Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Strona w pionie czy poziomie?
Forum PHP.pl > Forum > Po stronie przeglądarki
artgrus
Witam.

Najpierw mały opis wraz z pytaniem na początek:

Jaki układ strony byłby "dobry"? PIONOWY czy POZIOMY??

Układ pionowy zna każdy z nas, także układ poziomy. Układ pionowy posiada większość stron internetowych, włączając te forum. Jest dopasowana większości do okna przeglądarki, a są też statyczne długości. Pojawia się PIONOWY PASEK PRZEGLĄDARKI.

Odbiegając od norm widoczności informacji na stronie, można się pokusić o stworzenie poziomej orientacji strony www. W tym celu wysokość strony będzie ok 350 / 400px, margines górny na ok 50px. Przy rozdzielczości 17' lub 15,6' pionowy pasek nie pojawi się i guitar.gif . Będzie widoczny tylko poziomy, dzięki czemu strona będzie przewijać się w poziomie a nie w pionie.

W sumie to przy poziomym układzie więcej treści zmieści się przyjmując że monitory będą panoramiczne, np taki 32 cali panorama (szerokość większa w stosunku do wysokości). wtedy to poziomy układ nadaje się znakomicie zaznaczając że nikt nie zmieni wysokości strony.

Zwykle jest małe ale w tym typie układu: jeżeli wysokość okna przeglądarki zmniejszymy, wtedy nie tylko będzie pionowy a także poziomy pasek okna przeglądarki przy założeniu że wysokość strony jest statyczna. Lecz nieprzyjemnie byłoby gdyby owa wysokość miała wartość w procentach, wtedy do kitu.

Teraz pytanie:

Lepiej zostać przy standardzie (99%) i stworzyć stronę z pionowym układzie z pionowym paskiem przeglądarki?
Czy stworzyć coś co nieco odbiega od spojrzenia na stronę i użyć poziomu zamiast pionu?

Czy może zrobić dwa warianty? Wykonać domyślny układ poziomy na gdzieś na stronie dodać przycisk który przełącza z pionowego w poziomy?
Albo: stworzyć w js (mootools / jquery) opcję która czyta wysokość i szerokość okna przeglądarki i odpowiednio ustawić aby przełączyło z poziomego układu na pionowy? Oczywiście przy założeniu że użytkownik włączy obsługę JS i w IE włączy w górnym pasku obsługę formatu Activex.

Jak myślicie?
box3r
patrząc ze strony usability - utarte standardy są lepsze - uzytkownik nie będzie zasokoczony - i nie bedzie efektu "WTF?". Nie bedzie musial myśleć. Jezeli jednak jest jakas potrzeba zeby zrobic uklad na poziomy i intuicja od razu podpowie ze poruszajac sie poziomo bedziemy mieli zawartosc to przy dobrze zaprojektowanym interfejsie moze sie uda.

A patrząc z perpektywy innowacyjności to raczej najpierw powinna byc potrzeba a pozniej nowe rozwaiazanie a nie najpierw wymyslimy efekt a pozniej do niego rozwiazanie. Nie wiem jaki problem chcesz rozwiazac robiac poziomy scroll zamiast pionowego;
sunpietro
Jestem takiego zdania, że pozioma orientacja strony jest zbyt ekstrawagancka i bardziej odstrasza niż przyciąga użytkowników stron.
Taki efekt byłby dobry dla jakiegoś portfolio lub osób silących się na bycie innowacyjnym i ekstrawaganckim, niebanalnym.
Dla stron portalowych, blogowych, itp takie coś nie przejdzie.
Aylard
Większość ludzi jest przyzwyczajona do scrollowania w dół, nie w bok dlatego układ poziomy nie ma sensu bytu moim zdaniem. smile.gif
korek_a
już pomijając fakt użytkowników i ich przyzwyczajeni to w myszce scrolla masz z góry na duł,
i wygodnie się czyta od góry do dołu niż w bok
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.