + bez minusa............... absurd.
mike
Czytałem ten artykuł.
I uważam, że jest średni a nawet kiepski. To co ~sf zauważył jest bardzo ważne. Kryteria przyjęte przez autora są całkowicie niespójne i niejednolite. Równie dobrze można by dawać minusy za brak szablonów i plusy za ich posiadanie. A potem dac minusa za to że jest to Smarty tongue.gif

Co do struktury plików to tak się składa że jest bardzo przejrzysta. Podział na moduły, akcje i widoki. wszystko z uwzględnieniem różnych aplikacji.

Jedyne w czym autor ma rację to rozbudowany system konfiguracji, czasem troche przerośnięty. Ale z drugiej strony szczegółowośc konfigurazji stwarza większe jej możliwości.

No i to co dla autora jest pozytywem (to dlatego że na zachodzie są zacofani i nadal piszą w php4) a jest oczywistym, wielkim minusem. Celowe uwstecznienie się cakePHP tylko po to by działało pod php4, a pytanie: Po co?
Coyote
mike moglbys odpowiedziec na moje pytanko ?snitch.gif bylbym wdzieczny winksmiley.jpg



---
Oj, sorki umknęło mi.
Teraz jestem w pracy, ale jak bede wieczorem w domu to napisze o tym więcej.
~mike_mech
ColdFire.pl
cóż- tak jak to w świecie programistów jest- nie ma jednego Jedynego Słusznego Rozwiązania smile.gif polecam przejrzec każdego z nich- dokumentację, przykłady i wybrać coś dla siebie smile.gif ja mimo wszystko obstawiam prado- choćby za dość przyzwoitą dokumentację.
nrm
nie bez powodu autor gdzies tam zaznaczyl, ze artykul nie moze byc obiektywny w momencie kiedy on jest fanem kejka i na nim pracuje.

nie mniej jako przeglad frameworkow jest dobry - przeciez kazdy sobie przeczyta i wyciagnie swoje wnioski - dla jednego cos pod php4 zupelnie odpada, dla innej osoby jest to zupelnie obojetne.

coyote: cakephp.org - przeciez wszystko jest w manualu. wlaczasz odpowiednia sekcje i masz przykladow od groma. wyjasnianie tego zajmie wiecej czasu niz twoje przyjrzenie sie manualowi i wiki.

i zgadzam sie z mikemech: sam tez tesknie za 'zwyklymi' szablonami ale jednoczesnie operowanie zwyklym php + helpery daje duzo wieksze mozliwosci, szczegolnie przy zabawie ajaxem.
Coyote
oki normanos winksmiley.jpg sorki myslalem ze da sie to okreslic w 1 -2 zdaniach winksmiley.jpg ale jezeli to troche bardziej rozlegly temat to sorki i dzieki za naprowadzenie winksmiley.jpg
andrzejb
Cytat(mike_mech @ 2.08.2006, 17:15 ) *
~Geo jak potrzebujesz tego po duzy portal to odpuśc sobie polecane przez ~ColdFire.pl PRADO.
PRADO wygląda fajnie i fajnie się w tym pisze, ale napisane jest jak śmietnik a developerom PRADO słowo optymalizacja jest obce, rezultatem jest to ze framework ten jest po prostu ... powolny.
...

I za to został wyróżnony przez zend'a pierwszym miejscem za najlepiej napisany skrypt w php5 ! smile.gif
bela
Cytat
- Seems too big compared to the others, too many “extras” which may not be useful to all developers

Jeżeli chodzi o ten punkt to radzę się zapoznać z artykułem o micie 80/20 (80% użytkowników wykorzystuje 20% funkcji) pisany przez Joela Spolskiego.

http://www.joelonsoftware.com/articles/fog0000000020.html

Konkluzja jest taka, że co prawda 80% użytkowników wykorzystuje 20% funkcji, ale u każdego to są inne funkcje. Więc wszystkie wersje Lite mijają się z celem.

Co do struktury katalogów to może i jest przemyślana i fajna, ale ja jej nie lubię, bo jak pomyśle, że z jednego miejsca do drugiego muszę przejść przez 10 katalogów to słabo mi się robi.

Nadmiar plików konfiguracyjnych jakoś nigdy mi nie przeszkadzał, szczególnie że w Symfony na początku nie trzeba nic konfigurować wszystko działa as is.
Riklaunim
PHP5 ma jeden problem przy zastosowaniach mniej komercyjnych (darmowe i tanie serwery), otóż go nie ma:
http://www.phpclasses.org/blog/post/52-Rec...frameworks.html
Cytat
This review mentions a survey conducted by Nexen every month. Currently it shows that php 5
releases seem to only have been adopted in 6% of the public Internet hosts, while about 30% already use
php 4.4, and 51% still use php 4.3 .

Trochę temu widziałem phpinfo dla 5 na ehost.pl i nie było tam MySQLi, a PDO ograniczało się do SQLite (brak GD, safe mode on)
kanjar
Tak sobie mysle, zeby sie za symfony zabrac i mam pytanka:

- jak sie na tym pracuje bez shella - czy ma to w ogole sens?
- czy znacie jakies dobre hostingi "pod" symfony - czyli wlasnie z shellem, wylaczonym magic quotes i co tam jeszcze trzeba zeby wszystko ladnie i szybko chodzilo ?
strife
Cytat(kanjar @ 14.10.2006, 13:16:02 ) *
Tak sobie mysle, zeby sie za symfony zabrac i mam pytanka:

- jak sie na tym pracuje bez shella - czy ma to w ogole sens?
- czy znacie jakies dobre hostingi "pod" symfony - czyli wlasnie z shellem, wylaczonym magic quotes i co tam jeszcze trzeba zeby wszystko ladnie i szybko chodzilo ?

Ja ostatnio robiłem stronę na Symfony, w hostingu na cal.pl. Miałem pewne problemy z magic_quotes i register_globals, ale poradziłem sobie przez dopisanie flag do .htaccess i teraz wszystko ładnie działa. ( shell'a w ofercie też mają ).

Pozdrawiam.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.