Cytat(luis2luis @ 9.06.2020, 16:01:39 )

Podstawowe pytania. Czy SSH można używać tylko w konsoli? Programem zwykłym do przegrywania plików już nie można?
Zależy jaki program masz na myśli. Możesz przesyłać pliki przez
scp,
rsync czy też przy użyciu
SFTP. Ten ostatni to jest FTP over SSH - czyli użycie protokołu FTP poprzez tunel SSH. W tym przypadku możesz użyć np FileZilla, TotalCommander, Krusader czy cokolwiek innego wspiera ten protokół. Co do samego SSH to generalnie tak - zwykle używa się w konsoli.
Cytat(luis2luis @ 9.06.2020, 16:01:39 )

Jest jeden klucz, który zostaje na serwerze i drugi który mam u siebie na komputerze, może być zabezpieczony hasłem. Klucze te generuje poprzez program/aplikacje np online lub na komputerze lokalnym i wgrywam do katalogu SSH na serwerze?
Tak, tak działa komunikacja oparta na klucze, czy to SSH czy HTTPS, GPG, FTPS itd. Cała kryptografia asymetryczna w zasadzie działa na zasadzie że jest klucz prywatny i klucz publiczny. Jednym się podpisuje, drugim się deszyfruje. W przypadku SSH wysyłasz na serwer swój klucz publiczny i serwer nim szyfruje komunikację z Tobą, a Ty swoim kluczem prywatnym ją deszyfrujesz i podobnie w drugą stronę - przy połączeniu pobierasz klucz publiczny serwera i nim szyfrujesz z nim komunikację, którą on odszyfrowuje swoim kluczem prywatnym.
Cytat(luis2luis @ 9.06.2020, 16:01:39 )

3. Na konsoli, żeby mieć dostęp do SSH to musze zainstalować np GIT, kóry ma obsługe SSH również?
Tak jak
@nospor napisał, GIT może działać bez SSH, SSH bez gita. Nie są ze sobą na stałe związane. GIT obsługuje wiele protokołów, począwszy od lokalnego (
file://), przez HTTP(s) (
https://github.com/torvalds/linux.git), czy też SSH (
git@github.com:torvalds/linux.git). Także owszem, można używać GITa poprzez SSH ale są też inne protokoły. W drugą stronę, SSH to standard protokołów komunikacyjnych (następca nieszyfrowanego Telneta), który z GITem nie ma nic wspólnego, poza tym, że GIT może z niego korzystać w komunikacji ze zdalnym repozytorium.