Chciałem w tym momencie serdecznie podziękować użytkownikowi
Sajrox, trafiłeś w dziesiątkę

Dokładnie oto chodziło.
Piszę to dla ludzi, którzy może będą kiedyś w podobnej sytuacji do mojej. Moja męczarnia z przystosowywaniem pozostałych rozwiązań do frameworka Zend:
- Asido - fajna, bo lekka biblioteka i na tym koniec plusów, dopasowanie do ZF: masakra! Wszystko zaczęło się sypać, najpierw autoloader, później ścieżki biblioteki, następnie ścieżki do plików, ostatecznie poległem po kilku godzinach żmudnych poszukiwań przyczyny takiego stanu rzeczy (odpuściłem przy komunikacie image not found, division by zero, gdzie za Chiny ludowe nie mogłem dopatrzeć się jakiegokolwiek dzielenia, tym bardziej przez zero...)
- biblioteka Kohany (/system/libraries/Image.php) - ok również fajna, także lekka, jednak niestety mnóstwo: throw new Kohana_Exception, Kohana::auto_load, stałych Kohany oraz Kohana::config. Ja dla mnie, biblioteka za bardzo "wrosła w Kohanę, żeby integracja z czymkolwiek innym przebiegła bezboleśnie, czytaj szybko i przy niewielkich zmianach (oczywiście finalnie da radę zintegrować, jednak nie miałem na to aż tyle czasu)
- kandydat Zend_Image - to jest w ogóle - według mnie - dziwna sprawa, żeby w ZF nie było
ani jednej klasy do obróbki obrazków/zdjęć. Kandydatów na Zend_Image jest faktycznie wielu, niektórzy przechodzą akceptację, inni nie. Ci, którzy zostali łaskawie zaakceptowani przez community i developerów Zenda, czekają miesiącami na dalsze wytyczne, sugestie poprawek (np. w nazewnictwie metod), i wiele, wiele innych kwestii związanych z dołączeniem biblioteki do ZF. W rezultacie ZF nadal nie posiada nic, co chociaż oferowałoby podstawową funkcjonalność obróbki zdjęć, przynajmniej możliwości przeskalowania dużego obrazka na mniejszy (ja już nawet nie mam na myśli przezroczystego znaku wodnego ani żadnych innych wodotrysków). Rozumiem, że każdy komponent trzeba dopracować, no ale, żeby tak podstawowej rzeczy nie było, jak obsługa galerii zdjęć ?
Zdecydowanie polecam
phpthumb ! Działa zarówno z GD, jak i iMagick, posiada wiele wtyczek pozwalających uzyskiwać bardziej zaawansowane efekty graficzne. Użytkownicy mają do dyspozycji
forum oraz bardzo dobrą
dokumentację. Integracja z ZF zajęła mi około 40 minut włącznie z ustawieniem odpowiednich ścieżek, zmianą nazw klas (musiałem dostosować do autoloadera) i przetestowaniem działania tej biblioteki. 100% satysfakcji.
Jeszcze raz dzięki
Sajrox. Jak to już gdzieś kiedyś widziałem na forum.php.pl: gdybym mógł, to przyznałbym 20 punktów pomógł, a nawet 30.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
temat do zamknięcia (jak dla mnie
)