PHP-owskie tablice to
struktura lepiej znana jako
Hash Table. Jest to szczególny przypadek
kolekcji.
Podstawowe użycie to grupowanie elementów. Wyobraź sobie, że masz 1000 dokumentów - niech to będą jakieś faktury. Jak je przechowujesz w prawdziwym świecie? Raczej nie trzymasz ich porozrzucanych po połowie mieszkania. Pewnie masz je ładnie złożone w segregatorze, prawda? Prawda.
Co daje ten segregator?
1. Wszystko jest w jednym miejscu.
2. Jak chcesz przenieść gdzieś te 1000 faktur wystarczy, że przeniesiesz jeden przedmiot (segregator), zamiast 1000 innych.
3. Jeżeli masz dobry segregator i dbasz co nieco o to jak przechowujesz w nim dokumenty bardzo szybko, a przede wszystkim łatwo możesz operować na całej kolekcji dokumentów (przeszukać ją, posegregować, wyświetlić jakiś jej mały skrawek itd.).
Zresztą wyobraź sobie tak trywialne zadanie jak pobranie z jakiejś bazy danych 5 aktualności i wyświetleniu ich w pętli. Przecież nie będziesz robić:
$news1 = ...;
$news2 = ...;
$news3 = ...;
$news4 = ...;
$news5 = ...;
Nie da się wygodnie na czymś takim pracować.
Tablic będziesz też często używać ze względu na punkt drugi z powyższej listy. Jeżeli masz jakąś strukturę danych, np. preferencje użytkownika i chcesz je przekazać do kilku miejsc systemu łatwiej jest przekazać jedną zmienną $preferences, która jest tablicą zawierającą wszystkie preferencje użytkownika niż przekazywać każdą z nich z osobna.
@markonix: PHP-owskie tablice są uporządkowane bo dodając do tablicy kolejny element zawsze będzie on na jej końcu.