Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: form
Forum PHP.pl > Forum > Gotowe rozwiązania > Szukam
glass
Szukam raczej gotowej odpowiedzi, jestem w php początkujący, tylko parę skryptów ...

Mam stronę chciałbym by z jej poziomu za pomocą php użytkownik miał możliwość wysłania poczty na mojego maila
powiem co wiem i czego chcę sie dowiedzieć: (wiem że to często poruszany temat, proszę o wyrozumiałość smile.gif

znam funkcję o której najczęściej się mówi tą funkcją jest
mail ("","","")

- dowiedziałem się również że by polecenie działało potrzeba skonfigurować php.ini na serwerze, to moje pierwsze pytanie jak to zrobić i czy na localhost można jakoś testować działanie, tzn czy wiadomość poleci na maila??
- drugie pytanie dotyczy ogólnie tego czy da się to zrobić bez jakiegokolwiek wsparcia,
tzn. mam formularz, plik php obsługujący i to wszystko questionmark.gif

Chciałbym by użytkownik po poprawnym wypełnieniu formularza otrzymał wiadomość tak tak wiadomość została wysłana i tyle.. bez dodatkowych kłopotów!
Dużo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi na te pytania proszę o podpowiedź.

Dzięki! blinksmiley.gif
Nattfarinn
Cytat(glass @ 6.10.2007, 22:37:31 ) *
- dowiedziałem się również że by polecenie działało potrzeba skonfigurować php.ini na serwerze, to moje pierwsze pytanie jak to zrobić
Tutaj gotowego nic nie dostaniesz raczej. Wszystko zależy od Twojego systemu operacyjnego na którym instalowałeś serwer. Ale jeśli chodzi Ci o wykupiony serwer to najprawdopodobniej ma tą usługę włączoną. Na pierwszy ogień radziłbym Ci się przyjrzeć manualowi (po to on jest). Szczegóły: ::tutaj:: i ::tutaj::

Cytat(glass @ 6.10.2007, 22:37:31 ) *
- drugie pytanie dotyczy ogólnie tego czy da się to zrobić bez jakiegokolwiek wsparcia,
tzn. mam formularz, plik php obsługujący i to wszystko questionmark.gif
W zasadzie - tak. Ale odpowiedź jest o wiele bardziej złożona, ponieważ...

Cytat(glass @ 6.10.2007, 22:37:31 ) *
czy na localhost można jakoś testować działanie, tzn czy wiadomość poleci na maila??
Jeśli posiadasz serwer działający na Windowsie, to pojawia się pewien problem, bo z tego co wiem Windows nie wspiera bezpośrednio wysyłania maili. Musisz do tego zainstalować MTA (Mail Transfer Agent). Dlatego widzisz, że w tym przypadku odpowiedź na Twoje poprzednie pytanie brzmi: nie. Serwery na systemach Unixowych takich problemów mieć nie będą. Tak samo na serwerach od komercyjnych usługodawców raczej nie powinno być problemów z tą funkcją (dlatego odpowiedź brzmiała: w zasadzie - tak).

Cytat(glass @ 6.10.2007, 22:37:31 ) *
Chciałbym by użytkownik po poprawnym wypełnieniu formularza otrzymał wiadomość tak tak wiadomość została wysłana i tyle.. bez dodatkowych kłopotów!
Znasz przecież funkcję odpowiedzialną za wysyłanie e-maili. Wiesz chyba jak się jej używa (a jeśli nie to drugi link Ci to wyjaśni). Dlaczego poprostu nie wrzucisz na swój serwer prostego skryptu który po otwarciu, bez formularza, wyśle na Twój email jakąś testową wiadomość? To chyba najprostszy sposób żeby sprawdzić czy działa. Nie powinieneś zadawać pytań jeśli sam wcześniej nie szukałeś rozwiązania.

Cytat(glass @ 6.10.2007, 22:37:31 ) *
Dużo szukałem i nie znalazłem odpowiedzi na te pytania
Dlaczego innym znalezienie odpowiedzi zajmuje 15 sekund? Wpisz na google: mail php i powiedz mi raz jeszcze, ile zajęło Ci szukanie odpowiedzi? A próbowałeś wpisać: mail w tutejszej forumowej przeglądarce?

Pozdrawiam!
glass
Oka mam system windows xp sp2, więc jak mówisz na localhost nie będzie działać bez dodatkowego instalowania, dzięki za to.

Jeśli chodzi o przeszukiwanie na forum tematu wysyłania formularza na maila, to wszędzie temat prowadzi do zaułków nad którymi trzeba sie nieco głowić, np. dość trudny manual bo po angielsku, rozumiem dla chcącego nic trudnego zgadzam się, pogłowie się trochę nad tym i dam znać jeszcze w tym temacie. blinksmiley.gif

Co do innych którzy umieją poradzić sobie z tym problemem w 15min, to lekka przesada, nie skreślaj mnie jako pozbawionego chęci do szukania na własną rękę, nie tylko ja nie mogłem doszukać się czegoś łatwiejszego do zrobienia, po przeszukaniu forum za twoją radą, pojawiło się nieco wątków o tym temacie od ludzi mających podobny problem, za każdym razem odpowiedzi idź tam albo tu jest, tylko tam znowu trzeba iść gdzieś indziej, więc nie jest łatwo i nie jestem sam w tym temacie. dry.gif

Jednak twój komentarz jest solidny za co bardzo dziękuję, mam nadzieje że przyda się nie tylko mi! czarodziej.gif

Co zrobię, odwiedzę manual-a i i spróbuje z prostym pleceniem mail na serwerze, swoja drogą słyszałem o bibliotece do wysyłania maili phpmailer, spróbuję z nią do usłyszenia.

guitar.gif Oka na początek poradziłem sobie z wysyłką poczty za pomocą polecenia 'mail', daję go, może sie komuś przyda
oto on:

  1. <?php
  2.  
  3. $email="adres@googlemail.com";
  4. $temat="Jak to cudownie działa, ach jak wyjątkowo i przystępnie!!!";
  5. $tresc="to poniekąt prawda, wwiekszości się zgadzam";
  6.  
  7. if (mail("adres@googlemail.com", $temat, $tresc, "Reply-To: $email"))
  8. {
  9. echo("poszlo");
  10. }
  11.  
  12. else{
  13. echo("cos nie tak");
  14. }
  15. ?>


i do tego jeszcze dobry link, do opisu:
http://pl.wikibooks.org/wiki/Programowanie...%82anie_e-maili
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.